18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gebze Teknik Üniversitesi "Dünya Markası" oldu

Galip Ataman

08 Eylül 2017 tarihli yazısı

Türkiye’de 111’i devlet, 65’i vakıf toplam 176 üniversite var.

University Ranking by Academic Performance (URAP)’ın Türkiye, TIMES Higher Education (THE)’ın dünya sıralamalarda ilk sıraları vakıfların kurduğu Koç, Bilkent, Sabancı ile devlet üniversiteleri ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Hacettepe, İstanbul, Yıldız Teknik alırdı.

LYS’de ilk 100’e giren şampiyonlar tercihlerini bu üniversitelerden yana kullanırlardı.

Büyük kuruluşlar ve saygın iş adamları ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, Koç, Bilkent, Sabancı mezunları ile çalışmak isterdi.

gtü

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)’nin 4 Kasım 2014 tarihinde kurulması ile ezberler bozuldu.

Prof. Dr. Haluk Görgün’ün 18 Kasım 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektörlüğe atanması ile sıralamalar ve tercihler değişti.

Haluk hocanın öncülüğünde GTÜ, bilim çevreleri dahil herkesin referans gösterdiği ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Yıldız Teknik, İstanbul, Ankara, Akdeniz, TOBB Ekonomi, Erciyes Üniversitelerini solladı.

Aynı tarihte açılan üniversitelerin çoğu kuruluşlarını tamamlamaya çalışırken   GTÜ, Cumhuriyet ile yaşıt üniversitelere öncülük yaparak model oldu,

Ve eğitim-öğretim, araştırma, atıf sayısı, sanayi geliri, öğretim üyelerinin performansları ile “DÜNYA ÜNİVERSİTESİ” olduğunu kanıtladı.

gtü

 

“THE” RAPORUNDA İKİNCİ

Gelelim, GTÜ’yü “Dünya Üniversitesi” yapan, ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Yıldız Teknik, İstanbul, Ankara Üniversitelerini geride bırakan TIMES Higher Education (THE) raporuna.

22’si Türkiye’den olmak üzere bin 102 dünya üniversitesi değerlendirmeye alınırken Gebze Teknik Üniversitesi” ilk 600’e girmeyi başardı.

Bir başka deyişle; GTÜ, dünyadaki 40 bin üniversiteden 39 bin 400’ünün önüne geçti.

Türkiye’deki toplam 176 üniversite sıralamasında 5’inci, devlet üniversiteleri sıralamasında Boğaziçi’nin ardından İKİNCİ oldu.

TIMES Higher Education’a göre, Türkiye’de ilk bine giren ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Akdeniz, Erciyes, İstanbul, İzmir Teknoloji, Marmara, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, Yıldız Teknik, Atılım Üniversitelerini geride bırakarak önlerinde yar aldı.

Rektörlüğünü Haluk hocanın yaptığı GTÜ’nün önceki yıllarda ilk 5’e giren Türk devlet üniversiteleri ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Yıldız Teknik, Erciyes Üniversitelerini geride bırakarak Boğaziçi’nin ardından ikinciliğe oturmasını önemsiyorum.

Ekonomik güçleri ve verdikleri reklamlar ile akademik başarılarına artı değer katan Koç, Bilkent, Sabancı gibi vakıf üniversitelerinin ardından 5’inci sıraya oturmasını takdir ediyorum.

Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün başta olmak üzere GTÜ ailesinin tüm hocalarını, mezunlarını, öğrencilerini, bileşenlerini kutluyorum.

İşte GTÜ’nün dünyada 600’üncü, Türkiye’de 5’inci, devlet üniversitelerinde 2’nci olduğu TIMES Higher Education sıralaması; Koç (301–350), Sabancı (351–400), Bilkent ve Boğaziçi (401-500), Gebze Teknik, Atılım, Hacettepe, İTÜ, ODTÜ (601-800), Akdeniz, Erciyes, İstanbul, İzmir Teknoloji, Marmara, TOBB ETÜ, Yıldız Teknik (801-1000).

 

BAŞARI TESADÜF GELMEDİ

Hiçbir başarı tesadüf olmadığı gibi 21 Kasım 2014’te rektörlük koltuğuna oturan Haluk hocanın üniversitesi GTÜ’nün başarısı da tesadüf değil.

GTÜ’nün başarısını tesadüf olmadığını görmek için rektör ve hocaların son 2.5 yıllık performansına, ürettiği projelere, “Bilim Üssü” olmak için yurt içi ve dışı imzaladığı protokollara, AR-GE ve inovasyon çalışmalarına bakmak yeterli.

Başka? URAP, TÜBİTAK ve Bilim Sanayi Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı sıralamalara, saygın kurumların verdiği ödüllere, konuk ettiği bilim insanlarının kariyerlerine, tercih eden öğrencilerin puanlarına, mezunların iş bulma önceliklerine göz atmak lazım.

En çok da, genç ama deneyimli akademik kadrosu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın çok önemsediği “Pilot Araştırma Üniversitesi” seçiminde ilk 5 üniversiteden biri olmaya aday gösterilecek olması.

Gebze ilçe adını taşımasına rağmen Kocaeli il üniversitesi olarak tanınması.

Kısa sürede Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK Başkanı Saraç, Başbakan Yıldırım, Bakanlar, Valiler, sanayiciler ile iş adamlarının takdirini kazanan Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün başta olmak üzere GTÜ’yü 2.5 yılda Türkiye’nin ve dünyanın saygın üniversitelerinin önüne geçerek “Dünya Ligine” taşıyan tüm hocalarımızı yürekten kutluyorum.

Elde ettiği bilimsel ve akademik başarılar ile Gebze, Kocaeli, Türkiye adını ülke sınırları dışında duyuran Gebze Teknik Üniversitesi” çalışanlarını ayakta alkışlıyorum.

 

 

********************

 

ÇÖP FAPRİKASININ KURULUŞU

DANIŞTAY ONAYINI BEKLİYOR

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’ın gazeteleri ziyaretlerini ve gazetecilerle sohbetlerini dikkatle takip ediyorum.

Çarşaf çarşaf yapılan haberleri, genel yayın müdürleri ve köşe yazarlarının yorumlarını okuyorum.

Sorulan sorular, verilen cevaplar hep aynı. Sayın genel sekreterin performansını öne çıkaran cümlelerin dışında hep bildik, aylardır paylaşılan projeler.

Örneğin; Mannesman boru fabrikasının bıraktığı alana yapılacak “Kongre ve Kültür Merkezi”, Otogar-Seka arasında çalışan “Tramvay Güzergahı”nın okullar bölgesi ve Kuruçeşme’ye kadar uzatılması, Perşembe pazarı alanına “Kent Meydanı”, Doğu Kışla’ya “Kapalı Pazar Yeri”,taşınması yılan hikayesine dönen “Balık Pazarı” ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği darbelerin konuşulacağı “Kartepe Zirvesi”.

Kocaeli’yi yönetmeye, sivil toplum örgütlerini yönlendirmeye soyunan genel yayın yönetmenleri, işine odaklanan, siyasete mesafeli duran genel sekreter Bayram’ın anlattıklarını dinlemişler.

Eskiden karbon kağıdı, bugünlerde fotokopi makinasından yararlanılarak çoğaltılan yazıları gibi üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri yazmışlar.

Genel-Sekreter-İlhan-Bayram-(1)

Bir Allah’ın kulu sevgili İlhan Bayram’a, Kocaeli’nin gelecek 50 yılını yakından ve doğrudan ilgilendiren “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” projesinin akıbetini sormamış.

Kim bilir belki de POSCO kuruluşunda olduğu gibi birçoğu Viyana (Avusturya), Amsterdam (Hollanda), Paris (Fransa), Torino (İtalya)’ya götürülerek ödüllendirildikleri için yazmama kararı almışlardır!

Gündemi takip etmeyen gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve köşe yazarlarını “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” projesini yazmadıklarını eleştiriyorum ama bir bakıma da sayın genel sekretere  sormadıklarına teşekkür ediyorum.

Yalnız sormadıklarına değil, 28 Ağustos’ta kaleme aldığım “Genel Sekreter Bayram’ın gündeminde Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi, Kongre ve Kültür Merkezi, Gebze İzmit MetrosuKapalı Pazar, Kent Meydanı, Tramvay Güzergahı, Toplu Taşıma Terminalleri, Kadınlar, Gençler ve Engelliler Sosyal Projeleri var” yazıyı okumadıklarına da.

Neden mi? “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” projesini sormuş ve okumuş olsalardıbugünkü manşet elimde patlayacak, yazmak konusunda geciktiğime kahrolacaktım.

Genel Sekreter İlhan Bayram ile sohbet sonrası 28 Ağustos’ta yazdığım yazıyı iyi ki okumamışlar.

Neyse biz her zaman olduğu gibi “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganı ile gazetecilik yaparak “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” projesini yazalım.

 

alan

YER TAMAM, KREDİ SORUN

Yıllardır günlük kişi başına düşen günlük 1.5 kilo çöpün 2.5 kiloya, toplam 2 bin ton çöpün 4 bin tona ulaşacağını konuştuk.

İZAYDAŞ’ın ömrünün birkaç yıl kaldığını, önlem alınmaz, yeni tesisler kurulmazsa Kocaeli’de “Vahşi Çöp Dağları ve Depo Alanları” oluşacağını tartıştık.

Büyükşehir Belediyesi’nin “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”

kurmak için projelerini, yer arayışlarını yazdık.

Geçen sene bugünlerde, önceki genel sekreterTahir Büyükakın İstanbul, Kocaeli, Gebze Üniversiteleri hocalarına su havzaları ve topografik yapı ile ilgilihazırlattırılan rapor doğrultusunda tesisin “İzmit-Orman Depo Mevkii”ne kurulacağını açıkladı.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan kadrolu çevreciler ile muhaliflerin karşı çıkmasına rağmen 150 hektarlık alanın Büyükşehir belediyesine tahsis edilmesi için Orman Bakanlığı ile başlatılan çalışmalar sonuçlandı.

Yer sorunu çözüldüğüne, tesisin kurulacağı bölgede sorun yaşanmayacağına göre sırada gerekli 300 milyon Dolarlık kredi bulunması var.

Büyükşehir Belediyesi, “Yuvacık Barajı” yapımında alınan kredinin çok olması ve geri ödemesinde sorunlar yaşanması nedeni ile hazine tarafından yasaklı kurumlar listesine alındığından kredi alamıyor.

Kredi alınamıyor diye “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”

kurmaktan vazgeçilemeyeceğine göre tüm yasal yollar deneniyor.

İSU genel müdürlüğünde başarılı çalışmalarını bildiğim ve takdir ettiğim genel sekreter İlhan Bayram, kredi sorununu çözmek için kolları sıvadı.

Tesisin kuruluşundan itibaren bir yılı ödemesiz 10 yılda geri ödemeli kredinin İZAYDAŞ tarafından alınabilmesi için İçişleri bakanlığı ve Danıştay’ın kapılarını çaldı.

Danıştay’ın onayı, İçişleri Bakanlığının izninin ardından “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” ihalesi için düğmeye basıldı.

İşini bilerek ve severek yapan İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç krediyi beklemeden Kocaeli’nde üretilen kentsel katı atıkların Atık Yönetim Planı ve AB Müktesebatına göre en uygun bertaraf yönteminin Atıktan Enerji Üretim Tesisi kurulması için ihale aşamasında yapılacak işlemleri tamamlamak ile meşgul.

Bir tarafta her türlü sorumluluğu alarak kredi sorununu çözmek için yoğun çaba harcayan genel sekreter İlhan bayram, öte yandan işlerin gecikmemesi için gerekli önlemleri alan Muhammet Saraç “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” kurulması, önündeki olası sorunların aşılması için 7/24 çalışıyorlar.

Bayram ve Saraç atacakları her imzanın yıllar sonra “Yuvacık Barajı” yapımında olduğu gibi karşılarına çıkmaması için dikkatli, şeffaf davranıyorlar, iyi de yapıyorlar.

Tesisler kurularak yaklaşık 3-3.5 yıl sonra çalışmaya başlamasının ardından Kocaeli’de üretilecek günlük 3-5 bin ton evsel katı atık yakılmasından elde edilecek 300 milyon kilovat/saat enerjinin yüzde 10’u tesislerde kullanılacak, yüzde 90’ı satılarak gelir elde edilecek.

 

********************

 

KOÜ KAN KAYBEDİYOR

Kocaeli Üniversitesi, bir zamanlar Cumhuriyet ile yaşıt üniversiteler ile yarışıyor, 1992 yılında kurulanlara örnek gösteriliyor, yeni açılanlar model olarak tavsiye ediliyordu.

Yıllardır referans kabul edilen Kocaeli Üniversitesi 85 bin öğrenci ile yatay büyümesi ile övünürken hocaların sayısında azalma görülüyor.

Bilimsel ve akademik sıralamalarda gerileyen Kocaeli Üniversitesi öğretim üye sayısında da azalarak kan kaybediyor.

koü logo

15 Temmuz sonrası FETÖ ve çeşitli terör örgütleri ile ilişkisi olduğu, destek verdiği belirlenen 30’a yakın profesör, doçent, yardımcı doçent, öğretim elemanı, çalışanı ya ihraç edildi ya açığa alındı.

Tıp Fakültesi başta olmak üzere tüm fakültelerde alanlarında saygın ve başarılı 30’a yakın öğretim üyesi istifa ederek, emekliye ayrılarak vakıf üniversitelerine gidiyor.

Son olarak, geçmişte yüksekokullarda müdürlük yapan 3 profesör emeklilik dilekçesini verdi.

KOÜ’de 2014 yılındaki yönetim değişikliği sonrası Sivil Havacılık Yüksekokul Müdürlüğünden alınan Prof. Dr. Erhan Bütün önceki gün emeklilik dilekçesini verdi. Prof. Dr. Bütün’ün Özyeğin Üniversitesi’ne geçeceği konuşuluyor.

Emeklilik dilekçesi veren bir diğer isim Kocaeli Meslek Yüksekokul Müdürü iken geçtiğimiz yıllarda görevden alınan Prof. Dr. Soner Çelikkol.

Çelikkol’un emeklilik işlemlerinin tamamlanmasının ardından Beykent Üniversitesi’nde göreve başlaması bekleniyor.

Geç kalmış emeklilik dilekçesi ise BESYO Müdürü iken hakkında birden fazla açılan soruşturmalar sonrası görevden alınan Prof. Dr. Yavuz taşkıran.

Yavuz Taşkıran’ın da Gedik Üniversitesi ile sözleşme imzaladığı belirtiliyor.

soner çelikkol

Prof. Dr. Soner Çelikkol

 

yavuz taşkuran

Prof. Dr. Yavuz Taşkuran

 

erhan bütün

Prof. Dr. Erhan Bütün

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem