17 Temmuz 2019 Çarşamba

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Terfiden de öte

21 Temmuz 2017 tarihli yazısı

Önceki gün kabine değişikliği üzerine sıcağı sıcağına konuştuğum AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın dediği gibi; uzun zamandır konuşulan ama durağanlaşan bir sürecin ardından açıklandı yeni kabine.

Yeni kabinenin Kocaeli olarak bizim açımızdan en önemli kısmı, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve duruma göre ilimizden yeni bir ismin, kabinede görev alıp almayacağıydı.

Bu ani kabine değişikliğiyle eski Milli Savunma Bakanı yeni Başbakan Yardımcımız Fikri Işık kabinedeki yerini korudu.

Akabinde bu değişikliğin terfi mi, tenzili rütbe mi olduğu tartışmaları başladı.

Kocaeli açısından baktığımızda Işık’ın yeni kabinede de yer alması, AK Parti Kocaeli’nin Ankara’daki ağırlığının hala sürdüğünün bir göstergesi.

Tabi ki bu durum AK Parti teşkilatlarının Kocaeli’deki dengeli ve başarılı çalışmalarının yanında, belki de en çok Fikri Işık’ın görevlerindeki başarısının bir karşılığı.

Konuyu Kocaeli açısından değerlendirenler temelde ikiye bölünüyor:

Bir grup, bu kararla AK Parti Kocaeli’nin 2019’daki Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Başbakan Yardımcısı Fikir Işık’ın önünün açıldığını söylüyor.

İcracı bakanlık yerine, “görece pasif” bir görev olduğunu düşünenler, Işık’ın Kocaeli siyasetini daha kolay yönlendirebileceği görüşünde.

Diğer grup, Fikri Işık’ın Başbakan Yardımcısı olduktan sonra, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın daha küçük bir hedef olacağı için, o konunun kapandığı görüşünde.

Onlara göre Işık için artık Kocaeli siyaseti daha gerilerde kaldı.

***

IMG-20170720-WA0002

Benim görüşüme göre bu değişikliğe sadece Kocaeli düzeyinden bakarsak, konuyu eksik değerlendirmiş oluruz.

Çünkü bu kabine, eğer sürpriz bir değişiklik olmazsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 2019’da yapılacak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başkanlık seçimine götürecek.

Yani Cumhurbaşkanı’nın özenle, son metrelerde küreklere birlikte asılmak için seçtiği yol arkadaşları olacaklar.

Fikri Işık’ın bu grubun içinde yer alması, parti içindeki görünümü açısından terfiden de önemlidir.

Tamam, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçildiğinde bir buçuk yıl sonra olmayacak bir makamın yardımcısı olmuştur.

Ama aynı zamanda bu görev, bir buçuk yıl sonra başlayacak yeni bir makamın hazırlığı olarak da pekala görülebilir.

Sayın Cumhurbaşkanı bu kararı verirken sadece bugünü değil, 2019’u da düşünmüştür.

Cumhurbaşkanı’nın bugüne kadar olan çalışma tarzına baktığımızda, önemli hatalar olmadıkça yol arkadaşlarıyla yola devam etmek gibi bir prensibi olduğu açıkça görülebilir.

2019’da yapılacak seçimle Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Sistemine, yani başkanlığa geçerken, Cumhurbaşkanı Yardımcılıkları en önemli görevlendirmeler olacak.

FETÖ’nün açığa çıktığı 17-25 Aralık darbe teşebbüsünün ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı yapılan, 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasında ve sonraki kritik bir yıllık mücadelede Milli Savunma Bakanı olarak görev yapan Fikri Işık’ın, bugün Başbakan Yardımcısı olarak atanması emin olun sadece Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle açıklanamaz.

Tabi ki her ihtimalde Kocaeli siyaseti bu atamadan etkilenecektir ama Türkiye sadece Kocaeli siyasetinden ibaret değil.

Tüm bu açılardan bakıldığında Fikri Işık’ın Başbakan Yardımcılığı’nın terfi mi, tenzili rütbe mi olduğu tartışmalarının, ne kadar boş ve anlamsız olduğu görülecektir.

FETÖ’yle mücadelenin, güney sınırımızdaki örtülü savaşın, PKK ile mücadelenin sürdüğü ve bir buçuk yıl sonra muktedir Cumhurbaşkanı’nın seçileceği süreçte Işık’ın Başbakan Yardımcılığı, bana göre terfiden de ötedir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem