26 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Muharrem Şenol

Muharrem Şenol

muharremsenolbizimyaka@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Trafik magandaları huzur vermiyor

Muharrem Şenol

05 Eylül 2017 tarihli yazısı

 Son dönemlerde maganda kurşunlarıyla yaşanan birçok üzücü olayın haberini aldık. Hatta bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde “Maganda Kurşunları Artık Son Bulsun” başlıklı bir haber yaptık. Bu maganda konusu kentimizde gün geçtikçe büyüyen bir sorun haline gelmeye başladı adeta. Bu magandalar sadece, düğün, dernek gibi cemiyetlerde değil hemen her yerde ortaya çıkabiliyor. Özellikle son dönemde bir de trafik magandalarının terörü söz konusu. Bu hafta biri Gölcük Şirinköy’de yaşayan biri de İzmit’te yaşayan iki okurumuzdan trafik magandalarına ilişkin şikayetler duydum. İzmit’te özellikle Perşembe Pazarı’nın bulunduğu mevkideki ışıklardan Gölcük istikametine doğru geceleri bir grup adeta ralli yapıyormuş. Çevre sakinleri bu durumdan oldukça rahatsız. Hasta olanı, sabah işe gidecek olanı vesaire birçok insan huzurlu bir gece uykusu çekmek isterken trafik magandaları gecelerini zehir ediyor. Bu duruma acilen el atılmalı.  Aynı durum Gölcük Şirinköy’de de mevcutmuş okurumuz hemen her gece 4-5 gencin araçlarıyla gelerek gürültü çıkararak birbirleriyle yarıştıklarını ve bu duruma yetkililerin de bir çözüm bulamadıklarından şikayetçi.

DOLPHİN YOLU (2)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

"Mutlu Köy Projesi" ne olacak?

Dönemin Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım ve dönemin Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar tarafından 2013 yılında başlatılan Mutlu Köy projesinin hali, onlar Derinceden ayrıldıktan sonra adeta içler açısı bir durumda.  Derince’de ikamet eden bir okurumuzdan gelen fotoğraflar bunun adeta kanıtı niteliğinde. Derince Tahtalı Göleti kıyısındaki bölgede engelli birey ve aileleri ile sosyal açıdan dezavantajlı gruplar için Mutlu Köy Yaşam Merkezi yapılmasına karar verilmişti. 2015 yılında gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında Mutlu Köy Projesi Derince Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Bölge halkı projenin yarıda kalmasından ve proje alanı olan Derince İshakçılar Köyü Tahtalı Göleti kıyısındaki bölgenin atıl durumda kalmasından şikayetçiler.

 

MUTLU KÖY (5)

Yıllardır tamamlanamadı

Vatandaşlar bölgeye ulaşımın, sosyal imkân yokluğunun, çetin kış koşullarının ve yetersiz alt yapı çalışmalarının ayrı ayrı dert olduğu projenin, yeniden gözden geçirilmesini istiyorlar. Proje için 580 bin lira civarında para harcanmış. Fotoğraflara bakılırsa Mutlu Köy Yaşam Merkezi’nin hali çok kötü durumda. Büyükşehir Belediyesi, burayı nasıl değerlendirecek merakla bekleniyor. Mutlu Köy Yaşam Merkezi bir dönem Doğa Okulu ve İzci Kampı olarak kullanılıyormuş. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2013 yılı Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı kapsamında desteklenen sosyal eşitsizliğin giderilmesine yönelik hazırlanan proje birçok proje ortağına rağmen yıllardır tamamlanamadı.  Okurumuz tarafından gönderilen fotoğraflardan bir tanesinde darmadağın bir vaziyette olan proje alanında hayvanların otladığı görülüyor.

MUTLU KÖY (4)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dündar Çiğit Sokak’taki karmaşaya son

İzmit tramvay çalışmalarının da etkisiyle uzun bir süreden beri şantiye alanı gibiydi. Hatta bu durumu Nevzat Doğan, “Canlı vücutta kalp ameliyatı yapıyoruz” şeklinde tanımlamıştı. Tramvay inşaatının sancıları yüzünden yollar ve kaldırımlarda oluşan rezalet tablo birçok esnafı da isyan noktasına taşımıştı. Bu olumsuz durumdan etkilenen sokaklardan birisi de Dündar Çiğit Sokaktı. Sokağın Sesi’nin ilk yazısında sokağın girişindeki kargaşayı dile getirmiştik. Yaklaşık 3 hafta önce sokağın girişi taş malzeme yığılmış, öylece bırakılmış bir vaziyetteydi. Ayrıca güvenli durmayan ve her an bir kazaya sebebiyet verecek bir şekilde bırakılan beton rögar kapağı da tehlike arz ediyordu. 3 hafta içerisinde görevliler sokağın girişine gerekli bakımları yaparak o dağınık görüntünün ortadan kalkmasını sağlamış.

DÜNDAR ÇİĞİT 1

 

DÜNDAR ÇİĞİT 2

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Erenler Camii’nin duvarındaki demirler tehlike saçıyor

Erenler Camii’nin bahçesini çevreleyen duvarda bulunan demir çubuklar etrafa tehlike saçıyor.  Çevre sakinleri ve cemaat duvardaki demirlerin tehlike arz ettiğini belirttiler. Vatandaşlar duvardaki demirlerin geceleri yetişkinler, gündüzleri de cami etrafında oyun oynayan çocuklara saplanıp bir kazaya neden olabilmesinden çekiniyorlar. Cami cemaati de yetkililere seslenerek gerekli çalışmaların bir an önce yapılmasını istiyor.

DUVAR (1)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Kafe işletmecileri: Cezalar adil değil

Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından belirli aralıklarla işletmelere sigara kontrolleri yapılıyor. Tahsin Marmara Sokak’ta bulunan kafe işletmecileri yapılan denetimler sonunda kesilen cezaların orantısız olduğunu belirtiyorlar. Kafe işletmecileri, “Saatte bin lira kazanan büyük mekanlara da bize de aynı cezayı kesiyorlar. Onlara ceza dokunmuyor ki.  Adam zaten o parayı bir saatte kazanıyor” diyorlar.

TAHSİN MARMARA SOKAK

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr