23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yetiştirilen kaç yerli(!) insanımız var!

Mustafa Kalabalık

05 Eylül 2017 tarihli yazısı

Bir çırpıda sayabileceğiniz, yetiştirilen, kaç yerli insanımız var ki bu şehirde?

 

Yetiştirilen derken, siyasette, bürokraside, sporda, sanatta olmak üzere, bireysel mücadeleleri ve başarılarından ziyade, yerel seçilmişlerin hem ideolojilerine, davalarına(!), şehrin insanlığına, ülkeye olmak üzere faydalı olan, olabilecek liyakate sahip insan yetiştirilmesini kastediyorum..

 

Bizde yetişmek değil, maalesef ki budanmak üzere çalışmalar yapılıyor…

 

Seçimler geliyor, hep aynı isimler... Hep aynı aileler... Hep aynı zümreler…

 

Bunlar da, gelecekte kendilerine rakip olacak, sivrilecek, başarılı olabilecek tehlikedeki(!) gençleri, kadınları, insanları daha en başta altını üstünü çizip yok sayma mücadelesindeler her zaman.

 

Şöyle üç beş üst düzey bürokrat, spor adamı, sanatçı, bilim insanı var mı bildiğimiz, Kocaeli’ni yönetenlerin tam desteği ve elinden tutmasıyla, ilgili camialarında ön ayak olmalarıyla yürü ya kulum diyen..

 

Hakkını yemeyelim, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği makamından, Bilecik Valiliğine atanan, İzmit’in çocuğu Doç.Dr.Tahir Büyükakın, benim hatırlayabildiğim yakın zamandaki bürokraside yükseltilen tek isim sanırım…

 

Değirmendere’li, Kocaeli’nin çocuğu, eski İSU Genel Müdürü Mustafa Sarıgül mesela!

 

Bu şehirden aforoz görmüş bürokratlarımızdan birisi. Uzun yıllar Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden sonra, yine yaklaşık on yıldır Ankara Büyükşehir Belediyesinin üst düzey yönetim kadrolarında hizmetlerini sürdürmeye devam ediyor.

 

Al getir, Genel Sekreter yap! Ama yapmazlar maalesef…

 

Beyin göçü deyince sadece yurtdışına göçleri mi anlıyorsunuz! Al sana beyin göçü..

 

Sen değerlendirmezsen, başkaları değerlendirir.. Gerçi sistem böyle kurulmuş, böyle de sürüp gidiyor…

 

Bu şehrin gençliğine, kadınlarına, başarı mücadelesi veren insanlara moral, motivasyon, enerji ve ümit verebilecek babayiğit yöneticiler ne zaman gelecek başımıza…!

 

Şehrin tüm dinamiklerinin arkasında olan, gerekli sahiplenmeyi hisseden, büyüyen ve büyürken de vizyonlarını büyüten, sadece kendi düşüncelerini yeterli görmeyip, daha fazla özgürlük, hak, hukuk, bilgi, deneyim, kültür, sanat, imkanlar peşinde koşan, koşturan insanları, bu şehrin toplumu ne zaman görebilecek…!

 

Ya da bu zihniyetlerle görebilmek mümkün olabilecek mi acaba?

 

Adeta tek kullanımlık kağıt peçete ve havlu gibi kullanılıp bir kenara itilen, kakılan, kafaları dışarı çıkarttırılmayan o kadar genç yaşta tecrübe edinmiş, cefa çekmiş, diyet ödemiş, taraf olarak bertaraf edilecekler listesine alınma cesaretini göstermiş, insan tarlamızdaki organik ürünlerimiz ne zaman bu topluma kazandırılacak?

 

Ya da bu özellikteki değerde olduğunu hissedenler, daha ne kadar tahammül gösterecekler..!

 

Örneğin AK Parti’nin eski gençlik kolları başkanları, Ercan Azak, Yusuf Akın neden değerlendirilmiyorlar?

 

CHP gençlik kolları başkanlığı yapmış olan Emin Andız, neden Kocaeli CHP örgütlerinin ön sıralarında yer almıyor?

 

Biliyorum ki örnek gençlerimiz daha fazla. Bu isimlerle sınırlı değil. Ancak şahsen tanıdığım kadarıyla bu isimleri zikrettim sadece.

 

Nerede Kocaelispor’umuzun en güzel günlerini bu şehre armağan eden takımlarımızda görev yapmış sporcularımız? Kaçına sahip çıkıldı? Değerlendirildi?

 

“Değerlerle değer olan değerlerle değer olur. Değersiz ise senin olan, değerlerin de hayal olur” diye boşuna tekrar etmiyoruz televizyon programlarımızın sonunda…

 

Bu kadar değerli bir şehir, bu kadar fazla değerleri bünyesinde barındırıyor, ama maalesef şehri yönetenler(!), insan kaynaklarımızdan, beşeri sermayelerimizden faydalanamıyorlar!

 

Asıl acı olanı da, faydalanmak da istemiyorlar..! Engel görüyorlar! Rakip görüyorlar kendilerine!

 

Şehir insanının vizyon peşinde olmasından, hayaller kurup bunları gerçekleştirilmesini istemesinden rahatsız oluyorlar…!

 

Korkuyorlar..!

 

Farklarının fark edileceğinden korkuyorlar açıkçası vesselam…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem