20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

FETÖ/PDY örgütüne karşı partilerin birlik zamanı

Galip Ataman

15 Temmuz 2017 tarihli yazısı

Üç çeyrek asırlık yaşamımda Türk Silahlı Kuvvetlerinin 6 kez doğrudan ya da dolaylı olarak TBMM çalışmalarına, hükümetin uygulamalarına, rejimin işleyişine müdahale etmesine tanık oldum.

Birincisi;27 Mayıs 1960’da, TSK yönetime el koydu, TBMM ve siyasi partiler kapatıldı, demokrasi askıya alındı, sıkıyönetim ilan edildi, Anayasa değiştirildi.

Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edildi. Cumhurbaşkanı Bayar yaşı nedeniyle müebbet hapse mahkum oldu.

İkincisi; 12 Mart 1971’de, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının verdiği“muhtıra” sonrasıAdalet Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel hükümeti istifa etti. CHP’den istifa ettirilen Nihat Erim başkanlığında “milli birlik hükümeti” kuruldu.

Üçüncüsü; 12 Eylül 1980’de, TSK yönetime el koydu, TBMM ve siyasi partiler kapatıldı, demokrasi askıya alındı, sıkıyönetim ilan edildi, başbakan, bakanlar, siyasi parti liderleri sürgüne gönderildi, yargılandı, siyasi yasak getirildi.

Dördüncüsü; 28 Şubat 1997’de, Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası TSK’nın yaptığı “Post Modern Darbe” ile Refah Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Necmettin Erbakan istifa etti. Hükümeti kurma görevi azınlıktaki Mesut Yılmaz’a verildi.

Beşincisi; 27 Nisan 2007’de, TSK irticai faaliyetlerin artması ve laikliğin tartışılır hale geldiğini gerekçe göstererek resmi internet sitesinden “e muhtıra”yayınladı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetini uyardı.

Altıncısı; 15 Temmuz 2016’de, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün TSK içinde palazlanmış uzantıları demokrasi ve milli iradeye karşı darbe girişiminde bulundu. Devlet ve hükümet yanlısı güvenlik güçleri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydanlara çağırdığı halk tarafından püskürtüldü.

Sonuç;TSK’nın doğrudan ya da işbirlikçileri ile irtica, terör, birlik ve beraberliğin bozulduğu gerekçesi ile yönetime el koyması, müdahale etmesi ülkeyi “sağ hükümetlerin” yönettiği dönemlere rast gelmesi tesadüf olması gerek.

TSK’nın her darbe ve müdahale sonrası ülke yönetimini CHP ya da istifa ettirilen CHP’lilere teslim etmesine kadar düşündürücü ise yapılan seçimleri sağ partilerin kazanması da o kadar anlamlı.

 

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

Bugün 15Temmuz 2016 FETÖ/PDY silahlı terör örgütü hainlerinin kalkıştığı darbe girişimi ve püskürtülüşünün yıldönümü.

Amaçları; Yönetime el koymak, TBMM’yi dağıtmak, demokrasi kurumlarını çalıştırmamak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yakalamak belki de öldürmek, sıkıyönetim ilan etmek olan hainlerin planı da senaryosu da tutmadı.

Vatansever halk, asker ve polisten yedikleri tokatla soluğu cezaevlerinde aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydanlara çağırdığı“Demokrasi ve Milli Egemenlik” nöbeti tutan milyonlar“Tek Devlet, Tek Millet, Tek Vatan, Tek Bayrak” sloganları attı, “Barış, Kardeşlik, Birlik, Beraberlik” mesajları verdi.

Ama meydanlarda, kürsülerde söylenen sözlerden, verilen mesajlardan, atılan sloganlardan eser kalmadı.

Son sözüm; Şimdi birlik zamanı. Demokrasiye, Milli Egemenliğe inanan başta siyasiler olmak üzere herkesi göreve çağırıyorum.

Sorumluluklarını ve sözlerine, üsluplarına, mesajlarına, kararlarına dikkat etmelerini hatırlatıyorum.

Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı ve siyasi parti liderlerinin 15 Temmuz 2016 ve sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM ve 7 Ağustos Yenikapı Mitinginde çektirdiği“Barış, Kardeşlik, Birlik, Beraberlik” fotoğrafını özlüyorum.

2019 seçimleri öncesi ülkeye verecekleri zararın, vatandaşlarda yaratacağı travmanın onarılamayacağı konusunda uyarıyorum.

Herkesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün armağanı Cumhuriyete, Demokrasiye, Milli Egemenliğe sahip çıkmaya çağırıyorum.

başkanlar

 

BOMBALAMA EMRİ IŞIK’TAN

15Temmuz 2016 FETÖ/PDY silahlı terör örgütü hainlerinin kalkıştığı darbe girişimi sonrası akıllarda; Cumhurbaşkanının çağrısı, meydanlarda tutulan “Demokrasi Nöbetleri”, gözaltılar, ihraçlar, tutuklamalar kaldı.

fikri

Başka? Darbeyi püskürtmek için mücadele ederken 249asker-polis-sivil şehit ve 3 bin civarında gazi.

Ve Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir ile darbecilerin liderlerinden Tuğgeneral Semih Terzi’yi öldürdükten sonra şehit edilen Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir. 

Ömer Halisdemir’in darbeci komutan Semih Terzi’yi öldürmesi 15 Temmuz’un seyrini değiştiren, daha çok şehit verilmesini ve kan akmasını önleyen çok önemli kırılma noktalarından biri idi.

O gecenin kırılma noktalarından biri de Milli savunma Bakanı Fikri Işık’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldığı talimat ile Akıncı Üssünü bombalama emrini vererek kullanılmaz hale getirilmesi.

Bakan Işık, Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı 111. Filo’dan kalkan bomba yüklü F-4’lerin Akıncı Üssü pistlerini vurma emrini vermeseydi; pistte bekleyen hain darbecilerin komutasındaki uçak ve helikopterler havalanacaktı. Uçaklar meydanlardaki masum halkın üzerine ateş ederken kaçma hazırlığı yapan darbeci komutanlar da helikopterler ile Türkiye’yi terk ederek başka ülkelere sığınacaktı.

Sayın Bakanın mütevazi davranarak kamuoyu ile pek paylaşmadığı bu olay elbette şehit Ömer Halisdemir’in kahramanlığı ile kıyaslanacak, birlikte anılacak bir olay değil.

Ama darbenin seyrini değiştiren kırılma noktalarından biri olarak küçümsenmesi de düşünülemez.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere 15 Temmuz şehitleri dahil tüm şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi