24 Nisan 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Meral Akşener Parti de kuracak, cumhurbaşkanı adayı da olacak

Galip Ataman

18 Temmuz 2017 tarihli yazısı

T. C. Anayasasında,“Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir” yazıyor.

TBMM kürsüsü arkasındaki duvarda büyük harflerle yazılı “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” cümlesi yerinde duruyor.

Ama biz hala son 60 yılda demokrasiyi askıya alan, milli egemenliği yok sayan darbeleri, müdahaleleri konuşuyoruz, tartışıyoruz, yargılıyoruz.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Egemenlik Günü” yıl dönümünde,  mitinglerde, nöbetlerde bir araya gelemiyoruz.

FETÖ/PDY terör örgütünün kalkıştığı darbe girişimini lanetleyen “Birlik, Beraberlik, Kardeşlik, Barış” mesajları veremiyoruz.

Erkek egemen toplumda, TBMM’de 550 milletvekilinin sadece 79’unun(yüzde 14.42) kadın olmasını sorgulamıyoruz.

Ama mevki ve makamları elinin tersi ile iten, Türk siyasi tarihinde çıkışları ile “ezber bozan” Meral Akşener’i yargısız infaz ile linç etmek istiyoruz.

Neden?

Çünkü demokrasiyi, milli egemenliği hazmedemiyoruz, kadınlara güvenmiyoruz.

Kadını hala ikinci sınıf vatandaş görüp, erkeklerin yöneteceğini düşünüyoruz.

Erkeklerin kadınlara bakışını anlıyorum da, TBMM’de kadın erkek eşitliğinin sağlanması amacı ile kurulan Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı, 25 ve 26. Dönem Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun “duyarsızlığına” anlam veremiyorum.

Komisyonun TBMM sitesinde “24. Dönem 1. Yasama yılında komisyonumuz 26 milletvekilinden oluşmaktadır. Bu milletvekillerinin 5’i erkek 21’i kadındır” yazıyor olmasını hayretle karşılıyorum.

Varsın, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu duyarsız kalsın.

Varsın, erkek liderler kadınların siyasette bir yerlere gelmesine izin vermesin.

Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi iftirayı atarlarsaatsınlar, mahkemeler hangi kararı verirse versin.

İzmit’in evladı, Kocaelililerin bacısı, ülkücülerin “asenası” Meral Akşener, “ezber bozmaya” devam ediyor.

Demokrat, inançlı, inatçı, ekip arkadaşlarının görüş ve düşüncelerine saygılıMeral Akşener yolun açık olsun! 

Bilen bilir. Kabul olmayacak duaya “amin”, yapamayacağı işe “evet” demeyen

Meral Akşener; kim ve hangi gazeteden ya da televizyondan olduğuna bakmaksızın güvendiği gazetecileri kabul eder, görüşlerini paylaşır.

fotoğraf 2

 

10 Kasım 1996

 

8 Kasım 1996 tarihinde; Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın İçişleri Bakanı olduğunda “yol haritasını” İstanbul’un ünlü gazetecilerine ve televizyon programcılarına değil de bana anlattığı gibi.

21 yıl önce bakanlık koltuğuna oturmadan önce söylediği ilk cümle, “Hocam, Türkiye’deki tüm gazeteleri ve televizyoncuları atlattınız. Benimle ilk röportajı yapan gazeteci siz oldunuz. Ben bakan olarak kapımı ilk size açarken ilk konuşmamı da sizin ile yaptım” demişti.

Hafta sonu da öyle oldu. Meral Akşener ile ilgili haberler ve açıklamalar kendisine yakın ikinci isimler tarafından yapılırken telefonda, merak edilenleri ve “2019 Yol Haritasını” ilk kez bana anlattı.

 

AKŞENER ADAY OLACAK

20, 21, 23, 24, 25. Dönemlerde milletvekili seçilen, İçişleri Bakanlığı yapan, TBMM Başkan Vekili olan Meral Akşener, bundan sonra ne yapacak?

MHP’nin 20 yıllık “kıdemli ve kadrolu” genel başkanı 70 yaşındaki Devlet Bahçeli ile yollarını ayıran Akşener pes etmeyecek.

2002’de “altın tepsi” ile sunulan AK Parti üyeliğini, 7 Haziran 2015 sonrası bakanlık tekliflerini elinin tersi ile iten Akşener, Bahçeli ve arkadaşları gibi, AK Parti’nin “yedeğinde” siyaset yapmayacak.

Bahçeli’nin incitici, kırıcı, üzücü, hiçte yakışık olmayan açıklamalarına aldırmadan yoluna, MHP’nin tabanını ve omurgasını oluşturan ülküdaşları ile hareket edecek.

Telefonda söylediklerine geçmeden önce geçmişte söylediklerini hatırlayalım;

MHP’de kılıçlar çekildiği, olağanüstü kurultay çalışmalarının yapıldığı, genel başkanlık yarışı startının verildiği günlerde,

Bugün 548 imzanın ve imza vermemiş ama bu kongre yapılsın diyen partililerin vebali var üzerimde. Onları yüzüstü bırakmak gibi bir lüksüm yok. Onlar ne diyorsa onu yapacağım. Dün kendi adıma çok net cevap verebilirdim. Bir parti kurmayacağım ama onlar ne derse onu yapacağım” demişti.

Başka?“Geçmişe takılıp geleceği kaybedemeyiz. Ne kaybedecek vaktimiz, ne kıracak kalbimiz var”.

Meral Akşener, 16 Nisan Referandumda ki performansı sonrası ekip arkadaşlarının baskısı, kadın seçmenlerin isteği sonrası kararını vermiş.

Birileri gibi siyasi ikbalini güçlü partilerin gölgesinde devam ettirmek yerine Türkiye’nin geleceğini kurtarmak için “Bismillah” diyerek yola çıkmış.

Gelelim, 20 ve 21. dönemlerde DYP’den, 23, 24 ve 25. Dönemlerde MHP’den milletvekili seçilen, 54. Hükümette İçişleri Bakanlığı, 23. Dönem TBMM Başkanvekilliği yapan, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde Bahçeli’den çizik yiyen Meral Akşener’in telefonda anlattıklarına;

Telefonda eşi, oğlu ve torununu anlattıktan sonra, “Hocam, merkezde bir yapıya ihtiyaç var. Bunun için çalışıyoruz. Ancak OHAL dönemindeyiz. Dikkatli olmak zorundayız. Hata yapmak gibi bir lüksümüz yok. Arkadaşlar ile konuşuyoruz. Anketler yaptırıyoruz. Olası siyasi gelişmeleri değerlendiriyoruz. Hedefe ulaşmak, başarılı olmak, sonuca ulaşmak için bir değil birden fazla alternatif üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Anket sonuçlarını merak ettim. İşte cevabı, “Elimizde biri bizim yaptırdığımız, diğeri bağımsız bir şirketin yaptığı anket var. Bizim yaptırdığımız ankete göre seçimlerde AKP’nin yüzde 17 oyu kuracağımız partiye gelecek. Bağımsız şirketin yaptığı ankette AKP’den gelecek oy yüzde 12 görünüyor. Buradan hareketle ortalama yüzde 13 oy AKP’den gelecek. 5.5 puan demek. Bir o kadar da bize oy vermeyi düşünenler var. Bu da 9 puan ediyor. Karşılığı; 600 milletvekilinin 150’si demek oluyor ki önemli bir sayı.”

Sayın Akşener’e, Anayasa değişikliği sonrası 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrını, aday olup olmayacağını sormama fırsat vermeden anlatmaya başladı, “2019’da Sayın Cumhurbaşkanı aday. Sayın Baykal’ın açıklamasından CHP’nin de aday çıkarması bekleniyor. Benim adaylığım ile birlikte 3 Kasım 2019’da yapılacak seçimde 3 aday yarışacak. Bu durumda AK Parti adayı Sayın Erdoğan ilk turda seçilemeyeceğinden ikinci tur seçim yapılacak. CHP’nin adayı bilinmiyor. İkinci tura kalırsam Cumhurbaşkanı seçilirim”.

OHAL ile birlikte 15 Temmuz soruşturmaları, yargılamaları devam ederken hava sıcaklığının yanı sıra TBMM’yi de sıcak gündem bekliyor.

İç tüzük değişikliği, seçim barajı dahil seçim ve siyasi parti yasaları değişecek.

Meral Akşener merkez seçmeni tek çatı altında toplamak ve Cumhurbaşkanı adayı olmak konusunda kararlı.

Ancak kararını açıklamak için kamuoyunun karşısına çıkmadan önce TBMM’deki gelişmeleri de görmek istiyor.

Siyasetin duayeni dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Siyasette bazen 24 saat bile uzundur” ünlü sözü hep kulağında.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna, ilk kez bir kadın Cumhurbaşkanı neden oturmasın?

İçişleri Bakanlığı, TBMM Başkan Vekilliği, üniversitede öğretim üyeliği ve tarih hocalığı yapan Meral Akşener oturursa pek de yakışır.

meral akşener  

 

*********************

 

TÜRK EĞİTİM SEN’İN, “TUNÇ

YÜREKLİ TÜRK’Ü” PES ETTİ!

Yarım asırlık gazetecilik yaşamımda yaptığım haberlerden, yazdığım yazılardan dolayı defalarca savcılara ifade verdim, hakim karşısına çıktım.

Gazeteciliğin olmazsa olmaz kuralları, “Gerçek, güncel, kamu yararı” olan haber ve yazılarım Yargıtay tarafından da haklı bulunarak aklandım.

Eleştirdiğim kişi ve kurumlarca hedef gösterilmeme rağmen yaptığım haber ve yazdığım yazı sonrası “özür” dilemedim.

Bir dönem,başarı ve liyakat bir kenara bırakılarak müdürlerin öğretmen yapılmasından Eğitim Bir Sen’i sorumlu tuttuğuma pişman değilim.

Ama mağdur müdürlerin üyesi olduğu Türk Eğitim Sen’e, hak ettiğinden fazla değer verdiğim için üzgünüm.

Gazeteciliğin kaderidir. Sayfalarca övgü yazarsınız, haklı olduğuna inandığınız kişi ve kurumlara sahip çıkarsınız bir Allah’ın kulu aramaz.

Aksine“Kerameti kendinden menkul” sanan bu beyler, yargının verdiği her olumlu kararı kendilerinin çıkarttığını savunurlar.

Kendilerine sahip çıkanları, destek verenleri, hukuk mücadelesi verirken yalnız bırakmayanları unuturlar.

Türk Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, İzmit Bilim ve Sanat Merkezi müdürü Halim Bayar, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi Müdürü Cahit Çakmak gibi.

 

1

Cahit Çakmak

 

 

ERKEN PES ETTİ

Cahit Elginkan Anadolu Lisesi müdürü iken görevden alınan Cahit Çakmak, hukuk mücadelesini kazanarak 3 yıl aradan sonra bir süre önce göreve iade edilmişti.

Nisan ayında eski okulunda kaldığı yerden göreve başlayan Cahit hoca, 3,5 ay dayanabildi.

Erken “pes” eden Cahit Çakmak, milli eğitim müdürlüğüne dilekçe vererek ilk görevlendirildiği Hayrettin Gürsoy Spor Anadolu Lisesi Müdürlüğüne dönmek istedi.

Cahit hocanın Nisan ayı başlarında Cahit Elginkan Anadolu Lisesinde göreve başladığı ilk günü hatırlıyorum.

Türk Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve yönetim kurulu üyeleri ziyaret sonrası yaptıkları açıklamada, “Cahit Çakmak onur, dik duruş, mücadele, azim. Bizim mana tasarrufumuz Yunus Emre Hazretlerinden, cengaverliğimiz Dadaloğlu’ndan, koçluğumuz Köroğlu’dan gelmektedir. Göreve mahkeme kararı ile dönen, kapısının önünde Atsız’ın şiirini asan şube eski başkanımız Cahit Çakmak Beyefendi görevine geri döndü. Her zaman olduğu gibi eğitimin beka davamız olduğu bilinci ile üstün başarılı olacağına inancımız tamdır. Var ol tunç yürekli Türk!!!” demişlerdi.

Ne oldu, Atsız’ın şiirini kapısına asan tunç yürekli Türk’e?

Neden, onurlu mücadele, azim ve dik duruştan vaz geçti?

Cahit hoca, Cahit Elginkan da rahat bırakmayacaklarını bilmiyor muydu?

Direnemeyecekti, pes edecekti neden ısrarla Cahit Elginkan’ı istedi?

Neden, koçluğunun Köroğlu’dan geldiğini söyleyen Eğitim Bir Sen Başkanı Yaşar Şanlı müdahale etmedi?

Umarım Türk Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve Hayrettin Gürsoy Spor Anadolu Lisesi müdürü Cahit Çakmak, yargı kararı da olsa kin ile öfke ile hareket edilmeyeceğini öğrenmişlerdir.

Cahit Çakmak, dün Cahit Elginkan Anadolu Lisesinden ilişiğini keserek ayrıldı.

Bugünlerde Kartepe Hayrettin Gürsoy Spor Anadolu Lisesi’ne dönecek.

Eski müdür Ayhan Erin ise önümüzdeki günlerde Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’nde kısa bir aradan sonra tekrar başlayacak.

2

Ayhan Erin

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi