16 Temmuz 2019 Salı
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kurban...

Ebru Maral Minareci

29 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Kurban bayramı nedir?Kimilerine göre et bayramı,kimilerine göre hayvan katliamı,kimilerine göre sevinç,kimilerine göre hüzün.Kısacası Kurban bayramının nereden çıktığı ,dinimizde ki yeri ve anlamını zaten ben hiç anlatmıycam.Bu, din adamlarının, sevgili hocalarımızın zaten her sene ayrıntılı olarak camilerde,televizyonlarda anlattığı ve sağır sultanın bile artık bildiği bir bayram.Benim değineceğim farklı 3 şey var.Biri her sene belediyelerin sıkı önlemler almasına rağmen sokak aralarında kesilen hayvanlar ,acemi kasaplar,kaçan ve yollarda kovalanan kurbanlıklar hakkında.Bu tarz görüntüleri görmekten gerçekten yorulduk.Hijyen ve görüntü kirliliği açısından da belediyelerin ön gördüğü kesim yerlerinde kurban kesimlerinin olmasını özellikle altını kalın bir çizgi ile çizerek belirtelim.Her bayram yaşanan bir diğer sıkıntı silah atılması.Bunu defalarca söyledik,anlattık,örneklerini gördük, ama yine de silah atmak bizim insanımıza has bana göre yersiz bir adet.Bir diğer önemli konu da bu işte.Düğünlerde,bayramlarda,asker geçirme eğlencelerinde silah atılması bu güne kadar yüzlerce insanın ölümüne sebep oldu.Emniyette bu konuda bizlerden destek bekliyor.İhbar edelim lütfen.

Ve 3. konumuz.Kurban kesen bağış alan dernekler,vakıflar.O kadar farklı fiyatlar var ki.Yurt içi yurt dışı arasında ortalama 200 tl civarında fark var.Dernekler arasında da fiyatlar çok farklı.Bir dernek 330 tl yurt dışı hisse fiyatı verirken bir başkası 600 tl veriyor.Açıkçası insanların kafası karışık.Kime nereye bağış yapacağına karar veremiyor.Kendi kurban alıp kesen ya da hisseye giren için değil söylediğim.Bu arada yine bağış yapacak olan kişilere sesleniyorum lütfen kurban için eğer para veriyorsanız ,kurban alıp kesen ve ihtiyaç sahiplerine dağıtan yerleri tercih ediniz.Bağış yapacak olan vatandaşları da bu konuda uyaralım aman dikkat.Kurbanınızın kesilip dağıtıldığından emin olun.Muhtemelen bu dernek ve vakıflar yetkili merciler  tarafından denetleniyordur.
Bu fiyat farkının nedenini araştırmak da gerek.Yurt dışında kesilen kurbanlıkların ülkemizden çok daha uygun olduğu ve toplu alımlarda daha da indirimli alındığı söyleniyor.Buna varım ancak kendi aralarında ki fiyat farkı neden onu bilemiyorum işte.
Kurban bayramı artık tatil kapsamında yaz aylarına geldiği için pek çok kişi tatile bir kısmı memleketine gidiyor.Hatta çoktan gidenler de var.Evinde,tatilde kısacası nerede olursanız olun ,biz her kese güzel bir bayram diliyoruz... 
Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem