16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tramvay 40 bin yolcu taşıyor

Galip Ataman

31 Temmuz 2017 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve partisini tramvay üzerinden koro halinde eleştiren CHP ve yandaş sivil toplum örgütlerinin sesi soluğu çıkmaz oldu.

Konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvayın, kente güzellik katan, ulaşımı rahatlatan vizyon proje olduğunu geç de olsa kabul ettiler.

3-5 CHP yöneticisi siyaseten tramvaya karşı çıkarken samimi olduklarına inanmamıştım.

16 Nisan referandumunda hayır diyen Yahya Kaptan (yüzde 81), Ömerağa (yüzde 68), Karabaş (yüzde 68), Kadıköy (yüzde 51) mahallelerinin tramvaydan en çok yararlanacak kişiler olduklarını biliyordum.

17 Haziran’dan bu yana Otogar-Sekapark arası çalışan tramvaydan yararlanan vatandaşların daha çok CHP’nin oy potansiyeli mahallelerde ikamet etmeleri beni doğruluyor.

Tramvay güzergah çalışmalarının devam ettiği günlerde mağdur edildiklerini söyleyerek Başkan Karaosmanoğlu’nu beceriksizlikle suçlayan iş yeri sahiplerinin de bugünlerde yüzü gülüyor.

Merak edenler, iş yapamamaktan yakınan iş yerlerindeki hareketliliği gidip görebilir.

Tramvay ile ilgili “çatlak sesler” sustuğuna göre darısı 2018’de Gebze’de start alması, 2023’te İzmit’te hizmete girmesi planlanan “metro” projesine.

 

GÜNLÜK 40 BİN YOLCU

Hafta sonu Ulaşım Park AŞ yetkilileri ile tramvayı ve 17 Haziran’dan bu yana yararlanan yolcu sayısını konuştum.

17 Haziran’da sefer sayısı 20 dakikada bir başlayan, vatandaşlardan gelen talep sonrası 21 Haziran’dan itibaren 15 dakikada bir hareket eden tramvay haziran ayında günlük 37 bin civarında yolcu taşımış.

Okulların tatil olduğu, vatandaşların büyük bölümünün tatile gittiği Temmuz ayında tramvaydan yararlanan yolcu sayısı 40 bini geçmiş.

Eylül ayında okulların açılması ile rakamın 50 bini geçmesi bekleniyor.

Güzergahın batıda hastane ve okullar bölgesine uzatılması halinde sayının daha da artması hedefleniyor.

Yıllardır sıcakta klimasız, soğukta kalorifersiz eski özel halk otobüslerine binmek zorunda kalan yolcular konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvayı tercih etmekte hani haksız da değiller.

Özellikle Adliye, İzmit Kaymakamlığı Tapu ve Nüfus müdürlüklerinde işi olan, şehir merkezine gitmek isteyen Yahya Kaptan, Yenişehir, Kadıköy, Mehmet Ali Paşa, Ömerağa, Karabaş mahallelerinde oturan vatandaşlar başta olmak üzere tramvayın kıymetini bilsin.

Yatsınlar kalksınlar, İzmitlilerin 30 yıllık hayali, siyasilerin 20 yıllık vaadi “tramvay” projesini hayata geçiren İbrahim Başkan ve ekibine teşekkür etsinler.

 

ko

TAM 1.50, ÖĞRENCİ 1.00 TL

Sabırsız ve her şeyin anında yapılmasını isteyen aceleci toplumuz.

Müteahhitlerden kaynaklanan ya da elde olmayan nedenlerden oluşan gecikmelere tahammülümüz yok.

Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri İlhan Bayram’ı hafta sonu DSİ genel müdürü ile İhsaniye baraj şantiyesinde inceleme yaparlarken yakaladım.

Sayın Bayram’a, geçtiğimiz günlerde duraklarını denetlediği, vatandaş gibi bindiği tramvayı sordum.

Cevabı, “Tramvay iyi iş yapacak. Vatandaş gibi biniyorum, vatandaşlarla sohbet ediyorum. İstekleri ve eleştirileri bire bir yaşayanlardan dinliyorum. Çok da yararlı oluyor. Yoğun talep üzerine durak isimlerinden bazılarını değiştirdik. Adliye yerine Fuar, Mehmet Ali Paşa yerine Doğukışla, Bekirdere yerine Mehmet Ali Paşa isimleri kullanılmaya başladı” oldu.

Çok konuşulan, çok tartışılan, çok eleştirilen ama gerçekleşen tramvay 17 Haziran’da seferlere başladı.

Yolcular Başbakan yardımcısı (O zaman milli savunma bakanı idi) Fikri Işık’ın isteği üzerine 15 Temmuz’a, daha sonra başkan Karaosmanoğlu’nun kararı ile 1 Ağustos’a kadar ücretsiz bindi.

Yarın 1 Ağustos. Lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarında zamlı uygulama başlayacak.

İzmit şehir içi tam bilet 2.50, indirimli 2.00 TL oldu. Zam yapılmayan öğrenci ücreti önceden olduğu gibi 1.50 TL’de kaldı.

Yarından itibaren tramvaya binecekler; tam 1.50 TL, indirimli 1.25 TL, öğrenci 1.00 TL ödeyecek.

 

*************************

 

REKTÖRLERDEN, TÜRKİYE’YE

VE CUMHURBAŞKANINA ÖVGÜ

cumhurbaşkanı yök

Türkiye’de 111’i devlet, 65’i vakıf olmak üzere toplam 176 üniversite var.

7 milyon öğrencinin öğrenim gördüğü bu üniversitelerde 22 bin 535 profesör, 14 bin 203 doçent ve 34 bin 652 yardımcı doçent görev yapıyor.

Araştırma ve öğretim görevlileri ile okutmanları kattığımızda üniversitelerdeki öğretim elemanı sayısı 150 bini geçiyor.

Tamam da çoğunluğunu batı ülkelerindeki 20 bin üniversitenin akademik performansına baktığımızda; ilk bine giren üniversite sayısı iki elin 10 parmağını geçmiyor.

Ama Asya ülkelerindeki üniversiteler sıralamasında ayrıcalıklı, hatırlı, itibarlı yerimiz olduğu ise kesin.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde YÖK tarafından düzenlenen “İslam Ülkeleri Rektörler Forumu”nda tanık olduğumuz gibi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın ev sahipliğinde 26-27 Temmuz’da gerçekleşen toplantının amacı; İslam ülkeleri arasında yeni bir yükseköğretim alanının oluşturulması ve buna yönelik işbirliklerinin geliştirilmesi idi.

Bakanlar, İslam ülkeleri Türkiye büyükelçileri, YÖK üyeleri, aralarında ülkemizdeki 176 devlet ve vakıf üniversitesi rektörlerinin de bulunduğu 37 farklı İslam coğrafyasından 334 katılımcının katıldığı toplantıya damgasını her zaman olduğu gibi yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vurdu.

Konuk rektörler adına konuşan Pakistan YÖK Başkanı, Bahreyn ve Sudan Rektörleri, Türkiye’ye hayran kaldıklarını söyledi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan övgü ile bahsettiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İslam medeniyetinin özü; Kardeşlik, Dayanışma ve Birbirine Kenetlenmektir” diye başlayan, “Ülkelerinize döndüğünüzde tüm kardeşlerimize şahsımın ve milletimin selamlarını iletmenizi özellikle sizlerden istirham ediyorum” sözleri ile biten konuşmasını dikkatle dinlediler.

Pakistan YÖK Başkanı, Bahreyn ve Sudan Rektörleri yaptıkları konuşmalarda; Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan övgü ile bahsederken Sayın Cumhurbaşkanının liderliğini sevdiklerini ısrarla ve altını çizerek söylediler.

İslam ülkeleri üniversite rektörlerinin tamamı, “Dünyada barışın, kardeşliğin, huzurun sağlanması ve yeni bilimsel gelişmeler Türkiye olmadan olmaz” diyerek Türkiye hayranlıklarını anlattılar.

YÖK’ün ev sahipliğine hayran kalan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını ayakta alkışlayan İslam ülkeleri üniversite rektörleri, konuk oldukları Ankara Valisi Ercan Topaca’nın “devlet protokolü” ile ağırlamasından çok etkilendiler.

Eminim, Sheraton Otel girişinde kendilerini karşılayan Ankara Seymen Kulübü Folklor oyuncularının yemek öncesi  gösterilerini yaşamları boyunca unutamayacaklardır.

 

KONUŞMALAR VE BİLDİRGE

İslam dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki işbirliğinşin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen ve iki gün süren “İslam Ülkeleri Rektörler Forumu”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle, “İslam medeniyetinin özü; kardeşlik, dayanışma ve birbirine kenetlenmektir… Sorunlarımızın kaynağını başkalarını işaret etmek, sıkıntılarımızın çözümünü dışarıda aramak bizi yanlış yollara sevk edecektir… İslam dünyasındaki nüfusun yüzde 55’inin okuma-yazma dahi bilmediği gerçeği yüreğimizi acıtıyor. Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasında İslam ülkelerinden sadece bir avuç kurum bulunuyor” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, Büyük Türkiye’nin uluslararası alanda gösterdiği belirleyici aktör olma başarısının, ülkenin tüm kurumları ile de desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle YÖK, ülkemizin bilim tarihini de dikkate alarak uluslararası alanda etkin ve verimli olma amacındadır” derken İslam dünyasında bir yükseköğretim alanı oluşturulmasına dikkat çekti.

 

ercan topaca ymk

Ankara Valisi Ercan Topaca islam ülkeleri rektörlerine şöyle seslendi, Başta yükseköğrenim olmak üzere eğitimin tüm aşmalarında tecrübe paylaşımına giderek, imkanlarımızı seferber ederek, ortak çalışma platformlarını artırarak birbirimize destek olmalıyız. İnsanlarımızın, gençlerimizin, öğrencilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, akademisyenlerimizin ve sanatçılarımızın çok daha fazla temas halinde olmalarında büyük fayda bulunmaktadır.” 

İki gün süren toplantının ardından yayınlanan İslam Ülkeleri rektörleri Ankara Bildirgesi’nde özetle şu görüşlere yer verildi, 26-27 Temmuz 2017 tarihleri arasında 37 ülkeden 334 katılımcı ile gerçekleştirilen “İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması” temalı Rektörler Forumu, somut adımlarla üniversiteler arası işbirliği süreçlerini desteklemeyi hedeflemiştir.

Temel hedef kaynaklarımızı bir araya getirmek, burslar sağlamak ve hareketlilik ile işbirliği süreçlerine destek vermek, akademik araştırma ve mükemmeliyet merkezleri kurmaktır. İslam dünyasında yükseköğretime ilişkin net bir vizyon geliştirilmesi gerekmektedir. Rektörler forumunun her yıl düzenli olarak yapılması ve bir sonraki foruma kadar tematik uzman/çalışma gruplarının oluşturulmasının gerekliliği konusunda görüş birliğine varılmıştır.”

 

YARDIMCI DOÇENTLİK

İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması amacıyla düzenlenen ve  iki gün süren “İslam Ülkeleri Rektörler Forumu”n sona erdi, bildiri yayınlandı.

Ama akademisyenler ile medya daha çok, Sayın Cumhurbaşkanının “Dünyanın kaç yerinde acaba yardımcı doçentlik var. Ben YÖK Başkanımıza söyledim. Bunu görelim ve inceleyelim. Bu ilmiye sınıfına bir paravan, bir engel oluşturuyor. Bunu da aşmamız lazım” cümlesine takıldı.

Doktora veya tıpta uzmanlık unvanını ya da Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilecek belli sanat dallarının birinde yeterlik kazananların sınav sonucu atanan, derslere giren, yöneticilik yapan sayıları 34 bin 652 olan yardımcı doçentler hani haksız da değiller.

Ortamı yumuşatmak, yanlış algıları düzeltmek, tedirgin olan yardımcı doçentleri rahatlatmak yine YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a düştü.

YÖK Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu husustaki açıklaması sonrası konuyu zamana yaymadan somut bir öneri oluşacaktır. Buradaki öncelik yardımcı doçentlik mevcut sistemdekilere hiçbir şekilde olumsuz etkisinin olmaması, bu yönde atılacak adımın yükseköğretim sistemine yeni bir soluk getirmesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın da zaten bu husustaki sözleri bu yeni bir heyecan yeni bir soluk getirilmesi yönünde çok olumlu bir yönlendirmedir” diyerek herkesi memnun ve tatmin eden bir açıklama yaptı.

rektörler toplu

 

*******************

 

BAŞİSKELE BAŞKANI AYAZ’IN

MUTLULUĞUNA DİYECEK YOK

h.ayaz kzıı

Siyasi ve dünya görüşü farklı insanların huzur içinde yaşadığı Başiskele’nin Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın bugünlerde keyfine diyecek yok.

Hoşgörü sahibi, gülen yüzlü, herkesi kucaklayan başkan Ayaz’ın “ezber bozan” projeleri sonrası yaşadığı mutluluğa söyleyecek söz yok.

“Başiskele-Yeniköy Sağlık ve Termal” tesislerinde kullanacağı yerin bin metre derinliğinden fışkıran, 7/24 akan şifalı su ya kavuştuğu için Allah’a şükrederken oğlu Zeynel Ayaz, Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden mezun oldu.

h.ayaz oğlu

Kızı Hafize Naciye’nin Selim Ünal ile düğününe başbakan yardımcısı Fikri Işık, milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz, eski bakanlar, eski yeni milletvekilleri, başkanlar, rektörler dahil akrabaları, dostları katıldı.

249 şehit anısına 249 hilal şeklinde dikilmiş selvi ağacı, İstanbul Boğaz Köprüsü’nün maketi ve üzerinde tankı durdurmaya çalışan halk, Şerife Boz adlı vatandaşın kullandığı kamyon’un yanı sıra 1960 ve 1980 askeri darbeler ile 28 Şubat sürecinin fotoğraflarının yer aldığı “15 Temmuz Milli İrade Parkı”nın açılışını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptı.

Sayın Bakan Başiskele’ye kadar gelmişken Başkan Ayaz’ın büyük emek verdiği 8-12 yaş grubu üstün zekalı çocukların devam ettiği “Çocuk Üniversitesi ( Bilim Teknoloji, Deney ve Eğitim Merkezi)”ni de ziyaret etti.

Çocuk Üniversitesi yaz okuluna devam eden 200 yetenekli çocuğu dinledi, öğretmenlerden bilgi aldı.

15 tmmz parkı

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem