24 Nisan 2019 Çarşamba
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Frito-Lay ve SUMOTAŞ

Hayrullah Demiray

31 Temmuz 2012 tarihli yazısı

 

Son günlerde Kocaeli gündemini oldukça fazla meşgul eden bir konu SUMOTAŞ’ta ki direniş devam ederken bir türlü de çözüm bulunamıyor. Yıllardır bu insanlar ekmeklerini oradan kazanıyor.

Bir anda siz insanların elinden ekmeklerini alıyorsunuz. Kendi ülkenizde ve bölgenizde adeta yabancı duruma düşürülüyorsunuz. Her nedense Ülkemize gelen yatırımcılar genellikle böyle davranışlar zaman zaman sergiliyorlar önce herşeye tamam daha sonra da sanki bizim şu atasözümüzü uygularcasına bizlere “Ayağıma yer edeyim dur bak sana neler edeyim’’ şeklinde bir ders vermeye kalkıyorlar.

İşte bu nokta da son günlerde tırmanışta olan ve karşılıklı açıklamalarla gerildi ve herkes nefesini tuttu. Cumartesi yapılacak eylemi beklemeye başladı. Cumartesi Kocaeli’de ve Kartepe’de Suadiye bölgesinde oldukça hareketli saatler ve zaman devam etti.

Birkaç yerdeki görüşmeler ve Suadiye’de oldukça kalabalık bir polis ekibi çevre ilçelerden takviyelerde gözden kaçmadı. İşte (bugün pazartesi)görüşmelere yeniden başlanacağı söylenip sıkı pazarlıkların ardından tam olarak anlaşılamadı.

Şimdi herkes gibi bende merak ediyorum burada SUMOTAŞ hakkı olmayan bir şey mi istiyor ya da Frito Lay fabrika bizim kardeşim biz istediğimize taşıttırırız mı? Diyor.

İşte bence önemli olan noktası bu tabiki orada özellikle sanki birileri bu gerginliği tırmandırıyor tabiki buna bazen medya da dahil olmuyor değil. Eğer insanların ekmeğini elinden alırsanız o insanların mücadele etmesi en doğru bir şey ve hakları ama diğer yandan da hem bunu direnişi tırmandırarak bundan reyting elde etme mücadelesine girişmek ya da Yöneticilerin de bu konuya kulaklarını tıkamaları doğru bir davranış olmaz diye düşünüyorum.

 Kocaeli’de başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Nihat ERGÜN olmak üzere Kocaeli Valimiz Ercan TOPACA, iktidar ve muhalefet onca vekilimiz var. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu AK Parti İl Başkanı Mahmut CİVELEK,  Kartepe Belediye Başkanı Şükrü KARABALIK, SUMOTAŞ Başkanı, Hüseyin ERHAN ve yönetimi bu konuyu mutlaka bir çözüme kavuşturacaklarına inanıyorum.

Çünkü herşeyi kanunlar çerçevesinde çözmek gerekiyor. Biz medya ya önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Olayları tırmandıracak bu süreçte haberlerden azami derecede kaçınmamız gerekmektedir.

Suadiye’de Polis Karakolunun önünde onlarca polis ve yollarda belli noktalarda o güneşin altında bizzat gözlerimle şahit oldum gezerken bir kez daha kendimizi sorguladım bu mübarek günde bu insanları da burada bekletecek konuyu tırmandırmanın bir izahı olamaz sırf reyting kaygısı bence bunu asla izah edemez.

Şimdi bir sorum olacak. Neden hep biz sonu bekleriz.Bu olaylar bu duruma gelmeden çözülemez mi idi acaba yoksa birileri çıkıp kral çıplak mı demesi gerekir. Bence bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim KARAOSMANOĞLU’nu tebrik etmek gerekir.

Çünkü çözüm konusunda başlangıç noktasında onun oluşu belki de bu konunun çözülmesini getirecek olursa herkes rahat bir nefes alacak çünkü son günlerde Kocaeli’de ve Kartepe ilçesinde bu olay artık insanlarda farklı bir sıkıntı meydana getirdi ondan dolayı Tüm tarafların bu konu da biraz daha duyarlı olması gerekmektedir. Ve kendi ülkemizde yabancı durumuna insanlar düşürülmemelidir.

 

Saygılarımla…    

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi