22 Temmuz 2018 Pazar

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yıldırım öyle dedi mi?

12 Ağustos 2017 tarihli yazısı

“CHP’nin İzmit Belediye Başkan Adayı…” girişli sohbetler-yazılar-yorumlar için vakit çok erken olsa da sokak ve medya bizi bu gündemin içine sokuyor.

Öyle ki, Kitap Fuarı’nda okuyucularla sohbet ederken dahi “Bir dakika” deyip, “CHP” ve “İzmit” başlıklı sohbet açanlar var… Eşimle yemek yerken başka masalardan sohbete dahil olup “Ama İzmit…” diye söz açanlar var.

Oysaki seçim, 2019 yılının mart ayında…

Ve oysaki, CHP’nin bu süreçte isimlerden çıkıp ilkeleri konuşması gerek. Salt isim üzerinde kafa yormak CHP’ye seçim kazandırmaz.

Ama uzayıp giden bir spekülasyon var ki, ona mutlaka değinmem gerek.

O da şu:

Selman Yıldırım, “Ben il başkanı olsam liste başında Sezer Komsuoğlu olur” diyerek Fatma Kaplan Hürriyet’e göndermede bulundu.

Partililer bunu konuşuyor…

Gazeteciler bunu konuşuyor…

Peki, gerçek bu mu?

Değil…

***

Bakınız tam bir yıl önce yaptığım Selman Yıldırım söyleşisindeki bir bölüm şöyle:

“Önemsediğim bir diğer konu da ‘Hedef iktidar’ listelerinin oluşması. İnsanların özellikle listelere baktığında, ‘CHP iktidar kadrosunu kuruyor, şu isim bakan olur, şu isim şu komisyonun başına geçer’ demesi. Yani, devlet tecrübesi olan isimlerin de listelerde yer alması. Bir gazeteye verdiğim röportajda, ‘CHP eğer iktidar olmayı hedefliyorsa, kamu tecrübesi olan, yönetme becerisi yüksek isimleri listelerin başına koymalıdır’ demiştim. Bu isimlere örnek olarak ise KOÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’nu söylemiştim. ‘Kocaeli veya bir başka il, bu tip isimleri değerlendirmek lazım’ demiştim. Yani, örgütlerden gelen isimler elbette ki çok önemli. Ama kamu tecrübesi olan isimler de en az örgütten gelen isimler kadar önemli bana göre.”

***

İşin özü şu:

Yıldırım, Kocaeli gibi büyük kentlerde vatandaşların listeye baktığında, “Bu parti ülkeyi yönetir” demesini istiyor.

Burada bir hata var mı?

Buradan yola çıkarak “Yıldırım Hürriyet’e gönderme yaptı” demek doğru mu?

Ki Yıldırım, sonradan yaptığımız bir sohbette de, “Sezer Komsuoğlu’nun ismini kadın olduğu için zikretmedim, o çapta bir isim erkek olsaydı, onu söylerdim” dedi.

***

Kocaeli’yer dönelim.

Daha son genel seçimlerde liste başında Fikri Işık vardı. Halk biliyordu ki: Işık seçilirse bakan olacak ve AK parti ülkeyi yönetecek…

Önceki dönemlerde liste başında Nihat Ergün vardı: Halk, AK Parti’nin devlet yönetme kadrosunu kuracağının farkındaydı.

***

Evet, Kocaeli büyük bir il…

Kocaeli gibi illerin liste başında “devleti yönetecek tecrübede” isimlerin olmasını istemek, diğer isimleri kötülemek, eleştirmek değildir.

Bu ilkesel bir davranıştır.

***

Son olarak;

Fatma Kaplan Hürriyet, Selman Yıldırım’la ekip arkadaşıdır. Yıldırım’la birlikte örgütlerde görev yapmış, adaylık sürecinde de Yıldırım’ın tam desteğini almış bir isimdir.

Herhalde Yıldırım’ın en son gönderme yapacağı isim Hürriyet’tir.

 

…………….

 

Fatma Kaplan Hürriyet

 

Haydar Akar’la ilgili, “Bu kadar çalışkan, halkın bu kadar kolay ulaştığı ve işini yapan bir milletvekili ile aynı bölgede olmak çok güzel…” deyince, Tahsin Tarhan’la ilgili, “Onunla ilgili eleştiri yapanların Tarhan’ı yakından tanıdıklarını düşünmüyorum. Yakından tanırsanız ne kadar mütevazi, sıcak ve çalışkan biri olduğunu hemen anlarsınız” deyince, CHP’de bir milletvekilinin diğer milletvekillerini övdüğü bir döneme ilk defa denk geldiğimi düşündüm.

Asıl övgüye değer olan, Fatma Kaplan Hürriyet’in bu tutumu…

 

……………….

 

Mehmet!

 

Hep CHP’den gittik ama kafama takılan bir konu daha var:

“Mehmet…”

Kuşkusuz ki anlamadınız…

Tekrarlayayım:

“Mehmet…”

***

Evet, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya belki de kentin en sıcak, en samimi politikacılarındandır. Kendinden küçük olanlar ona “Ağabey” der, yaşıtları ismiyle hitap eder.

Karşılıklı sohbetler de bunlar çok doğal…

Fakat gazete sayfalarında…

Fakat röportajlarda…

***

Bazı gazeteci arkadaşlarımın Mehmet Ümit Küçükkaya’dan bahsederken “Mehmet” dediklerine şahit olurken, yine neredeyse tüm CHP’lilerin Küçükkaya’dan bahsederken aynı şekilde “Mehmet” ifadesi kullandıklarını görüyorum.

Oysaki CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya o…

Bence diğer politikacılara gösterilen hassasiyet, bu noktada Küçükkaya’ya da gösterilmeli… Yaşının genç olması ve insanlara sıcak davranması, onun çok önemli bir konumu olduğunu unutturmamalı…

(Not: İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı bu noktadaki hassasiyetinden dolayı tebrik ediyorum; kendisi söyleşilerde asla salt isimle hitap etmez.)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr