23 Temmuz 2019 Salı
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sınav karmaşası

Ebru Maral Minareci

17 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Üniversite yerleştirme sonuçları açıklanmış bir kaç gün sonra da tekrar bir düzeltme yapılarak öğrencilerin puanları ve yüzdelik dilimleri değişmişti.Bu durum sonrasında 1000 küsur kişinin okula yerleşme durumu değişmişti.Öncelikle şunu belirtmek isterim ki,sınav puanları açıklandıktan bir gün sonra yine puanlarda düzenleme yapılmıştı.Yani sınav sonrası 2.kez bir değişiklik yapıldı.Eskiden  üniversite puanı  ve sonrasında da tercihleri arasından yerleştiği okul yayınlandıktan sonra bu tarz değişiklikler olmamıştı.

Sınav sonuçları ile ilgili bu kadar önemli ve hassas bir durum nasıl oluyor da 2 kez değişime uğruyor?Zaten milyonlarca genç hayatının en önemli kilit noktasındayken puanların,tercihlerin,okul yerleştirme listesinin değişimi nasıl oluyor da söylenip bir de üzerine özür dilenen kısa bir cümle yazılarak kapatılıyor?Binlerce öğrencinin değişen puanlar ve sıralamadan dolayı kazanacağı okul ve bölümü değişmiş olacaktır.Bir kişi bile sıralamada ve yerleşmede etkendir. Bu kadar hassas olan bir konuda yeniden tercihlerin gözden geçirilerek yapılan yeni düzenleme çerçevesinde bakılması en uygunu olacaktır.Ancak yapılan açıklamaya göre tüm öğrenciler ilk açıklanan yerleştiği okul ve bölüme girecektir denilmesi kafalarda soru işareti oluşturuyor.Çünkü önce kazandığı yayınlanan sonrasında da yanlış puan hesabından dolayı kazanamadığı söylenen öğrencilerin durumunu bir düşünelim.Ters olan tarafı da bir okula yerleşemediği belirtilen  öğrenci şimdi okullu oluyor.Bunun detayını yetkililer daha iyi bilir.Ama bir vatandaş olarak açıkçası benim içim rahat olmadı bu sonuçlara.Benim gibi düşünen pek çok öğrenci ve aile olduğunu da biliyorum.
Okullara kayıtlar başladı.Yedekleri bekleyen öğrenciler de var.Okulların açılma tarihleri de yakın.Kısacası bir koşturmaca dönemi başladı öğrenci ve velileri için.Bu noktadan sonra tekrar bir düzenleme olur da yerleşilen okullar değişir mi bilmem.
Tüm öğrencilere yeni okul hayatlarında başarılar dilerim...
Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem