18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

MHP’deki istifalar ne işe yaradı şimdi?

02 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Bir kaç gün önce, “MHP Gölcük’te 300 kişi istifa edecek. Açıklama da Gölcük’te şu mekanda yapılacak” haberini duyduğumda aklıma ilk gelen şey, yıl başında yine Gölcük’te bir araya gelen MHP’li hayırcı oluşum oldu.

Açıkçası, MHP’de bir kaç yıldır yaşanan süreç, partideki kopmalar, ayrılıklar yeni değil.

Her partide olabilecek olan ayrılıkların, MHP’de toplu halde ya da toplu haldeymiş gibi bir curcunayla, adeta davul, zurnayla basına önden ilan edilerek yapılması, olağanın dışında aslında.

Eski MHP’li İzmitli Meral Akşener’in, geçtiğimiz günlerde yine gazetemize verdiği, “Parti de kuracağım, aday da olacağım.” açıklaması, tabi ki MHP içindeki ayrılıkçıları yeniden harekete geçirmiş olabilir.

Bu anlamda, benzeri açıklamaların önümüzdeki süreçte diğer ilçelerde yapılabileceğini öngörmek de kehanet sayılmaz.

Ancak, ilimiz için dikkat çeken bir diğer ayrıntı da, MHP içindeki ayrılık rüzgarlarının genellikle Gölcük’ten esmeye başlaması olabilir.

Hatırlar mısınız bilmem...

2017’nin Ocak ayında 16 Nisan Referandumu’nda hayır oyu kullanmak için bir çok ülkücü bir araya gelerek açıklama yapmıştı.

İşin ilginç tarafı, o gün bir araya gelen isimlerin büyük bir kısmıyla, geçen akşam istifa edenlerin önemli bir kısmı aynı kişiler.

O gün hayır kampanyası için bir araya gelen eski ilçe başkanları ve ocak başkanlarından İsmail Eroğlu, Kubilay Kılıç, Muharrem Odabaş, Semih Tayfur, Adnan Özdere, Hüseyin Şahin gibi eski yöneticiler, önceki akşam da istifa için bir araya gelen aynı kişiler.

Dün de İl Başkanı Aydın Ünlü, “İsim listesi nerede? Bu arkadaşlar kim? Onların çoğu zaten MHP’den ihraç edilmiş isimler.” diyerek, biraz da haklı olarak basına 410 rakamı üzerinden serzenişte bulunmuştu.

Aslına bakarsanız, haklı da.

Çünkü ortada ne 410 kişilik imzalı bir isim listesi, ne de kimlerin halihazırda MHP üyesi olduğunu kanıtlayan bir belge vardı.

Ben de özellikle hayır bloğunda bulunup, önceki akşam da istifa edenler arasında bulunan eski yöneticiler için Ünlü’yü aradım.

“Bu isimler MHP üyesi midir?” diye sordum.

Ünlü herkesi tam olarak bilemediğini ama sayılan isimlerden Adnan Özdere, İsmail Eroğlu gibi dört, beş ismin zaten partiden ihraç edilmiş isimler olduğunu söyledi.

Yani, önceki akşam partiden istifa ettiği iddia edilen 410 kişinin öncülüğünü yapan isimlerin bir kısmı, zaten parti üyesi değil.

Burada yapılan şey, biraz da basını kullanarak MHP üzerinde bir algı operasyonu oluşturmak gibi duruyor.

Maalesef bizim basın da, kabul etmek gerekir ki, ne olduğuna bakmadan, kanıt görmeden olayın üzerine atlamış oldu.

Ben kendi adıma bu konudan oldukça rahatsızım.

O yüzden işin iki yüzünü de vermek zorundayım.

İstifa edenler, iddia ettikleri sayının isim listesini, çarşamba günü açıklayacaklarını söylerlerken, ben yazıyı yazdığım sırada arkadaşlar o listeye ulaştı.

Ancak listede yalnızca 145 kişinin ismi vardı.

Üstelik tam listenin bu kez, iki gün daha ileri atılarak cuma günü seçim kuruluna teslim edileceği söyleniyor.

Yani...

Aslında gerçeklere bağlı kalınsa, önemli bir etki yaratabilecek olan bu istifalar, tutarsızlıklarla kendisini de baltaladı bir yandan.

Bunun yerine, 50  ya da 100 ne kadarsa o kadar ismi oraya toplayıp listesini sunsalar, olayın ciddiyeti daha büyük olurdu.

410 isim deyip, 145 kişilik liste ortaya koyarsanız, “265 kişi nereye gitti?” diye sormazlar mı adama?

Şimdi belki MHP üzerinde küçük bir sarsıntı yaratılmış oldu ama Gölcük’deki Akşenerciler de güvenilirlik konusunda hasar almış olmadılar mı? 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem