12 Aralık 2018 Çarşamba
Öztekin Kaşukci
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Herkesin Belediye Başkanı Olacağım !

Yücel Alpay Demir

30 Ağustos 2017 tarihli yazısı

2019 yerel seçimlerine yaklaşık 18 ay var !

Seçim gününden önceki son 6 ay , adaylarınyoğun seçim çalışmalarıyla geçecek.

Aday belirlemek , belirlenen aday için kamuoyu oluşturmak için fazla bir zamanları kalmadı.

İlimizde belediye başkanı olmak isteyen muhalefet partilerinin “en büyük hatta tek”rakibi , sayınCumhurbaşkanımız’ın ismi ve geçmişteki siyasi başarılarıdır ! dersek abartmış olmayız.

İktidar partisinin belirleyeceği adayın saha çalışması , sevilirliği , güvenilirliği elbette önemli olacaktır, ancak ! alacağı oyun en az % 80 ‘ i sayın Cumhurbaşkanımızın şahsına ve siyasi başarısına verileceği için adaylarının işi muhalefet partilerine göre daha kolay diyebiliriz.

Muhalefet partilerininde Kocaeli ilindeki en önemli avantajı ise,mevcut belediye başkanları ve onların kurmayları tarafından ihmal edilen , önemsenmeyen ve hatta yok sayılan önemli bir kitlenin oy oranı !

Belki de bu nedenlerden olsa gerek 2014 yerel seçimlerde alınan % 51 lik oy , 2015 7 haziranda % 46 ya düşmüştü !

2017 Referandumda Kocaeli genelinde alınan beklenenin çok altındaki oy oranı , bir zamanlar iktidarın kalesi sayılan şehrimide“özellikle yerel seçimlerde” önemli değişimlere neden olabileceği sinyallerini veriyor.

Olası değişimler olduktan sonra , iktidar partisi geçmiş dönem belediye başkanlarıyla toplanıp “siz nerde yanlış yaptınız” diye eminim ki soracaktır.

Cumhurbaşkanımızın tabir ettiği metal yorgunluğu , uzun yıllardır başkanlık yapan bazı belediye başkanlarımızda maalesef mesleki yorgunluk , mesleki doygunluk olacak kadar ilerlediğini nedenlerden biri olarak söyleyebiliriz.

Özellikle herkesin başkanı olmamak için özel çaba harcamak, sadece parti içi dengeleri korumak için çaba harcamak , Ak partiye oy veren vatandaşın oyunu garanti görmek, mevcut 12 ilçe ve 1 büyükşehir belediye başkanlığını bakalım 2019 yerel seçimlerinde koruyabilecek mi?

Özellikle Cumhuriyet Halk Partisinin ve Milliyetçi Hareket Partisinin tüm muhalif oyları alabilecek , sevilen mesleki ve şahsi karşılığı olan zinde adaylarla şansının çok yüksek olduğunu , Büyükşehir ve İzmit başta olmak üzere pek çok ilçede belediye başkanlıklarının el değiştirebileceğini bu şehrin insanını tanıyan pek çok kişi söylüyor.

Tabi bunun için muhalefet partilerinin geç kalmadan yerel seçimlere odaklanması , aday belirlemek için üyelerin ve tüm halkın nabzını yoklamaya başlaması gerekmekte.

Adaylardan herhangi birinin “slogan olarak” şehrimiz imar edilirken kırılıp dökülen tüm gönülleri imar edeceğim , Herkesin Belediye Başkanı Olacağım , Adaletli ve Kul Hakkını gözeten bir yönetim anlayışını esas alacağım demesi bile ötekileştirilen pek çok vatandaşımızı umutlandıracaktır.

Yazdıklarımı küçümsemeyin bu kentin insanının kendine özgü bir tarzı var , yıllarca sol partilerin kalesi olan bir şehir , bir işçi kenti ! tüm belediyelerini bir partiye verebildi ise ,tamamını geri de alabilir , hiç kimsenin oyu garanti değil ! demedi demeyin !

İnşallah ,  herkesin hakkını alabileceği 1 belediyemiz olur.

Büyük de olur , küçük de olur yeterki hayırlısıyla surda mukaddes bir gedik açılsın , nefes alalım.

Selam ve dua ile….

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu