22 Temmuz 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitimdeki başarısızlık kimin suçu?

Hayrullah Demiray

01 Ağustos 2012 tarihli yazısı

Kocaeli her açıdan çok gelişmiş bir il. Maddi olarak, Türkiye’ye katkısı olan illerin başında geliyor ve gelir düzeyi de birçok ilimize oranla daha yüksek. Ayrıca eğitime de çok para harcanan bir il olmasına rağmen, son yıllarda eğitimde bir türlü başarıyı yakalayamıyoruz. Sınavlarda başarısızlık almış başını gidiyor. Bu konu son günlerde ilimizde oldukça tartışılıyor. Siyaset, ekonomi, spor tabi ki tartışılmalı ancak ilimizdeki bu başarısızlığın nedeni de bir an çözülmeli. Çünkü geleceğimizi emanet edeceğimiz gençler, yarınlara hazırlanırken, onlara bazen ne para kar eder, ne de başka bir şey. Önemli bir şey var ki, o da onların almış olduğu eğitimdir. Geleceğimiz şekillendirmede çocuklarımızın aldığı eğitimin katkısı yadsınamaz.

Gelecekte belki de ilimizin ve Türkiye’ nin yönetilmesine katkısı olacak,  siyasetten ekonomiye, hukuktan, spora her alanda söz sahibi olacak gençlerimizin eğitilmesinde bence kimse üzerine düşeni yapmıyor. Bu konuda ne Milli Eğitim, ne de diğer yöneticiler üzerine düşeni yapıyor. Bunun tek açıklaması bu başka izahı olamaz.

Sadece yöneticiler mi hatalı?

Bu arada yöneticileri bu konuda suçlarken aileleri de unutmamak lazım. Çünkü onlar da ihmalkâr ve hatalı. Aileler de, çocuklar okul gitsin ne olursa olsun, diye düşünüyor. Çocuklarının okul takibini yapmıyorlar. Ödev konusunda, ders konusunda yardımcı olmuyorlar. Veli toplantılarına gitmeyen, çocuğunun okuldaki durumunu merak etmeyen hatta çocuğun öğretmenlerini tanımayan aileler var. Çocuklarını okula gönderdiklerinde, tüm sorunların bitiğini düşünüyor aileler, ama öyle olmuyor.

İşte bu noktada, sorumsuzluk zinciri, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin başarısız olmasına neden oluyor. Sonra da herkes suçu birbirinin üzerine atıyor. Aslında bu konuda üzerimize düşen görev ve sorumluluğun bilincinde olursak, mutlaka bir değişim olacaktır. Ancak bu konuda hiç kimsenin son birkaç yıldır gayret göstermediğini gözlemliyorum.

Kocaeli Kentinin Türkiye’ye sağladığı katkıdan daha önemlidir genç nesillerin yetişmesi. İlimizdeki gelişmeyi devam ettirecek kişiler yetiştirilmeli. Aksine bu gelişmeyi devam ettirecek kişiler iyi yetiştirilmez ise, gelecekte başarılı işler yapamayız ve yapmamız da mümkün olamaz.

Diğer bir yandan, ilimizdeki siyasetçilerin en büyük eksikliği, her konuda olduğu gibi bu konuda da sadece eleştiri yapmaları. Bundan öteye geçemiyor ve çözüm önerileri sunmuyorlar. Aslında bu işin siyaseti olmaması gerekir. Çünkü çocuklarımız aynı sıralarda oturuyor, yan yana okuyor. Çocuklarımızın geleceğe hazırlanabilmesi için bu konuda geniş katılımlı bir toplantı düzenleyip çözüm önerileri getirmeleri gerek. Uzmanlar ve akademisyenler tarafından konuya çözüm sunabilecek kişiler ile enine boyuna bu konunun tartışılıp çözüme kavuşturulması gerekir. Aksi takdirde bu konuda diğerleri gibi bir süre konuşulup daha sonra unutulur ve rafa kaldırılır. Ta ki seneye aynı olay cereyan edene kadar

Maalesef biz toplum olarak bazı şeyleri çok çabuk unutuyoruz

Bu konunun hassas ve önemli olduğunu bildiğim için bizlerde basın olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeliyiz.  Başka konularda belki uzlaşamıyoruz fakat toplumun tümünü ilgilendiren konu üzerinde hassasiyetle durmamız gerektiği inancındayım.

Basın kuruluşları da siyasiler gibi eleştirmenin aksine çözüm önerileri getirmeli ve bu konuya dair toplantılara basın kuruluşları öncülük etmeli.

Eğer öncülük edilmez ise, sadece yazmak yeterli olmayacak ve bir anlam ifade etmeyecektir.

Saygılarımla…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem