23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şartlar uygun olursa başkanlığı düşünüyor

Galip Ataman

21 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kim ne derse desin başta 16 Nisan referandumu sonrası “Cumhurbaşkanlığı Sistemine” geçerek siyasi tarihimizin en çok konuşulan liderleri arasında yerini aldı.

17/25 Aralık’ta sivil darbeyi savuşturarak, 15 Temmuz darbe kalkışmasına meydan okuyarak, darbecilerin yargılanmasını sağlayarak bir “ilk”e imza attı.

Aldığı kararlar ve uygulamalar sonrası Türkiye’de, Ortadoğu’da, Avrupa’da, ABD’de, Afrika’da, hatta Uzak Doğu’da en çok konuşulan lider oldu.

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” diyenler eleştirseler de genelde ve yerelde 15 yıl aralıksız iktidarda kalarak “başarılı bir siyaset mühendisi” olduğunu kanıtladı.

Cumhuriyet ve ilkelerine zarar verdiğini söyleyenler çıksa da siyasi geçmişini, son 17 yıllık performansını değerlendirenler, gündem belirlemedeki ustalığını kabul etti.

2019’da yapılacak yerel, genel ve Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi AK Parti’de “Yeni Atılım Dönemine” girildiği mesajı verdi.

Yapılacak değişikliklere dikkat çekerken “AK Parti değerlerinden uzaklaşmış olan herkes bizim gözümüzde yorulmuştur, yolunu kaybetmiştir, defolu hale gelmiştir. Bize ülkemizin, milletimizin, şehrinin geleceği için donanımı, projesi, heyecanı, enerjisi olan yol arkadaşları lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’de “metal yorgunluğu” olduğunu söylediği, ilçe kongrelerinin başladığı bugünlerde “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” olarak AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın konuğu olduk.

Hayrullah Demiray, Çetin Gürol, Pınar Gül ve ben; teşkilat kongreleri sürecinden adaylığa, Kocaeli’nin sorunlarından gündemdeki konulara, teşkilat ve belediye başkanları performansından parti içi kırgınlıklara, il başkanları toplantılarından daire müdürlerinin çalışmalarına kadar her soruyu sorduk.

Şemsettin başkanın hangi soruyu nasıl cevapladığını Pınar Gül’ün haberinde okuyabilirsiniz.

İki saatten fazla süren sohbette; siyasi, ticari, tuzak olanlar dahil her soruya dobra dobra cevap veren iktidar partisi il başkanının rahat olduğu ve zorlandığı bölümleri paylaşacağım.

 

ZOR BİR SEÇİM OLACAK

AK Parti’nin kurulduğu 14 Ağustos 2001’den günümüze kadar parti yöneticileri tercihlerinde, seçimlerinde “liyakat, sadakat, itaat” hep öne çıkmıştır.

İl başkanlarından Mahmut Civelek hariç, Nihat Ergün, Fikri Işık milletvekili ve bakan, Zeki Aygün milletvekili, İbrahim Karaosmanoğlu Büyükşehir Belediye başkanı oldu.

Teşkilatlarda yöneticilik üstlenen çok sayıda isim milletvekili ve ilçe belediye başkanlığı yaptı.

Ana muhalefet partisi CHP’nin il başkanlarının “siftah” yapmadığını dikkate aldığımızda AK Parti’de il başkanı olmanın ayrıcalığı hemen fark ediliyor.

Konuğu olduğumuz Şemsettin Ceyhan; Ergün, Işık, Aygün gibi milletvekili, Karaosmanoğlu gibi Büyükşehir’e başkan yapılır mı yoksa selefi Civelek gibi dinlendirilir mi bilmiyorum, zaman gösterecek.

Bildiğim; Şemsettin Ceyhan’ın 2001’de kurucu, 2004’te seçilmiş il gençlik kolları başkanlığına, 2006’da il yönetim kurulu üyeliğine, 20017’de il başkan yardımcılığına getirildiği.

2015’te 4 aday adayı arasından il başkan adayı gösterildiği ve il başkanı seçildiği.

Eleştiriye açık, hoşgörülü, özgüveni yüksek, gazetecilere mesafeli olmaya özen gösteren Ceyhan’a ilk sorum; “Bugünlerde aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 25 il başkanının istifasının istendiği konuşuluyor. Ağrı, Muş, Şırnak, Hakkari, Aksaray il başkanları istifa etti. Sizden de istifa etmeniz istendi mi?”

Cevabı, “Hocam, dün genel merkezde idim böyle bir izlenim hissetmedim. Şu ana kadar da benden böyle bir istekte bulunulmadı. Kongreye kadar çok şey değişebilir. Karaman il başkanının istifası bekleniyordu Aksaray il başkanı istifa etti. O nedenle hiçbir şeyin garantisi yok. Beş dakikada her şey değişebilir. İl başkanı olarak büyük kongre sürecini yürütüyorum, ilçe teşkilat seçimleri ile ilgileniyorum” oldu.

Sıra, “İl başkanlığına ikinci kez aday olacak mısınız? Aday olursanız 50 kişilik mevcut yönetimde değişiklik yapacak mısınız?” soruya geldiğinde yanlış anlaşılmamak için hata yapmamaya özen gösterirken, “Siyasetçinin ne düşündüğü önemli değil. Önemli olan büyüklerimizin, teşkilatımızın ne düşündüğü. Şartlar o gün uygun olursa önümüzdeki dönemi de götürebileceğimi görüyorum. Kısmetse olur” dedi.

Sizin anlayacağınız doğrudan “Evet aday olacağım. Hodri meydan” demedi.

Gençlik kolları kurucu il başkanlığından il başkanlığına uzanan 16 yılda edindiği tecrübe, aldığı siyasi terbiye ve AK Parti gereği temkinli konuştu.

Ama Şemsettin Başkan aday olmayı ve bir dönem daha il başkanlığı yapmayı düşünüyor.

AK Parti’de; Nihat Ergün, İbrahim Karaosmanoğlu, Fikri Işık, Zeki Aygün, Mahmut Civelek, Şemsettin Ceyhan’dan sonra il başkanlığı koltuğuna oturmak isteyenlere duyurulur.

Açıkça “adayım” demeyen Ceyhan ekledi, “Bundan önceki seçimlerin tek aday ile yapılmasına özen gösterildi. 15 Temmuz darbe girişimini Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletimizin dik ve kararlı duruşu ile bertaraf edilmesi sonrası adaylar ile ilgili güvenlik soruşturmalarına daha fazla özen gösterilecektir. Başkan ve yönetim kuruluna seçilecek isimlerin tüm geçmişleri araştırılacak. Zor bir seçim olacak”.

Şemsettin başkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi doğrudan “AK Parti değerlerinden uzaklaşmış metal yorgunları, yolunu kaybedenler, defolu hale gelenler il başkan adayı olamayacak, yönetime giremeyecek” demese de “Fetöcülerin” de aralarında olduğu enerjisini yitirmiş isimlerin başkan ve yönetim kurulu üyeliğine aday gösterilmeyeceğini ima etti.

“Kocaeli’nin bugün en önemli sorunu nedir?” soruma cevap verirken tramvayın yolcu taşımaya başlamasından, Güney Otoyol projesinde düğmeye basılmasından, Perşembe pazarının Doğu Kışlaya taşınacak olmasından memnundu.

Ama “Trafik, ulaşım ve istihdam” sorununu tam olarak çözdüklerini söyleyemedi.

İşte itiraf gibi cevap, “Türkiye’de hala neticeye varamamış olan istihdam en büyük yükümüz. Tramvay hizmet vermeye başlasa da, ulaşımda önemli kararlar alınsa da trafik ve ulaşım Kocaeli’nin hala en önemli sorunu. Kent içi transit geçişi rahatlatmak için Kuzey Marmara Otoyolunun bitmesini önemsiyoruz. Şehir içi trafik akışını sağlamak için görevden uzaklaştırtılan polislerin yerine yenilerinin atanmasını bekliyoruz”.

Sizin anlayacağınız; “Trafik, ulaşım ve istihdam” sorunlar listesinin ilk sırasındaki yerini bir süre daha almaya devam edecek.

İki saate yakın sohbette bakın başka neler söyledi; “Perşembe Pazarının Doğu Kışlaya taşınacağını çok önemsiyoruz. Anket çalışmalarına il başkanı seçiminden sonra başlayacak. Siyasi beraberliğin ve huzurun sağlanmasında 7 il başkanın her ay bir araya gelmesi etkili oldu. Milli eğitim, sağlık ve diyanette tepedeki isimler dışındakilere müdahale edilmedi.”

Sohbeti tamamlamak üzereydik ki Şemsettin Başkan 12 ilçe belediye başkanına üstü kapalı, “Yılsonuna doğru belediye başkanlarının beyannameleri ile yaptıracağımız anket sonuçlarını önümüze koyacağız. Yapılanlar ile yapılanmayanları sorgulayacağız” mesajı gönderdi. Anlayan anlamıştır.

Bir önceki teşkilat seçimlerinde 7 başkanının değiştiğine dikkat çekerken, bu seçimde de Kartepe ile başlayan değişimin süreceğini ima etti ama rakam ve isim vermedi.

Kartepe’nin geleceği en parlak ilçe olduğunu söylerken ilçe başkanı olan Mustafa Kocaman’dan övgü ile bahsetti.

Geçinmek için ticaret yapmak zorunda olduğunu, tüm alış verişlerini Kocaeli dışındaki kurumlar ile yaptığını altını çizerek ifade ederken aksini yazan ve söyleyenlerin yargının gönderdiği “tekzip” metnini yayınlamak zorunda kaldığını anlattı.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Büyükşehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere milletvekilleri, ilçe başkanları, teşkilatlar, belediye başkanları ile uyum içinde çalıştıklarını söyledi.

Özetle; AK Parti İl başkanı Şemsettin Ceyhan ile keyifli sohbet oldu. Pınar Gül’ün haberini okumanızı öneririm.

 

CEYHAN (1)

 

140 ÜLKEDEN 8 BİN SPORCU

KOCAELİ’NE GELECEKTİ!

 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın’ın önceki gün (19 Ağustos 2017) İzmit’e gelişi bana “2017 Üniversite Yaz Oyunlarını” anımsattı.

Başiskele Aytepe’de Diriliş-2 Gençlik Kampını ziyaret eden, gençlerle spor yapan Sayın Bakan, selefleri 20 milyon Euro vermiş olsaydı Kocaeli’ne “2017 Üniversite Yaz Oyunları” açılışı için gelecekti.

Büyükşehir Belediyesi risk alıp, “Spor Bakanlığı vermiyorsa 20 milyon Euro’yu ben veriyorum” diyebilseydi, Kocaeli semalarında “2017 Yaz Olimpiyat Bayrağı” dalgalanıyor olacaktı.

Turist gelsin diye bayram tatilini 10 güne çıkardığımız bugünlerde, Kocaeli sokaklarında 140 ülkeden gelen 8 Bin üniversiteli sporcu dolaşacaktı.

Her yere “hovardaca” para harcayan yöneticiler Olimpiyat Komitesinin istediği 20 Milyon Euro’ya “hayır” demeseydi, Kocaeli’nin her tarafı spor tesisleri ile dolacaktı.

Başka? Bizler futbol, basketbol, voleybol, güreş, yüzme yelken, atletizm dahil 14 branşta yarışan dünya sporcularını çıplak gözle seyrederken dünya Kocaeli’ni konuşacaktı.

İzmit başta olmak üzere Kocaeli’nin her tarafı yenilenecek,siftah yapamamaktan şikatetçi esnafın yüzü gülecekti.

“2017 Üniversite Yaz Oyunları” organizasyonunu Büyükşehir Belediyesi değil de İzmit ya da Başiskele Belediyeleri üstlenmiş olsaydı 19 Ağustos Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Başbakan Binali Yıldırım’ı, bakanları, spor otoritelerini, dünya televizyon ve gazete yorumcularını ağırlıyor olacaktık.

Ama olmadı. Ayağımıza kadar gelen fırsatı 20 milyon Euro vermemek için kaçırmadık, teptik.

Tayvan başkenti Taipei’de yapılacak “2017 Üniversite Yaz Oyunlarına” 3Türkiye 9 branşta 85 sporcu ile katılırken bizler de yarışmaları 30 Ağustos’a kadar televizyon karşısında izlemek zorunda kalacağız.

Kocaeli olarak “2017 Üniversite Yaz Oyunlarını” elimizin içinden kaçırırken  İzmir, “1971 Akdeniz Oyunlarına” ve “2005 Üniversite Yaz Oyunlarına” ev sahipliği yapmıştı.

Erzurum, “2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunlarına” ev sahipliğinin ardından bugünlerde “2017 Avrupa Kış Olimpiyatı” bayrağını dalgalandırmanın heyecanını yaşıyor.

Mersin, “2013 Akdeniz oyunlarına” ev sahipliği yaparken açılışı dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.

Çorum Hitit Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı “11. Üniversitelerarası Avrupa Futsal (Salon Futbolu) şampiyonası” Temmuz 2017’de yapıldı.

 “2017 Üniversite Yaz Oyunlarını” Kocaeli’ne getirmeyi beceremeyenlere söylenecek çok söz var ama yutkunmayı tercih ediyorum.

 

tayvant olşimpiyat

 

 

*************

 

AFAD İL MÜDÜRÜNÜN SİTEMİ

 

Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Ağustos 1999 depreminin 18. Yılında düzenlediği “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı – IV” ile ilgili yazı yazmış, gazetecilere uygulanan yasak ve Kocaeli Üniversitesinin dışlanmasını eleştirmiştim.

AFAD il müdürü Salim Tekoğlu aradı, kendisine haksızlık ettiğimi söyleyerek sitem etti.

“Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı – IV” organizasyonunun tamamen Büyükşehir belediyesine ait olduğunu, AFAD’ı temsilen katıldığını, moderatörlük görevinin organizasyon komitesince belirlendiğini söyledi.

AFAD camiasını üzen yanlışın düzeltilmesini istedi. Biz de düzeltiyoruz.

*************

 

ARSLANBEY KÖPEK, SİNEK

VE KOKUDAN ŞİKAYETÇİ

 

Yazın sonlarına geldik. Düşen sarı yapraklar ve palamut balığının tezgaha düşmesi Sonbaharı müjdeliyor.

Ama koca yazı kara ve sivrisinekler ile mücadele ile geçiren Arslanbey Taçyaprak ve Atakent sakinleri bugünlerde 10’lu dolaşan köpekler ile fabrikaların akşamları saldığı kokudan rahatsız.

Büyükşehir ve Kartepe Belediyesi yetkililerini göreve çağırıyoruz

*************

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem