17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kent Konut 12 yılda "10 bin konut" yaptı

Galip Ataman

16 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başkanlık koltuğuna oturduğu 2014 yılından buyana her alanda olduğu gibi konut projeleri ile de dikkat çekiyor.

Yoğun göç alan, demografik yapısı değişen, büyüyen Kocaeli’de, Kentsel Dönüşüm kapsamında toplu konut stratejeleri belirlemek ve yaşanabilir mekanlar oluşturmak amacıyla Şubat 2015’te Kent Konut AŞ’yi kurdu.

kent-konuttan-kamuoyuna-duyuru--6435

İbrahim Başkanın öncelikli amacı; Düzenli kentleşmeyi sağlamak, çarpık kentleşmenin önüne geçmek, sosyal belediyeciliğin gereği olarak piyasa şartlarında konut sahibi olamayacak alt gelir gruplarına konutlar yapmaktı.

Kocaeli halkının yaşam kalitesini yükseltecek kaliteli, konforlu, ekonomik ve çağdaş özelliklerde projeler için arsalar üretildi, projeler hazırlandı ve düğmeye basıldı.

Aradan geçen 12 yılda yaptığı toplam 10 bin 210 konutun ilk bölümü 96 konutluk Alikahya Akarca Konutları 31.11.2006 tarihinde sahipleri ile buluştu.

Ardından Kartepe Arslanbey’de benim de 120 ay taksitle satın aldığım 544 konutluk Taçyaprak Evleri anahtarlarını, 5 Ekim 2007 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan teslim etti.

16 Mart 2010 tarihinde teslim edilen Umutkent Konutları çok konuşulmuş ve mahkemelik olmuştu.

Geçmişte çok tartışılan Kent Konut, bugün genel müdür Yalçın Özön’ün sorumluluğunda geçmişin yanlışlarını ve pisliklerini temizleyerek geleceğe umutla ve emin adımlarla ilerliyor.

Kent Konut denince akla gelen ilk isim dönemin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri bugünkü Antalya Valisi Münir Karaloğlu gelir.

Sayın Karaloğlu inanarak konut işine gitmeseydi, zaman zaman yaşanan sıkıntılara rağmen 12 yılda 10 bin konut yapılmazdı.

..........................................................

 

AK PARTİ 2019'A KADAR YENİLENMEZSE YENİLİR

14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde kurulan AK Parti, 16. yılını kutladı.

“Yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar” ile mücadele edeceğini söyleyerek

15 yılda girdiği 7 milletvekili ve 3 belediye başkanlığı seçimini kazandı.

94 yıllık Cumhuriyet tarihinde 27 yıllık tek parti dönemini saymazsak, 67 yılda 15 yıl aralıksız tek başına genelde ve yerelde iktidar olarak bir rekora imza attı.

Gösterdiği 2 adaydan biri TBMM, diğeri halk tarafından Cumhurbaşkanı seçildi,

katıldığı 3 halk oylaması istediği şekilde sonuçlandı.

Anayasa ve yasalarda yapılan “devrim” niteliğindeki değişiklikler, alınan kararlar, hayata geçirilen projelere rağmen sık sık doğrudan ya da dolaylı müdahalelerle karşılaştı.

Birincisi; AK Parti kurucusu ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yasaklı olduğu gerekçesi ile 3 Kasım 2002 seçimlerine sokulmadı.

İkincisi;2003-2007 yıllarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AK Parti Hükümetlerini çalıştırmamak için birçok uygulama ve atamayı veto etti.

Üçüncüsü;27 Nisan 2007 tarihinde Genelkurmay Başkanlığınca “e muhtıra” verildi.

Dördüncüsü;14 Mart 2008 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından, “Laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldi” iddiası ile parti kapatma davası açıldı.

Beşincisi;17-25 Aralık 2013 tarihinde “yolsuzluk ve rüşvet” iddiası ile yargı ve emniyet içindeki paralel yapının sivil darbe girişimi.

Altıncısı; 15 Temmuz 2017 tarihinde FETÖ/PDY silahlı örgütünün kalkıştığı darbe girişimi halkın demokrasiye sahip çıkması ile püskürtüldü.

Yedincisi;16 Nisan’da yapılan halk oylamasında, Cumhurbaşkanlığı Sistemine karşı çıkanlar blok “hayır” oyu kullanarakRecep Tayyip Erdoğan ve partisinin liderliğine son vermek istedi ama başarılı olamadı.

Paralel, FETÖ, PKK, TSK içindeki bazı hainler, parti kurarak ihanet eden dava arkadaşları dahil herkes iş birliği yaptı.

Ama Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AK Parti’nin genelde ve yerelde 15 yıllık tek başına iktidar olmasını engelleyemedi.

AK Parti girdiği ilk seçimde tek başına iktidar olurken rakipleri; MHP, ANAP, DYP, DHP, Genç parti baraj altında kaldı.

Erdoğan liderliğindeki AK Parti 2002’de yüzde 34.28, 2007’de yüzde 46.58, 2011’de yüzde 49.83, Haziran 2015’te yüzde 40.87, Kasım 2015’te yüzde 49.50 oy alarak iktidarı kimseye bırakmadı.

Ayakta kalabilen partilerden CHP yüzde 19.39-25.98, MHP yüzde 11.90-16.29 arası oy ile “kadrolu ve müzmin muhalefet” olarak kaldı.

 

fotoğraf 1

ERDOĞAN TEHLİKEYİ GÖRDÜ

16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği ardından 21 Mayıs’ta ikinci kezpartisinin başına geçti.

15 yıldır aralıksız iktidar olan kadrolar AK Parti’de de değişiklik yapılacağı mesajı verdi.

2019 Mart’ta belediye, 2019 Kasım’da yapılacak milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini almanın riskli olduğunu görerek, “Metal yorgunu arkadaşlar görevi bırakabilir”dedi.

Partisinden uzakta kaldığı 998 günde AK Parti’nin “büyük fotoğrafını” kafasında çekmiş, yeni kadroları aşağı yukarı şekillendirmiş.

Delege, ilçe, il ve genel merkez teşkilat seçimlerinin startının verildiği bugünlerde uygulamaya koyacak.

Örneğini geçmişte gördük. AK Parti İl Başkanlarından Nihat Ergün, Fikri Işık, Zeki Aygün milletvekili, İbrahim Karaosmanoğlu Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Kurucular arasında yer alan Nihat Ergün, Fikri Işık, Osman Pepe Bakan, Sibel Gönül, Nevzat Doğan dahil bir çok kurucu milletvekili ve belediye başkanı yapıldı.

AK Parti il başkanları milletvekili seçilirken, bakan yapılırken, adı Kent Konut satışlarındaki iddialar ile yıpranan il başkanı Mahmut Civelek’i “metal yorgunluğu” gerekçesi ile milletvekili adayı dahi göstermedi.

15 yıldır birlikte yürüdüğü dava arkadaşlarından yola kimlerle devam edecek,  kimler gidecek, 2019’da kimler aday gösterilecek bekleyip göreceğiz.

Yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart 2019, AK Parti başta olmak üzere CHP ve Kasım’da yeni parti kuracağını açıklayan Meral Akşener ve arkadaşları için çok önemli.

31 Mart 2019 seçimi bir bakıma; 3 Kasım 2019’da ilk kez uygulanacak “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” ve600 milletvekili seçiminin bir provası olacak.

Bir başka deyişle 2019 yılı, AK Parti’nin sonu ya da bir 15 yıl daha tek başına iktidar olma yolunu açacak.

William Shakespeare’nin“Olmak ya da olmamak. İşte bütün mesele bu” dediği gibi 2019 seçimlerinin şakası yok.

 

fotoğraf 2

YÜZDE 50+1 Mİ, YOKSA…

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teşkilatı diri tutmak, yenilemek konusunda kararlı.

Onun için son günlerde, özellikle katıldığı partisinin il danışma kurulu toplantılarında, 16 Nisan halk oylaması ile önemli bir başarıyı yakaladık. Artık yüzde 49.9 bile alsanız başarılı sayılamayacaksınız. Netice ve zafer için mutlaka yüzde 50+1 oy almamız gerekiyor. Rahat icraat yapabilmek için Meclis'te de büyük çoğunluğa sahip olmak gerekiyor” diyor.

Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50+1 şartı olduğu doğrudur.

Cumhurbaşkanı seçilmek için kağıt üzerinde doğru gibi görülen yüzde 50+1 oy, pratikte yüzde 50+1 olmayıp ilk turda sandıklardan çıkan oydur.

İlk turda yüzde 50+1 oy alamayan aday, bir hafta sonra yapılacak ikinci turda

Oyunu ne yapacakta yüzde 50+1’e çıkaracak.

Sistem 2 adayın yarışacağı ikinci tur oylamada bir kişiyi yüzde 50+1 oy ile

Cumhurbaşkanı seçecek.

İkinci turda seçilen Cumhurbaşkanı kendisini aday gösterenlerin oyları ile seçilmiş olacak.

Böyle bir sistemde birinci turda en çok oyu alan aday Cumhurbaşkanı seçilebileceği gibi ikinci ya da üçüncü sıradaki aday da.

2002’de alınan yüzde 34.28 oy nasıl AK Parti’nin 15 yıl aralıksız iktidar olma yolunu açtıysa, 3 Kasım 2019 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turunda alınacak yüzde 50+1’in altındaki oy, ülkeyi yönetecek kişiyi seçecektir.

AK Partililerin “Birinci tur olmazsa ikinci turda kesin” diyerek Cumhurbaşkanı seçimini “çantada keklik” görenlerin aksine Recep Tayyip Erdoğan 3 Kasım 2019 riskini ve tehlikesini görüyor.

Kitleleri yıllardır peşinden sürüklemeyi, girdiği her seçimden tek başına iktidar çıkmayı başaran Erdoğan, “Deneyimli, Uzman Bir Siyaset Adamı” olarak işin şakasının olmadığının farkında.

Onun için yüzde 50+1 diyor, onun için teşkilatları diri tutmaya çalışıyor, onun için yorulanları dinlendirmek istiyor.

Sonuç; “Muhtar Bile Olamaz” demelerine rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği, Cumhurbaşkanlığı dahil girdiği her seçimi rakiplerine fark atarak kazanan, 15 yıl aralıksız iktidar olan Erdoğan, “Teşkilat seçimlerinin yapıldığı bugünlerde AK Parti kendisini yenilenmezse, 2019 seçimlerinde yenilenecek” olduğunu biliyor.

Siyasi yasaklı yapılmak, cezaevine gönderilmek, partisini kapatma girişiminde bulunmak, sivil ve askeri darbeye kalkışmak dahil onlarca tehlikeyi, badireyi yara almadan atlatarak aralıksız 15 yıl tek başında iktidarda kalmayı başaran Recep Tayyip Erdoğan, hani haksız da değil!

 

*****************

 

GÖLCÜK FEN LİSESİ

GURUR TABLOSU

GÖLCÜK FEN LİSESİ

Gölcük Fen Lisesi, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın çok önemsediği okulların başında gelir.

Sayın Işık’ın, okulun yapımından, eğitim-öğretime açılmasından, 300 öğrencilik pansiyon programlanmasına kadar her aşamasında ilgilendiğini biliyorum.

Okul müdürü Recep Cerrah, ikinci mezunlarını verdiği bugünlerde başta Bakan Işık, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik olmak üzere kendisine güvenenleri mahcup etmedi.

Geçen sene 77 öğrenciden 46’sı bir yükseköğretim kurumuna yerleşirken bu yıl 125 öğrenciden 84’ü istediği üniversiteye kayıt yaptırma hakkı kazandı.

Tercih yapmayan 41 öğrenci ise sıralamada 15 bin ile 40 bin arasında olmalarına rağmen ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe gibi üniversitelerin Tıp ve mühendislik bölümlerini istediklerinden tercih yapmayıp bir yıl beklemeye karar verdiler.

Dün konuştuğum Gölcük Fen Lisesi Müdürü Recep Cerrah, sonuçları paylaşırken çok mutluydu, keyfine diyecek yoktu.

Öğrencilerin başarılarını anlatırken, “Galip hocam, tercih yapan 84 öğrencimizden 37’si mühendislik, 26’sı tıp, 6’sı diş hekimliği,5’, hukuk, 3’ü eczacılık, 3’ü mimarlık, 2’si diyetisyen, 1’i fizyoterapi, 1’i psikoloji eğitimi alacak” dedi.

Gölcük Fen Lisesi mezunlarının kazandıkları üniversiteler arasında ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik, Gebze Teknik, Ankara, Hacettepe, Gazi, Marmara, Kocaeli, Sakarya, Bilkent Üniversiteleri dikkat çekiyor.

Gölcük Fen Lisesi mezunlarına başarılar diliyorum.

Okul müdürleri başta olmak üzere tüm öğretmenlerini, anne ve babalarını kutluyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem