21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir 27 TL’ye aldı, 90 TL’ye sattı, değeri bin TL

Galip Ataman

09 Ağustos 2017 tarihli yazısı

İzmit; büyüyor, İzmit gelişiyor, İzmit değişiyor.

İzmit; nüfusu gece 350 bin, gündüz bir milyonu geçiyor.

İzmit; yol fakiri olduğundan trafikte, ulaşımda sorunlar yaşıyor.

İzmit; deniz ile tepeler arasında sıkışan mevcut yerleşim alanına sığmıyor.

Göçün önlenmesi, nüfus ve trafiğe çıkan araç sayısına “dur” denememesi sonrası yeni yerleşim alanları aranmaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi’nin birlikte hazırladığı projeye göre, “Yeni İzmit”in eski İstanbul ve Kandıra Karayolu arasında kalan “Sepetçi- Sekbanlı-Üçtepeler” üçgeninde kalan alan uygun bulundu.

Bakanlar Kurulu 6 Aralık 2010 tarihinde,“Sekbanlı-Sepetçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Alanı” kararı aldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi de 16 Ocak’ta oy birliği ile bölgeyi, “Sekbanlı-Sepetçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” ilan etti.

“Yeni İzmit”in Kocaeli Üniversitesi ve Hastanesi, Şehir Hastanesi, Stadyum, Gölkay, Kadın Sosyal Merkezi’nin bulunduğu bölgede kurulmasına siyasiler dahil herkes destek verdi.

Ve “Sekbanlı-Sepetçi” bölgesinde Kent Konut kamulaştırma çalışmalarına başladı.

kocaeli-belediyesi-kamulastirdigi-alanlari-tokiye-satacak--5762  

 

30 TL’YE ALDI, 90 TL’YE SATTI

“Sekbanlı-Sepetçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Alanı” içinde kalan yaklaşık 5 milyon metrekare alanın 2 milyon 600 bin metrekaresi Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırıldı.

Kent Konut, arsa sahiplerine metrekaresi ortalama 27 TL’den toplam yaklaşık 73 milyon TL ödedi.

Kalan 2 milyon 400 bin metrekare arsanın kamulaştırılma çalışmaları da bugünlerde devam ediyor.

“Yeni İzmit”te kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Sepetçi Göleti çevresinde görsel kirliliğe neden olacak yüksek katlı konutlara izin verilmeyecekti.

Her kesime ve her keseye hitap edecek (dubleks, tripleks, sosyal konutlar) konutların yanı sıra alışveriş merkezleri, sosyal donatılar inşa edilecekti.

Şehir uzmanlarının anlattığına göre, İstanbul 3. Köprünün bağlanacağı Kuzey Marmara Otoyoluile 2X2 dubleeski İstanbul Yolu veKent Konut’un hazırladığı projeler bölgeyi“cazibe merkezi” yapacaktı.

Ne olduysa oldu. Büyükşehir Belediyesi,“Yeni İzmit”in kurulacağı “Sekbanlı-Sepetçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Alanı”nda konut yapmaktan vazgeçti.

Ortalama 27 TL’den kamulaştırdığı 2 milyon 600 bin metrekare arsayı TOKİ’ye 90 TL’den sattı.

Bir başka deyişle; Büyükşehir Belediyesi kamulaştırma bedeli olarak 73 milyon TL ödediği 2 milyon 600 bin metrekare arsayı TOKİ’ye 230 milyon TL’ye sattı.

Ama kalan 2 milyon 400 bin metrekare arsayı TOKİ adına kamulaştırmaya devam ediyor.

Kamulaştırma yapılan yerlerin bugün metrekaresinin 400 TL, yarın imara açıldığında bin TL, ticari alan ilan edildiğinde 1.500 TL’ye satılacağı konuşuluyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından TOKİ’nin her yerde olduğu gibi o bölgede de 10-15 katlı konutlar yapması bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin “Yeni İzmit”in kurulacağı TOKİ’ye paralar kazandığı “Sekbanlı-Sepetçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Alanı”nda ekonomik katkı sağladığı doğru.

Ama aynı TOKİ’nin Gebze’de, Derince’de, Körfez’de, İzmit’te Büyükşehir Belediyesi’ne daha çok arsa devrettiğini unutmamak lazım.

Bu alışverişten TOKİ kadar, belki daha fazla Büyükşehir Belediyesi kazançlı çıkacaktır.

Daha önemlisi; Büyükşehir belediyesi keşke Gebze askeri kışla, Derince askeri hastane, İzmit Doğu Kışla arsalarını TOKİ ile trampa yerine Kartepe Hipodrom, Derince Çınarlıkent, Topçular ve Cedit-Erenler de olduğu gibi Kentsel Dönüşüm Alanı ilan etseydi!

 

************************

 

KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ

EYLÜL DE İHALEYE ÇIKIYOR

Kocaeli için uzun yıllar sanayi kenti deyip denizi, havayı, doğayı kirletmesini unutarak ekonominin lokomotifi olması ile övündük.

80 bin öğrencisi ile üniversite kenti dedik ama “üniversite-kent-sanayi” işbirliğini kuramadık, sadece hastanesi ile anıldık.

Son zamanlarda turizm kenti diyoruz, tarih ve kültür varlıklarına sahip çıkıyoruz ama turisti ağırlayacak otel, lokantadan yoksunuz.

Nüfusumuz 2 milyona dayandı. 80 bin üniversite, 400 bin ilk-orta-lise öğrencisi, 40 bin civarında öğretmen, beyaz yakalılar, entellektüeller var.

Metropoller, Kocaeli gibi büyükşehirler “kent meydanları, kongre ve kültür merkezleri, tarihi yapıları” ile anılırlar.

Ama Kongre Merkezimiz yok, çok amaçlı toplantı salonlarımız yok, sergi salonlarımız yok.

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonlarını, önemli basın toplantılarını otel köşelerinde yapıyoruz.

Sosyal ve kültürel etkinlikleri son kullanım tarihi dolmuş Süleyman Demirel ve Sabancı Merkezlerinde izlemek zorunda kalıyoruz.

Kent meydanımız yok. Önemli günlerde huzurunda saygı duruşunda bulunup çelenk sunduğumuz Atatürk Anıtımız var ama alan ihtiyaca cevap vermiyor.

Kocaeli’nin alt yapısından üst yapısına birçok önemli projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da “Kongre ve Kültür Merkezi” eksikliğini görmüş olacak ki seçim meydanlarında söz verdi.

Sevgili başkan söz vermekle kalmadı.

Bir süre önce Mannesman Boru Fabrikasının devrettiği 30 dönümlük alana yüksek olmayan çok amaçlı kullanılacak kongre merkezi yapacağını açıkladı.

ihale  

 

İHALE EYLÜL AYINDA

1955 yılında açılan, 2010 yılında kapatılan, Kalibre Boru sahibi Şerif Ünan, Erciyas Boru sahibi Ahmet Erciyas, Özel Boru sahibi İshak Akdaş gibi “borucular” yetiştiren “Mannesman Boru Fabrikası” alanı Başkan Karaosmanoğlu’nun talimatı ile kültür alanı olacak.

Büyükşehir Belediyesince hazırlanan projeye göre Sekapark sahili ile D-100 arasında kalan alan birleşecek.

30 Dönümlük alan içerisinde yer alan mevcut binanın dış yapıları korunacak. Kongre ve toplantı salonlarının olacağı blokta, 1.300 kişilik ana kongre merkezi, fuaye ve sergi alanları, 2 çok amaçlı salon, 4 toplantı salonu, yuvarlak masa toplantı salonları ve idari ofislerinin yanı sıra yeme ve içme alanları da projede yer alacak.

Başkan Karaosmanoğlu’nun prestij projelerinden olan Kongre Merkezi önündeki engeller kalktığına, projeler hazırlandığına göre sıra ihaleye geldi demektir.

Genel sekreter İlhan Bayram ihale için başvurunun yapıldığını söyledi.

45 günlük inceleme süresini dikkate aldığımızda Kongre Merkezi ihalesinin en erken Eylül ayı sonlarında yapılacaktır.

Hayırlı olsun. İhale, arkasından inşaatın bitmesi, 2019 öncesi Kongre Merkezi’nin açılışı.

Sonra? Kocaeli Valiliği Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu için Başiskele’de bilmem ne oteline gitmek zorunda kalmayacak.

Dini bayramlarda İzmitlilerin bir araya geldiği kent bayramlaşması için Yunus Emre Nikah Salonu ya da Antikkapı’nın personel yemekhanesi kullanılmayacak.

Türkiye’nin 81 ilinden gelen kalabalık konuklar otel köşelerinde ağırlanmayacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve son resmi basın toplantısını yaptığı 16 Ocak 1923’ün “Basın Onur Günü” olarak kutlanan yıldönümlerinde yer aramak için kapı kapı dolaşılmayacak.

 

*******************

KOÜ’DE 8 DEKAN ASİL OLDU

SIRADA VEKİL 9 DEKAN VAR

15 Temmuz sürecinin ardından Türkiye genelindeki bütün üniversitelerde olduğu gibi Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı fakültelerin dekanları 20 Temmuz 2016 tarihinde istifa etmişti.

Rektörlüğün önerisi ve YÖK’ün onayı ile istifa eden dekanların bir kısmı görevlerini vekaleten yürütürken, güvenlik soruşturmasına takılanların yerine yenileri görevlendirilmişti.

Bu arada YÖK’ün dekanları asaleten atayabilmek için değişik kurumlara yaptırdığı inceleme ve değerlendirmeler de kısım kısım sonuçlandı.

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Aziz Erden, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Karaman, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan dekanlığa asaleten atandılar.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhya Karaman iki dönem tamamladığından yerine Prof. Dr. Emre Özel Dekan olarak atandı.

Teknoloji Fakültesinde Prof. Dr. Engin Özdemir’in yerine Prof. Dr. Yasin Kişioğlu, Mühendislik Fakültesinde Prof. Dr. Alpaslan Fığlalı’nın yerine Prof. Dr. İlhan Tekin Öztürk Dekan oldu.

Sırada; Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Abdülkadir Şenkal, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nezihi Köprübaşı, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nigar Pösteki, İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İlyas Akhisar, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Muharrem Yılmaz, Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr.  Özcan Gündoğdu, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. M. Doğan Gülkaç, Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hakan Demir, Sağşıl Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Maksut Görkem Aksu var.

YÖK’ün başlattığı inceleme ve değerlendirme raporlarının hazırlanmasının ardından bu hocalarımız da dekanlık görevlerine asaleten atanacaklar.

Umarım YÖK’e verilecek raporlarda sıkıntı olmaz tüm vekil dekanlar asil olur.

Atanan ve atanacak tüm dekanlara başarılar diliyorum.

ABDULLAH KARAMAN

Prof. Dr. Abdullah Karaman

 

emre-ozel_

Prof. Dr. Emre Özel

 

HALİS AYGÜN

 

Prof. Dr. Halis Aygün

 

SELMAN AZİZ ERDEN

Prof. Dr. Selman Aziz Erden

 

zafer-utkan-m-kou-632x287

Prof. Dr. Zafer Utkan

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem