20 Temmuz 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bütün kozlar belediyede, minibüsçü boşa çırpınıyor

Galip Ataman

17 Temmuz 2017 tarihli yazısı

Yol fakiri İzmit’te toplu taşımayı yıllarca tekellerine alan, ulaşımı istedikleri gibi yöneten, vatandaşları eski, kullanışsız araçlarla taşıyan, burunlarından kıl aldırmayan minibüsçülerin “süngüsü” düştü.

Önce konforlu, güvenli, seri doğalgazlı otobüsler, ardından tramvay ve trafikte devrim niteliğinde değişiklikle “mızıkçılık” etmeye başladı.

Özel halk otobüsleri sahipleri eskisi gibi “kontak kapatırım ha!” diyemiyor, toplu taşıma filosunda söz sahibi olan, yolcuları da arkasına alan Büyükşehir Belediyesi’nin gündemi belirlemesine bir iki “çatlak” sesle itiraz etse de uyuyor.

Kimse kusura bakmasın. Bir zamanlar Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun sabrını test eden, yasaların verdiği hakkı kullanmak isteyen “ücretsiz taşınan yolcuları” horlayan minibüsçüler pişman.

En çok da araçlarını kiralamak isteyen Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ’ye kiralamadıklarına.

Bu arada toplu taşıma ücret tarifesinin belirlenmesi ve Ağustos ayında uygulamaya başlayacağının açıklanmasının ardından başta Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt olmak üzere minibüsçüler tepkili.

65 yaş ve üzeri yolcuların ücretsiz taşınmasını bırakmışlar, öğrencilere zam yapılmamasına ise isyan ediyorlar.

Tramvayın minibüsçü esnafını bitirdiğini söyleyerek, “Öldük, bittik, mahvolduk” diyorlar.

Minibüsçülerin eskisi kadar kazanmadığı doğrudur ama zarar ettiğine katılmak mümkün değil.

Özellikle kooperatif ve oda seçimleri yaklaştıkça Başkan Kurt ve diğerlerinin tavrı, samimi olmayan davranışları sonrası minibüsçüler beklediklerini alamayınca “mağdur” edebiyatı yapıyor.

Hele hele her türlü bilgiyi paylaşarak kendilerini acındırdıkları gazetecilere yaptıkları açıklamalar ile UKOME yöneticilerini hedef göstererek kurumu ve çalışanları yıpratmaya çalışıyorlar.

Başkan Karaosmanoğlu’nun sabrını test ettiklerini başlarına nelerin geldiğini bilen minibüsçüler eskisi gibi Başkan Kurt’a güvenmiyor, arkasından gitmiyor.

2018’de yapılacak oda seçiminde seçilebilmek için tribünlere oynayan Mustafa Kurt, belediyede ayrı minibüsçülere ayrı konuştuğu için inandırıcılığını da kaybetti.

Bakmayın siz arada sırada Başkan Kurt’un UKOME yöneticilerine aba altından sopa göstererek minibüsçülere şirin görünmek istediğine.

 

SORUN ODA YÖNETİMİNDE

Minibüsçüler, tüm geleceklerini eskiden olduğu gibi toplu taşıma zammına bağlamış.

Pastadan pay küçüldükçe “Zam yetersiz. Öğrenciye de zam yapılsın. Tramvay rekabeti kaldırdı” diyerek zam oranını az buluyor

Hazırı sevdiklerinden, yaptıkları iş zor ve meşakkatli de olsa oturdukları yerden para kazanmaya alıştıklarından kooperatifler işletme giderlerini azaltacak formüllere kafa yormuyor, önlem almıyor.

Kimse kusura bakmasın. Minibüsçüler kooperatif ve od başkanlarının günü birlik politikaları yüzünden mağdur oklan minibüsçüler değil yolcular oluyor.

Neden mi? Anlatayım;

En eski minibüslerin bulunduğu il, Kocaeli.

En pahalı yolcunun taşındığı il, Kocaeli.

Bindi-İndi olmayan tek il, Kocaeli.

Aktarmalı seyahat yapılmayan yer, Kocaeli.

İlçe ve beldeler arası seyahatta her arabaya binilemeyen il, Kocaeli.

Kocaeli 12 ilçeden oluşmasına ve bilmem kaç kooperatif bulunmasına rağmen, sadece bir İzmit’te ve 13 Nolu kooperatif üyelerine uygulandığı il, Kocaeli.

Bazı kooperatiflerin Kent-Kart ile bazılarının paralı, bazılarının hem paralı hem kent kart ile biniş yaptığı il, Kocaeli.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Minibüsçüler kooperatifleri ve bağlı oldukları oda bu sorunları çözerek daha çok para kazanacağı yerde tüm geleceğini ve gelirini yapılacak zamma bağlamış.

Öyle olunca da borçtan, dertten, sıkıntıdan kurtulamıyor.

Büyükşehir Belediyesine, UKOME’ye çatıyor, tramvaya karşı çıkıyor, 65 yaş üzeri yolcuları horluyor.

Otobüs filosunu genişleten, konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvay ile toplu taşımada minibüsçülerin yıllardır sürdürdüğü “tekele” son veren Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ ile minibüsçülerin elindeki tüm kozları aldı.

Eylem yaparak ulaşımı aksatamayacaklarına, kontak yaparak yolcuyu mağdur edemeyeceklerine göre minibüsçüler bağırsalar da UKOME kararlarına itiraz etseler de boşuna.

 

OTOBÜSS (2)

 

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE

MİLLİ BİRLİK GÜNÜ NÖBETİ

 

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişiminin püskürtülüşünün birinci yılı geride kaldı.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”nde yüzbinler meydanları doldurdu.

İstiklal Marşı okundu, Ay Yıldızlı Türk Bayrakları dalgalandı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere 15 Temmuz şehitleri dahil tüm şehitlerimiz rahmetle şükranla, dualarla anıldı.

Cumhuriyete, demokrasiye, milli iradeye inanan ve sahip çıkan Kocaelililer İzmit Milli İrade Meydanında (Perşembe pazarı alanı) toplanarak bir yıl önce olduğu gibi “Demokrasi ve Milli Birlik Nöbeti” tuttu.

Meydanlarda; Demokrasiyi, milli iradeyi hedef alan FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne kalkışan hainler kınanırken CHP’lilerin törenlere ve etkinliklere katılmama kararı alması tepki aldı, eleştirildi.

 

fotoğraf 1

 

 

BİZİM YAKA GAZETESİ

15 TEMMUZ’U UNUTMADI

 

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016 akşamı kalkıştığı darbe girişimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teslim olmayıp dik durması, siyasi partilerin milli iradeye sahip çıkması, milyonların meydanlarda “Demokrasi ve Milli İrade Nöbeti” tutması bakımından önemli bir gün.

Yerel gazetelerin çoğu köşe yazarları by günün yıldönümünde lütfedip tek kelime yazmazken “BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ”, tarihe ışık tutacak bir çalışmaya imza attı.

100 sayfalık renkli, ofset baskı dergide; bugüne kadar yazılmayanlar, konuşulmayanlar ilk ağızlardan anlatılıyor.

Keyifli okumalar dileği ile.

 

1 - ÖN KAPAK

 

BİZİM MEVLÜT’E

15 TEMMUZ ÖDÜLÜ

 

Medyanın itibar kaybettiği, “dedikodu, yalan ve kes-kopyala-yapıştır” haberciliğin tavan yaptığı günümüzde ilkeli, heyecanlı, güvenilir gazeteciler pertavsızla aranıyor.

Allah’tan Mevlüt Soysal gibi genç, yetenekli, başarılı, mütevazi gazeteciler var da gazetecilik adına seviniyorum.

Bizim Mevlüt sadece gazeteci değil.

Yazdığı kitapları, katıldığı yarışmalarda aldığı ödüller ile de adından söz ettirmeyi başarıyor.

Son olarak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “15 Temmuz Milli İrade Destanı Tiyatro Oyunu Yazma Yarışmasına” katılıp ödül aldığı gibi.

Sevgili Mevlüt; haberlerini ve yazılarını araştırarak yazdığı, tepkilere rağmen doğru bildiklerinden vazgeçmediği kalemini patronların tetikçisi olarak kullanmadığı, ilkeli ve kaliteli gazetecilik yaptığı, bilgi kirliliğinden çok kamuoyunu doğru bilgilendirmek için çaba harcadığı için Kocaeli’de sayıları 3’ü geçmeyen takdir ettiğim gazetecilerdendir.

Gazeteciliğe başladığı günlerde olduğu kısa bir aradan sonra tekrar aynı gazetede çalışmaktan büyük keyif aldığım Mevlüt, “15 Temmuz Milli İrade Destanı Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması” ödülü ile ezberleri bozdu.

Tiyatro oyun yazarlarının 101 eser ile katıldığı yarışmaya, amatör olarak ve “rumuz” kullanarak ilk denemesi ile başvuran Mevlüt’ü tebrik ediyorum.

Gazetecilikte, roman, deneme, anı ve tiyatro yazarlığında daha çok ödüller alacağına inancı ile gönülden kutluyorum.

 

MEVLÜT SOYSAL ÖDÜL (4)

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem