20 Nisan 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

GTÜ Rektörü ve Prof. Dr. Görgün

Galip Ataman

14 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Yükseköğretim ile tanışıklığım, 1962 yılında Ankara Üniversitesi Fransız Filolojisi öğrenci olarak başladı.

1972’de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde (Anadolu Üniversitesi’ne dönüştü) okutman olarak devam etti.

1976’da Kocaeli Meslek Yüksekokul Müdürlüğü, Kocaeli Eğitim Enstitüsü, Kocaeli Devlet Mühendislik Akademisi okutmanlığı görevlerine 12 Eylül 1980 sonrası ara verdim.

2001’de Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim görevliliği 2014 yılında sona erdi.

1963 yılından günümüze 54 yıldır çalıştığım tüm gazete ve dergilerde yükseköğretim sorunlarını, kurumların performanslarını, başarılarını yazdım.

Görevini yapan, kurumun gelişmesine katkı veren, özveri ile çalışan rektörlerden Prof. Dr. Baki Komsuoğlu, Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu başta olmak üzere tüm yönetici ve hocalara sahip çıktım.

Yanlış yapan, kurumun gelişmesini engelleyen rektör ve hocaları eleştirdim.

Eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri kurucu rektör Prof. Dr. Atıf Ural dahil rektör yardımcıları, dekanlar, yüksekokul müdürleri ve hocalar tarafından hakkımda açılan tüm ceza ve tazminat davalarını kazandım.

Allah sağlık ve ömür verdiği sürece yükseköğretim sorunlarını tartışmaya, yanlışları eleştirmeye, güzelliklere sahiplenmeye yılmadan, usanmadan ilk günkü heyecan ile yazmaya devam ediyorum.

Beni tanıyanlar değil ama tanımayanlar “Galip hoca, neden böyle bir girişe gerek gördü?” diye sorabilirler.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanları, masa başında dedikodu yazanları, “şantaj-tehdit-korku” kokan yorumları okuyanlar, medyadaki bilgi kirliliğini görenler hani haksız da değiller!

Türkiye’de 111’i devlet, 65’i vakıf olmak üzere toplam 176 üniversite var.

7 milyon öğrencinin öğrenim gördüğü bu üniversitelerde 22 bin 535 profesör, 14 bin 203 doçent ve 34 bin 652 yardımcı doçent görev yapıyor.

Araştırma ve öğretim görevlileri ile okutmanları kattığımızda üniversitelerdeki öğretim elemanı sayısı 150 bini geçiyor.

Ama üniversitelerin çoğu, rektörlerin ve hocaların büyük bölümü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın performansına ayak uyduramıyor.

Sosyal barışın sağlanması, kalitenin arttırılması, üniversiteler sıralamasında ilk 10’a girilmesi, mezunların tercih edilmesi çoğunun umurunda bile değil.

Koltuklarda bilgi birikimleri, projeleri, araştırmaları ile değil de siyasi kimlikleriyle oturmaya devam ediyorlar.

 

REKTÖR PROF. DR. HALUK GÖRGÜN

GTÜ’YÜ 2.5 YILDA UÇURDU

Ama 1992 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak kurulan, 2014’te kanunla adı ve programları değiştirilen Gebze Teknik Üniversitesi’ni (GTÜ) ayırıyorum.

Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün’ün başarısını, performansını, özverili çalışmasını, kısa sürede yaptıklarını, projelerini yakından izliyorum.

Bugün öğrencilik, hocalık, yöneticilik başarılarının yanı sıra bilim insanı olarak ürettiği projeler ile ünlenen Haluk hocanın Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı iken atandığı GTÜ’yü 2.5 yılda nereden nereye getirdiğini paylaşmak istiyorum.

Dünya standartlarındaki araştırma merkezlerini, her türlü araştırmanın yapıldığı laboratuvarları, üniversite-sanayi işbirliğini, öğretim elemanı yetiştirme programlarını, sürekli eğitim merkezlerini, GTÜ vakfını uzun uzun anlatmayacağım.

Alt yapısı, donanımı, genç ama deneyimli akademik kadrosu ile GTÜ’yü Türkiye’nin en önemli “Bilim Üssü” yapmak için imzaladığı protokolları, hayata geçirdiği projeleri yazmayacağım.

Üniversiteler sıralamasında ilk 5, mezunlarının en hızlı iş bulan 10 üniversite arasında yer aldığını, alanında öncü olduğunu, Türkiye’nin ilk Tematik İnovasyon Merkezine ev sahipliği yaptığından da söz etmeyeceğim.

Merak edenler Gebze Teknik Üniversitesi resmi internet sitesine girer, öğrenir.

GTÜ ve Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın çok önemsediği “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Projesi”nden bahsedeceğim.

Biraz gerilere gidip; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Ekim 2016 tarihinde yaptığı konuşmayı hatırlayalım.

2016’da kurulan 40 üniversite arasından seçilen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin hayvancılık, Düzce Üniversitesinin sağlık ve çevre, Kırşehir Ahi  Evran Üniversitesinin tarım ve jeotermal, Bingöl Üniversitesinin tarım havza bazlı kalkınma, Uşak Üniversitesinin tekstil, dericilik, seramik alanlarında bölgelerin kalkınmasında öncülük edecekleri açıklanmıştı.

Ardından YÖK Başkanı Saraç, araştırma yapacak ve bu alanda ihtisaslaşacak üniversiteleri belirlemek üzere düğmeye bastı.

Yeni YÖK’ün olmazsa olmazlarından olan devletin özel destek vereceği “Araştırma Üniversiteleri”nin geçmişine değil ne ürettiğine bakarak belirleme kararı aldı.

Başvuran üniversitelerden 100’e yakın kritere uymayanları ayıkladı, son 25’e kalanların rektörlerini YÖK’e davet ederek sunum yapmalarını istedi.

25 rektör arasında donanımı, birikimi, heyecanı, performansı ve yüksek özgüveni ile komisyon üyelerinin dikkatini çeken Haluk hocanın GTÜ’yü ilk 5’e sokacağına adım gibi inanıyorum.

Çünkü geçmişteki başarıları ve birikimleri, 2.5 yıllık rektörlük performansı ile bilimsellik başta olmak üzere her alanda “öncü ve model” olan GTÜ, ilk 5 üniversite arasına girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Henüz internet sayfalarına düşmeyen vereceğim bilgi bile Gebze Teknik Üniversitesi’nin “Pilot Araştırma Üniversitesi” seçilmesi için yeterli.

GTÜ’nün TÜBİTAK 1601 Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırım Sağlanması” çağrısına yaptığı başvuru kabul edildi.

Sizin anlayacağınız, Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (GTÜ TTO) 2 yıl için 1.2 milyon TL destek alacak.

 

GTÜ ÖĞRENCİLER

GTÜ VE BİLİNÇLİ TERCİH

Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün’ün bir diğer başarısını da ÖSYM merkezinin açıkladığı üniversite yerleştirme sonuçlarında görüyoruz.

Türkiye genelinde 1 milyon 117 bin 622 adaydan 627 bin 850’si (yüzde 56.18) tercih yaparken Gebze Teknik Üniversitesini tercih edenlerin oranı yüzde 100.

814 öğrencinin yerleştiği GTÜ’yü tercih edenlerinin oranının yüzde 100 olmasını abarttığımız söyleyenler çıkabilir.

Ama vereceğim istatistik rakamlar abartmadığımı, üniversite adaylarının   bilinçli tercih yaptıklarını gösteriyor.

GTÜ’ye yerleşen 814 öğrencinin132’si birinci, 237’si ikinci, 346’sı üçüncü sıradan tercih etmişler.

Bir başka deyişle GTÜ’yü tercih eden öğrencilerin 715’i (yaklaşık yüzde 88’i) ilk 3 sıraya GTÜ’yü yazmış.

Bu sayıları önemsiyorum. Çünkü, başarılı öğrenciler bilinçli tercih yaparken üniversitelerin geçmişlerinden çok GTÜ gibi son yıllarda ürettiği projelere, imzaladığı protokollara, AR-GE ve inovasyon çalışmalarına, yurt içi ve dışındaki saygınlıklarına, mezunlarının iş bulma olanaklarını araştırıyor.

Dünya standartlarında lisans ve lisans üstü eğitim veren, temel ve uygulamalı bilimsel-teknolojik araştırmalar yapan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü ve hocalarını kısa sürede Türkiye’nin ilk 5 üniversitesi arasına sokarak üniversite adaylarının güvenini kazandıkları için kutluyorum.

Yolun açık, başarıların sürekli olsun Haluk hocam.

GTÜ VALİ

 

 

*********************

“SOKAKLARI ARAÇLARA DEĞİL

SAHİPLERİNE BIRAKACAĞIZ”

 

Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda kamuoyuna açıkladığı, hayata geçirdiği prestij projelerinin altında Zekeriya Özak imzası vardır.

Kamuoyunda fazla öne çıkmayan, dedikodu yerine proje üreten Zekeriya Özak, İlyas Şeker’in milletvekili seçilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği koltuğuna oturdu.

Mütevazi yaşamı, alçak gönüllülüğü, çalışkanlığı ile dikkat çeken Zekeriya Özak, mesleği gereği İzmit ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri imar komisyonları başkanlığı yapıyor.

Kocaeli gibi yoğun göç alan, büyüyen ve değişen bir kentin gelişmesinde önemli kararlara imza atan Zekeriya Özak ile şehrimizin en önemli sorunu “otoparkları” konuştuk.

Medyaya fazla fotoğraf vermeyen, işine odaklanan, belgeler ve istatistiki rakamlarla konuşan Zekeriya Özak, “Sokakları araçların park etmesinden kurtarıp, gerçek sahiplerinin kullanımına bırakmak için çalışıyoruz” dedi.

Öyle rakamlar verdi ki, önlem alınmaz ise birkaç yıl sonra cadde ve sokakların tamamı araçların park ettiği açık otopark olacak.

 

ARAÇ SAYISI % 157 ARTTI

Kocaeli’nin dinamik ve hızla gelişen bir kent olduğunu, milli gelirin diğer illerden fazla 20 Bin Doları bulduğunu anlatan Özak, kentin en önemli sorunu otopark konusunu koltuğunun altında kalın dosyalar, elinde istatistiki rakamlar ile anlattı.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun bu konuda çok duyarlı olduğunu ve öncelikle otopark sorununun çözümü için proje üretilmesine ağırlık verilmesini istediğini söyledi.

Öyle rakamlar verdi ki trafiğe çıkan araç sayısındaki artış beni de şaşırttı.

Okuduğunuzda sizler de benim gibi inanamayacak hayret edeceksiniz.

Kocaeli’nin nüfusu; 2005 yılında 1.364.317 iken 2016’da 1.830.772 oldu. Fark, 466.455, artış oranı yüzde 34.

Toplam araç sayısı; 2005 Haziran ayında 143.374 iken 2017 Haziran sonunda 368.181 olmuş. Fark 224.807, artış oranı yüzde 157.

İlginç rakamlar; Motosiklet artışı yüzde 326, kamyon artışı yüzde 227, otomobil artışı yüzde 162, özel amaçlı araç yüzde 126, kamyon yüzde 80, minibüs yüzde 78, otobüs yüzde 61, traktör yüzde 48.

 

Nüfusun yüzde 34, araç sayısının yüzde 57 arttığı yol fakiri bir kentte araç sahipleri araçlarını katlayıp cebine koyamayacağına göre formül bulmak, önlem almak gerekiyor.

Önlem alınmaz ise çok değil 3-5 yıl sonra kent içi trafik İstanbul gibi olacak, 10 yıl sonra trafik tamamen tıkanacak, sokaklara park eden araçlardan trafikte akması gereken araçlara yer kalmayacak.

 

zekeriya özak

YOL MU OTOPARK MI?

12 yılda araç sayısının yüzde 157 arttığını öğrenince Zekeriya Bey’e, yol fakiri Kocaeli gibi bir kentte “Yol mu, otopark mı?” sorusunu sordum.

Cevabı açık ve netti, “Kocaeli deniz ile tepeler arasına sıkışmış yol fakiri güzel bir şehrimiz. Nüfus ve araç sayısındaki artış trafik, ulaşım ve otopark sorununu da beraberinde getiriyor. Büyükşehir Belediyesi olarak trafiği rahatlatacak yollar, kavşaklar yapıyoruz. Gerek coğrafi konum gerekse yeni yollar ile yeni arterlerin maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile kent içi trafiği rahatlatacak otopark sorununu çözmemiz gerekiyor. Sayın Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatı ile çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Açıklamasını beklemeden,“Otopark için yeterli alan var mı?” dedim.

Cevabını bilimsel verilere dayandırarak, mantıklı ve anlaşılabilir şekilde anlattı.

Ben ikna oldum. Anlatılanlar taviz vermeden uygulanabilirse İzmit başta olmak üzere Kocaeli’nin trafik sorunu da, otopark sorunu da çözülür.

Zekeriya beyin deyişi ile caddeler ve sokaklar, park yapan araçların değil trafiğe çıkan araçların kullandığı arterler olur.

Geliniz, Kocaeli’nin otopark sorununu çözecek formülü, projeyi, kararı Zekeriya Özak’tan dinleyelim; “Aslında fazla bir şey yapmadık. Otopark İlke ve Esasları Yönetmeliğinde revizyon yaptık. 14 Nisan 2016’da Büyükşehir Belediye Meclisinden oybirliği ile geçen karar Türkiye’de ilk ve tek olup Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tavsiyesi ile diğer iller tarafından örnek alınmıştır.”

İşte, Büyükşehir Belediye Meclisinden oybirliği ilegeçenOtopark İlke ve Esasları Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile ilgili Zekeriya Beyin anlattıkları;

“Kocaeli’de her yıl ortalama 11 bin araç trafiğe çıkıyor. Özellikle konut ve ticaret alanlarında otopark ihtiyacını gidermek, kentin taşıt yığını haline gelmesini önlemek amacıyla tedbirler aldık. Türkiye genelinde ruhsat aşamasında 3 daireye 1 otopark ayırma zorunluluğu gerekiyorken ve istendiğinde bu zorunluluk bedele dönüştürülürken biz meclisten oy birliği ile geçirdiğimiz değişiklik ile parsel alanı 500 M2 altındaki her 2 daireye 1 otopark, parsel alanı 500 M2 üstünde ise her daireye 1 otopark, dubleks tripleks gibi lüks binalarda her daireye 2 otopark zorunluluğu getirdik.”

Belediye başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı Zekeriya Özak’a, uygulamanın sonucunu sordum.

Cevabı, “Uygulama öncesi 8 ayda parselinde karşılanan otopark sayısı 11.748 idi. Uygulama sonrası 8 ayda parselinde karşılanan otopark sayısı 21.746 oldu.

Bu uygulama ile aradan geçen 8 ayda inşaatı yeni başlayan binalarda fazladan 9 bin 998 araçlık otoparkın kendi parseli içinde yapılması sağlandı. Yani, parsel içinde ayrılan otoparklarda yüzde 85 artış görüldü” oldu.

Zekeriya Özak, katlı otopark yapmak isteyenlere de teşvikler, kolaylıklar getirdiklerini söyledi.

Mekanik katlı otoparklarda kat yüksekliği, bitişiğindeki parsellerdeki yüksek yapının saçak kotu esas alınacak.

Katlı otopark, ticaret alanı ve 10.00 metre üzerindeki yollara cepheli konut alanlarında en az 500 metrekare taban alanlı yapı yapılabilecek.

Sonuç; Uygulamadan taviz verilmez, özel sektör ve yapı sahipleri sahip çıkarsa kısa sürede otopark sorunu çözümlenirken sokaklar ve caddeler otopark olmaktan arındırılacak, asıl sahipleri araçlar trafikte rahat ve kesintisiz seyredecek.

Aksi olur. Taviz verilir, özel sektör ve yapı sahipleri eski alışkanlıklarını devam ettirirse her yıl ortalama 11 bin aracın trafiğe çıktığı Kocaeli’de sokak ve caddeler araçların seyrettiği arterler değil araçların park ettiği otoparklara dönüşecek.

Son bir not; Yeni yapılan konutlarda 8 ayda taviz vermeden yapılan uygulama sonrası, 75 kilometre yol kadar alan otopark kazandırılarak araçlar tarafından işgal edilmemiş oldu.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi