23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Delege mi? Onaycı mı?

Mustafa Kalabalık

01 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Siyaset kurumunun ne kadar demokratik yapılar olup olmadığını herkes aslında görüyor, biliyor..

 

Ama yine herkes işine geldiği şekilde, ya sessiz kalıyor ya da sözlerini istemeye istemeye de olsa zemine uygun kelimelerle boğuyor, geçiştiriyor.

 

Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu başta olmak üzere birçok meşru(!) görünümlü siyasal mücadeleler, aslında ne demokratik, ne de milli iradeyi esas alan eylemler.

 

Seçimlerde sandığa gittiğimiz ne peki diyecek olursanız! Seçilenlerin seçmen nezdinde onaya sunularak, oransal paylaşımlarının tercih ölçümünden öteye bir şey değil.

 

Genel seçimlerde seçtiğimiz(!) milletvekillerini Allah aşkına kim seçiyor?

 

Milli irade mi seçiyor? Halk mı seçiyor?

 

Hepimiz biliyoruz ki kesinlikle hayır..!

 

Biz, yani seçmen, birileri tarafından seçilerek oy sandıklarına atmamız istenen pusulalara yazılan isimler arasındaki insanları bile, hiçbir aşamasında kişisel olarak seçemiyoruz ki!

 

Parti isimleri zikretmeye bile gerek yok. Nerdeyse tüm siyasi partiler aynı usullerle yollarına devam etmeyi sürdürüyorlar.

 

Gerçi CHP’nin son birkaç seçimde partili üyelerine başvurarak ön seçim yaptığını, “yetmez ama eh işte demokrasi” dedirttiğini de hatırlatalım.

 

Örneğin yerel seçimlerde belediye meclisi üyelerini dahi seçerken, demokratik değil, farklı hesaplar üzerinden isimlerin belirlendiğini, belde ve mahalle ile seçmen sayıları oranında aday belirlenmediğini de biliyoruz.

 

Bahaneleri de, ‘o mahalleden bize az oy çıkıyor onun için o mahalleden belediye meclis üyesi belirlemedik’ şeklinde oluyor.

 

Bu mantığa göre milletvekili seçimlerinde de o zaman oy alamadığınız il, ilçe, bölgelerde milletvekili isimlerini de yazmasa ve seçime girmeseler belki anlayışla karşılarız..!

 

Ama siyaset, madem ki yasal ve meşru “seçme ve seçilme hakkının kullanılması” yolu, o halde yasaların belirlediği sayıda aday ile her mahallenin milli iradesi ile sandığa gidilmesi de, hem meşru hem de doğru olanı.

 

Ama bu doğruyu işine geldiği gibi yorumlayan ve uygulayanlar da malumunuz…

 

Kısacası seçilen isimlere “delege” değil, meşru(!) onay prosedürlerini gerçekleştirmeye yarayacak olan “onaycı” demek sanırım daha uygun olanı…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem