16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Deprem Çalıştayı-4 baştan sona fiyasko

Galip Ataman

18 Ağustos 2017 tarihli yazısı

çalıştay

Asrın felaketi 17 Ağustos 1999’un 18. yılında, 17 yılda olduğu gibi, “Unutmadık, Unutturmayacağız” sloganı ile depremi konuştuk.

Üç çeyrek asırlık yaşamımda unutamadığım en uzun 45 saniyenin yıldönümünde Başbakan Binali Yıldırım konuğumuz oldu.

1999’dan buyana yapılanları anlatan Sayın Başbakan, “Depremle yaşamayı mutlaka öğreneceğiz. Depremin doğuracağı sonuçları ortadan kaldırmak için daha çok çalışacağız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, farkındalık yaratmak ve deprem gerçeğini tartışmak üzere 2014’ten buyana düzenlediği “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı”nın dördüncüsünü düzenledi.

İyi ki, Başbakan Yıldırım Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Çalıştayın konuğu oldu.

İyi ki, Başbakan Yıldırım, Gölcük “Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Törenine” katıldı.

İyi ki, Gölcük Belediyesi’nin “Deprem Şehitlerini Anma Programı”nda konuştu.

Yoksa asrın felaketi 17 Ağustos 1999’un 18. yılını, bundan önceki yıllarda olduğu gibi sessiz sedasız geçiştirecektik.

Başbakan Yıldırım’ın getirdiği hareketliliği ve i,lgiyi bir kenara bırakalım Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı – IV”e bakalım.

 

MANŞET-ŞABLON

ULUSLARARASI İMİŞ!

Büyükşehir Belediyesi, deprem tehlikesine farkındalık oluşturmak, olası İstanbul depreminin Kocaeli’ye etkisini tartışmak, alınacak önlemleri konuşmak üzere 2014 yılından buyana  “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı” düzenliyor.

İlki; 4 Kasım 2014’te “Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı - I”,

İkincisi; 12 Kasım 2015’te “Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı - II”,

Üçüncüsü;  8 Kasım 2016’da ““Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı - III”,adı ile düzenlendi.

Dördüncüsü;  16 Ağustos 2017’de “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı - IV” adı ile düzenlendi.

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, AFAD katkıları ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Deprem Çalıştayları”nın ilk üçü, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik ve Yer Fiziği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şerif Barış öncülüğünde yapıldı.

Sonuncusunda yalnız Şerif hoca değil görev yaptığı Kocaeli Üniversitesi de by pass edildi.

Şerif hocanın sorumluluk aldığı çalıştaylar sonrası Kocaeli Üniversitesi deprem riskini azaltmak amacı ile 27 Deprem Erken Uyarı Cihazı, bir başka deyişle sismometre ve 6 ivme ölçer kurdu.

Ama ne oldu, kimin ayağına bastıysa, kimin çıkarlarına çomak soktuysa “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştaylarında”3 yıltek kuruş almadan özveri ile çalışan Şerif hoca, dördüncüsüne davet edilmedi.

Baştan sona, davetlilerin çağrılmasından, davetiye gönderilmesine, yerel gazetecilerin çalıştaya girmelerinin yasaklanmasına kadar “fiyasko” ile sonuçlanmasının arkasındaki ismi merak ederken Kocaeli İl Afet ve Acil Durum (AFAD) müdürü Salim Tekoğul iddiaları ağırlık kazandı.

İddialara inanmak istemedim. Biraz araştırınca Yuvacıklı olan, imam hatip lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitiren den İSU’da şube müdürü olarak çalışan Salim Tekoğlu’nun deprem çalışmaları ile ilgisinin AFAD il müdürü olduğu 6 Mart 2015 tarihinde başladığını öğrendim.

“Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı – IV” i neden baştan sona “fiyasko!”olduğunu daha iyi anladım.

Sahi, Kocaeli Üniversitesi ve hocalarını by pass edilmesinde geçen seneki çalıştayda yaşananların etkisi olmuş mudur?

Başbakan Binali Yıldırım, içeriğini ve katılımcıları bilmeden “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı – IV” adının uzun oluşuna dikkat çekerek şaka yollu eleştirdiğine göre varın gerisini siz düşünün.

Sayın Başbakan, çalıştaya Kocaeli Üniversitesi ve hocalarının çağrılmadığını bilseydi, yerel gazetecilere yasak getirildiğini, programın ve konuşmacıların isimlerinin devlet sırrı gibi gizlendiğini bilseydi ne derdi acaba?

Buradan “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı – IV”ün “flaş”ismiAFAD il müdürü Tekoğlu’na tek bir soru sormak istiyorum, “Olası bir depremde hizmet verecek yüzen hastanemiz var mı?”

Sakın kimse bana Afet Acil planında, “Afet ile ilgili kurumlar mobil hastane yapar” yazdığını söylemesin.

17 Ağustos 1999 deprem ve sonrasında yaşananlar unutulmadı, hafızalarda canlı.

En çok da o günleri yaşayan, enkaz altından çıkarılan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve o tarihlerde tıp fakültesinde görevli hocalar biliyor.

Sonuç; Çalıştayların ne işe yaradığını, sonuçlarını, yaptırımlarını hep merak etmişimdir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin dördüncüsünü yaptığı “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı” sonuç bildirgeleri, konuşmalar, raporlar yayınlandı mı? yayınlandıysa nerelerde, kimlere dağıtıldı?

 

*******************

 

 

FEN LİSELERİNDE KOCAELİ

İMAM HATİPLERDE M. AKİF

imam hatip

Okullar tatil ama ortaokul 8. Sınıf öğrencileri TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş), lise mezunları LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) telaşında.

Açıklanan yerleştirme sonrası heyecanlı öğrenciler ve velileri hata yapmamak için dikkatli.

LYS şampiyonları ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, Bilkent, Galatasaray, Koç gibi üniversiteleri tercih ettiklerinden Kocaeli dışında okuyacaklar.

TEOG şampiyonlarının tercihi ise Kocaeli Fen Lisesi başta olmak üzere ilimizdeki okullar oldu.

Okulların taban puanlarına baktığımızda, önceki yılların aksine yüksek puanlı öğrencilerin bu yıl Kocaeli’de kaldıklarını görüyoruz.

TEOG’da yüksek puan alan öğrencilerin Kocaeli’deki liseleri tercih etmeleriher ne kadar liselerde eğitim kalitesinin yükseldiğini, başarı çıtasının yukarılara çıktığını gösteriyor olsa da yorum yapmak için henüz erken.

Neden derseniz? Bu okulların sayısı iki elin on parmağını geçmiyor.

TEOG sonuçları; okul tabelalarına “Anadolu” sözcüğü yazarak, her ilçeye birden fazla İmam Hatip Anadolu Lisesi açarak başarılı olunmadığını gösterdi.

Demek ki, liselerin adları önüne “Anadolu” sözcüğü yazmakla, her yere İmam hatip Anadolu Lisesi açmakla başarılı olunmuyormuş!

Her zaman olduğu gibi fen liseleri Kocaeli’yegurur yaşatırken başarı çıtasının yukarılara çıkmasında etkili oldu.

Adlarının önüne “Anadolu” sözcüğü yazdığımız liseler ile her ilçeye birden fazla açtığımız imam hatip liseleri bildiğiniz gibi,listelerin sonlarında.

Ağırlıklı olarak 2 yıllık ön lisans okullarına devam eden meslek liseleri bu değerlendirmenin dışında.

Sonuç; Kocaeli’nin TEOG ve LYS karnesine baktığımızda lokomotif görevi gören birkaç okul ve yakalanan bireysel başarının ötesinde kurumsal başarı yok.

Yani, “Kocaeli’nin sınav karnesi iddia edildiği gibi pek de parlak değil”.

Bugünlerde heyecanlı ve telaşlı öğrencilere başarılar diliyorum.

Bu öğrencilerimizi özveri ile çalışarak yetiştiren tüm yönetici ve öğretmenleri kutluyorum.

 

LİSELERDE, KOCAELİ FEN

kocaeli fen lisesi

Fen liselerinde mezun olan öğrencilerin LYS’de aldığı puanlar ve tercih ettikleri üniversitelere baktığımızda her zaman olduğu gibi Kocaeli Fen Lisesi yine ilk sırada.

ODTÜ, Koç, Boğaziçi, Hacettepe, Galatasaray gibi Türkiye’nin en başarılı üniversitelerine yerleşen Kocaeli Fen Lisesi öğrencileri, Kocaeli’nin gururu ve lokomotifi oldu.

Kocaeli Fen Lisesi’nin taban puanı 493.470 olurken birinci sıradan giren öğrencinin puanı 499.160.

498.000 puan ve üstü tercih eden öğrenci sayısı 6, 497.000 ve üstü puan ile kayıt yaptıranların sayısı 15.

Aralarında TEOG-1 ve TEOG-2 sorularının tamamını yapan öğrencilerin de olduğu Kocaeli TEOG şampiyonlarından 52’si tercihini Kocaeli Fen Lisesi’nden yana kullanmış.

Kocaeli Fen Lisesini; 489.85 puan ile İzmit Muammer Dereli Fen, İzmit 484.81 puan ile Şehit Özcan Kan Fen, 484.80 puan ile Gebze Yücel Boru Fen, 482.93 puan ile Gölcük Fen, 480.95 puan ile Körfez Fen, 478.25 puan ile Darıca Fen, 477.29 puan ile Çayırova 15 Temmuz Şehitler Fen takip ediyor.

8 fen lisesinden ilk 3 sırayı İzmit’teki fen liselerinin alması merkezde olmanın avantajlarını iyi kullanan müdürleri olmasına borçlu.

Fen liselerinden bahsetmişken “hazırlık + 4 yıl eğitim” veren Sosyal Bilimler Lisesini anmamak olmaz.

2 Sosyal Bilimler Lisesinden Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi441.45 puan ile 25’inci, Gebze Kanuni Sosyal Bilimler Lisesi 423.15 puan ile 38’inci sırada.

 

ANADOLU LİSELERİNDE, KAL

Fen liselerinde Kocaeli Fen Lisesi’nin ilk sırada olmasına alıştığımız gibi Anadolu Liselerinde de ilk sırada Başiskele’deki Kocaeli Anadolu Lisesi var.

Anadolu Liseleri arasında en başarılı gösterilen Kocaeli Anadolu Lisesi taban puanı 478.12 olup, liste başındaki Kocaeli Fen Lisesinin 15.35 puan gerisinde.

Diğer Anadolu liselerinden bazılarının taban puanları; Cahit Elginkan475.16, 24 Kasım 471.07, Gölcük 468.35, Atılım 465.77, İzmit 458.70, Tevfik Seno Arda 448.67, Körfez Oruç Reis 437.80, Körfez Atatürk 429.26, İzmit Yahya Kaptan 426.87, Mimar Sinan 418.24, Gölcük Çakabey 412.07, Karamürsel 411.41, İzmit Gazi 409.70, Kartepe Pirelli 407.60, Derince 404.71, Derince 19 Mayıs 387.72, Gebze Cumhuriyet 385.39, Maşukiye 385.19, Kartepe 378.06, İzmit Namık Kemal 363.80, Yarımca 362.35, Karamürsel Alp 362.35, Kandıra 359.56, Gölcük Barbaros Hayrettin 342.12, Kandıra Akçakoca 302.63.

Liste başı Kocaeli Anadolu Lisesi ile liste sonuncusu Kandıra Akçakoca Anadolu Lisesi arasındaki puan farkı 175.49.

 

İMAM HATİP ANADOLU LİSELERİ

TEOG taban puanlarına bakarak İmam Hatip Anadolu Liselerinin başarılı olduğunu söylemek zor.

Fen liseleri ile yarışan 483.43 taban puanlı İzmit Mehmet Akif Ersoy Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi (İngilizce), 473.66 puanlı İzmit Mehmet Akif Ersoy Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi (Arapça), 461.10 puanlı Darıca Şehit Hasan Kaya Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi, 438.22 puanlı İzmit Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesini saymazsak diğer imam hatiplerin tamamı listenin sonunda yer alarak hayal kırıklığı yaşattı.

İşte o Anadolu İmam Hatip Liseleri; Gebze 300.58, Darıca 242.80, Karamürsel 239.92, İzmit 236.25, Gebze Kız 224.02, Başiskele 186.17, Gölcük Kız 178.10, Başiskele Kız 176.24, Kandıra 172.05, Dilovası 168.30, Derince Kız 141.53, Kartepe 125.21, Çayırova 124.20, Körfez 121.75, Çayırova Kız 67.94.

İmam Hatiplerin ilk sırasında yer alan 483.43 taban puanlı İzmit Mehmet Akif Ersoy Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi (İngilizce) ile son sıraya yerleşen 67.94 puanlı Çayırova Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi arasındaki puan farkı 415.49.

 

FOTOĞRAF

KOCAELİ FEN LİSESİ

MEHMET AKİF ERSOY AKİHL

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem