21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ayaz'ın termal suyu Başiskele'yi uçuracak

Galip Ataman

07 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, siyasette de, hizmette de aldığı kararlar, hayata geçirdiği projeler ile başarıya odaklanmış farklı bir siyasetçi.

Sağlık, eğitim, çevre, doğa, turizm alanlarında farkındalık yaratan, ezber bozan,hizmeti vatandaşın ayağına götüren o kadar çok projesi var ki yaz yaz bitmiyor.

Bugün, marka şehir ve cazibe merkezi yaptığı Başiskele’nde son günlerde çok konuşulan  “Sağlık ve Termal” projesini yazmak istiyorum.

Galip Ataman

Hüseyin Başkan, 22 Mayıs’ta “Sağlık ve Termal Turizm” müjdesini “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” aracılığı ile kamuoyuna duyururken çok kişi bıyık altından gülmüştü.

“Ayaz’ın Termal Projesi Yine Ezber Bozacak” dediğimde, Gölcük-Yazlık tesislerinde bekleneni bulamayanlar inanmamıştı.

“Yeniköy Sağlık ve Termal Merkezi” sondaj çalışmalarını yürüten

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez’in anlattıklarını okuyanlar gülüp geçmişti.

“Başiskele-Yeniköy Sağlık ve Termal” projesinin ilk etabı suya ulaşıldı.

Tesisler kurulup hizmet vermeye başladığında Yalova Termal, Armutlu ve Gönen kaplıcalarının pabucunun dama atılacak, Yazlık’taki tesislerin kapısına kilit vurulacak.

 

ALLAH YARDIM ETTİ

başkan ayaz basın toplantısı

Başkan Ayaz, toprağın yüzlerce kilometre altında ne ile karşılaşacağını bilmeden iddialı olduğu kadar zor bir karar verdi.

Önce Allah’a sonra ekibine güvenerek “Başiskele’yi sağlık ve termal kenti yapacağım” dedi.

Birkaç ay önce “Ya Allah, Bismillah”  diyerek risk aldı ve 55 derece termal suyu çıkan bölgede sondaj çalışmasına başladı.

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez’in yürüttüğü sondaj çalışmalarında 600 metreye ulaşıldığında, “Hocam, öyle bir işe giriştim ki inşallah başarırım. Allah’ıma inanıyorum. Beni mahcup etmemesi için dua ediyorum” derken umutluydu.

Bin metreye ulaşılıp rakiplerinin “umutsuz” dediği 55 derece suya ulaşıldığında, “Hocam, şükürler olsun. Allah dualarımı kabul etti, mahcup olmadım” diyerek

ilk müjdeyi verdiğinde sevinçliydi.

Yerin bin metre derinliğinde fışkıran suyun, “Yalova-Termal, Armutlu, Gönen” kaplıcalarından daha kaliteli olmasından çok mutlu idi.

Suyun “Sağlık ve Termal” amacı dışında kullanılabilir olmasının yanında, ekzamaya iyi gelmesi bölge insanının yüzünü güldürmüştü.

Başiskeleliler 55 derece sıcaklıkta akan suda önce ellerini ayaklarını yıkamak sonra kovalar ve damacanalarla evlerine götürmek için sıraya girdi.

Tamamen belediyenin imkanlarını kullanan başkan Ayaz, şifalı suyun debi ve kalitesi ile Yalova, Armutlu, Gönen kaplıcalarının pabucunu dama atmaya hazırlanıyor.

“Sağlık ve Termal” projesi, Başiskele’nin kaderini değiştirecek, bölge halkının 12 ay ekonomisine katkı verecek.

 

BAŞİSKELE’Yİ UÇURUR

TERMAL SU

Başkan Ayaz, Allah’a ne kadar şükretse, ne kadar övünse hakkıdır.

Geliniz Başkan Ayaz’ın risk alarak ve inanarak gerçekleştirdiği, yaşamının en keyifli anlarını yaşattığı suyun özelliklerine göz atalım.

Suyun pompasız yüzeye çıkış debisi 30 litre/saniye, ortalama 2.5 ton olup

Yalova Termal’in tüm kaynaklarından elde ettiği su debisine eşit.

Yarın pompa kullanıldığında Yalova Termalin 2 katı.

Tesisler kurulup yüksek debi ile 6-7 bin tona ulaşıldığında 10 termal otelin kullandığı su miktarı yakalanacak.

Kim ne derse desin, nasıl yorumlarsa yorumlasın, Hüseyin Başkan kendi imkanlarını kullanarak, biraz da risk alarak çok önemli bir iş başardı.

Başiskele Belediyesi’nin yerin bin metre altından çıkan 55 derecedeki suyun saniyede 100 litreye ulaştığında Gölcük Belediyesi’nin Kocaeli Valiliği ile yaptığı Yeniköy’deki termal tesislerinde yüzey sızıntılardan beslenen 28-30 derecedeki suyun saniyede 3 litre debisi ile kıyaslamak ise “abesle iştigal” olur.

Yarın Başkan Ayaz, “Başiskele-Yeniköy Sağlık ve Termal” tesislerini kurup hizmet vermeye başladığında Gölcük Belediyesi o çok övündüğü tesislerin kapısına kilit vurmak zorunda kalır.

“Galip hoca söylemişti” demek için bir yere not edin.

Bugün bir olan, yarın 4’e 5’e, 10’a çıkacak kuyudan elde edilecek suyun kalitesi ve debisi kadar bölgenin coğrafi konumu ve bitki örtüsü de önemli.

Başka? Kuyulardan elde edilecek sudan, sağlık ve termalin yanı sıra “SERA ISITMASI”nda da yararlanılacak.

Bölge insanı, 12 ay yapacağı seracılık ile aile bütçesine ve ekonomisine termalden elde edeceğinden belki fazlasını kazanacak.

Tebrikler Başkan Ayaz. Başiskele halkının yaptığı ve yapacağı duaları fazlası ile hak ediyorsun.

Allah bundan sonra da inanarak, çalışarak, risk alarak, cesaretle başlatacağın projelerde utandırmasın. Yolun açık olsun.

 

VALİ DESTEK VERECEK

Başiskele Belediyesi tarafından çıkarılan 55 derecedeki suyu, Vali Hüseyin Aksoy’a sordum.

Muğla, Mersin, Samsun, hatta Diyarbakır’da turizm projelerini bildiğim Sayın Vali hiç tereddüt etmeden, “Turizmi kalkındıracak, bölgeye turist getirecek her projeye destek veririz” dedi.

Ve ardından ekledi, “Belediye Başkanı suyun debisi ve sıcaklığı hakkında bilgi verdi. Suyun debisi, devamlılığı ve mineralleri ile ilgili resmi raporları bekliyorum”.

Sizin anlayacağınız Vali Aksoy, Başiskele’de yerin bin metre altından çıkarılan, 7/24 akan 55 derecede suyun kullanımı tesis yapımına tam destek verecek.

Beklenen raporlar geldikten sonra Başkan Hüseyin Ayaz Sayın Vali’nin kapısını çalacak.

“Sayın Valim, beklediğimiz raporlar geldi. Termal ve seracılık ısıtmasında kullanılacak değerlere sahip” diyerek sahip çıkılma isteğini tekrarlayacak.

Sayın Vali de her türlü imkanı devreye sokmak için kolları sıvayacak.

Başiskele ve Kocaeli ekonomisine artı değer kazandıracak, Başiskele’yi termal turizm merkezi yapacak projeye destek verecek.

Ve birkaç yıl içinde Başiskele’de termal turizmin yanı sıra Seracılık da yaygınlaşacak.

Teşekkürler Başkan Hüseyin Ayaz, Teşekkürler Vali Hüseyin Aksoy.

“Başiskele Termal Turizm ve Seracılık” şimdiden hayırlı olsun.

 

********************

 

2017 YAŞ KARARLARI VE

BAŞBAKAN YARDIMCISI IŞIK

YAŞ TOPLANTISI

2017 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları açıklandı.

6 general ve amiral ile 61 albay bir üst rütbeye yükseltildi.

29 general ve amiral ile 107 albay emekliye sevk edildi.

TSK’da şura öncesi 196 olan general-amiral sayısı şura sonrası 228 oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanı yapılmayan Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele emekliliğini isteyerek ayrıldı.

Ama yazarlar, yorumcular, siyasiler YAŞ kararlarında büyük fotoğraf yerine küçük fotoğrafı görmüş olacaklar ki gerçekleri kamuoyu ile paylaşmıyor.

Günlerdir, “Balyoz ve Kumpas mağdurlarına iade-i itibar”  ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’ye haksızlık yapıldı” başlıklarını atıyor, yorum yapıyorlar.

Balyoz ve Kumpas mağdurlarının terfi ettirildiği, Oramiral Veysel Kösele’nin Dz. K.K. yapılmadığı, 15 Temmuz darbe girişimine karşı çıkan komutanların ödüllendirildiği doğrudur.

Bunlar küçük fotoğrafta görünenler. Büyük fotoğrafı kimse okumuyor, kamuoyu ile paylaşmıyor.

Tüm gazeteler ve internet siteleri çarşaf çarşaf Balyoz, Kumpas ve Askeri Casusluk davalarında yargılanan, tutuklanan deniz albayların tuğamiralliğe, havacı albayların tuğgeneralliğe terfi ettirildiğini yazıyor.

15 Temmuz gecesi Tuğgeneral Semih Terzi’nin Diyarbakır’dan Ankara’ya gelişini geciktiren Albay Özkan Edip Akgülay  ile Kartaltepe Kışla Komutanı Albay Davut Ala’nın terfilerini de anlıyorum.

Ama hiçbir yerde Doğu ve Güneydoğu’da terör ile mücadele eden kahraman Mehmetçiklerin görev yaptığı birliklerin komutanlarından tek kelime edilmemesine anlam veremiyorum.

2017 YAŞ kararlarına; 24 Mayıs 2016 – 19 Temmuz 2017 tarihleri arası Milli Savunma Bakanlığı yapan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın aldığı “devrim” niteliğindeki kararların damgasını vurduğundan da kimse söz etmiyor.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bakanlığın sivilleştirilmesinin ve YAŞ’ta görüşülen isimlerin Sayın Işık döneminde hazırlandığı da dikkatlerden kaçıyor.

Sonuç; Balyoz, Kumpas, Askeri Casusluk davaları mağdurları, 15 Temmuz kahramanları, Oramiral Veysel Kösele hepsi tamam.

2017 YAŞ kararlarına damgasını vuran karar, Doğu ve Güneydoğu’da terör ile mücadele eden kahraman Mehmetçiklerin görev yaptığı birliklerin komutanlarının terfileridir.

2016 YAŞ toplantısına Milli Savunma Bakanı, 2017 YAŞ toplantısına Başbakan Yardımcısı olarak katılan Fikri Işık’ın bakanlığı sivilleştirmek başta olmak üzere aldığı kararlardır.

 

İŞTE O KARACI ALBAYLAR

Bana göre 2017 YAŞ toplantısından çıkan en önemli sonuç, karacı albayların tuğgeneralliğe terfi ettirilmeleridir.

Medyanın ve siyasilerin Balyoz, Kumpas ve Askeri Casusluk davaları mağduru olarak gösterdiği denizci ve havacı albayların aksine karacı albaylar Doğu ve Güneydoğu’da terörü bitirmeye yemin eden kahraman Mehmetçiklerin görev yaptığı birliklerin komutanlarıdır.

Tuğgeneralliğe terfi eden aralarında Kayseri, Bolu, Siirt Komando Tugay, Çerkezköy Zırhlı Tugay, Eğridir Dağ Komando Okulu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanının da bulunduğu çoğu doğuda, dağda, aktif birliklerin başında teröristlere göz açtırmayan albaylardır.

Selam olsun hepsine.

 

VEYSEL KÖSELE OLAYI

Türk Silahlı Kuvvetlerinde sanki ilk kez oluyormuş gibi haberciler Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin Deniz Kuvvetleri Komutanı yapılmamasını dillerine pelesenk yaptılar.

Neymiş efendim; Oramiral Veysel Kösele dururken Koramiral Adnan Özbal’ın Deniz Kuvvetleri Komutanı yapılması teamüllere aykırıymış. .

Oramiral Kösele mağdur edilmişmiş. Daha neler neler.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan haberciler biraz araştırmış olsalardı, önceki yıllarda Koramiral Ahmet Zeki Özak’ın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yaptığını öğrenirlerdi.

Bırakın Koramirali, Tümamirallerin de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koltuğunda oturduğunu görürlerdi.

Başka? Türk ordusunun Büyük taarruza hazırlandığı günlerde Refet Bele ve Yakup Şevki Subaşı daha kıdemli olmalarına rağmen 1. ve 2. Ordu Komutanlığına daha düşük rütbedeki Garp Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü) atanır.

Öte yandan Oramiral Veysel Kösele’nin mağdur edildiğini söyleyenler; İzmir Casusluk Davasında tutuklandıktan 5 gün sonra niye serbest bırakıldı ve kimler aracı oldu yönündeki iddiaları biliyorlar mı?

Ya da 15 Temmuz’a dirense de ilk gece nerede olduğu, neden ortalıkta görünmediği hakkında bilgiye sahipler mi?

Çoğu konuda olduğu gibi bıu konuda da bilgi sahibi değildirler.

Ama Veysel Paşa açıklama yaparsa hem onlar hem kamuoyu neden Deniz Kuvvetleri Komutanı yapılmadığını öğrenir.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem