26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“KEV”i 17 milyon TL'ye satıyorum, sattımmm

Galip Ataman

25 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Kocaelispor’un kurtuluşu olarak görülen KEV (Kocaeli Eğitim Vakfı) tesislerinin bulunduğu 60 bin metrekarelik arsanın satışı tam yılan hikayesine döndü.

Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz’un KEV Başkanı seçildiği 24 Aralık 2016’dan buyana “Tamam, anlaştık, Kocaelispor kurtulacak” laflarını hep duyduk ama ortada ne resmi satış kararı var ne anlaşma var.

Büyükşehir Belediyesi önceki genel sekreteri Tahir Büyükakın ile KEV Başkanı Bahri Yavuz el sıkıştılar ama bir arpa boyu mesafe alınmadı.

KEV tesislerinin bulunduğu alan, yapılacak imar değişikliği sonrası 55 milyon TL’ye satılacağı kamuoyuna açıklanmasına rağmen Büyükşehir’de ve KEV’de en küçük bir kıpırdanma yok.

Aradan geçen 8 ayda Kocaelispor’un kurtuluşu adına hiç mi olumlu gelişme yok? Elbette var.

Birincisi; Bahri Yavuz’un KEV yönetiminde karar almadan, yönetim kuruluna bilgi vermeden Kent Konut ile yaptığı 2 milyon TL’lik sponsorluk sözleşmesi var.

İkincisi; Yasalara ve yönetmeliklere aykırı olarak KEV’e ödenen paranın 1 milyon 195 bin lirası Kocaelispor’un 25 milyon liralık borcuna karşılık  yapılandırma için kullanılması.

Üçüncüsü; 805 bin lirası ile futbolcuların cünun ödenmesi.

Dördüncüsü; Kocaelispor’un kurtuluşu için KEV Başkanı Bahri Yavuz ile 55 milyon TL’ye el sıkışan Tahir Büyükakın Bilecik’e Vali olarak gitti.

Beşincisi; KEV tesislerinin bulunduğu arsanın devri konusunda dolaylı destek veren önceki Vali hasan Basri Güzeloğlu Diyarbakır’a atandı.

Altıncısı; Kocaelispor ve KEV Başkanı Bahri Yavuz, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’u 2 kez Kocaelispor Klüp Başkanı kimliği ile ziyaret etti. Kocaelispor’u anlattı.

Yedincisi; Yavuz, her iki ziyarette de KEV’i gündeme getirmediği gibi önceki kapalı kapılar arkasındaki görüşmelerden, 55 milyon TL’lik devirden bahsetmedi.

Sekizincisi; Yeni Vali Aksoy’u iki kez ziyaret eden Yavuz, Belediyesi yeni genel sekreteri İlhan Bayram’ı bırakın ziyaret etmeyi randevu talebinde bile bulunmadı.

Dokuzuncusu; Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaelispor’a bağışladığı otobüs töreni sonrası genel sekreter Bayram’a nezaket ziyaretinde bulunan Yavuz, sadece “hayırlı olsun” dedi. KEV ile ilgili tek kelime konuşulmadı. Kocaelispor’a verilen otobüs töreni yapılmasaydı nezaket ziyareti de gerçekleşmeyecekti.

Onuncusu; Bahri Yavuz, bayram sonrası ziyaret etmeyi düşündüğü sayın genel sekreter Bayram’ın kapısını yalnız değil KEV yönetimi ile birlikte çalar. KEV tesisleri arsası ile ilgili tüm gelişmeleri anlatır.

 

bahri

BİLİRKİŞİ RAPORU

Kocaelispor ve KEV Başkanı Bahri Yavuz; Bekir Halefler, Bülent İlter, Lale Tığ, Mehmet Seymenbaşı, Melik Taşer, Mesut Baki Efe, Serhan Kasım, Şahap Bilgisu, Yağız Yalta, Sinan Güneri Mutlu’dan oluşan KEV yönetimini dışlayarak “tek adamlığı” oynarken olması gereken sürpriz bir gelişme oldu.

Başkan Yavuz’un talimatı ile KEV’in 60 bin metrekare spor alanının satış rayiç bedelini belirlemek üzere yönetim 2 bilirkişi (ekspertiz) belirledi.

Bundan önce kapalı kapılar arkasında Bahri Yavuz ile Tahir Büyükakın görüşmelerinde olduğu gibi kamuoyundan gizli yapılan çalışma sonrası bilirkişiler raporları hazırladı ve yönetime teslim etti.

Bilirkişiler kimdir, ne iş yaparlar bilmiyorum, Ama 60 bin metrekarelik KEV tesislerinin bulunduğu arsanın rayiç değerinin, imarda yazılı olduğu gibi “spor alanı” olarak dikkate alındığını ve rakamın ona göre belirlendiğini biliyorum.

Başka? “Bu kadar da olmaz” denecek, çok konuşulacak ve çok tartışılacak “17 milyon TL” civarında bir rakamın rapora yazıldığı.

Zeynel Başlak’ın KEV başkanı olduğu dönemde de KEV tesislerinin bulunduğu arsa ile ilgili bilirkişi raporu hazırlattırılmış ve 34 milyon TL gibi bir rakam çıkartılmıştı.

KEV Başkanı Bahri Yavuz ile Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Tahir Büyükakın’ın 30 Mayıs 2017 tarihinde el sıkışarak tesislerin bulunduğu arsanın Kent Konut’a devri ile ilgili kamuoyuna açıkladıkları rakam 55 milyon TL idi.

Şimdi gel de, “Hangi bilirkişi raporu doğru? KEV tesislerinin bulunduğu 60 bin metrekare civarındaki arsa Kent Konut’a Büyükşehir’in belirlediği gibi 55 milyona mı, Zeynel Başlak yönetiminin hazırlattığı rapora göre 33 milyona mı yoksa Bahri Yavuz’un talimatı ile belirlenen bilirkişilerin raporunda yazan 17 milyona mı satılacak?” sorusunu sorma.

SONUÇ; Bahri Yavuz, Kocaelispor Kulüp Başkanı olarak 25 milyon TL bulamadı ama borç yapılandırmasının ilk taksitini Kent Konut reklam tabelasını 31 Aralık 2017 tarihine kadar KEV tesisleri girişine koydurarak takımın Spor Toto 3. Ligde top oynamasını sağladı.

KEV tesislerinin bulunduğu arsa ucuza gitmiş, vaad edilen öğrenci yurdu, 150 öğrenciye verilen 125’er lira, vakfa bina, kira ve personel giderleri nasıl, hangi gelirle sağlanacak Bahri Yavuz’un umurunda değil.

Bahri yavuz için varsa yoksa Kocaelispor. Tamam da KEV olmadan, KEV yönetim kurulu dışlanarak, KEV toplantılarına katılmayarak Kocaelispor borçları nasıl ödenecek?

Kocaelispor’a destek olmak isteyen Büyükşehir Belediyesi KEV tesislerinin bulunduğu arsada imar değişikliğini nasıl yapacak?

 

kebv tesis

Vakıflar Genel Müdürlüğü, KEV’in alacağı satış kararına nasıl “uygudur” görüşü verecek?

Kocaelipor’a sponsor olacak ve sponsor bulma konusuna sıcak bakan Vali Hüseyin Aksoy ile başkan İbrahim Karaosmanoğlu KEV Başkanı Bahri Yavuz’a nasıl güvenecek?

Bahri Yavuz; Kocaelispor atkısı ile dolaşarak, bürokratların ve siyasilerin isimleri yazılı Kocaelispor formalarını verirken fotoğraf çektirmekle işlerin düzeleceğini sanmaktan vazgeçmedikçe bu işlerin düzelmeyeceğini öğrenmedikçe geçen seneyi ararız.

Kocaelispor’a harcadığı mesainin onda birini Kocaelispor’un kurtuluşu olarak gösterilen KEV’e harcamazsa Kocaelispor’a de KEV’e de yazık olur.

 

 

****************

 

CHP, “CUMHURBAŞKANI VE

BÜYÜKŞEHİR ADAYI” ARIYOR

Bayram öncesi gazeteleri ziyaret eden CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay yönetim kurulu üyesi arkadaşları ile konuğumuz oldu.

Hoşgörü fakiri ve eleştiriye tahammülü olmayan siyasilerin arttığı günümüzde, Cengiz Sarıbay’ın hoşgörüsünü, hakaret içermedikçe her türlü eleştiriye açık oluşunu, özgüvenini, açık sözlülüğünü hep takdir etmişimdir.

“Sadık bir eş, şefkatli bir baba, saygın bir dost, başarılı bir avukat, uzlaşmacı bir siyasetçi” olan Cengiz Sarıbay’ı yaklaşık 40 yıldır tanıyorum.

Cengiz

Siyasette önüne çıkan fırsatlara rağmen CHP çizgisinden hiç sapmayan, parti içi girdiği yarışlarda kaybetmesine rağmen küsmeyen, verilen görevleri ben ve benim gibi düşünenlerin eleştirilerine kulaklarını tıkayan Cengiz Sarıbay ile keyifli sohbet ve zaman tünelinde yolculuk yaptık.

Ne yalan söyleyeyim; Cengiz Sarıbay ile sohbeti özlemişim. Bayram sonrası ilk fırsatta yeni il binasında ziyaret edip, kahvesini içeceğim.

Ziyaret ettiği tüm gazetelerde hemen hemen aynı cümleleri kuran, benzer mesajlar veren Cengiz Sarıbay’ın anlattıkları çarşaf çarşaf yayınlandı.

Geliniz, yazılsa da dikkatlerden kaçan ayrıntılara göz atalım;

Cengiz Sarıbay Büyükşehir Belediye Başkanlığı dahil yerelde hiçbir koltuğa talip değil.

Bu konudaki sorulara cevabı, açıkça olmasa da “Belediye Başkanlığı isteseydim, Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın oturduğu koltuklarda ben otururdum.”

Sarıbay’ın hedefi, “tercihli oy” kullanan DYP’nin 5, ANAP ve RP’nin bir milletvekili çıkardığı 20 Ekim 1991’de milletvekili olarak gidemediği Ankara’ya 2019’da gitmek.

Cengiz Sarıbay yaşadıklarına, vefasızlıklara rağmen CHP’den hiç kopmadı, partililere hiç küsmedi, her zaman CHP neferi olarak çalıştı.

Vefanın, sadakatin karlığını 2009’da Deniz Baykal, 2015’te Kemal Kılıçdaroğlu tarafından istifa ile boşalan il başkanlığına atandı.

Sarıbay bugün CHP’nin seçilmiş il başkanlığı koltuğundan 2019’da TBMM milletvekili koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

2019’da yapılacak 13 belediye başkanlığı ve 13 milletvekilinin önemli sayısını kazanmak için çalışıyor.

Cengiz Sarıbay CHP’nin yerelde ve genelde iktidar olması için çalışırken

1988’de karşısında seçim kaybettiği Mustafa Küpçü’yü gören var mı

2010’da girdiği yarışta il başkanlığı koltuğuna oturan Ferhan Şensoy nerede?

“CHP’nin ağır topları Erol Köse ve Sefa Sirmen kamunun olanaklarını kullanarak yıllarca adlarından bahsettirdiler. Ben ise sade bir partili olarak bugünlere kadar geldim” derken hani haksız da değildi.

Erol Köse ve Sefa Sirmen geçmişteki siyasi yaşamları nedeni ile zaman zaman gündeme gelseler de Cengiz Sarıbay hep gündemde, dahası partisinin il başkanı.

Cengiz başkandan üzerinde durulması, konuşulması, değerlendirilmesi gereken dikkat çekici özeleştiri, “2014 seçimlerinde Sefa Sirmen’i İzmit ilçe belediye başkan adayı gösterilirken Büyükşehir Belediye Başkanlığına Tahsin Tarhan’ın adaylığı yanlıştı”.

2004’te Hikmet Erenkaya (AK Parti yüzde 50, CHP yüzde 34), 2009’da Sefa Sirmen (AK Parti yüzde 47, CHP yüzde 31) karşısında seçim kazanan İbrahim Karaosmanoğlu’nun karşısına 2014’te Tahsin Tahran’ı (AK Parti yüzde 50.6, CHP yüzde 26.2) aday göstermek CHP’nin yaptığı en büyük hata idi.

CHP, 2019’da 2014’teki hataya düşmemek için seçici olacak. İzmit belediye başkan adayının altında ezilmeyecek bir Büyükşehir belediye başkan adayı arayacak.

Cengiz Sarıbay, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Tahsin Tarhan olmayacağı kesin.

Kim mi olur? Kim olacağını bilemem ama Sarıbay’ın Büyükşehir Belediye Başkan adayında arayacakları kriterler belli;  Kocaelili olacak. Paralı olacak. Tanınmış ve yıpranmamış bir isim olacak. CHP’nin yüzde 25 oyuna yeni oylar katacak kişi olacak.

Dışardan gösterilecek adaya sıcak bakmayan Sarıbay, Leyla Atakan’dan sonra başkanlık koltuğunda bir kadın adayın olmasından mutlu olacaklarını söyledi.

CHP, 2019 seçimlerini kadınlar ve gençlerin yanı sıra merkezin dışındaki varoşlarda yaşayanlardan gelecek oylar ile kazınmak istiyor.

Cengiz Sarıbay’ın 2019’da CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı göstereceği isimde aradıkları özellikleri de şöyle sıraladı, “Demokrasiye inanan, 16 Nisan’da kabul edilen Anayasa değişikliği ile getiren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini değiştirecek, parlamenter sisteme dönüleceği sözü verecek, 80 milyonu kucaklayacak saygın bir isim olacak.”

 

*********************

 

 

KELEŞOĞLU’DAN BAŞKANLIĞINI

YAPTIĞI EĞİTİM-BİR-SEN’E TEPKİ

grav

2018 yılı memur ve emekli zammının ilk 6 ay için yüzde 4 ikinci 6 ay için yüzde 3.5 olarak açıklanmasının ardından her kesimden tepkiler çığ gibi yükseliyor.

En çok tepki de “Bütün şartları zorladık ve alınabilecek en yüksek zam oranını aldık” diyen toplu sözleşmeye imza koyan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a.

Türk-Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Kocaeli Şube başkanlarının tepkilerini anlıyorum ve katılıyorum.

Ama Eğitim-Bir-Sen ve Memur Sen Kocaeli Şube Başkanlığını bırakmak zorunda kalan, Muammer Dereli Fen Lisesi müdürlüğünden önce Aydın Kent İmam Hatip Ortaokulu ardından Bahçecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Din Kültür ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine atanan Halil İbrahim keleşoğlu’nun tepkisini anlayamadım.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 Milletvekili seçimlerinde AK Parti’den aday adayı olan, 11 kişilik aday listeye bile alınmayan Keleşoğlu, zam miktarını eleştirirken

“Memura en yüksek zam veren Başbakan’ı rahmetle anıyoruz” dövizi taşımış.

Toplu sözleşmeye imza koyan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a, sosyal medya hesabından “Hesabi değil hasbi olmalıydı”diyerek çok sert göndermede bulunmuş.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi