18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhuriyet Parkı'na "15 Temmuz Anıtı"

Galip Ataman

07 Temmuz 2017 tarihli yazısı

15 temmuz anıtı cumhuriyet parkı (2)

FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu ve milleti meydanlara çağırması ile başarıya ulaşamadı.

Vatan savunması için teslim edilen jetler ile TBMM’yi ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesini bombalayan, tankları engel olmak isteyen vatandaşların üzerine süren hainler 249 asker-polis-sivil vatandaşımızı şehit etti.

Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından Türkiye’nin her yerinde tutulan “Demokrasi Nöbetleri” ile barış, birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Şehitlerimiz adları okullara, parklara, caddelere verildi, adlarına hatıra ormanları dikildi.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, darbe girişiminin başladığı ilk andan itibaren hep vatandaşın arasında oldu.

Yaptığı konuşmalarda hain FETÖ/PDY örgüt üyelerini lanetlerken barış, demokrasi, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Başkan Doğan, hain FETÖ üyelerini, destekçilerini her yerde lanetlerken 15 Temmuz kahramanlarına da her platformda sahip çıkıyor.

Kuruçeşme’deki Kültür Merkezi adını değiştirdi.

Boğaziçi Köprüsü’nde darbe girişiminde bulunan bölücü terör örgütü FETÖ/PDY mensubu askerlerin halkın üzerine açtığı ateş sonucu şehit olan reklamcı Erol Olçak adı verildi.

İzmit Belediyesi tarafından kültür merkezi girişine Siyah mermer üzerine Erol Olçak’ın Anıtı yapıldı.

Erol Olçak biyografisi ve 15 Temmuz akşamı yaşananlar anlatıldı.

Topçular Mahallesi Gazanfer Bilge Bulvarı ile Melisa sokak arasındaki alana “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Park” yapıldı.

15 Temmuz’da açılacak olan anıtta, vatan için gözünü kırpmadan canlarını feda eden şehitlerin isimleri yazıldı. 

demokrasisehitleriparkı

O gece yaşananların anlatıldığı 3 röliyef, 15 insan figüründen oluşan dua eden  bebek, çocuk heykeli, 3 demokrasi ve görev şehitlerini anlatan anıt sembolik olarak 15 Temmuz Şehitler Körüsü, 140 metrelik süs havuzu çocuk oyun alanları ve yeşil alanlar ile oturma grupları yer aldı.

Çocuk parkına, uluslar arası platformda önemli çalışmalara imza atan Türkiye’nin en ünlü seramik sanatçılarından Cahide Erel tarafından yapılkan anıt yapılacak ve 15 Temmuz’da açılacak.

Anıt, birbirine kenetlenmiş insanları tasvir eden 15 kalın saçtan oluşuyor.

15 Temmuz gecesi babası Erol Olçok ile şehit olan 16 yaşındaki Abdullah Tayyip OIllçok’un adı da Cephanelik’te yapılmakta olan, 17 Ağustos 1999’un yıldönümünde açılacak “Deprem Eğitim Merkezleri” ve “Sanal Gerçeklik Küresi”içinde yer alacak komplekse verilecek.

15 Temmuz 2016 tarihinde hain FETÖ/PDY terör örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin püskürtülmesini anlatan ver unutturmayan Başkan Doğan’a teşekkür ediyorum.

15 Temmuz şehitlerini rahmetle şükranla anıyorum.

 

üçok

 

 

 

********************************************************* 

 

GTÜ VE KOÜ DÜNYA LİGİNDE

YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı)’na katılana lise mezunlarından 180 puan barajını geçerek LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı)’na girme hakkı kazananların sonuçları 11 Temmuz’da açıklanacak.

Ardından alınan puana göre öğrencilerin üniversite tercihleri başlayacak.

“Girişimcilik, İnovasyon, Ar-Ge” çalışmaları ağırlıklı eğitim veren üniversiteleri araştıracak.

Yükseköğretim kurumlarının akademik başarılarını değerlendirmek amacıyla ODTÜ Enformatik bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) sıralamalarını inceleyecek.

LYS’de ilk 100, ilk 1.000, ilk 10.000’e gireceğine emin öğrenciler sonuçları heyecan ile beklerkenURAP “Üniversiteler Dünya Genel Sıralaması ve Bilim Alanı Sıralamasını” açıkladı.

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki 20 bin üniversite arasında yapılan çalışmada URAP’ın dünya ligine girmeyi başaran üniversiteleri bir kenara bırakıp önce Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ile ilgili Türkiye’deki sıralamasına göz atalım.

Amacım, Ülkemizin en büyük yatırımlarından olan “Bilişim Vadisi”nin güçlü ortaklarından Silikon Vadisi’nde kuluçka merkezine sahip dört Türk üniversitesinden birisi olan,“Girişimcilik, İnovasyon, Ar-Ge” çalışmaları ile öne çıkan GTÜ ile 80 bin öğrencisi ile övünen KOÜ’yü yarıştırmak değil.

Önümüzdeki günlerde tercih üniversite tercihi yapmaya hazırlanan öğrencileri bilgilendirmek.

İşte YÖK, ÖSYM, Web of  Science gibi güvenilir kaynaklardan aldığı veriler doğrultusunda URAP’ın açıkladığı son 4 yıllık sıralama.

GTÜ; 2013’te 9’uncu, 2014’te 8’inci, 2015’te 7’inci, 2016’da 5’inci, Tıp Fakültesi olmayan 58 üniversite sıralamasında ikincisırada yer aldı.

KOÜ; 2013’te 38’inci, 2014’te 25’inci, 2015’te 28’inci, 2016’da 32’inci oldu.

Şimdi URAP’ın dünyanın çeşitli ülkelerindeki 20 bin üniversitelerinde yaptığı “Üniversiteler Dünya Genel Sıralaması ve Bilim Alanı Sıralamasına” bakalım.

GTÜ Rektör  

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün

 

KOÜ REktör

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü

 

 

GTÜ 3, KOÜ 2 ALANDA İLK BİNDE

2016-2017 Dünya Alan Sıralamasında 41 bilim alanına göre yapılan sıralamada hem GTÜ hem KOÜ ilk bin arasında yer aldı.

Sayıları 20 bini bulan Türk ve dünya üniversitelerinin akademik performanslarına göre yapılan değerlendirmede;

GTÜ; Kimya alanında 891 (Türkiye’de 11), Mühendislik alanında dünyada 862 (Türkiye’de 13), Fizik alanında 987’nci (Türkiye’de 12) sırada yer aldı.

KOÜ; Tıp alanında 927 (Türkiye’de 22), Mühendislik alanında 941’inci  (Türkiye’de 18) oldu.

170’i Türkiye’de olmak üzere dünyada 20 bin üniversitenin akademik performanslarına göre ilk bine giren GTÜ ve KOÜ hocalarını kutluyorum.

Değerlendirmenin 41 bilim alanına göre yapıldığını dikkate aldığımızda iki üniversitemizin başarısını küçümsememek lazım.

GTÜ

GTÜ mezuniyet

 

KOÜ

KOÜ mezuniyet

 

TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİ

ABD üniversitelerinin 17 alanda birinci sırada yer aldığı listede, Türk üniversiteleri aralarında tarım, arkeoloji, turizm, ekonomi, hukuk, felsefe, güzel sanatlar ve medyanın bulunduğu 16 alanda sıralamaya giremedi.

Türk Üniversiteleri geçen yıl 41 alan sıralamasının 18’inde yer alırken bu yıl 25’inde yer aldı.

ODTÜ 41 alanın 17’sinde, İTÜ 14,Gazi13, Hacettepe 12, İstanbul ve Ankara 10, Ege 9, Bilkent 8, Erciyes 7, Dokuz Eylül, Atatürk ve Marmara 6 alanda sıralamada yer aldı. 

URAP’ın dünyanın çeşitli ülkelerindeki 20 bin üniversitelerinde yaptığı Üniversiteler Dünya Genel Sıralaması ve Bilim Alanı Sıralamasına göre, “İlk 100’de İTÜ ve ODTÜ” var.

İlk 500’de, İTÜ, ODTÜ, Gazi, Hacettepe, Ankara, İstanbul, Ege , Bilkent, Erciyes Üniversitelerini görüyoruz.

Mimarlık alanında ilk 100’e giren İTÜ ve ODTÜ inşaat mühendisliği alanında da önemli başarı gösterirken 12 Türk üniversitesi diş hekimliği alanında “Dünyanın en iyi 200’ü” listesine girdi.

Bu alanda Hacettepe Üniversitesi 103, İstanbul 105, Ege 128, İzmir Katip Çelebi 157, Erciyes 159, Gazi 170, Ankara 180, Atatürk 182, Selçuk 192, Marmara 193, Ondokuz Mayıs 194, Başkent 200’üncü oldu.

 Kocaeli Üniversitesinin Diş alanında olmaması dikkat çekti.

 

DÜNYANIN EN İYİLERİ 

ABD üniversiteleri 41 alanın 17’sinde dünya birincisi oldu.

Diğer alanlarda Çin 6 alanda, İngiltere 6 alanda, Hollanda 5 alanda, Singapur 3 alanda birinci olurken; İsviçre, Fransa, Canada ve Brezilya üniversiteleri ise birer alanda dünya birincisi oldu.

Sıralamada, ABD ve Hollanda üniversiteleri tüm alanların en az birinde yer aldı. 

BelçikaAvustralyaİngiltereve Kanada’nın 40 alanda, Almanyaİsveç ve Danimarka’nın ise 39 alanda en az bir üniversitesi var. 

Bu arada Türk üniversiteleri, 41 alan sıralamasının 16’sında yer almadı.

Bu alanlar arasında tarım, arkeoloji, işletme, ticaret - yönetim - turizm - hizmet sektörü, ekonomi, sinema - dijital medya, tarih, gazetecilik, hukuk - yasal çalışmalar, felsefe, psikoloji, sosyoloji, istatistik, güzel sanatlar ve şehir bölge planlaması yer alıyor. 

 

gtü

 

koü logo

 

***********

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem