20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir 17 yıl önce sattığı 'arsayı' alıyor

Galip Ataman

28 Temmuz 2017 tarihli yazısı

Carrefour SA İzmit AVM’nin Şubat ayında kapanan yerinde bir zamanlar İzmit otobüs terminali vardı.

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen yaklaşık 53 bin metrekare alanı sembolik rakamla Sabancı ailesine sattı.

Belediye Fen İşleri garajını Real AVM’ye, otobüs garajını (Merkez bankası ve KYÖD’ün bulunduğu alan) Yardımcı Holding’e sattığı gibi.

Sabancılardan alınan nakit alınan para belediye kasasına girmeden futbolcu borçlarını ödemek üzere Kocaelispor’averildi.

Sabancı ailesi de satın aldığı arsa üzerine 2000 yılı Ocak ayında geçtiğimiz Carrefour SA İzmit AVM’yi açtı.

17 yıl hizmet veren Körfez Mahallesindeki İzmit mağazasını Şubat ayında kapatan Sabancı ailesi arsasını da satışa çıkardı.

Bugün olduğu gibi yarın daha da kıymetlenecek MİA projesi içinde kalan 53 bin metrekare arsa üzerine otel, rezidans ve AVM yapmak amacı ile Ali Ağaoğlu, Azerbaycan asıllı Abu Bakır ve Güralp Mimarlık gibi firmalar talip oldu.

carrefour 1  

 

DEĞERİ, 100 MİLYON TL

6 aydır boş duran Carrefour arsasına son olarak, Büyükşehir Belediyesi talip oldu.

İlk görüşmeleri geçtiğimiz günlerde yapılan Carrefour arsasının satışının önümüzdeki günlerde sonuçlanması ve el sıkışılması bekleniyor.

Satış gerçekleştiğinde; Büyükşehir Belediyesi 20 yıl önce “çerez” fiyatına sattığı arsayı “çuval” ile para ödeyerek geri almış olacak.

Bir başka deyişle; 20 yıl önce dönemin başkanı Sefa Sirmen’in “işe yaramaz” diyerek elden çıkardığı arsayı bugünkü başkan İbrahim Karaosmanoğlu alarak değerlendirecek.

Büyükşehir Belediyesi’nin almakta kararlı olduğu arsanın bugünkü değerinin 100 milyon TL olduğu konuşuluyor.

Biliyorum, dün CHP’li belediye başkanının satmasına ses çıkarmayan, onay veren CHP’liler bugün her zaman olduğu gibi koro halinde “ne gerek var” diyecekler, karşı çıkacaklar, “onay” vermeyecekler.

Belki de arsanın alımını engellemek için geçmişte olduğu gibi yargıya gidecekler.

Onlar onay verseler de vermeseler de CHP’li başkanın sattığı o arsa alınarak en iyi şekilde değerlendirilecek.

Garip bir tesadüf ki; otobüs terminali iken satılan 53 bin metrekarelik alan bir başka araç terminali olarak düzenlenecek.

carfoor

 

GÜNEY TERMİNALİ OLACAK

İzmit büyüyor, gece 330 bin olan İzmit nüfusu gündüz 1 milyonu buluyor.

Trafiğe çıkan araç sayısındaki artışla karşılık yeterli otopark olmaması şehir içinde alternatif düzenlemeler gerektiriyor.

Lastik tekerleklilerin yanı sıra konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvay toplu taşıma hizmeti veriyor.

Dünden kaynaklanan, bugün alınan önlemlere rağmen devam eden “trafik ve toplu taşıma” sorunun çözümü için “metro” yapımı konusunda önemli mesafe alındı.

Büyükşehir Belediyesi’nin satın alacağı 53 bin metrekare Carrefour arsası üzerine“Güney Terminali” yapılacak.

Sizin anlayacağınız; Başiskele, Gölcük, Karamürsel’den gelecek lastik tekerlekli toplu taşıma araçları burada yapılacak modern terminalde toplanacak.

17 Haziran’dan buyana yolcu taşıyan tramvay ile önümüzdeki yıllarda hizmete girmesi planlanan metro aktarma istasyonları olacak. 

MİA projesi ile artacak trafik yükünü en aza indirmek için Adalet Köprüsü genişletilerek yenilenecek, kavşak ve yan yollar ile trafik akışı sağlanacak.

Bugünden yarına hemen hayata geçirilecek bir proje değil ama Kocaeli’nin ulaşımda gelecek 25, 50, 100 yılını kurtaracak, trafiğini rahatlatacak “mega” proje.

 

BATI TERMİNALİ, 2018’DE

Büyükşehir Belediyesi, özellikle Orduevi bölgesindeki uzayan araç trafiğini rahatlatmak, D-100’ün o bölgede yıllardır gerçekleştirilemeyen transit akışı sağlamak amacı ile başlattığı bir başka proje, “Batı Terminali”.

Bir süre önce 87 milyon TL’ye satın alınan Mannesman Boru Fabrikasının 100 bin metrekare arsasında bugünlerde sökümler yapılıyor.

Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesine teslim edilecek arsa üzerinde yapılacak, “Batı Terminali”projesi hazır.

2018 yılı başlarında hizmete girmesi planlanan “Batı Terminali”ni Seka arazisi üzerinde toplanan toplu taşıma araçlarını buraya taşıyacak.

Tramvay güzergahının Yenimahalle’ye kadar uzatılması ile bölgedeki trafik yoğunluğu azalırken ulaşım daha da rahatlayacak.

Orduevi önünde yıllardır yaşanan trafik sıkışıklığı son bulurken D-100’ü kullanan araçlar da o bölgede beklemeden transit geçecekler.

Seka batı terminali olarak bilinen toplu taşıma araçlarının park ettiği alan da yeniden düzenlenerek “otopark” olarak hizmet verecek.

Araçlarını buraya park edecek araç sürücüleri kendilerine verilecek 2 tramvay biniş bileti (Gidiş-Dönüş) şehir merkezine, iş yerlerine ücretsiz seyahat edecekler.

Bakmayın siz “kadrolu” protestocuların zaman zaman “istemezük” diyerek Kocaeli’nin, İzmit’in vizyon projelerine karşı çıkmalarına, eleştirmelerine, tepki göstermelerine.

Köprülü kavşaklar yapılmasaydı, yan yollar açılmasaydı, trafik ve ulaşımda yeni düzenlemeler hayata geçirilmeseydi nüfus ve araç sayısı artan İzmit’te trafikte yaşanacak çileyi düşünmek bile istemiyorum.

Konforlu, güvenli, seri doğalgazlı otobüsler ile tramvay hizmete girmemiş olsaydı, toplu taşımayı tekellerine alan minibüsçülerin kural tanımaz keyfi uygulamalarının yaratacağı travmaları hayal bile edemiyorum.

İzmit gibi dağ ile deniz arasına sıkışıp kalmış, yol fakiri bir kenttin geleceğini düşünmeden pansuman tedbirlerle günü kurtaran geçmişteki yerel yöneticilerin hatalarını düzelten bugünkü yöneticilere teşekkürü çok görenleri anlıyorum.

“Biz neden yapmadık” diyerek kahrolabilirler, “imkanlarımız o kadardı” deyip mazeret üreterek bugün yapılanları kıskanabilirler, teşekkür etmeyebilirler.

İbrahim başkan ve ekibinin hayata geçirdiği projeleri kıskanabilirler, kahrolabilirler, hayıflanabilirler.

Tamam da teşekkür etmelerinden vaz geçtik bari sussunlar, verilen hizmetten yararlanmanın keyfini çıkarsınlar!

 

*********************

 

AK PARTİ VE KOCAELİ’NİN

VAZGEÇEMEDİĞİ İSİM, IŞIK

 

Siyaset, herkesin yapacağı iş değil.

Eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakirlerinin yapacağı iş, hiç değil.

Eğitimli olacaksın, donanımlı olacaksın, bilgi birikimin olacak, nerede ne konuşacağını bileceksin, güzeler yüzlü ve iyi bir hatip olacaksın.

Teknolojinin geliştiği günümüzde seçmen ile iletişim kurmayı ve seçmen psikolojinden anlamayı bileceksin, insanları dinleyeceksin.

En önemlisi; Cumhuriyete, demokrasi bağlı olmak, “İşinde liyakat, ülkesine sadakat ve dava arkadaşlarına itaat” kültürüne uymak, 7/24 özveri ile çalışmak.

Bu kriterler uyan siyasetçiler basamakları emin adımlarla çıkarak uzun soluklu siyaset yapıyorlar, verilen görevleri başarı ile tamamlıyorlar.

Dahası, siyasi yaşamlarında zikzaklar çizmeden, kesintisiz siyaset yapıyorlar.

Peki, günümüzde bu tür siyasetçi bulmak, rastlamak mümkün mü?

Mümkün ama sayıları iki elin 10 parmağını geçmiyor.

Kocaeli AK Parti Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı “Fikri Işık” gibi.

Homurdananların, karnından konuşanların sıraya girip “Yapma, Galip hoca” diyeceklerini biliyorum.

Kimin ne dediği, ne söyleyeceği umurumda olmadığı gibi önemli de değil.

Galip hocanın belgesiz yazı yazmayacağını, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayacağını, yazdığı yazılardan yargıya taşınanların tamamının, “hakaret, küfür, tehdit, şantaj, kişilik haklarına saldırı bulunmadığı, basın ve fikir özgürlüğü kapsamında güncel, gerçek, kamu yararı ve masuniyet karinesi ilkelerine” uyularak yazıldığını ve bunun sonucu olarak“beraat” ettiğini bilir.

IŞIK

 

IŞIK, BİR DAVA ADAMI

Neyse, biz asıl konumuz Fikri Işık’ın Kocaeli’de benzeri olmayan, Türkiye’de sayıları çok az olan siyasi yaşamına bakalım.

Geliniz, AK Parti kurucularından olan, 16 yıllık AK Partili olarak girdiği her seçimi kazanan, siyasette başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı hariç tüm siyasi koltuklarda oturmayı başaran Fikri Işık’ın siyasetçi olarak performansına ve siyaset çıtasını nereden nereye çıkardığına göz atalım.

AK Parti’de 2001 yılında il başkan yardımcısı olarak başlayan Işık, il başkanı dahil aralıksız 4 kez milletvekili seçildi.

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan yardımcılığı ve TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanlığı yapan Işık farklı koltuklarda otursa da 62. 63. 64. 65. 66’ncı hükümetlerde kesintisiz görev aldı.

2001 Kocaeli İl Başkan yardımcısı

2003 Kocaeli İl Başkanı

2007 Kocaeli Milletvekili (ilk kez)

2009 AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı

2011 Kocaeli Milletvekili (ikinci kez)

2012 TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanı

2013 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı

2015 (Haziran) Kocaeli Milletvekili (üçüncü kez)

2015 (Kasım) Kocaeli Milletvekili (dördüncü kez)

2016 Milli Savunma Bakanı

2017 Başbakan Yardımcısı

 

 

*****************

 

PROJECİ VALİ AKSOY’UN

KOCAELİ’DE İLK 30 GÜNÜ

WhatsApp Image 2017-07-27 at 14.25.21 (1)

Vali Hüseyin Aksoy, 30 gün önce bugün, 28 Haziran’da Kocaeli’ne gelerek göreve başladı.

Valilerin ilk günlerinin “hoş geldin ve iade” ziyaretleri ile geçirmeleri adettendir.

Sayın Aksoy’un ilk 30 gün programlarına bakıyorum, zaman zaman konuşuyoruz, öncekilerden farklı bir yol izlediğini gözlemliyorum.

Aldığı kararlar, verdiği talimatlar ile kısa sürede “Projeci Vali” olduğunu kanıtladı.

KOÜ ve GTÜ Rektörleri, KSO, KOTO, GTO, KTO, OSB başkanları, MARKA yöneticileri ile yaptığı görüşmelerde “meslek lisesi ve meslek yüksekokul mezunlarının istihdam” sorunlarına çözüm aradığını öğrendim.

AB fonlarından yararlanarak üreteceği projeler ile Kocaeli adını turizm başta olmak üzere bir çok alanda duyuracak, ekonomi ve istihdama katkı sağlamaya hazırlanıyor.

En büyük yardımcısı Başbakan Yardımcısı Fikti Işık, iktidar partisi milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu.

Referansı ise Muğla, Mersin ve Samsun’da hayata geçirdiği projeleri.

İlk 30 gününü; ziyaretler, brifingler, kentin kanaat önderleri, meslek duayenlerini dinleyerek geçiren Vali Hüseyin Aksoy’un önümüzdeki günlerde alacağı kararlar ile “projeci vali” ünvanını Kocaeli’de de kanıtlayacağını ve zamanı geldiğinde “hoş bir seda” bırakarak ayrılacağına inanıyorum.

Sayın Vali, yolunuz açık olsun. Alacvağiınız kararları, üreteceğiniz projeleri merak ve heyecan ile bekliyorum.

 

*************

 

İZMİT’TE BİNDİ-İNDİ NEDEN YOK

Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin aldığı karar doğrultusunda zamlı toplu taşıma araçları fiyat tarifesi belirlendi.

1 Ağustos Salı günü uygulamaya konacak tarifeye göre, öğrenci ücretlerine zam yapılmazken İzmit şehir içi tam 2.30’dan 2.50 TL’ye, indirimli 1.80’den 2.00 TL’ye çıktı, öğrenci 1.50 TL’de kaldı.

Sabiha Gökçen’e gidecekler 12 TL yerine 13 TL, İstanbul Kartal otgobüsüne binecekler 7.75 TL yerine 8.50 TL ödeyecek.

kocaeli-de-otobusler-ucretsiz-tasimaya-son-veriyor-126369-5

Tüm hatlarda yüzde 6 ile yüzde19 artası değişik arftış olurken Uzuntarla indirimli fiyat tarifesininm 3.25 TL’den 3.20 TL’ye (yüzde 2 ) indirilmesi dikkatimi çekti.

Karamürsel, Değirmendere, Maşukye, Derbent, Eşme gibi beldelerede ise tam ücrete zam yapılırken indirimli ücretler değişmedi.

Oturduğum Arslanbey’de tarife şöyle; 3.30 TL olan tam 3.50 TL, 2.50 TL olan inmmdi,rimli ücret 2.80 TL oldu. Bindi-İndi

En çok dikkatimi çeken ise 35 kilometre mesafede yolcu taşıyan İzmit şehiriçi otobüslerinde “Bindi-İndi” olmaması.

Derince, Gebze, Kandıra, Gölcük, Dilovası, Darıca, Çayırova ilçeleri ile Yuvacık, Kullar, Değirmendere, Suadiye, Arslanbey, Köseköy, Maşukiye dahil bir çok yerleşim alanında “Bindi-İndi” uygulanırken İzmişt’te iki durak arası ile 30 kilometre mesafeye aynı ücret ödenmesi bana ters geliyor.

Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin bu konuda çalışlma yaptığını biliyorum ama neden uygulamaya başlamadığını merak ediyoruım.

Para kazanamadıklarını iddia eden, zarar ettikledri, için ağlayan İzmit şehir içi koopperatif yöneticleri ile oda başkanı Mustafa Kurt devletin 750 TL ödeme yaptığı 65 yaş ve üzeri yolcular ile uğraşacaklarına enerji,lerini “Bindi-İndsi”ye harcasınlar.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi