23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tramvay müteahhidine günlük 50 bin tl "ceza"

Galip Ataman

21 Temmuz 2017 tarihli yazısı

Kocaeli; son 15 yılda yerel ve genelde AK Parti’yi iktidar yapan seçmenlerin yaşadığı bir megakent.

Kocaeli’yi İzmit, İzmit’i Yahya Kaptan Mahallesi ile Cumhuriyet Mahallesinden ibaret sanan CHP’nin siyaset yaptığı ve sürekli kaybettiği bir büyükşehir.

Yoğun göç alan, farklı kültürlerin birlikte barış içinde yaşadığı huzurlu bir kent.

Değişimi görmeyen, yapılanları takdir etmeyen, seçim sonuçlarını hazmetmeyen siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin cirit attığı bir şehir.

Kocaeli; farklı olduğu kadar ilginç. Yıllarca, “tramvay ve metroyu” konuştu.

Başkan Karaosmanoğlu ve ekibini “tramvay ve metro” yapmamakla suçladı.

İzmit tramvay projesinin açıklandığı günlerde, bildik siyasiler dalga geçti.

Tramvay güzergah çalışmaları sürerken yükselen “öldük, mahvolduk, perişan olduk, zarar ediyoruz” seslerinin yerini gecikince, “Beceremediler, verdikleri sözü tutmadılar” eleştirileri aldı.

17 Haziran’da konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvay Otogar-Sekapark arası yolcu taşımaya başlayınca eski ve hurda araç sahibi minibüsçüler “Rekabet gücümüz kalmadı. Para kazanamıyoruz” diyerek isyan etti.

Yolcuları ücretsiz taşıyarak deneme sürüşleri yapan tramvayın zaman zaman “beklenen” arızaları olunca “Dün bir bugün iki. Tramvay arıza yapıyor” isyanları başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin “vizyon” projesi tramvayı yapanları, İzmitlileri “kentin mobilyası” tramvay ile buluşturanları kutluyorum.

Tramvayın start aldığı günden itibaren haksız ve hakarete varan eleştirilerde bulunanları, kıskançlıklarından dalga geçenleri kınıyorum.

Bilecik Valiliği’ne atanan Tahir Büyükakın’ın ardından heyecanını yitiren, eski özveriyi göstermeyen Büyükşehir çalışanlarını yeni genel sekreter İlhan Bayram’a “köstek” değil destek olmaya çağırıyorum.

Başkan Karaosmanoğlu ve ekibinden; gecikmenin sorumlusu müteahhit firma ve taşeronlarına sözleşmeden kaynaklanan yasal haklarını taviz vermeden kullanarak bedel ödetmelerini bekliyorum.

 

tranvay

ARIZALAR, TEPKİLER, ÖNLEMLER

Kimse kusura bakmasın. Başkan Karaosmanoğlu ve ekibi gözünü karartarak konforlu, güvenli, seri otobüs ve tramvay ile tanıştırarak çok önemli bir iş yaptı.

İzmitlileri, yıllarca “toplu taşımayı” tekellerinde bulunduran minibüsçülerin “tekeline” son vererek “devrim” niteliğinde bir karara imza attı.

Tramvayın eksiği, yanlışı yok mu? Elbette var.

Örneğin; Güzergah seçimine ilk gün olduğu gibi bugün de karşıyım.

Start verilirken süre ve tarih açıklamasında acele edildi.

Güzergahta çalışan müteahhit firmaya ilk günden cezai yaptırım uygulanma konusunda ürkek davranıldı.

Olası arızalardan kaynaklanacak tepkiler dikkate alınmadan deneme sürüşlerinin insan ile yapılması gereksizdi.

Tramvayın ücretsiz de olsa duraklar ve anons sistemi ile turnikeler hazır olmadan tarifeli seferlere başlaması yanlıştı.

Tüm bunlar geride kaldı. Dünü tartışmak yerine bugüne ve yarına bakalım.

14 Ağustos’ta teslim alınacak tramvayın deneme sürüşlerinde yaşanan arızaların sürpriz olmadığını herkesin kabul etmesi lazım.

Deneme sürüşlerini yapan tramvay arızlarının YHT (Yüksek Hızlı Tren) ilk seferinde “katener seyir teli” kopması ile aynı olduğunu unutmamak lazım.

Beklenen ve zaman zaman yaşanan tramvay arızlarına tepki gösterenler, 25 Temmuz 2014’te Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da içinde olduğu YHT’nin ilk sürüşünü yaparken İzmit yakınlarında yolda kaldığını hatırlasınlar.

Bu tür arızalar; tramvayın ücretli normal seferlere başlamadan yaşanması ve önlem alacak ekiplerin bugünden görevlendirilmesi bakımından da önemli.

Benzer ve Allah korusun daha ciddi arızaların sonraki aylarda, yıllarda olmayacağının garantisini ise kimse veremeyecektir.

Yarın tramvay güzergahında Otogar’dan başlayacak Yahya Kaptan, Yenişehir, Bekirdere, Mehmet Ali Paşaa, Demokrasi Meydanı, Adliye, Yeni Cuma, Fevziye, Gar, Seka Park durakları tamamlanıp, turnike geçişleri başlayıp, yolcuları yönlendirecek anons sistemi devreye girdiğinde bugünler unutulacak.

İzmitliler, müteahhidin ekibini dağıtmasından kaynaklanan arıza sürelerinin  uzamasını unutarak Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibine teşekkür edecektir.

Kim bilir? İzmitlilerin 50 yıllık rüyası, siyasilerin 30 yıllık hayali tramvayın gerçekleşmiş olmasını hazmedemeyenler de Başkan Karaosmanoğlu’na haksızlık yaptıklarını düşünüp pişman olacaktır!

Ama sanmıyorum. Gözlerini kapatan hırs, öfke, kin perdesi ile yapılanları göremeyen siyasilerden pişman olmalarını istemiyorum ama en azından gölge etmesinler yeter.

tranvay-1

 

GÜNLÜK 50 BİN TL CEZA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kıskançlıktan kaynaklanan eleştiriler ve tepkilere kulaklarını tıkayarak hayata geçirdiği hafif raylı sistem (tramvay) “Akçaray” hizmete girdi.

Otogar-Sekapark arası seyahat eden İzmitliler; konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvayı tercih etmeye başladı.

“Kem söz sahibine ait” deyip, asıl konumuz; hatalardan, arızalardan, gecikmeden kaynaklanan müteahhide verilecek cezalara, yasal yaptırımlara.

Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay güzergahı dahil ihale ettiği tüm müteahhitlik hizmetlerini teslim süresi 14 Ağustos’ta sona eriyor.

14 Ağustos’tan sonra müteahhit her gün için Büyükşehir Belediyesine 50 Bin TL tazminat ödeyecek.

Başka? Güzergahlarda ve makinalarda kullanılan malzemelerden kaynaklanan arızlara ve hasar gören bazıları 30 bin Euro olan cihazların bedelleri de müteahhide ödettirilecek.

Sizin anlayacağınız; Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun bir süre önce açıkladığı gibi tramvay mahkemelik olacak.

İbrahim Başkanın söylediklerini hatırlayalım, “Müteahhidin alacakları ve içeride teminatı var. Gecikmenin bedeli ödettirilecek. Sözleşmede yazılı ceza maddelerinin uygulanacak.”

Gecikse de, zaman zaman olası arızalar yaşansa da, minibüsçüler odası başkanı Mustafa Kurt, “Tramvaya harcanan para haramdır” dese de, CHP’liler TBMM’ye taşısa da İzmitliler “tramvay” ile tanıştı.

 

 

****************

BAKAN IŞIK TERFİ EDERKEN

KOCAELİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

PSX_20170617_185326

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Önümüzdeki süreyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019’a hazırlanmamız gerekiyor” sözünü tuttu ve değişikliğe Bakanlar Kurulundan başladı.

26 üyesi bulunan Bakanlar Kurulunda 15 bakan görevlerini sürdürmeye devam edecek.

Aralarında Fikri Işık’ın da bulunduğu 6 bakanın görevleri değişti. 5 bakan dinlendirilirken yerlerine yenileri atandı.

Bakanlar Kurulunda yapılan değişiklik dünyanın her yerinde olduğu gibi bizde de birinci haber oldu.

Tüm gazeteler hükümette yapılan değişikliği manşetten verirken Cumhuriyet Gazetesi’nde tek kelime edilmemesi, Evrensel’in tek sütunda 2 satırla geçiştirmesi dikkatimi çekti.

Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan, iktidar karşıtlarının iddia ettiği gibi   isimler, kara kaşına kara gözüne bakarak belirlenmemiş.

Kriterleri çok net; AK Parti’yi 2019’da yapılacak yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimine taşıyacak isimler seçilmiş.

Son dönem performansları ve kurumlar arası diyalogları ile dikkat çeken bakanlar tercih edilmiş.

Seçim bölgelerindeki başarılı çalışmalarının yanı sıra seçimlerde ve referandumda alınan yüksek oylar ödüllendirilmiş.

Sayın Cumhurbaşkanının olmazsa olmazı; Liyakat, sadakat ve itaat dikkat alınmış.

 

BAŞBAKAN YARDIMCISI IŞIK

16 Nisan referandum sonrası bakanlar kurulunda değişiklik yapılacak iddialarının ortaya atıldığı günlerde, hükümette kalacak bakanların başında Sayın Fikri Işık’ın olduğunu yazmıştım.

Doğrusunu söylemek gerekirse Sayın Işık’ın görevine devam edeceğini ya da milli eğitim bakanı olacağını tahmin ediyordum.

Başbakan Yardımcılığına atanacağını hiç düşünmemiştim, benim için sürpriz oldu.

Teşkilattan gelen, il başkanlığı yapan, milletvekili seçilen, TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanlığı koltuğunda oturan, Bilim Sanayi Teknoloji ve Milli Savunma Bakanlıklarına atanan Işık, çalışkanlığının, dürüstlüğünün ödülünü Başbakan Yardımcılığı koltuğuna oturarak aldı.

Sayın Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’a hayırlı olsun diyor, başarılar diliyorum.

Önümüzdeki günlerde yapılacak görev dağılımında Sayın Işık’a; Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Diyanet İşler Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının bağlanacağını düşünüyorum. Daha doğrusu öyle olmasını istiyorum.

Bakanlar Kurulunda yapılan değişikliği öğrendiğimde, Sayın Işık’ı aradım.

Emir subayı önemli bir toplantıda olduğunu söyledi.

Yârim saat sonra çiçeği burnunda Sayın Başbakan Yardımcısı Fikri Işık döndü.

Tebrik ettim, başarılar diledim. “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” için kısa mesaj istedim.

Cevabı, “Hocam, daha öncede söylediğim gibi biz siyasetçilerin bohçası hazırdır. Bu tür görevlere talip olunmaz takdir edilir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız takdir görmüşler görev vermişler. Bundan önceki görevlerde olduğu gibi bu son görevde de Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımıza mahcup olmamak için çalışacağım. Kocaeli’ye ve ülkemize hayırlı olsun” oldu.

Son bir not; Sayın Başbakan Yardımcısı Işık, milli savunma bakanlığında birlikte çalıştığı yakın çalışma arkadaşları Ahmet Akyol, Sevgi Dulkadiroğlu, Fatih Alp, Ertan Ömeroğlu, Ziya Yıldırım, Yahya Coşkkun, Özgür Yurdakadim, Muammer Duran’ı da beraberinde götürecek.

 

KOCAELİLİ BAKANLAR

Sayın Işık’ın Başbakan yardımcılığına atanmasının ardından önceki dönemlerde Kocaelili olan ya da Kocaeli Milletvekili olarak Bakan atanan isimleri de paylaşmak istiyorum.

Aklıma gelen ilk isim Dışişleri Bakanı Turan Güneş ve Başbakan iken suikast sonucu öldürülen Nihat Erim geldi.

2 kandıralı bakan yanında bir başka Kandıralı Sağlık Bakanı Kazım Dinç.

Değişik dönemlerde farklı hükümetlerde görev alan bakanlardan Şevket Kazan, Necati Çelik, Onur Kumbaracıbaşı, Meral Akşener var.

AK Parti döneminde; Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün ve Fikri Işık.

Halim Aras, Vecdi Gönül, Meral Akşener’in TBMM Başkan Vekilliği yaptıklarını da hatırlayalım.

 

 

**********************

 

HANİ, MEMDUH OĞUZ’UN

FOTOĞRAFI KALDIRIMIŞTI

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişimi ardından yaklaşık 150 bin kamu personeli hakkında soruşturma açıldı.

Araların da valilerin, generallerin, emniyet müdürlerin de bulunduğu 100 bin kişi ihraç edildi, 50 bini tutuklandı.

Fetullahçı Terör Örgütü ile bağı olduğu ya da örgütün haberleşme programı Bylock kullandığı tespit edilenlerden arasında dikkat çeken isimlerden biri de Memduh Oğuz.

17 Nisan 1996 - 28 Eylül 1999 tarihleri arasında Kocaeli Valiliği yapan Memduh Oğuz ve oğlu Fatih Oğuz halen cezaevinde tutuklu.

Kocaeli Valiliği geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak Memduh Oğuz’un fotoğrafının arşivden çıkartıldığını duyurdu.

Tamam da arşivde Memduh Oğuz fotoğrafı olsa ne olur olmasa ne olur.

Tüm internet sitelerinde boy boy fotoğrafları var.

Önemli olan Memduh Oğuz fotoğrafının ve isminin KOCAELİ VALİLİĞİ resmi internet sitesinden kaldırılması.

Memduh Oğuz’un arşivdeki fotoğrafının kaldırıldığını söyleyerek Vali Hüseyin Aksoy’u yanıltanlar lütfedip internet sitesine baksınlar

Fotoğrafının altında; 17.4.1996 ve 29.9.1999 yazdığını görürler.

 11

 

 
Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem