21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tüm yollar AK Parti'ye çıkar

Hayrullah Demiray

26 Temmuz 2012 tarihli yazısı

 

     Seçim tarihiyle ilgili, erken mi, geç mi yapılacak tartışmaları başlamış bile. AK Parti kurmayları, bir öneri sundu ve bu öneri önümüzdeki günlerde meclise gelecek. Büyük olasılıkla, Mecliste görüşüldükten sonra, bununla ilgili kanun çıkarılması gerekiyor. Yalnız her halükarda bundan AK Partinin kazançlı çıkacağını ufak bir not olarak not düşmek gerekiyor. Çünkü muhalefet partileri yerinde sayarken, AK Parti iktidar olmasına rağmen çalışmalarına devam ediyor ve rakiplerine fark atıyor. Normalde iktidar partilerinin seçimden kaçınırken,  AK Parti, her durumda seçmene gitmekle oldukça akılcı bir seçim yapıyor.

     İktidar partileri, iktidarda kaldıkları süreçte çok yıprandıklarından dolayı, her seçimde üst üste oylarını arttırarak iktidarda kalmayı başarabilmeleri oldukça zordur. Bu konuda Başbakan’ın ve AK Parti Genel Başkanı’nın toplumda yarattığı etkinin payı büyüktür ve son dönemlerde yaşananlarda bunun bir göstergesidir.

     Başbakan’ın, olabilecekleri tahmin edebilen ve ileriyi görebilen, anlık hesaplar yapmayan aksine ileriye yönelik hesaplar yapan akıllı çalışkan ve başarılı bir lider olduğunu kabul etmeyen yoktur tahminimce. Son dönemde yaptığı atakla da aslında parti içindeki farklı sesleri de kesmiş oluyor. Bununla birlikte parti içerisinde oluşabilecek bir bölünmeye karşı da önlem aldı ki bu bence çok önemliydi. Burada altı çizilmesi gereken durum ise yapılacak ilk yerel seçimlerde Başbakan’ın yine partisinin birinci parti olarak çıkmasını istemesi ve birçok yerde öngörülen belediye kaybını çok fazla yaşamadan atlatmak Başbakan’ımızın hedefidir. Başbakan bir dahaki seçimde her türlü imkanı kullanacak ve hiçbir şeyi kazaya bırakmayacak gibi duruyor. Bence de AK Parti bunu başaracak güce sahip. Şu d unutulmamalıdır ki bazı yerlerde elbette aday odaklı sürprizler yaşanabilecektir.

     Çünkü artık insanların bazı şeyler gözünden kaçmıyor. Son dönemlerde AK Parti kendi içinde muhalefet yapmaya başladı. Bunun seçime nasıl yansıyacağı bilinmez ama mutlaka bir etkisinin olacağı aşikardır.

     Eğer seçim erken tarihe alınırsa Ak Parti muhalefet partiye bir kez daha hodri meydan demiş olacak. Bu durumda muhalefet seçimin erkene alınması yönünde karar verse de vermese de bu durum her iki koşulda da Ak Partiye yarayacak ve iktidar bu iki durumu da çok iyi kullanacak. Öncelikle iktidar, biz halkın önüne sandık koymaktan çekinmiyoruz diyecek. Muhalefetin bu konuya destek vermediği durumda ise, iktidar bu sefer muhalefet millete gitmekten korkuyor diyecek. Her iki durumda da muhalefetin işi zor görünüyor.

     Ak Parti gittikçe büyüyen dev bir güç haline geliyor, bu da parti içerisinde herkesin bir yer kapma yarışına neden oluyor. Netice olarak bu güç ardında, kendi içerisinde içten içe kemiren bir hastalık haline geliyor. En tehlikeli gidiş bir parti için iç çekişme ve kavgadır. Eğer Ak Parti bunu aşarsa herkes bilsin ki 2023’ e kadar Ak Parti iktidarda. Kendi içinde bütünlüğü sağlayamaz bunu başaramaz ise bu Ak Parti’nin zararına olur. Sonuç olarak Ak Parti istediğini elde edemez. Ak Parti son 10 yılda hızlı bir şekilde büyüme gösterdi ve bunu devam ettirmek içinde özellikle Başbakanın özel gayretleri var. Numan Kurtulmuş’ u Ak Parti’ ye daveti ise, parti içerisinde farklı düşünmek isteyenlere bir mesajdı. Bu davetin sebebini uzun uzun düşünen çok rahat bulur.

     Bu vesileyle, Başbakan parti içerisinde çıkabilecek muhtemel çatlak seslerin önüne adeta bir set çekmiş oldu. Bir kez daha karizmasını ve liderliğini konuşturdu. Mesajı ise, parti içerisindekiler de doğru okudu ve doğru şekilde anladı. Bu nedenle şuan kimseden bir ses dahi çıkmıyor. Bunun nedeni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devleti iyi yönetmesinden kaynaklanıyor.

 

Her zaman söylediğim gibi yine tekrar ediyorum Ak Parti kendi çalışmalarıyla yükseldiği kadar bir o kadar da muhalefetin çalışmamasından yükseliyor.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem