17 Temmuz 2019 Çarşamba

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nikah meselesi ve dördüncü 5 yıl

31 Temmuz 2017 tarihli yazısı

Son iki haftadır ülkenin gündem maddeleri; evrim, cihad, nikâh.

Yeni eğitim ve öğretim yılı başlarken, ortaokul ve liselerin müfredatından evrim konusu çıkartılıp, cihad konusu da müfredata ekleniyor.

Bir taraftan da müftülüklere ve muhtarlara nikâk kıyma yetkisi verilmesi gündemde.

Aslına bakarsanız, terör ve savaş ile çepeçevre kuşatılmış topraklarda bulunan ülkemizin, aynı zamanda işsizlik, ekonomi, göç gibi oldukça temel sorunları ortadayken, konunun buralara kadar gelmesi oldukça manidar.

Ülkeyi 15 yıldır yöneten siyasi iktidar bu süreçte hiç değişmezken, ülkenin siyasi döngüsü bakımından geriye dönüp baktığımızda kabaca gördüğümüz şey şu:

15 yıldır ülkeyi yöneten siyasi iktidarın, askeri ve bürokratik vesayete karşı irticacı olmadığını ispat mücadelesi olarak geçen ilk beş yıl.

FETÖ’nün kurumlara sızarak aynı vesayete savaş açtığı, iktidarın kandırıldığı ikinci beş yıl. Ardından FETÖ’nün iktidara karşı savaş açtığı ve FETÖ’yle mücadele şeklinde geçen üçüncü beş yıl.

Şu an itibariyle 2019 seçimlerinin sonucuna bağlı olarak, dördüncü beş yıllık döneme giriyoruz denebilir.

Yazının başındaki gündem konularından ve 16 Nisan referandumundaki değişikliklerden yola çıkarak, bu beş yıllık sürecin sosyal ve medeni hayatla ilgili bir takım yasal değişikliklere doğru gittiğini öngörmek kehanet sayılmaz.

Yalnız, önceki beşer yıllık süreçte yaşanan mücadeleler göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki beş yıl da insanımız için kolay geçmeyecek gibi duruyor.

Zira, ilk üç dönem mücadeleleri, devlete hakim olma ve devletle siyasi iktidar arasında güç mücadelesi şeklinde yaşanırken, sosyal haklardaki, medeni kanunlardaki değişim süreci mücadeleyi farklı mecralara taşıyabilir.

Geçen son beş yıl içinde yaşanan toplumsal olaylar göz önünde bulundurulduğunda, en küçük olayların provoke edilerek nerelere varabileceğini gören Türkiye, bence laik devlete karşı kanun mücadelesi yerine, bölgedeki terör ve örtülü uluslararası savaşa yönelik mücadeleyi öncelemeli.

Üstelik bu mücadeleyi, toplumun bütün kesimlerine yayarak, gücünü ülkenin tüm kesimlerinden alan bir yöntemle.

Birbirini ötekilleştiren, saçma sapan argümanlarla bir tarihi diğeriyle yarıştıran insanlarla bu ülke yeterince zaman kaybetti.

Eğer ülkede nikâh memuru kıtlığı yaşanmıyorsa, bi an önce asli mücadeleye geri dönmenin vakti geldi de geçiyor.

Benden söylemesi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem