20 Temmuz 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başkan Doğan, "Cedit'te kimse mağdur olmayacak"

Galip Ataman

06 Eylül 2017 tarihli yazısı

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile tanışıklığımız; 1990’lı yılların başında SSK Kocaeli Hastanesi’nde göreve başladığı, başhekim yardımcılığı yaptığı yıllarda başladı.

2001 yılında AK Parti kuruculuğu, 2002’de milletvekili, 2009 ve 2014’te İzmit Belediye Başkanı seçimi ile devam etti.

Yaşam felsefesini, siyaset anlayışını, ilkeli ve dik duruşunu, performansını, projelerini, dürüstlüğünü, nezaketini takdir ettiğim Nevzat Başkan ile bayram öncesi geldiği gazetede sohbet ettik.

Her zaman olduğu gibi yine yalandan, riyadan uzak, dostça samimi bir ortamda her şeyi konuştuk.

En çok da İzmit’i, Türkiye’yi, 2019’u ve AK Parti teşkilat seçimlerini.

Milletvekilliği ve belediye başkanlığı döneminde; sağlıktan sosyal yaşama, tarihten kültüre, eğitimden spora kazandırdıklarını anlattı.

Türkiye’yi, Kocaeli’yi, İzmit’i ve insanlarını seven, ilçe belediyesi görev ve yetkilerini aşan projeleri hayata geçirmekten gurur duyan Başkan Doğan, kişilik haklarına saldırmayan, hakaret etmeyen, dürüst davranan herkesle barışık olduğunu söyledi.

Yalan, asparagas, masa başında üretilen hakaret içeren dedikodu haberler yapan gazeteciler başta olmak üzere siyaseti rant aracı olarak gören, ülkesi ve partisinden çok kasasını düşünenlerden nefret ettiğini belirtti.

 

nevzat doğan

2019’DA ADAY OLMAYACAK

Bir dönem milletvekili, 2 dönem İzmit Belediye Başkanı seçilen Nevzat Doğan, 2019’da “hoş bir seda” bırakarak ayrılma konusunda kararlı.

Her projesi çok konuşulan, örnek gösterilen Başkan Doğan’ın önünde çok iddialı ama bir o kadar riskli “Kentsel Dönüşüm Projesi” var.

Geliniz, Başkan Doğan adını ölümsüzleştirecek projeye geçmeden önce başkan seçildiği tarihlerdeki seçim sonuçlarına göz atalım.

Tarih, 28 Mart 2009; Nevzat Doğan CHP’nin kalesi İzmit’te Fikret Toker ile yarıştı. Seçimi kazanarak (Doğan yüzde 40.10, Toker yüzde 37.50) belediye başkanlık koltuğuna oturdu.

Tarih, 29 Mart 2014; İzmit’te girdiği tüm seçimleri kazanarak 13 yıl başkanlık yapan (5 yıl ilçe, 8 yıl büyükşehir), milletvekili seçilen, il başkanlığı koltuğuna oturan, CHP genel başkan, İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Sefa Sirmen ile yarışan Doğan yüzde 45.3 oy ile başkanlık koltuğuna ikince kez oturdu. Sirmen yüzde 42.8 oy alarak İzmit’te ilk kez sandıktan çıkamadı.

Tarih, 3 Kasım 2019; Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini öngören Anayasa değişikliği sonrası yapılacak ilk yerel seçimde (3 Mart 2019) başkan Doğan ne yapacak?

Sorunun cevabını Nevzat Doğan’dan dinleyelim, 2001 yılında, 16 yıllık devlet memuriyetinden istifa ederek AK Parti il kurucu yönetim kurulu üyesi olarak aktif siyasete girdim. Halkla ilişkilerden sorumlu il başkan yardımcısı olarak görev yaptım. 3 Kasım 2002’de yapılan genel seçimlerde aday gösterildim ve 22. dönem Kocaeli Milletvekili seçildim. 2004’te teşkilatlarımız ve parti büyüklerimiz bana ihtiyaç olduğunu söyleyerek başkan adayı oldum. 2009’da İbrahim Ağabeyin Sefa Sirmen karşısında benim aday olmamı istemesi üzerine ikinci kez aday gösterildim. Ben hiçbir yere aday olmadım ama partim bana her şeyi verdi. Makam, mevki hırsım yok ama o makamın hakkını vermek ve başarılı olmak hırsım hep var. Bir belediye başkanı için 10 yıllık görev süresinin yeterli olduğunu düşünüyorum. 3 Mart 2019’da yapılacak seçimde İzmit Belediye Başkanlığına aday olmayacağım.”

Başkan Doğan, İzmit Belediye Başkanlığına üçüncü kez aday olmayacağını söylerken samimiydi, kararlıydı.

AK Parti’nin İzmit oylarını yüzde 40’lardan yüzde 50’lere çıkaran, performansı ve projeleri ile İzmitlilerin takdirini kazanan, 2009’da 90 milyon TL olan İzmit Belediyesi bütçesini 2017’de 200 milyon TL üstüne çıkaran Doğan’ın “İzmit Belediye Başkanlığına aday olmayacağım” açıklaması onun siyaseti bırakacağı, siyaset yapmayacağı anlamına gelmiyordu.

2019’da siyaset rüzgarı Nevzat Doğan’ı nereye götürür, “Bize ülkemizin, milletimizin, şehrinin geleceği için donanımı, projesi, heyecanı, enerjisi olan yol arkadaşları lazım” diyen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan 2019’da nereye aday gösterir, ne görev verir bekleyip göreceğiz.

 

cedit

KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK

Hizmet anlayışı gibi siyaset tarzı da farklı olan, doğruları her ortamda söyleyen,  teşkilatların hatalarını yapılması gereken ortamlarda tartışan, zaman zaman özeleştiri yapan Nevzat Doğan’ın bugünlerdeki gündemi, “Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi”.

Büyük oynamayı ve risk almayı seven, büyük ve örnek projelere imza atan Nevzat Doğan ilçe belediye başkanı olarak TOKİ, KENT KONUT gibi görevi konut yapmak olan kurumlar ile yarışıyor.

Büyükşehir Belediyesi “Sekbanlı-Sepetçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Alanı”nda kamulaştırdığı 2 milyon 600 bin metrekare arsayı “Ben yapamıyorum al sen yap” diyerek TOKİ’ye konut yapması için satarken Başkan Doğan, Gültepe’deki 48 bin metrekare alanın büyük bölümünü konut yapmak için TOKİ’den satın aldı.

Çarpık kentleşmeye örnek gösterilen, alt yapı sorunları olan, içinden dere yatağı geçen, heyelan riski taşıyan Cedit mahallesinde 126 bin metrekare alanın “Kentsel Dönüşüm” kapsamına alınması için çalışma başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, başkan Doğan’ın üzerinde 2 yıldır özveri ile çalıştığı “Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi” geçtiğimiz günlerde onay verdi.

Bugüne kadar sayısız projelere imza atan, hayata geçiren Nevzat Doğan’ı hiç bu kadar heyecanlı görmemiştim.

Hani haksız da değildi. Bölgede görsel kirliliğin yanı sıra yıkılma riski taşıyan çarpık kentleşmeye örnek gösterilen bölgeyi yıkarak yeni konutlar yapmak kolay iş değil.

“Cedit Kentsel Dönüşüm” alanını, Bakanlar Kurulunda riskli alan ilan ettirmek, projeyi Şehircilik Bakanlığına onaylatmak bırakın ilçe belediye başkanını birçok büyükşehir belediye başkanının harcı değil.

Buraya kadar her sorunu tereyağından kıl çeker gibi sessiz sedasız çözen

Nevzat Doğan ve ekibini kutluyor, bundan sonraki süreci de başarı ile sonuçlandıracağına inanıyorum.

Böylesi zor bir projenin kolay olmadığını, olası sorunların mahalle sakinlerinin desteğini almadan tek başına çözülemeyeceğini Başkan Doğan da biliyor.

Önünde geçtiğimiz yıllarda Büyükşehir Belediyesi Kent Konut’un Cedit-Erenler’de yaptığı kamulaştırmada yaşanan sıkıntılar ve konutların tesliminde kafaları karıştıran iddiaları unutmuş değil.

1600 konutluk projeyi yaparken yalnız hareket etmiyor. Her kararı sağduyu sahibi mahalle sakinleri, muhtar ve dernek yöneticileri ile alıyor.

Ama her olumlu projede olduğu gibi “Cedit Kentsel Dönüşüm” projesini de karalayan, vatandaşların mağdur edileceklerini söyleyenler var.

Başkan Doğan bir taraftan proje hayata geçirilirken mahalle sakinlerinin mağdur edilmemesi için her türlü önlemi alırken bir yandan da “kadrolu muhaliflerin”

çatlak seslerini susturmak, tahriklerine dur demek için çaba harcıyor.

Kimseyi mağdur etmemek, dedikodulara meydan vermemek için şeffaf davranarak projenin her aşamasında vatandaşları bilgilendiriyor.

Türkiye’de bir ilk’e imza atmaya hazırlanan Başkan Doğan evi yıkılacak vatandaşın yeni konutlara taşınıncaya kadar “kira yardımı” müjdesi vererek hak sahiplerini mağdur etmemek konusunda kararlı olduğunu gösterdi.

Haddim olmayarak “Cedit Kentsel Dönüşüm” alanı içinde kalan vatandaşlara bir çağrıda bulunmak istiyorum; Proje hayata geçirilirken vatandaşları mağdur etmemek için çalışan Başkan Nevzat Doğan’a güvenin.

Bilgi kirliliği yaratarak projeyi karalayan, vatandaşın mağdur olacağını söyleyen art niyetli kişilere inanmayın.

Başkan Doğan’ın temeli atılan, inşaatı hızla yükselen 48 bin metrekarenin 30 bin metrekaresi yeşil alan ve sosyal donatılara ayrılırken 18 bin metrekare arsa üzerine yapılacak 448 konuttan oluşan  “Gültepe Projesini”  inceleyin.

Sonuç; Nevzat Doğan, ilçe belediye başkanı olarak Gültepe ve Cedit’te planladığı modern konutlar ile Türkiye’de bir ilk’e imza attı.

Cedit Kentsel Dönüşüm Projesinde bugüne kadar gösterdiği performans ile mahalle sakinleri başta olmak üzere herkesin takdirini kazandı.

Bundan sonra yapılacak kamulaştırma, ihale ve konutların teslimi sürecinde de şeffaf davranacağına, kimseyi mağdur etmeyeceğine Kentsel Dönüşüm içinde kalan vatandaşları inandırdı.

Gültepe’de inşaatı devam eden konutlar ile belediyeciliğin; “temizlik, kaldırım yapma, çiçek dikme, ağaç budama, böcekle mücadele” olmadığını kanıtladı.

İzmit Belediye Başkanlığından hoş bir seda bırakarak ayrılmaya hazırlanırken siyasette yeni ufuklara yelken açacağı mesajı verdi.

 

 

******************

 

AKŞENER’İN PARTİSİNİN ADI

MDP DEĞİL DMP OLACAKMIŞ

MHP genel başkanlık mücadelesi ve 16 Nisan referandum sürecindeki performansı Meral Akşener’i yeni parti kurma eşiğine getirdi.

Devlet Bahçeli ve ekibine karşı olanlar ile partiden ihraç edilenlerin isteği, ısrarı ile yola çıkan Akşener oldukça mesafe aldı.

Ekim ayında adının ve kurucularının açıklanması beklenen partinin merkez sağda herkesi kucaklaması hedefleniyor.

Akşener dikkatli ama Koray Aydın’ın kurulacak yeni partinin adını, “Merkez Demokrat Parti (MDP)” olarak açıklaması Akşener başta herkesi şoke etti.

akşener

12 Eylül 1980 askeri darbesini yapan komutanların kurdurduğu, askeri vesayeti temsil eden Turgut Sunalp’in “Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP)”ni anımsatmasına ilk açıklama Akşener’in yakınındaki isimlerden geldi.

Yeni partinin kuruluş çalışmalarının sürdüğünü, adının henüz belirlenmediğini söylediler.

Muhaliflere “dakika bir gol bir” dedirten ‘Merkez Demokrat Parti’ açıklaması ilk günden balon çıktı ama Akşener “Moral bozmadan yola kararlılıkla devam” dedi.

Biraz araştırınca öğrendim ki, Koray Aydın yeni parti adını açıklarken dili sürçmüş.

“Demokrat Merkez Parti” diyeceği yerde yanlışlıkla “Merkez Demokrat Parti” demiş.

Belli ki Koray Aydın 12 Eylül askeri darbeyi yapanların kurdurduğu “MDP” değil, 27 Mayıs 1960 ihtilali sonrası idam edilen Adnan Menderes’in partisi “DP”yi hatırlatmak imiş!

Ne diyelim o kadar kusur olur kadı kızında da olur.

Yeni kurulacak partide peş peşe gelen açıklamalar bana, “Karışanı ve konuşanı çok olan işlerden sonuç zor alınır” anlamına gelen “Horozu çok olan köyün sabahı geç olur” atasözünü hatırlattı.

 

******************

 

CHP’LİLER ELEŞTİRDİKLERİ

TRAMVAYI ÇOK SEVDİLER!

Büyükşehir Belediyesi prestij projelerinden “tramvay”, 17 Haziran’da yolcuları ücretsiz 1 Ağustos’tan itibaren paralı taşımaya başladı.

Okulların açık olduğu dönemde günlük en fazla 16 binden aylık 400 bin yolcu hedeflenirken İzmit’in boşaldığı Ağustos ayında yolcu sayısı 550 bini geçmiş.

Okulların açılması ile bu sayısının 650 bine ulaşması bekleniyor.

Şimdilik Otogar-Sekapark arasında çalışan tramvaya başta CHP’liler olmak üzere minibüsçüler, güzergah kenarındaki esnaf karşı çıkmıştı.

CHP Milletvekilleri Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Fatma Kaplan Hürriyet tramvayı eleştirerek TBMM’ye taşımıştı.

Tamam da konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvaydan en fazla kimler yararlanıyor?

Anket ve istatistik rakamlar yok ama Tramvaya binenlerin büyük çoğunluğunun Yahya Kaptan, Ömerağa, Karabaş, Hacıhasan, Hacıhızr mahallelerinde oturanlar olduğu biliniyor.

Bir başka deyişle tramvayın daha çok CHP’nin oy potansiyeli bölgelere hizmet verdiğini söyleyebiliriz.

Tramvay projesine karşı çıkanların, eleştirenlerin hizmet vermeye başlamasıyla en çok yararlanmaları çelişki değil mi?

Bir başka deyişle; AK Parti’ye oy verenler klimasız minibüslerde balık istifi yolculuk etmeye zorlanırken CHP’liler konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvay ile seyahat ediyor.

Sakın yanlış anlaşılmasın. Benim ki, tramvaya binen yolcuların oturduğu mahallelerin seçim sonuçlarına göre bir varsayım.

Yolcuların siyasi profillerine göre ayırım yapmak hiç değil.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem