23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP hakimlere teşekkür borçlu

Galip Ataman

12 Temmuz 2017 tarihli yazısı

chp kılışdar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 15 Haziran Perşembe günü Ankara Güven Park’tan başlattığı, 9 Temmuz’da İstanbul Maltepe Meydanında düzenlenen mitingde sonlandırdığı “Adalet” yürüyüşü kesintisiz 25 gün sürdü.

Türk bayrakları ve “adalet” yazılı flamaların taşındığı, “Hak, Hukuk, Adalet” sloganlarının atıldığı yürüyüşte, Kılıçdaroğlu 432 kilometre yürüdü.

Yürüyüş öncesi ve sonrası yeptığı açıklamalarda; OHAL’e karşı çıkması, yargıyı hedef alması, mahkemeleri ve kararlarını eleştirmesiçok konuşuldu.

Yürüyüş nedenleri, katılanların kimlikleri, 10 maddelik “manifesto” önümüzdeki günlerde de çok tartışılacak.

En büyük tesellimiz; Siyasi tarihimizin belki de en uzun yürüyüşünün kazasız belasız sonuçlanması.

En büyük kazancımız; TBMM’de alışık olduğumuz kavgasız, küfürsüz muhalefet kültürünün demokrasimize kazandırılması.

En büyük kaybımız; FETÖ/PDY terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz darbe kalkışmasının püskürtülmesinin ardından en üst düzeyde sağlanan “barış” ortamının bozulması.

En büyük endişemiz;15 Temmuz ve sonrası verilen “Birlik, Beraberlik, Kardeşlik” mesajlarının yerini “kin, nefret ve öfke” dolu suçlayıcı, hakaret içeren üslubun alması.

En büyük korkumuz;Millet egemenliğinin yok sayılarak iktidarın seçimle değil sokakta ele geçirilmesini çağrıştıran “sokağa çıkın çağrısı” sonrası yaşanacak olumsuzlukların demokrasiye zarar verecek olması.

 

ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR

Gelelim “adalet” yürüyüşü ve sonrası yapılan açıklamalara verilen mesajlardaki çelişkilere;

Sayın Kılıçdaroğlu FETÖ/PDY terör örgütünün kalkıştığı darbe girişimi lanetlediklerini, nereden gelirse gelsin terörün her türlüsüne de karşı olduklarını söyledi.

Ama neden yürüdüklerini açıklarken, “Hapisteki milletvekilleri, tutuklu gazeteciler için yürüdük. KHK ile üniversiteden atılan hocalar için yürüdük. Kamu görevlerinden atılanlar için,  hapisteki milletvekilleri ve askerler için yürüdük. FETÖ’ye karşı olduğumuz için yürüdük. Terör örgütlerine karşı olduğumuz için yürüdük.” dedi.

Maltepe meydanında 10 maddelik manifestosunu okurken; OHAL’in kaldırılmasını, mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

16 Nisan’da yapılan ve yüzde 51.4 oyla kabul edilen anayasa değişikliğini gayrimeşru bularak tanımadıklarınıbelirtti.

Tamam da. Söyler misiniz, Kılıçdaroğlu’nun sahip çıktığı aralarında Zaman Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Sözcü Gazetesi yönetici ve yazarları dahil 159 tutuklu gazeteciden çoğu hangi gerekçe ve iddia ile yargılanıyor?

Haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen gazetecilerden kaçının FETÖ/PDY terör örgütüne destek verdikleri için mi yoksa yazdıkları yazıdan dolayı yargılandığını söyler misiniz?

Aralarında “Akademisyenler olarak sessiz kalarak devletin katliamlarına suç ortağı olmayacağım” diyen 90’lı yıllarda üç kez üniversiteden atılan Prof. Dr. Cihangir İslam dahil ihraç edilen akademisyenlerin, PKK teröristlerine ateş açan Mehmetçiğe “katil” demesi savunulabilir mi?

FETÖ’den yargılananlar ile ölüm orucu tutan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın da olduğu KHK ile ihraç edilenlerin hangi gerekçeler ile ihraç edildiklerini bile bile sahip çıkılabilir mi?

Hapisteki milletvekillerinin ne ile suçlandıkları bilinirken dokunulmazlıklarının kaldırılması için olumlu oy kullanan CHP’nin bugün fikir değiştirmesini kanul edilebilir mi?

 

HAKİMLERE TEŞEKKÜR!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 25 günlük “adalet” yürüyüşü ve sonrası düzenlediği mitingde herkese teşekkür etti.

Ama asıl teşekkür etmesi gereken İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyelerini unuttu.

Aksine, “adalet” yürüyüşü kararı alınmasına neden olan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na ceza veren hakimler dahil herkesi suçladı, eleştirdi.

Onlarca milletvekili, gazeteci, akademisyen, FETÖCÜ tutuklanırken yürüyüş kararı almayan Kılıçdaroğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu hakkında 25 yıl hapis cezası ve tutuklama kararı almasının ardından “adalet” yürüyüşü başlattı.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun “adalet” yürüyüşü kararı Türkiye’de ve dünyada beklenenin üstünde ses getirdi.

Genel Başkan olarak girdiği 8 seçimi kaybettiği için parti içi muhalefetin eleştirilerine neden olan, her kurultayda genel başkanlığı sorgulanan Kılıçdaroğlu, genel başkanlıktan liderliğe terfi etti.

2019 seçimlerinde “umut” gösterilen CHP için“Kılıçdaroğlu en büyük teşekkürü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyelerine yapması gerekirken unuttu” derken haksız mıyım?

 

************************************

 

HAYDİ "MİLLİ BİRLİK VE DEMOKRASİ" NÖBETİNE

FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbenin püskürtülmesi ardından TBMM, 25 Ekim 2016 tarihinde “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” tatil kararı aldı.

Cumartesi günü, 15 Temmuz’un birinci yılında “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” nü ilk kez kutlayacağız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın biri İstanbul, ikisi Ankara’da olmak üzere üç ayrı törene katılarak konuşmalar yapacak, birlik ve beraberlik mesajları verecek.

Kocaeli’deki  “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” törenleri dün, Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun

Kocaelilileri “Milli İrade ve Demokrasi Nöbeti”ne çağrısı ile başladı.

VALİ-BAŞKAN (2)

Kimlerden oluştuğunu bilmediğim kutlama komitesi programına göre, şehit kabirleri, şehitlikler ile şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek.

Spor karşılaşmaları yanı sıra milli birlik, vatan ve bayrak sevgisi konulu kitap okuma etkinlikleri yapılacak, Kuran-ı Kerim tilaveti, Hatm-i Şerif duaları okunacak.

15 Temmuz’da Milli İrade Meydanında (Perşembe Pazarı), konuşmalar yapılacak, belgesel izlettirilecek, şiirler okunacak, şiir dinletileri ve konser olacak.

Ama 5 günlük programda, FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbenin püskürtülmesini anımsatacak, hatıralara kazıtacak kalıcı hiç bir etkinlik yok.

Örneğin; Şehir merkezinde her gün on binlerin soluklandığı Cumhuriyet Meydanında İzmit Belediyesi’nin yaptırdığı “15 Temmuz Anıtı” açılışı programa alınabilirdi.

Yine İzmit Belediyesi’nin Topçular’da, o gece yaşananları röliyefler ile anlatan “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı” programa dahil edilebilirdi.

İzmit Belediyesi’nin bir başka 15 Temmuz etkinliği; Demokrasi şehidi İstanbul Acıbadem Muhtarı Mete Sertbaş anısına yaptırdığı Orhan Mahallesi’ndeki park sessiz sedasız açılmayıp programa alınabilirdi.

13 Temmuz’da sadeceKocaeli Üniversitesi Senatosunun15 Temmuz Bildirisine yer verilirken Gebze Teknik Üniversitesi Senatosu bildirisinin unutulmasını doğru bulmuyorum.

Başka? Her yerde “15 Temmuz Hatıra Ormanı” yapılırken, Kocaeli’de İzmit Orman İşletme Müdürlüğünün tabelasını astığı “15 Temmuz Hatıra Ormanı” açılışı da programa alınmamış. Belli ki unutulmuş!

Keşke programa; 15 Temmuz akşamı saat 20.00’de Merkez Bankasından Perşembe Pazarına kadar ellerde Türk Bayrakları ve meşaleler ile yürünebilseydi.

Geç kalınmış değil. Zamanımız var. Sayın Vali Aksoy ve Sayın Başkan Karaosmanoğlu isterse olabilir.

 

 

**********

 

SARIBAY YANLIŞ YAPTI

CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu 25 günlük “adalet” yürüyüşünün en uzun molasını 5 gün kaldığı Kocaeli’de verdi.

Kocaeli’nin, Türkiye’nin hatta dünyanın gündemini değiştirecek provokasyon girişimi Vali Hüseyin Aksoy ve emniyet güçlerinin istihbaratı, takibi ve sağduyulu kararı sonrası önlendi.

Ev sahibi konumundaki CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’dan Vali Aksoy’a bir “teşekkür” bekledim.

Sayın Sarıbay, ayağına kadar gelen “teşekkür” fırsatını, il başkanları ile vali Aksoy’a gitmek yerine İstanbul’a giderek kaçırdı.

Bu saatten sonra yapılacak ziyarette edilecek teşekkürün de bence bir anlamı kalmadı.

Kaldı ki; her toplantılarında “çok önemli kararlar” alan il başkanların, Sayın Vali Aksoy’un Kocaeli’ne gelişi sonrası yaptığı ilk ziyaretti.

CHP il başkanı Vali Aksoy’a teşekkür etme fırsatını kaçırdığı gibi “nezaketsizlik” yaparak da ayıp etti.

VALLİİL BAŞKANLARI

 

 

*************

DOLMUŞ ZAMMINI 5 GÜN

ÖNCEDEN DUYURMUŞTUK

 

201707020555281

3 Temmuz 2017 Pazartesi

 

Gazetecilik keyif verdiği kadar sorumluluk ister.

Yazmadan önce araştıracaksın, soracaksın.

Masa başında kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler ile haber yapmayacaksın.

Yazılarınla, haberlerinle, yorumlarınla okura güven vereceksin.

En çok da haber kaynaklarının güvenini kazanacaksın.

Yarım asırdan fazla gazetecilikte geçen üç çeyrek asırlık yaşamımda, gazeteciliğin, medyanın son dönemdeki kadar itibar kaybettiğine tanık olmadım.

“ben yaptım oldu” ya da “çamur at izi kalsın” mantığı ile hareket edildiğini hiç günümüzdeki kadar tavan yaptığını görmedim.

Güvendiği kaynakları ya da dostlarından aldığı bilgileri haber yaparak rakip gazetelerden günler önce yayınlayarak onlara “nal” toplattırıyorsa  

gazetecinin keyfine diyecek yoktur.

İlerleyen yaşıma rağmen ilk günkü heyecan ile “manşet atar gibi” yazı yazarken her gün yeni bir keyif yaşayan ender gazetecilerdenim.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nde yazmaya başladığım 3 Ekim 2016 tarihinde yazdığım “Referandum Var, Erken Seçim Yok” haberi yalnız Kocaeli değil İstanbul medyasına da nal toplatmıştı.

Suya TÜFE zammında olduğu gibi 250 gram ekmeğin 1.25 TL olacağını da Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi günler öncesi duyurmuştu.

Tramvayın seferlere başlaması ile İzmit şehir içi güzergahlarda ve kavşaklarda yapılacak değişikliği de aylar öncesi Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi yazmıştı.

Örnekleri çoğaltmak mümkün.

 

ÖĞRENCİYE ZAM YOK

Gelelim asıl konumuz, Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin dün yaptığı “ulaşım” zammına.

İzmit şehir içi toıplu taşıma araçlarında tam 2.30’dan 2.50 TL’ye, indirimli ücretin 1.75 TL’den 2.00 TL’ye çıkacağını 24 Mayıs’ta yazmış, uygulamanın 1 Ağustos’ta başlayacağını duyurmuştum.

3 Temmuz’da ise dün alınan kararı 10 gün önce kamuoyu ve okurlar ile paylaşırken, “ÖĞRENCİYE ZAM YOK” demiştim.

İşte UKOME’nin dün aldığı ve 1 Ağustos’tan sonra uygulanacak toplu taşım araçlarına yapılan zamlar.

Lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarında İzmit şehir içi ücreti;

Tam 2.50 TL, İndirimli 2.00 TL, Öğrenci 1.50 TL (zam yok).

Tramvay ücretleri; Tam 1.50 TL, İndirimli 1.25 TL, Öğrenci 1.00 TL.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem