17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İşin ehli olmak...

Hayrullah Demiray

29 Temmuz 2012 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde binlerce çalışan var. 29 Daire Başkanlığı ve onlarca şubesi bulunan Büyükşehir’de en önemli birim Basın-Yayın Müdürlüğü’dür.

Bu birimde de genel olarak tecrübeli gazeteciler ve stajyer gazeteciler görev yapıyor. Anlayacağınız kalabalık bir ekip görevli. Ancak bazen öyle hatalar yapılıyor ki, basit görünse de önemli derecede dikkat çekiyor.

            Örneğin geçtiğimiz günlerde Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın ismi “İsmail Ayaz” olarak yazılmıştı. Bu konudaki en küçük bir dikkatsizlik büyük bir eksiği de ortaya çıkardı.

Neden mi?

Çünkü bu birim çalışanları bu kentte yöneticilik yapan kişilerin isimlerini bilmiyor. Oysa bu birimde görevli arkadaşların öncelikle kent yöneticileri ve protokol üyelerinin isimlerini öğrenmeleri gerekmez mi?  

Aylar öncede Büyükşehir Belediyesi’nin aylık olarak yayımladığı Kocaeli 41 dergisinde Başiskele Belediye Hizmet binasının KO-MEK Merkezi olarak yazıldığını dile getirmiş yapılan önemli bir hatayı gündeme getirmiştik.

3 yıl geçmesine rağmen Başiskele Belediye Hizmet binasını KO-MEK merkezi sanan belediye çalışan ve yöneticileri varken, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın isminin bilinmemesi doğal değil mi?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından servis edilen bir haberde yapılan hataya bizim dışımızda tüm kurumlar yer verdi. Haber içeriğinde Başiskele Bahçekent Konutlarında yapılan bir iftar toplantısının detayları yer alıyor.

İlk etapta sıradan bir program gibi gözükse de haber gazetemizin haber merkezinde görevli personeli tarafından dikkatlice okunarak yayına hazırlandı. Önemsiz gibi görünen ama aslında çok önemli bir konuda gösterilen dikkat ve özenden ötürü haber merkezinde görevli arkadaşlarımı kutluyorum.

Burada yıllarca gazetecilik yapmış meslektaşlarıma bir sitemim olacak. Kolaycılığa ve kopyala yapıştır yapmaya alışmışız. Bu yüzden gönderilen haber aynen kullanılmış. Dün arkadaşlarla gazeteleri okurken, özellikle diğer meslektaşlarımız nasıl kullanmıştır diye merak ettik. Merakımızda da haklıydık çünkü Büyükşehirdeki arkadaşların yaptığı hatayı onlarda tekrar etmişler.

Bunu neden mi yazıyorum?

Yapılan işleri doğru şekilde yapmak önemlidir. İşimiz kolay değil. Yapılan gazeteler baskıya girdiği mi hata dinlemez. Olduğu gibi yazdığımız şekilde baskıdan çıkar. Yani telafisi olmayan bir yol. O nedenle yaptığımız işleri olsun bitsin mantığı ile değil de daha gerçekçi ve kalıcı olarak yapmaya özen göstermeliyiz. Açıkçası işin ehli olmak gerekiyor.

Örnek teşkil etmesi adına bu tür haberlere yer veriyoruz. Amacımız kimseyi üzmek kırmak değil. Herkes yaptığı ve bildiği işi doğru ve en iyi şekilde yapmalı. Bugün bir isim hatalı yazılmıştır. Yarın daha büyük sıkıntılara sebebiyet vermemek için bunun görüldüğünü birileri bilmelidir.

Bazen kurumlarda her şeyin üstü kapatılır ve hatta bazı şeyler hiç olmamış gibi davranılır. Bir de ben her şeyi bilirim, en iyi ben bilirim, doğru sadece benim bildiğimdir, diye bir hastalık var. İşte ben bu yazıyı sırf bunun için yazıyorum.

Sonrasında ne mi oluyor?

Hem kurum zarar görüyor, hem de birilerinin adamı olmak, her daim birilerine kazanç sağlarken, birileri de zarara uğruyor. İşte bu hastalık Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde zaman zaman tekrarlanıyor.

Çünkü birçok konuda olduğu gibi tanıtım konusunda da ehil olmayan insanlar, orada bulunan dostluklarını kullanarak, işleri alıyor, bu da sonrasında farklı durumlar yaşanmasına sebep oluyor.

Sonuç olarak;

Herkes kendi bildiği işi yapmalı ve sorumluluğunun bilincinde olmalı. İşini düzgün ve hizmet aşkıyla yapanlara lafımız yok.

Bilmek başka şey, bilmişlik taslamaksa başka şeydir.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem