26 Eylül 2018 Çarşamba
Global

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli Demokrasi Girişimi ve o rapor

01 Ağustos 2017 tarihli yazısı

15 Temmuz İşgal Girişimi’nin ardından toplumun ikiye bölündüğü; bir kesimin “Öncelikli olarak FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadele edilmeli” dediği, diğer kesimin ise “Bu mücadelede demokrasiden taviz verilmemeli” dediği bir gerçek…

Devletler için böyle dönemler zordur…

Hem “güvenlik” hem de “demokrasi” başlıklarının içini iyi doldurabilmek, bir terör örgütü ile mücadele ederken aynı zamanda demokrasi çıtasını yüksekte tutmak kolay değildir.

Çünkü devlet şöyle diyor:

“Ayakta kalmak için önce terörü bitirmeliyiz.”

Durum bu olunca, mağduriyetler “öncelikli sorun” olarak kabul edilmiyor. Mağduriyetler göz ardı ediliyor. Ya da göz ardı edilebiliyor.

İşte böyle durumlarda, OHAL’in etkilerini anlatabilecek, mağduriyetleri hem nitelik hem de nicelik olarak ortaya koyabilecek kurumlara ihtiyaç var. Bu kurumlar yaptıkları ile hem tarihe not düşüyor, hem de hükümete sağlıklı öneriler sunuyor.

***

Kocaeli Demokrasi Girişimi son bir yılın en aktif sivil toplum örgütlerinden… İçerisinde birçok siyasi parti, birçok sendika, birçok STK temsilcisinin yer aldığı bu platformun sözcülüğünü CHP Kocaeli eski Milletvekili Bekir Yurdagül yapıyor.

Bu girişim başta İbrahim Kaboğlu’nun Kocaeli’de verdiği panel olmak üzere birçok çalışmaya imza attı; açıklamalar, yürüyüşler, seminerler… Yaptıkları en önemli iş ise mağduriyetlerin çetelesini tutmak…

KHK ile görevden alınmalar…

Üniversiteden atılan akademisyenler…

OHAL yasakları…

Hak ihlalleri…

Vesaire…

OHAL döneminin birçok kesimi sindirdiği ve susturduğu bir ortamda Kocaeli Demokrasi Girişimi’nin yaptığı çalışmalar çok değerli…

***

Evet, birkaç gün önce Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü Bekir Yurdagül ve girişimin yürütmek kurulunda yer alan Çetin Ak, ziyaretime geldi.

Ziyaretin temeli, Kocaeli Demokrasi Girişimi’nin eş güdümlü çalışmalar yaptığı Demokrasi İçin Birlik Platformu’nun hazırladığı “OHAL’nin Birinci Yılında Demokrasi Enkaz Altında” adlı raporun yaklaşık 70 sayfalık özeti ve bu rapora Kocaeli’deki mağduriyetler ve hak ihlallerinin eklenmiş halinin sunulmasıydı.

Evet, raporu okudum.

İçerisinde, yargı bağımsızlığından basın özgürlüğüne, sivil topluma uygulanan baskılardan üniversitelerdeki OHAL uygulamalarına kadar birçok başlık var.

Bu raporun tam kısmına Demokrasi İçin Birlik’in internet sitesinden ulaşmak mümkün…

Gerçekten bir dönemi iyi anlatan bir çalışma…

Toplumun tüm kesimlerinin yanı sıra, hükümetin de okuması gereken bir rapor…

Benim tek eleştirim, 15 Temmuz’da emperyalizmin taşeronu dinci terör örgütünün yapığı işgal girişimi üzerinde pek az durulması…

15 Temmuz’un üzerinde biraz daha önemle durulabilirdi.

***

Evet, raporun Kocaeli kısmına gelirsek, ana başlıklar şunlar:

- Grevler ertelendi.

- 25 Kasım ve 8 Mart’taki kadın eylemlerinde polisin müdahalesi yaşandı.

- Sivas katliamının yıldönümünde yürüyüş yasaklandı.

- KESK’in yürüyüşüne polis müdahalesi oldu.

- Asker ve polis hariç 1320 kişi KHK ile işten atıldı.

- Referandum sırasında çok sayıda gözaltı yaşandı.

***

Evet, maddelerin sonunda da şöyle bir ifade var.

“OHAL kalkmalı, yaşanan hak gaspları son bulmalı, 15 Temmuz darbe girişiminin gerçek sorumluları ile birlikte siyasi ayağı da ortaya çıkarılmalıdır.”

BEKİR YURDAGÜL- ÇETİN AK (1)

 

……………..

 

Küçükkaya ve o yazı

 

Tüm siyasi partilerde yakınlarımın ve dostlarımın olduğu bir gerçek… Ve elbette ki en çok dostumun CHP’de olduğu da bir gerçek…

Fakat asıl gerçek şu:

Yazdıklarımızı ve anlattıklarımızın temeline bu dostluk yerine kendi doğrularını almamız… İnsanların bize karşı güveninin sebebi de bu…

***

Geçtiğimiz günlerde bir gazeteci dostum, “Küçükkaya ve il başkanlığı” yazımın ardından “Mevlüt yazıyorsa, Mehmet Ümit Küçükkaya kesin il başkanıdır. Çünkü onlar çok yakın dostlar” şeklinde bir yorum yaptı.

Buradaki mesaj şu:

“Yazının içeriğine birlikte karar verdiler.”

Hatta ve hatta o yazıdan, “Yazıyı Küçükkaya yazdırdı” şeklinde bir yorum çıkarmak da mümkün…

Olayın aslı ise öyle değil…

***

Anlatayım…

“Bazı CHP’liler il başkan adaylığın yönünde ifadeler kullandılar. Bununla ilgili bir yazı yazacağım” dedim Küçükkaya’ya… O da, “Eğer bunu yazacaksan, benim böyle bir görevi istemediğimi de yaz, bu tip kararları tek başıma alamayacağımı ekle” karşılığını verdi. Ben de, “İstersen yazıdan sonra bana açıklama gönderebilirsin” dedim.

Yani, olay bu…

***

Ve de şu da önemli, yazılarımın içeriğine ilişkilerim belirlese, Küçükkaya Atatürk için mevlid okutturduğunda, “Aynı zamanda hem dini hem de Atatürk’ü istismar eden adam” şeklinde yazı kaleme almam…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr