14 Aralık 2018 Cuma
Öztekin Kaşukci
Yüksel Yılmaz

Yüksel Yılmaz

sijoyukselyilmaz@windowslive.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Alagöz Modeli

Yüksel Yılmaz

19 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Birçok branşta olduğu gibi Jeet Kune Do’da da bazı ustalar sporlaşmamakta direnmiş olsalar bile başka bazı ustalar eliyle JKD’cilerin bir kısmı sporlaşma yolundadırlar. Diğer branşlar da başlangıçta aynı kalıp yerinde saymakta kararlı olduysalar da sonradan açılmak ve sporlaşmaktan başka çare bulamamışlardır. Bendeniz de neredeyse yirmi yıl bu direnci gösterdim. Ama şartlar -ki o şartları resmiyet ve kamunun talebi belirliyor- mecbur kılmıştır. Mademki Wing Chun gibi sporlaşmaya karşı çok katı olan bir dövüş ve Aikido gibi bütünüyle armoni olan bir sanat bile bu zorunluluğu sindirmiştir bizim JKD’miz de bu zorunluluğu hissetmiştir ve elbette sindirecektir. O halde bazı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de JKD ayakta ve hayatta kalacaksa buna mecburdur. Biz bu hususta dünyada öncülerdeniz. Hindistan, Sri Lanka, Çin, Özbekistan gibi ülkelerde ülkelerarası şampiyonalar yapılmaktadır ve biz hem de Kocaeli’de yapılmak üzere bir “dünya şampiyonası” teklifi almış durumdayız.

 

JEET KUNE DO’NUN MÜSABAKALAŞMASI

Her ülke kendine uygun bir müsabaka konsepti çıkarmıştır. Biz bu konuda önce Ediz Barış, Aydın Öztürk, Nazmi Karagöbek gibi farklı branşlarda müsabaka tecrübesi olan antrenörlerimizden yararlanmak istedik. Şartlar bizi bağlı olmaktan onur duyduğumuz Türkiye Wushu Federasyonu’nun Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Abdulvahid Alagöz’e götürünce biz de kendisiyle olan dostluğumuza sığınarak branşımızın MHK Başkanlığını teklif ettik. Yoğunluğuna rağmen bize olan dostluğu ve muhabbeti ağır basınca teklifimizi kabul etti ve yardımcısı İlhan Koç’un da desteğiyle tüm branşların müsabaka talimatlarını taradı. Bizden JKD şampiyonalarının talimatlarını isteyince kendisine temin ettik ve böylece müsabaka sistemi iyice harmanlanıp gelişti. Bütün bunlara kendi şahsi tecrübelerini de katınca özgün bir müsabaka modeli gelişti. Nihayet “Alagöz Modeli” olarak isimlendirdiğim ve haksızlık ihtimalinin minimale indirileceğini düşündüğüm bir müsabaka tarzı doğdu.

 

Tabi diğer yandan hakemlik kursu düzenlendi. Zira bu güne kadar resmi bir maç yapamayışımızın nedeni hakemimizin olmamasıydı. MHK Başkanı Abdulvahid Alagöz’ün dâhiyane beceri ve tecrübesiyle harika bir müsabaka sistemi ortaya çıktı. Bu sistemde adaletsizlik neredeyse imkânsız. Bu müsabaka sistemi birçok branşı etkileyerek rol model olacaktır. Böylece biz bu özgün müsabaka modeline emeğin adını koyarak “Alagöz Modeli” diyeceğiz. İstişaremizde branşımıza katkıda bulunan Merkez Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı İlhan Koç’un müsabıkların salona giriş disiplinleri hususundaki müthiş teklifi de kendisinin adını taşıyacaktır. Yarışmacılar “Koç Görseli” dediğim bir disiplinle yarışma alanına takım halinde girip selamlama yapacaklar. Kısacası JKD’nin müsabakalaşması Abdulvahid Alagöz’ün işiydi…

 

Hakem demek maç demek, maç demek yayılmak demekti. İstiklal Marşını onurla dünyanın her yerinde dinletmek demekti. Branşımızla, sporla yahut milli değerlerimizle ilgili isimleri anmak adına önce bölge şampiyonaları yapmayı düşünüyoruz. Bu şampiyonalarda çeşitli kategoriler olacak. Birincisi “sparring” yani antrenman maçı, ikincisi “demonstrasyon” yani gösteri maçı.

 

MÜSABAKANIN JEET KUNE DO’LAŞMASI

Maçlar tatamide yapılacak. Raundlar kısa sürecek, çünkü “çabuk sonuç almak” JKD’nin nihai amacıdır. Çünkü diğer branşlara benzememesi ve JKD’nin ilkelerini ihtiva etmesi gerekiyor. Bu yüzden puanların yüksekliğini JKD karakterli teknikler belirleyecek. Dolaylı hareketlerden kaçınılacak. Etkisiz vuruşlar puan alamayacak. Eşzamanlı vurup düşürme gibi JKD karakterli olacak. Sıradan yumruk ve tekmelerin puanı olmayacak. Dövüş yerde de vuruşlu devam edebilecek. Ayakta boksa ve yerde güreşe benzemeyecek. Belki JKD’ye en ters bu ama havalı teknikler de yüksek puanlı olacak; çünkü biz seyircilerin izlerken keyif almalarını da istiyoruz. JKD felsefesine ters düşmesini telafi etsin diye teknik havalı olduğunda puan alması için etkili olmasını şart koyduk. Kısacası müsabakanın JKD’leşmesi işini ben üstlendim…

 

Kısacası “Alagöz Modeli” iki boyutlu bir yönteme sahiptir:

a). JKD’nin müsabakalaşması,

b). Müsabakanın JKD’leşmesi.

 

Bruce Lee’nin partneri İnosanto ile yaptığı muhteşem sparring maçı bizim için modeldir. Böyle bir maçın bizzat Bruce Lee tarafından yapılmış olması branşın sporlaşabilecek bir boyutunun olduğuna örnek, işaret ve kanıttır. Çünkü Bruce Lee’nin bu sparring’i bir film sahnesi değil, gerçek bir maçtır. Sıkıcı hareketlerin puan bile alamayacağı maçlarımızın ilgi çekeceğine inanıyoruz. Elimizdeki 26 sayfalık müsabaka talimatı Avrasya Jeet Kune Do Fedrasyonu’nun Uluslar arası İlişkiler Sorumlusu Abdulkadir Yiğit tarafından bizzat İngilizceye çevrilmektedir. Çeviri bittiğinde talimatnameyi ilgili mercilere sunarak kabul edilmesine çalışacağız. Allah izin verirse bu talimatnamemiz dünyada geçerli ve örnek olacak. İçinde bulunduğumuz tarih itibarıyla çevirinin sonlarına gelmiş durumdayız.

 

Bütün bunların yanı sıra güzel ahlak ve manevi terbiye JKD camiasının olmazsa olmaz bir önceliği olacak. Böylece örnek bir branş da olacağız. Skor hırsımız olmayacak. Asıl kazanmanın bükülemeyen elin öpülmesi olduğunu göstereceğiz. Sporculuk sicilinin temizliği rekorlardan, şampiyonluklardan, kupalardan ve tüm maddi kazanımlardan önemli olacak.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu