24 Nisan 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yabancılar Başiskele'de termal yatırımı yapacak

Galip Ataman

01 Eylül 2017 tarihli yazısı

Başkan Hüseyin Ayaz, Başiskele’yi marka yapan, yaşayanlara farkındalık kazandıran projeler üretmeyi seviyor.

Eğitimden kültüre, turizmden sağlığa, doğadan planlı yapılaşmaya kadar her alanda hayata geçirdiği projeler ile “Başiskele” adını Türkiye’ye değil dünyaya duyurdu.

Sevgili Başkanın en son projesi; Yalova Termal, Armutlu ve Gönen kaplıcalarının pabucunun dama atacak, Yazlık’taki tesislerin kapısına kilit vuracak “Başiskele Sağlık ve Termal” projesi.

Zorluklar ve engeller karşısında “pes” etmeyen, ısrarla ve inatla “devam” diyen Hüseyin Başkan, 57 derece suyu bin metre derinlikten çıkararak amacına ulaştı.

Tamamda; boşa akan suya bakarak, “Başiskele’yi sağlık ve termal kenti yapacağım” demekle Sağlık ve Termal Merkezi olunmuyor.

Yıllardır hizmet veren Yalova Termal, Armutlu ve Gönen kaplıcalarının pabucu dama atılacak demekle atılmıyor.

Suyun devamlılığını ve mineral değerlerini gösteren rapor, finansman, Turizm ve Sağlık Bakanlıklarının sahip çıkması, yatırımcı bulunması gerekiyor.

Hüseyin Başkan yerin altındaki sıcak suyu bulmaktan daha zor bir süreçle karşı karşıya.

İşini bilen ve severek yapan, hayata geçirdiği projeler ile siyasilere, bürokratlara, en önemlisi yatırımcılara güven veren Ayaz raporları beklemeden kolları sıvadı.

Turizm kenti Muğla, Mersin, Samsun’a kazandırdığı projeleri bildiğimiz, Kocaeli ve Başiskele için büyük bir şans kabul edilen Vali Hüseyin Aksoy’un kapısını çalarak her türlü destek sözü aldı.

Yeter mi? Yetmez. Başiskele’yi “Sağlık ve Termal Kenti”yapacak güçlü yerli ve yabancı yatırımcı lazım.

 

Ayaz Termall

60 DÖNÜM ARSA ALACAKLAR

Projenin sahibi “Yedi Yıldızlı Kent” sloganı ile ünlenen Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz olunca, yatırımcı aramaya gerek kalmıyor.

Başiskele’de yerin bin metre derinliğinden 57 derece su çıktığını duyan yatırımcılar Başkan Ayaz’ın kapısını çalmaya başladı bile.

Başiskele’ye ilk gelen yabancı yatırımcılar UAE, OMAN, QATAR, TURKEY, SYRIA, SAUDI ARABIA’da faaliyet gösteren firmaların Türkiye temsilcileri oldu.

Arap yatırımcıları Başiskele’ye getiren, medikal tesis kurmaları için suyun çıktığı bölgede incelemelerde bulunan Kahve Dünyası ve Kahve Durağı Yönetim Kurulu üyesi Çetin Vuraloğlu ile konuştum.

Çetin bey Araplardan oluşan yabancı yatırımcıların Başiskele’de 60 bin metrekare arsa alacaklarını, burada “Medikal Termal Tesis” kurmak istediklerini söyledi.

Ardından, “Başiskele’nin doğası, 57 derecede termal su bulunması yabancı yatırımcıların ilgisini çekti. Her biri ülkelerinde önemli projelere imza atmış firmalar. Medikal tesisler kurmak, yatırım yapmak için uygun olan Başiskele’ye önümüzdeki günlerde yine gideceğiz, yetkilileri ziyaretlerimizi, görüşmelerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Çetin Vuraloğlu rakam vermedi ama Arap yatırımcılar hazineye ait ve şahıslara ait arazileri alabilirlerse içilebilir özelliklere sahip, en az 30 hastalığa iyi geleceği belirlenen suyun bulunduğu alanda 100 milyon TL’lik bir yatırım düşünüyor.

Başiskele’yi uçuracak, yaşayanların yaşam kalitesini yükseltecek, ekonomilerine önemli katkı sağlayacak, “Termal Turizmde” bir numara yapacak proje ile yalnız yabancı yatırımcılar ilgilenmiyor.

Başkan Hüseyin Ayaz’ın “Bin metreden çıkan 57 derecedeki termal suyumuz, 10 otele ve bin eve yetecek miktarda” açıklamasının ardından bölgedeki 5 yıldızlı turistik otellerin yöneticileri de su için sıraya girdi.

Allah utandırmasın, yolun açık olsun Başkan Hüseyin Ayaz.

 

*********************

AKŞENER’İN PARTİSİ

MDP VE KURUCULAR

AKŞENE KORAY AYDIN

Yarım asrı geçen gazetecilik ve hocalık yaşamımda öyle olaylarla karşılaştım ki; “Bu kadar da olmaz” dediklerim oldu, “olur” diye iddiaya girdiklerim olmadı.

Tanık olduğum olaylar ve sözler bana her defasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Siyasette bazen 24 saat bile uzundur” sözünü hatırlattı.

Onun için Siyaset yazarken gazetecilere, siyaset konuşurken politikacılara hep dikkatli olmalarını önermişimdir.

Uzaklara gitmeye gerek yok. Girdiği her seçimi kazanan, tek başına iktidar olan, Recep Tayyip Erdoğan’a “Muhtar bile olamaz” dediler.

Ama Erdoğan, bırakın muhtar olmayı Milletvekili, Başbakan, Cumhurbaşkanı oldu.

Seçimlere giremez denilen Erdoğan, Türkiye’yi aralıksız 15 yıldır yönetiyor.

Bir başka örnek; 1999 yılında Fazilet partisinden Hereke Belediye Başkan adayı olan ve kazanamayan Fikri Işık.

Işık, belde belediye başkanı olamadı ama AK Parti İl Başkanı oldu Milletvekilliğini 2007’den buyana aralıksız sürdürüyor. TBMM Milli Eğitim Komisyon başkanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı yaptı. Halen Başbakan Yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Başka? İzmit ve Büyükşehir Belediye başkanlığını 1989-2002 yılları arası yapan, 2002 yılında milletvekili seçilen Sirmen, 2004 yılından buyana girdiği tüm seçimleri kaybetti. CHP’nin kalesi olarak bilinen ve yıllarca başkanlığını yaptığı İzmit’te AK Parti adayı karşısında yenildi.

Gelelim yeni parti kurma çalışmalarını yürüten Meral Akşener’e.

1994 yılında DYP’nin adayı olarak katıldığı İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybeden Akşener 20, 21, 23, 24, 25. Dönemlerde milletvekili seçildi, İçişleri Bakanlığı ve TBMM Başkan Vekilliği yaptı.

Ekim ayında kurulacak partinin genel başkanı ve 2019’da partisinin Cumhurbaşkanı adayı olacak.

Geçmişte altın tepsi ile sunulan bakanlık koltuklarını elinin tersi ile iten Akşener’e yeni yürüyüşünde başarılar diliyorum.

Ataerkil toplumda siyasetin sadece erkeler tarafından yapılmadığını, mağdurların, siyasetten uzaklaştırılmak istenenlerin sesi olduğunu kanıtlamak için yola çıkan Akşener’in başarılı olacağına inanıyorum.

Son dönemde Türk siyasetinde “potansiyel lider” olarak görülen Akşener’e bir dost, bir ağabey olarak haddim olmayarak bazı konularda dikkatini çekmek istiyorum..

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere siyasi tarihimize damgasını vuran İsmet İnönü, Alparslan Türkeş, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Recep Tayyip Erdoğan gibi liderleri bir tarihçi olarak iyi analiz ettiğini biliyorum.

Liderliğe soyunan, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetmeye talip olan bir siyasetçi olarak özellikle girdiği her seçimi kazanan, yerelde ve genelde aralıksız 15 yıl iktidar olmayı başaran Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yükselişini bir değil bin defa okumasını öneriyorum.

Yeni kurulacak partinin adının, “Merkez Demokrat Parti (MDP). Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’dir” açıklamasının kamuoyunda güven vermeyen ve her an MHP’ye dönebilir izlenimi bırakan Koray Aydın tarafından yapılması yanlış, zamansız oldu.

Hele hele parti adının, 12 Eylül 1980 darbeci generaller tarafından kurdurulan “Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP)”ni hatırlatması Meral Akşener’in yol arkadaşı olmak isteyen demokrasiyi ve özgürlükleri savunanlar ile askeri vesayete karşı olanlarda hayal kırıklığı yarattı.

Yeni parti, AK Parti, CHP, MHP ve bağımsız Milletvekillerinden bazılarının katılımı ile Ekim ayında TBMM’de temsil edilirken partinin adından da anlaşılacağı üzere HDP hariç siyasi yelpazenin tamamını kucaklamalı, hitap etmeli.

akşener- ümit özdağ

Yeni partide olacağını açıklayan MHP mağduru Ümit Özdağ lideri Meral Akşener’in bir adım gerisinde dururken Koray Aydın’ın bir adım öne geçmesi, parti sözcülüğüne soyunması ise yeni partiye oy kazandırmayacağı aksine oy kaybettirecektir.

Umarım kamuoyunun “umut” gördüğü Meral Akşener; daha ilk günden hayal kırıklığı yaşamak, tabela partilerinin durumuna düşmek istemiyorsa samimi ve yapıcı uyarılara kulaklarını tıkamaz.

“Yeni partinin çatısını MHP’den kopanlar oluşturacak” izlenimi yaratanların gereksiz ve zamansız çıkışlarına, çok başlılığa “dur” der.

Bugünden başlayan, dozu 2019’a giderken giderek artacak olan eleştirilerin odağına oturtulacak yeni partinin açıklanan(!) “MDP” isminin parti kurucularının ortak kararı olmadığını açıklar.

Farklı görüşteki seçmene, yeni kurulacak partinin herkesi kucaklayacağına inandırabilmek için birlikte olduğu ekip arkadaşları ile kamuoyunun karşısına çıkar, yeni oluşumu yıpratacak, zarar verecek bilgi kirliliğine son verir.

Yeni partiyi kuracaklar arasında öne çıkan isimler MHP’den kopan Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın’ın yanında Allah’tan Sinan Ogan yok.

Bir de o olsaydı var ya “Yeni partinin çatısını MHP’den ayrılanlar oluşturuyor” dedikodularının önü arkası kesilmezdi.

Onun için Meral Akşener ekibini, partisinin adını zaman kaybetmeden kamuoyu ile paylaşmalıdır.

meral-1\'inci-sayfa

18 Temmuz 2017 tarihli gazetemizin 1'inci sayfası

 

********************

 

Kutu içinde olsun

KURBAN BAYRAMI VE

BALIK SEZONU AÇILIŞI

 

Kurban Bayramı ile balık sezonunun açılışı aynı tarihe denk geldi.

Müminlerin büyük bölümü bugün, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutmak, Allah’a daha yakın olmak amacı ile küçük ya da büyük baş hayvan keserek ibadetlerini yapacaklar.

Okurlar başta olmak üzere teröre bulaşmayan, müslümanları öldürmeyen, barışın devamına olanak sağlayan tüm müminlerin Kurban Bayramını sağlık, mutluluk esenlik dileklerimle kutluyorum.

İslam alemi bayram yaparken Güneydoğu Asya’da Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşayan Müslümanlara yönelik devlet güçleri ile aşırılıkçı Budistlerin saldırılarını şiddetle kınıyorum.

15 Nisan’da başlayan av yasağı yasağının sona ermesiyle “vira bismillah” diyerek küçük ve büyük teknelerle denize açılacak balıkçılara bol şans ve bereketli bir sezon diliyorum.

Balık severlere sezon boyunca afiyetle palamut, lüfer, istavrit ve kılıçla açan tekiri barbun, kılıç, hamsi, çinekop, lüfer, kofana, kefal, levrek, kalkan yemelerini öneriyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi