20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Çetin Gürol

Çetin Gürol

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir yürüyüşün ardından

Çetin Gürol

11 Temmuz 2017 tarihli yazısı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara’dan başlattığı ve İstanbul’da son bulan ‘adalet’ yürüyüşü ile ilgili sayısız haber ve köşe yazısı yazıldı, televizyonlarda yorumlar yapıldı.

Bu yürüyüşün en yorulan ili Kocaeli olduğu kesin.

Yürüyüşün yorulanı ne diye düşünebilirsiniz.

Öncelikle insanların demokratik haklarını en sonuna kadar savunmasından yanayım. Yıllarca sen çocuksun diyerek çocukları susturup sindirdik.

Halbuki çocuklarımız konuşacak, haklarını savunacak ki, ülkemiz gelişsin.

Kocaeli Valimiz Hüseyin Aksoy ile makamında hayırlı olsun ziyaretimizde de kendisinin özgürlüklere sonuna kadar saygılı olduğunu hissettik.

Ancak özgürlükler başkasının özgürlüğünü engelliyor ise orada sıkıntı var.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşünde önce meslektaşlarımız çok yoruldu. Tabi yorulacak işleri diyebilirsiniz. Bizim iş konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Yürüyüşü zaman zaman CHP’nin sosyal medya hesaplarında canlı yayınlarda takip ettim. Bizim arkadaşlarımıza, ‘hadi çekin ve çıkın diyen’ CHP Genel Merkez yöneticilerini gördüm. Bizim arkadaşlarımız ne zaman çekip ne zaman çıkacaklarını çok iyi biliyorlar. Güvenlik güçlerimiz ile de bu tip tartışmaları da tüm geçtiği illerde de yaşadıklarını bizzat gördüm.

Bu yürüyüşün diğer boyutu ise güvenlik nedeniyle binlerce emniyet gücü seferber edildi. Bir cana zarar gelmemesi için bu yapıldı.

Doğru da yapıldı.

Ben böylesi bir yürüyüş yapsaydım, binlerce kişi ile değil tek başıma bir yürüyüş yapar, illerde de vatandaşlarla buluşurdum.

Bu düşüncem yanlış olabilir. Ama ben böyle düşünüyorum. Çünkü 7 km uzaklıktaki bir cenazeye 2 saatte zor ulaştım.

Kimisi anasını, babasını, çocuğunu hastaneye yetiştiremedi.

Kimisi yürüyüş nedeniyle tüm şubelerdeki polis memurları sahaya göreve çağırıldığı için şubeler boşaldı.

Mesela Pasaport Şubede 10 kişi görev yaparken bu yürüyüş nedeniyle 3 memur görev yaptı. Onlarda yoğunluk nedeniyle bunaldıkları için bazen vatandaşlar ile sıkıntılı anlar yaşadılar. Sonuçta robot değiller ve Pasaport Şubenin ne kadar cefakar çalıştığını bilen bir insanım ve geçtiğimiz aylarda da insan üstü çalışmalarından dolayı da köşeme konu etmiştim.

Kimsenin işine karışacak halim yok. Naçizane önerim böylesi görevlerde Pasaport Şube, Trafik Tescil gibi şubelerden kesinlikle personel çekilmemeli.

Vatandaşlar çok ciddi sıkıntı yaşıyor.

İşte bir yürüyüşün sonrasında evet binlerce kişi ile yürümek kendince artıları olabilir. Ama bir gün CHP milletvekillerinin karşısına geçip sizin yüzünüzden hastamı hastaneye götüremedim, çocuğumun mezuniyetine yetişemedim, sizin yüzünüzden sabahtan akşama kadar pasaport şubede bekledim ve pasaport işimi halledemedim derlerse ne diyecekler.

Tabii ki demokratik haklar için yürüyüş yapılması en doğal hak. Ama inanın yürüyüşün geçtiği her ilde bu tip sıkıntılar yaşandı.

Bu sıkıntılar yaşanmadan da böylesi bir demokratik hak uygulanır mıydı?

Kesinlikle uygulanırdı.

Ben kim olursa olsun ülkemizin birlik ve beraberliğine zarar vermeyecek her demokratik hakkı kullanmasından yana olduğumu belirtmek istiyorum.

Kimse beni oncu buncu diye de bir yere koymaya kalkmasın.

 

----  

Kekre

 

Lügat 365 isimli kitabımızdan bugün sizlere kekre kelimesini paylaşmak istiyorum. Ekşi, acımtırak, buruk. Türkçe kökenli olan kelime, aslen develerin çiğnediği acı bir otun adıdır. Tat ve kokuyu niteleyen anlamını sonradan edinmiştir.

 

Bu kekre dünyada

Yazık, geçit yok aşka

Bir şey yok

Paylaşacak, acıdan başka

 

Metin Altıok

‘Kıyısından Tutunmak Yaşama Bir Günbatımında”.

Bir Acıya Kiracı

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi