19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vali Hüseyin Aksoy 'Tam gün eğitime hazırız'

Galip Ataman

24 Temmuz 2017 tarihli yazısı

vali -müdür çelik

Vali Hüseyin Aksoy’u tanıdıkça, konuşmalarını dinledikçe, açıklamalarını okudukça “Türkiye’nin en deneyimli, en değerli, en çalışkan, en çok proje üreten Valisi’nin kıymetini bilin” diyen meslektaşlarına hak verdim.

Sohbet ederken kullandığı cümlelerden “Vali Hüseyin Aksoy liyakatlı, birikimli, kalitelidir” diyen görev yaptığı illerdeki dostlarını yanıltmadı.

Arşivlerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde verdiği “Yılın Ailesi” ödülü ile ilgili haberleri okurken mütevazi, saygın ve bilgi kişilerden oluşan bir aileye sahip olduğunu öğrendim.

TEOG ve LYS’ye giren öğrencilerin tercih diğerlerinin tatil yaptığı, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’ın ilçe ilçe dolaşarak okulların eksiklerini yerinde tespit ettiği bugünlerde sayın vali ile “eğitimi” konuştuk

Düşüncelerini, projelerini siyasetçi ya da siyasete soyunacak bürokrat gibi değil topluma güven veren devlet adamı gibi anlattı.

Ağzından çıkan, kayıtlara geçen her kelimenin kendisini bağlayacağının bilinci ile dikkatli ve temkinli olduğu kadar samimi idi.

Konuşurken ilk cümlesi, “Eğitimi önemsiyorum. Milli eğitim müdürümüzden aldığım brifing, rektörlerimizden dinlediklerimden Kocaeli’nin eğitimi hakkında yeterince bilgi sahibiyim” oldu.

Ardından ekledi, Kocaeli’nin özellikle geçmişten beri gelen birçok projesi ve çalışması var. Görevimiz, Kocaeli’ndeki paydaşlarımızla beraber onların bıraktığı noktadan daha iyi bir noktaya taşıyabilmek, biraz daha geliştirmektir.”

Vedalaşırken, Başarmak istiyorsak mutlaka kazanacağız, kazanmak için heyecanla çalışmaya devam edeceğiz. Eğer heyecan duymuyorsak, mutlu olmuyorsak orada kendimizi mutlaka sorgulamalıyız” dedi.

Sonuç; Sayın Hüseyin Aksoy, eğitimi önemseyen, geçmişte yapılanları yok saymayan, yapamayacağı sözü vermeyen, verdiği sözleri gerçekleştirmek için tüm paydaşlarının katkısını alarak özveri ile çalışan sağlamcı olduğu kadar takipçi bir vali.

 

TÜM OKULLARDA TAM GÜN

Sayın Vali Aksoy ile eğitimi konuşurken dikkatimi çeken en belirgin özelliği, “Eğitimde bireysel başarıyı değil kurumsal başarıyı önemsemesi” oldu.

Başka? Eğitimde kalitenin günü birlik kararlarla yakalanamayacağına aksine önceki yıllarda üretilen projeleri güncelleyerek, geliştirerek daha üst noktalara tüm çalışanlar ile taşımakla mümkün olacağına inanması.

Ve milli eğitim il müdürü Çelik’in; eğitim kalitesinin arttırılması, hedeflere yaklaşılması, başarı çıtasının yukarılara çıkarılması, yönetici ve öğretmenlerin motivasyonu ile özgüven kazanmaları konusundaki özverili çalışmalarını bilmesi.

Türkiye’nin kesintisiz en uzun süre görev yapan başarılı, deneyimli, donanımlı, birikimli, sağlamcı Vali Aksoy ile ders çalışmadan konuşmak olmazdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın bir süre önce açıkladığı,“2019’da tüm okullar tekli eğitime geçecek” açıklaması doğrultusunda milli eğitim il müdürü Çelik ve ekibinin Kocaeli’deki çalışmalarını araştırdım.

Liselerin tamamında tam gün eğitim-öğretim yapıldığını, ilk ve ortaokullarda 30 binada 772 dersliğe, okul öncesinde 80 binada 104 dersliğe ve toplamda 170 milyon TL kaynağa ihtiyaç olduğunu öğrendim.

Sayın Vali, 54-66 aylık çocukların devam ettiği okul öncesinde tam gün eğitime geçmek konusunda kararlı ve ısrarlı olduklarını söylerken, “Bu alanda 80 binada 104 dersliğe ihtiyacımız var. Çelik konstrüksiyon prefabrike, tek katlı binalar hem kullanışlı, hem daha ucuz. 2019’dan önce tam güne geçmeyen okul öncesi okul kalmaz” dedi.

2019’da ilk ve ortaokullarda tam güm eğitime geçmek konusunda Bakanlığın desteği ve hayırseverlerin katkısı ile 33 binada 816 derslik yapacaklarını anlatırken dikkatli ve temkinli idi.

Ama milli eğitim bakanlığı yer sorununu çözen, zemin etüdü ve statik hesaplarını yaptıran Kocaeli’nin tam gün eğitime geçmek için ihtiyacı olan 30 binada 772 derslik halesini Eylül ayında yaparak 2018-2019 Eğitim Öğretim yılına yetiştirecek.

Kalan 3 binada 44 dersliği milli eğitim, 30 binada 772 dersliği bakanlık yapacak.

Nereden mi biliyorum? Eğitim sorunlarını kendisine dert edinen, kalitenin arttırılması için 7/24 özveri ile çalışan milli eğitim il müdürü Çelik’in milli eğitim bakanlığı üst düzey yöneticileri ile yaptığı görüşmelerden ve planlamalarından.

Vali Aksoy, okul ve derslik yapımı için üzerinde çalıştığı önemli bir projeden bahsederken doğrusu heyecanlandım.

Müjdeyi kendisinin vermesini daha doğru bulduğumdan bugün yazmayacağım.

Açıkladığında, biliyorum başta eğitimciler olmak üzere herkesin, “Dün bir bugün iki. Helal olsun Sayın Vali Aksoy’a” diyeceğini şimdiden duyar gibiyim.

Sayın Vali’ye sormadım ama müdür Çelik’ten öğrendiğim öğretmen sayıları ile bilgileri de paylaşmak istiyorum;

2017-2018 eğitim öğretim yılında öğretmen açığı olmayacak.

İller arası tayinde Kocaeli’ne 1100 öğretmen gelmiş, 240 gitmiş, fark 860.

Ağustos ayında yapılacak eş durumu atamalarda Kocaeli’ye bin öğretmen gelmesi bekleniyor.

Başbakan yardımcılığına atanan Sayın Fikri Işık’ın geçmiş yıllarda, bazı ilçe ve okulları zorunlu hizmet bölgesi kapsamına aldırmasının Kocaeli’nin öğretmen açığı olmamasında çok büyük etkisi oldu.

Yıllarca okullar açıldığı günlerde devam etmesi nedeni ile gazete manşetlerine taşınan “okul onarımları” bu yıl başladı ve hızla ilerliyor.

Müdür Çelik, 300 okulda devam eden onarımların okullar açıldığında tamamlanmış olacağını söyledi.

 

DERSLİK İHTİYACI

İlçe             Okul Derslik

Başiskele    0       0

Çayırova    5       120  

Darıca        3       72   

Derince       2       56

Dilovası      2       44

Gebze         9       256

Gölcük       2       30

İzmit           5       128

Karamürsel 1         6

Kartepe      3       72

Körfez        1       32

TOPLAM  33     816

 ********************

 

AKSOY AİLESİNİN

GURUR TABLOSU

Vali Hüseyin Aksoy’un bir taraftan Kocaeli’deki çalışmalarını takip ederken bir yandan da arşivlerden özel yaşamı ile ilgili yazılanlara bakıyorum.

Aksoy ailesinin gurur tablosu ile ilgili okuduklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Vali Hüseyin Aksoy ve ailesi, Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılında düzenlenen “Biz Bir Aileyiz-Türkiye Sofrası” etkinliği kapsamında “örnek aile” seçildi.

Baba Hüseyin Aksoy ve anne Hatice Aksoy çifti, 9 çocuğunun tamamını kıt imkanlarla zor koşullarda okuttu, desteğini hiç kesmedi, örnek aile olarak ödülünü dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine hanımefendiden aldı.

1297

Baba Hüseyin Aksoy 1933 Köprübaşı doğumlu olup ilkokul mezunu. Uzun yıllar ticaretle uğraştı. 3 yıl Köprübaşı Belediye başkan vekilliği, belediye meclis üyeliği, bir dönem Trabzon il genel meclisi üyeliği ve çeşitli sivil toplum kuruluşu başkanlığı yaptı.

Anne Hatice Aksoy, 1936 Köprübaşı doğumlu. 9 çocuğunu okutabilmek için bayan terziliği yaparak aile bütçesine katkı sağladı.

Baba Hüseyin-Anne Hatice Aksoy çiftinin 9 çocuğunun 8’i üniversite mezunu; Hüseyin Aksoy Kocaeli Valisi, Fatih Aksoy Ağır Ceza Reisi, Yavuz Aksoy avukat, Halil Aksoy telekom müdürü, Salih Aksoy jeoloji mühendisi, Hamit Zafer Aksoy doktor, Nurten Baba Aksoy sigortacı, Zehra İmamoğlu Aksoy iktisatçı, Hasibe Usta Aksoy siyasal mezunu maliyeci.

vali1

 

****************

YÖK BAŞKANI SARAÇ

‘REKORA’ İMZA ATTI

saraç

YÖK (Yükseköğretim Kurulu), TSK’nın Türk Silahlı Kuvvetleri) 12 Eylül 1980 müdahalesi sonrası 1981 yılında çıkarılan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile kuruldu.

36 yıllık geçmişinde; Prof. Dr. İhsan Doğramacı (1981-1987), Prof. Dr. Mehmet Sağlam (1992-1995), Prof. Dr. Kemal Gürüz (1995-2003), Prof. Dr. Erdoğan Teziç (2003-2007), Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan (2007-2011), Prof. Dr. Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya 2011-2014) görev yaptı.

YÖK’ün mevcut başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç (2014- ) geçtiğimiz günlerde ikinci kez atandı.

7 başkanın YÖK performanslarına, atamalarında imzası bulunan Başbakan ve Cumhurbaşkanlarına baktığımızda Prof. Dr. Yekta Saraç’ın rekora koştuğunu görüyoruz.

Prof. Dr. Doğramacı, 12 Eylül şartlarında Devlet başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından kurucu başkan olarak atandı ve 11 yıl görev yaptı.

Bir dönem başkanlık yapan Prof. Dr. Sağlam ile 2 dönem başkanlık koltuğunda oturan Prof. Dr. Gürüz’ün kararnamelerinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in imzası var.

Birer dönem başkanlık yapan Prof. Dr. Teziç Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Prof. Dr. Özcan ve Prof. Dr. Çetinsaya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atandı.

YÖK’ün yedinci başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın performansına baktığımızda; 2005’ten 2014 yılına kadar Bakanlar Kurulu tarafından 3 kez YÖK üyeliğine seçildi ve bu görevi aralıksız 9 yıl sürdü.

2014 ve 2017 yıllarında Recep Tayyip Erdoğan tarafından YÖK Başkanlığına atandı.

Başkan Saraç’ın YÖK’te görev yaptığı 12 yılda, dünya ve siyasi görüşleri, sosyal yaşamları farklı Cumhurbaşkanları Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlar Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun güvenini kazandı.

İkinci kez YÖK başkanlığına atanan Yekta hoca için “rekora koşuyor” derken fazla gerilere gitmeden Yeni YÖK’te neler yaptığına göz atalım;

Birincisi; Deneyimli, liyakat sahibi, saygın, kendisine güvenen, işini severek yapan, disiplinli bir ekip ile çalışıyor.

İkincisi; Türk yükseköğretim sistemini küresel ölçekte daha nitelikli hale getirmek için misyon ve kalite odaklı çalışmalar yapıyor.

Üçüncüsü; YÖKDİL yabancı dil projesini hayata geçirerek, doktora öğrenci ve doçentlik başvurularında baraj niteliğinde olan ve ÖSYM’nin yaptığı sınavı YÖK tarafından gerçekleştirilmesini sağladı.

Dördüncüsü; YÖK tarihinde bir ilk’e imza atarak, devlet üniversitelerindeki lisans programlarında ilk üç sırada yerleşmiş olanlara 625 TL Temel Bilimler Bursu verilmeye başladı.

Beşincisi; Kesin kayıt yaptıran doktora öğrencilerine 100/2000 YÖK Doktora Bursunu başlatması.

Altıncısı; YÖK, ziraat, tarım, orman ve su ürünlerine yerleştirilen ilk üç sıradaki öğrencilere eğitim sürelerince burs verirken diğer bursları kesilmiyor.

Yedincisi; Yükseköğretimde yapısal değişikliği gerçekleştirmek ve koyduğu kuralların kendisinden bağımsız bir kurul tarafından değerlendirmek için yasa ile Kalite Kurulu kuruldu.

Sekizincisi;  Düzce Üniversitesi sağlık ve çevre, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarım ve jeotermal, Bingöl Üniversitesi tarımsal havza bazlı kalkınma, Uşak Üniversitesi tekstil, dericilik, seramik alanlarında pilot yükseköğretim kurumları olarak belirlenerek bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması projesi hayata geçirildi.

Dokuzuncusu; Üniversitelerin aynı olmaması için bölgesel misyon oluşturulması amacı ile 5 üniversite önümüzdeki günlerde Araştırma Üniversitesi olarak belirlenecek.

Adını, yükseköğretimde şeffaf ve farkındalık yaratan projeler ile duyuran Prof. Dr. Yekta Saraç’a ikinci kez atandığı YÖK Başkanlığında başarılar diliyor, yazımın başlığını “rekora koşuyor” yerine “rekor kırıyor” diyerek düzeltiyorum.

 

 

*********************

VARTOLU “ŞAMPİYON”

EZGİ’YE DOKUNMAYIN

vartolu ezgi

Sınav sistemindeki adaletsizlik sonrası, her sene aynı fotoğrafı görmekten sıkılmaya başladım.

TEOG ve LYS sonuçlarının açıklanması ile lise ve üniversite yöneticilerinin şampiyonları kapma yarışına girmelerini takip etmekten yoruldum.

Sağladıkları cazip ve maddi olanaklar ile yüksek puanlı öğrencileri kaparak devlet okulları ile haksız rekabete giren özel lise ve vakıf üniversitelerinin reklamlarından bunaldım.

Sonrasında bu okul yöneticilerinin çıkıp, o öğrencilerin önceki okullarını ve emek veren öğretmenlerini yok sayıp övünmelerinden bıktım.

Bu kampanyaya son günlerde İmam Hatip Anadolu Liselerinin katılmasına ne demeli?

Örnek mi? O kadar çok ki hangi birisini sayayım.

Geliniz, Terörün nefes aldırmadığı, teröristlerin cirit attığı Muş ili Varto ilçesi Dağcılar köyü Seyit Kamer mezrasında yaşayan, kışın atlı kızakla gittiği Çaylar Yatılı Bölge Okulundan mezun olan “Ezgi ve Eda Beydaş” kardeşlerden başlayalım.

2016 TEOG Türkiye şampiyonlarından Ezgi Beytaş geçen sene Kocaeli Fen Lisesine kayıt yaptırdı, hayırsever iş adamlarının sağladığı burslarla yatılı okudu.

Kısa sürede okulu Kocaeli Fen Lisesine, arkadaşlarına ve öğretmenlerine ısındı.

Çalışkanlığı ve aldığı notlar ile dikkat çekti, 9’uncu sınıflar üçüncüsü oldu.

Bu nasıl bir Allah vergisi, nasıl bir azim, nasıl bir hırs, nasıl bir başarıdır ki bir yıl sonra Eda Beydaş, 2017 TEOG sınavında kardeşi Ezgi gibi 120 sorunun tamamını yaparak Türkiye şampiyonu oldu.

Ezgi’nin Kocaeli Fen Lisesinde okuduğunu bilen İstanbul TED yöneticileri Eda’yı kaptırmamak için ne vaatlerde bulundular, hangi olanakları sundularsa TED’e kaydolmasını başardılar.

Bir yıl sonra da olsa Ezgi’yi İstanbul’a götürmek, TED öğrencisi yapmak, iki kardeş üzerinden reklam yapmak için kızcağızın aklını çelmeye başladılar.

Vartolu şampiyonlar üzerinden reklam yaparak TED’in adını duyurmak için Eda’yı aldılar bari Ezgi’ye dokunmasınlar.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem