23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türkiye üzerinde büyük oyun

Hayrullah Demiray

27 Temmuz 2012 tarihli yazısı

 

Son dönemlerde Türkiye bölgesinde ve uluslararası arenada Türkiye’nin sesinin yükselmesinden rahatsızlık duyanlar söz konusu. Türkiye, özellikle İsrail rahatsızlığını sürekli olarak dile getiriyor ve her daim düşmanlığını açık bir şekilde duyuruyor.

İsrail’in de PKK’ ya verdiği desteği bilmeyen yoktur. Lakin bir de bunun yanında bazı ülkelerin sürekli bizle dost olduklarını dile getirip fakat her dönemde düşmanca yaklaşımları olmuştur. Bu tavır ABD, Orta Doğu ve Suriye gibi devletler için de hep bu yönde.

Bir zamanlar Barzani ve Talabani,  dünya ile bağlantılarını bizim üzerimizden sağladığı halde, her fırsatta bizimle dost olduklarını söyleyip düşmanca tavırlarından da bir türlü vazgeçmezler.

Son aylar da Türkiye’yi birileri bilerek ve isteyerek Suriye’de ki olayların içine çekmeye çalışıyor. Hatta bizim kucak açtığımız ve insanlık namına her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığımız ve ülkemizde şuanda bulunan Suriyeliler, sırf bulundukları kamplara Türkmen soydaşlarımızın gelmesinden rahatsızlık duyuyor ve kamptan insan çıkarıyorlar.

 

Neymiş efendim orada şartlar iyi değilmiş!

 

İşte insanoğlu nankördür!

 

Bu da bunun bir kanıtıdır!

 

Bizler tarih boyunca dünyanın neresinde birisi zulme ve haksızlığa uğramış olursa olsun hep onların yanında olduk. Nedense, hala sırtımızdan vurulmaktan da kurtulamadık.

Tarih tekerrürden ibarettir der ya atalarımız, bundan dolayıdırbugün yaşadıklarımız. Tarihimize baktığımızda olayları doğru okumalı ve doğru algılamalıyız.

 

Bugün dost ve müttefik dediğimiz ABD’ nin bile, bize menfaatleri doğrultusunda yaklaştığını görmemek için kör olmak gerekir. Tabi şu var ki; ülke yönetmek, ev yönetmeye benzemez. Bu durumu bildiğimiz için bazı şeyleri zaman zaman hoş görüyoruz. Fakat son günlerde gündemde olan bir konu var. Irak’ın Kuzeyinde Bölgesel yönetimin başında olan Barzani Suriyeli Kürtleri eğittikleri yönünde bir açıklama yaptı. Zaten o bölgede yıllardır PKK’ya verdikleri destekler biliniyor. Ülkemiz yıllardır PKK belasından kurtulamadıysa, bunda Kuzey Irak ile bizlere dost ve müttefik görünen ülkelerin payı büyüktür.

 

Nasıl mı?

 

Bir taraftan şu savaş aracını bulduk deyip bize satıp, aynı zamanda başka bir silah geliştirip, bize düşmanlık edenlere satıyorlar. Sonrada bu durumun başka şeylerle giderileceğini söyleyip yeni bir şey satmaya çalışıyorlar. Bu şekilde bizleri adeta oyalarcasına işler yaptıkları ortada.

Bugünde Suriye’ de oynanan oyun aslında “böl, parçala, yut” taktiğinden başka bir şey değil. Çünkü yıllardır Türkiye’nin yükselişinden, bulunduğu jeopolitik konum ve bölgesinden dolayı güçlü olmasından rahatsız olan odaklar, yıllardır bu ülkenin gelişmesini baltalayan PKK’ ya destek veriyordu. 

PKK’ ya verilen bu destekten sonra şimdi de Suriye’ de oluşacak bu belayı, ülkenin başına sarmak için birileri uğraş veriyor. Bu konuda acilen, ülke yöneticilerimiz, dünya ile ortak bir çözüm bulmalı. Aksi takdirde bu durum ülkemizi geriye götürür bu da birilerinin ekmeğine yağ sürer. Yıllardır hep “biz sizin dostunuzuz” diyerek bizi kandırdılar. Biz de “Ayıdan post, düşmandan dost” olmayacağını anlamadık.

Saygılarımla…

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem