23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Tahsin Keskin

Tahsin Keskin

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu haftanın lezzet durağı Basrioğlu Restaurant

Tahsin Keskin

19 Ağustos 2017 tarihli yazısı

P1017340

1968 yılında Rahim Şemenoğlu tarafından tavuk ve tavuk ürünleri çiftliği olarak Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde kuruldu. Rahim Şemenoğlu,1989 yılında Marmara Bölgesi’nde ilk piliç çevirme yol üstü lokantasını açtı.Türkiye’de ilklerden olan Basrioğlu Çiftliği Piliç Çevirme,çok kısa zamanda kalitesi ve lezzeti ile adını her kesime duyurdu. Bölgesinde hiç denenmemiş piliç çevirme ile bir ilke imza atan Rahim Şemenoğlu, kazandırmış olduğu bu tadı,halk arasında bilinen ve tescillenmiş bir marka haline getirdi. Kalite konusunda standartlarını oluşturmuş olan Basrioğlu Çiftliği,İSO ve UNICERT standartlarında özel olarak yetiştirilen piliçlerini müşterilerine sunmaktadır. Basrioğlu’nun marka olmasının en önemli nedeni,’’Kalite ve Hizmet  Anlayışı’’ndan  ödün vermemiş olmasıdır.Bu kalite ve hizmet anlayışı ISO 22000 Gıda Güvenliği ve Yönetimi Belgesi ve ‘’Helal Sertifikası’’ile onaylanmıştır. Basrioğlu, 2010 tarihinden itibaren Osmanlı ve Selçuklu mimarisine yakın bir mimari ile yapılmış olan yeni binasında hizmet vermeye devam etmektedir.2009 yılında vefat eden Rahim Şemenoğlu’ndan sonra Basrioğlu’nun işletmesini oğlu Saygın Şemenoğlu devam ettirmektedir.

 

IMG_4139

400 kişilik kapalı alana sahip olduklarını belirten Saygın Şemenoğlu,  gelen misafirlerinin çocuklarını da düşündüklerini söyledi.  Şemenoğlu sözlerine şöyle devam etti. ‘’Küçük misafirlerimiz için güvenlik kameraları ile izlenen kapalı ve açık alanlarda hoşça vakit geçirmelerini sağlayacak oyun alanlarımız mevcuttur. Ayrıca engelli ve yaşlı misafirlerimiz için kolaylık sağlayan hizmetlerimiz içerisinde asansör ve girişte bulunan engelli rampası bulunmaktadır.’’dedi.

İşletmenin temizliği ve mutfağın hijyeniğini söylemeden geçemeyeceğim. İşletme ve işletmecisi ile ilgili bu kadar olumlu görüşlerimiz oluşmuşken acaba yemekler nasıl diye de düşünmeden edemiyordum açıkçası.

 

piliç

İlk gelen mercimek çorbası ile başlıyoruz. Et suyuyla yapılan mercimek çorbası harikaydı gerçekten…  Gelelim ana yemeklere. Tavuk Çeşitleri arasında Piliç Çevirme ve  Kanat yer alırken Et çeşitleri ise Kuzu Pirzola, Kuzu Tandır, Basrioğlu Karışık  Izgara, Kuzu Çöp Şiş, Köfte, Odun fırınında pişen Güveçte Saç Tava, Ciğer Şiş, Adana ve Urfa Kebap bulunuyor . Bizim tercihimiz işletmenin adını da taşıyan Basrioğlu Piliç Çevirme ve Kuzu Tandır oldu. Piliç Çevirme ve Kuzu Tandır işletmenin en iddialı yemeklerinden biri olduğunu öğrendik. Kömürde köz ateşinde pişen pilicin kalitesi öncelikli piliçlerin kaliteli markadan oluşmasından kaynaklanıyor.  Pişirme zamanlanması konusunda işin erbabı olan ustaların tecrübesi de  buna eklenince ortaya nefis bir tat çıkması da muhtemel oluyor zaten. Ayrıca işletmenin başka bir güzel tarafı da canınız ne zaman Piliç Çevirme çekerse her zaman bu  işletmede  bulmanız mümkün.

 

IMG_0608

Aperatiflere gelecek olursak; Tadına doyamayacağınız İçli Pilav, Salata Çeşitleri, Patates ve özel bir çiftlikten gelen Yoğurt var.  Ayrıca piyazı da unutmamamız gerekiyor. İçli Pilav malzeme açısından oldukça bol çeşitten oluşuyor. Pirinç, çam fıstığı, Badem, Kuş Üzümü ve baharatlar kullanılıyor. Ancak İçli Pilavın bu kadar lezzetli olmasının sebebi sadece kaliteli  malzemeden kaynaklanmıyor. Bunda lezzeti hep aynı kararda tutturan ve harmanlayan ustanın maharetini de unutmamak gerekiyor.

Gelelim tatlı çeşitlerine;  Sütlaç, Kemalpaşa, Yalova Sütlüsü, Triliçe Tatlısı, Katmer ve Künefe. Tatlıların içinde en ilgimi çeken Triliçe Tatlısı oldu. Boşnak kökenli bir tatlı. Un, İrmik, kabartma tozu ve vanilyanın eklenmesiyle yapılan tatlıya  üç farklı hayvan(keçi, manda ve inek) sütünün karışımından oluşan krema ve karameli ilave ediliyor. Oldukça güzel bir lezzet çıkmış ortaya.

IMG_0614

 

İşletme sahibi Saygın Şemenoğlu, ürünlerin piyasadan temin edildikten hemen sonra  sunuma hazırlandığını, günlerce asla bekletilmediğini ve bu sayede ürünlerinin her zaman taze olduğunu önemle belirtiyor.

 

Firma Sahibi Saygın Şemenoğlu

Basrioğlu Restauraurant,  11:30-24:00 saatleri arasında  hizmet vermektedir. Bu saatler arasında sizin bu lezzetleri tatmanızı öneririm. www.basrioglu.com ya da 0226.352 66 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem