17 Temmuz 2019 Çarşamba
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Otobüs güzergahları ve yolcu esareti

Ebru Maral Minareci

10 Eylül 2017 tarihli yazısı

İlimizde gerek belediyenin gerek ise kooperatiflerin yüzlerce yolcu taşıma aracı var.Pek çok güzergah üzerinden yolculuk yapılıyor.Ancak özellikle son zamanlarda 2 sıkıntı çarptı gözüme.Bir tanesi yıllardır çarşıya gitmek istediğimizde Park arabasına binerdik ve çarşıda inerdik.Şimdi güzergah değişince çarşı içine gidilemez oldu.Özellikle okula giden çocuklar için bu sıkıntı olarak velilerin karşısına gelecek.Okullar açılıyor ve trafik daha da yoğun olacak.Ek otobüsler sabah ve akşamüstü  saatlerinde devreye girecek,servisler de trafiğe karışacak.Yeni yol sisteminde tramvaydan dolayı trafik sıkışıklığı olacak.

 

Aslında trafik rahatlasın diye gerçekleştirilen tramvay projesi maalesef güzergah yüzünden yani şehir içinden geçtiği için trafik yoğunluğu azalmayacak.Yaşlı,hasta,engelli ya da çocuklu vatandaşlar ya halkevinde inerek çarşıya gidebiliyor ya da Yeni Cumadan geçen bir iki yahya kaptan otobüsüne binerek.Bu da sıkıntı oluşturuyor tabi.Bir başka gözlemlediğim olay ise Maşukiye-Derbent-Arslanbey-Köseköy gibi beldelere giden ve İzgaz yanı Plaj yolu otobüs kalkış noktasından çıkan belediye otobüslerinin şehir içini terk edene kadar ki güzergahtan yolcu alamaması.

 

Bu güzergah üzerinde oturan kişilerin bu beldelere veya öncesinde ki yerlere gidebilmesi için Orduevi Seka Caminin olduğu otobüslerin kalkma yerinden otobüse binmesi gerekiyor.Peki diyelim ki yenidoğan'da oturan bir vatandaş önünden belediye otobüse geçerken bir şehir içi otobüsüne binip orduevi durağında  inip tekrar 2. vasıta olarak belde otobüsüne binerek hem zaman kaybı hem de 2 kez ücret vermiş olması biraz tuhaf olmuyor mu?

 

Sembol avm ye gelmek isteyen vatandaş ya da o bölgede çeşitli firma hastane,restorantta çalışanlar bu güzergah üzerinden iş yerlerine veya gezmeye gelebilmek için çift vasıta değiştiriyor.Ya da Yahya Kaptan otobüsüne binip Yahya Kaptanın içinde durakta inip metrelerce yürüyerek geliyor. Oysa bu istikamete doğru giden 5-6 belde belediye otobüsü varken buna ne gerek var?Üstelik boş gelip boş giden belediye otobüsleri de yolcu alırsa hem yolcu mağdur olmayacak hem de belediye otobüsü kazanç sağlamış olacak.Bu konuda belediye ve kooperatifler arasında nasıl bir görüş var bilemiyorum ama buradan yetkililere sesleniyorum.Lütfen bu konuya bir kulak verip inceleyiniz.Bu hafta ki yazımda bu konulara değinme sebebim yolculuk esnasında ben çevredeki vatandaşı çok dinlerim.Ve sıklıkla konuşulan bir sıkıntı olduğu için kendim de gözlemledim ve bu hafta yazmaya karar verdim.

 

Umarım ses getirir...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem