23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KEV Başkanı Yavuz'u ben bile kurtaramam

Galip Ataman

05 Temmuz 2017 tarihli yazısı

BAHRİ YAVUZ

Bir zamanlar Türkiye şampiyonu olan Kocaelispor Kulübünün borç batağından kurtulması için her yol denendi.

Spor Toto 3. Lig 1. Grupta top koşturan Kocaelispor’un kurtuluşu için tüm kapıların çalınması sonuç vermeyince KEV Tesislerinin satılmasına karar verildi.

60 dönümden oluşan arsada imar değişikliği koşulu ile satışının yapılabilmesi için çizilen yol haritasına göre;

Bir; KEV Başkanı Zeynel Başlak ve yönetimi istifa ettirilecekti.

İki; Yerine Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz ve ekibi getirilecekti.

Üç; KEV arsasının satışı için düğmeye basılacaktı.

Dört; KEV tesislerin bulunduğu arsanın devri için yönetim kurulu kararı alınacaktı.

Beş; Arsanın imar değişikliği için Büyükşehir Belediyesi çalışma başlatacaktı.

Öyle oldu, operasyon tamamlandı.

Zeynel Başlak ve yönetimi, Kocaelispor’un borlarının ödenmesi, 200 kapasiteli öğrenci yurdu yapılması, öğrenci burs ve miktarının arttırılması koşulu ile istifa etti.

Kocaelispor Kulübü Başkanı Bahri Yavuz, 24 Aralık 2016’da KEV Başkanı seçildi.

Bekir Halefler, Bülent İlter, Lale Tığ, Mehmet Seymenbaşı, Melik Taşer, Mesut Baki Efe, Serhan Kasım, Şahap Bilgisu, Yağız Yalta, Sinan Güneri Mutlu’dan oluşan yönetim ilk toplantısında görev dağılımı yaptı.

Sonra ? Sonrası karanlık.

KEV ÜYELERİ

Kocaelispor Kulübü Başkanlığının yanı sıra KEV Başkanlığı koltuğuna da oturan Bahri Yavuz, yönetimi “yok” sayarak KEV üzerinden Kocaelispor’u kurtarmak için dönemin genel sekreteri Tahir Büyükakın ile kapalı kapılar arkasında görüşmelere başladı.

KEV’in satışı ile ilgili yönetimin toplanarak karar alması dahil arsasında yapılacak imar değişikliği, Kocaelispor’un borçlarına karşılık para ödenmesi konusunda resmen alınmış hiçbir karar yok.

KEV yönetim kurulu üyeleri, aradan 7 ay geçmesine rağmen görev bölümü  için yapılan toplantı hariç bugüne kadar bir araya gelmedi.

Başkan Yavuz lütfedip, genel sekreter Büyükakın ile ne konuştuğu, hangi konularda prensip anlaşmasına vardıkları konusunda yönetime bilgi vermedi.

Üyeler; KEV’in kaderini, Kocaelispor’un geleceğini belirleyecek önemli kararları basında yazılıp çizilenlerden öğrendi.

Kocaelispor’un devlete olan 25 milyon lira borcunun 31 Mayıs’a kadar ne şekilde ödeneceğini KENT KONUT tarafından yapılan ödeme sonrası öğrendiler.

Burnundan kıl aldırmayan, her şeyi kendisinin bildiğini sanan, şeffaf olması gerekirken en yakınındaki üyelere dahi tek kelime söylemeyen Bahri Yavuz’un KENT KONUT ile yaptığı 2 milyon TL’lik Sponsorluk sözleşmesinin 1 milyon 195 bin lirasının yapılandırma, 805 bin lirası futbolcu borcu için alındığını da bugün bu yazı sonrası öğrenecekler.

 

KEV TESİS

KEV’DE PARA SUYUNU ÇEKTİ

KEV önceki Başkanı Zeynel Başlak ve arkadaşlarının yönetimi Bahri Yavuz’a teslim etmelerinin üzerinden yaklaşık 7 ay geçti.

KENT KONUT’un ödediği 2 milyon TL dışında karar altına alınmış, kamuoyuna açıklanmış tek işlem yok.

Gelinen noktada; lafta kalan, resmi kayıtlaraa geçmeyen özel ve gizli görüşmelerde Bahri Yavuz ile Tahir Büyükakın’ın ne konuştuğunu sadece ikisi biliyor.

O ikiliden Kocaelispor’un kurtuluşu için iyi niyetli davranan Tahir Büyükakın Vali olarak Bilecik’e gitti.

Elde tek belge, Kocaelispor’un borçlarının yapılandırılması için KEV Başkanı Bahri Yavuz ile Kent Konut Genel Müdürü Yalçın Özön arasında imzalanan 2 milyon TL sponsorluk sözleşmesi.

O sözleşmeden KEV yönetim kurulu üyelerinin hiç birisinin bilgisi olmadığı gibi yönetim kurulunca alınmış bir karar yok.

Bahri Yavuz’un parayı bankadan alabilmek için muhasebecisi ile birlikte attıkları imzadan da yönetim kurulu üyelerinin bilgisi yok.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Ben yokum. Genel sekreter ne yaparsa yapsın” demesinin ardından devreye giren Tahir hoca yok.

Dolaylı destek veren dönemin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da Diyarbakır’a gitti.

Yeni Vali Hüseyin Aksoy ve yeni genel sekreter İlhan Bayram’ın nasıl bir tavır takınacağı ise bilinmiyor.

Bu ayın sonunda KEV’in yapılandırmadan kaynaklanan ikinci taksiti ödemesi var.

Para nereden bulunacak, kim risk alacak bilinmiyor.

Zamanında ödeme yapılmaz ise yapılandırma iptal edilecek, Kocaelispor kapısına kilit vurulacak.

Sizin anlayacağınız bugüne kadar kayıt altına alınmayan konuşmaların hiçbir yasal yanı ve bağlayıcılığı yok.

KEV’in bina satışından elde ettiği para da bitmek üzere.

Ekşi İş Merkezinde ofis olarak kullandığı yerin parasını ödeyemediği için Recep Ekşi’nin boşaltılması için tanıdığı süre bugünlerde bitmek üzere.

KEV’in nereye taşınacağı konusunda yönetim kurulu üyeleri dahil kimse bir şey bilmiyor.

Başkan Yavuz’un bir bildiği varsa o da kimse ile paylaşmıyor.

125 öğrenciye verilen 150’şer liralık bursun ödenmesi de tehlikede.

Buradan burnundan kıl aldırmayan, her şeyi kendisinin bildiğini sanan Başkan Bahri Yavuz’a tavsiyem;

Sorumluluklarını ve verdiği sözleri gerçekleştirmek istiyorsa, KEV arsasının satışı sonrası elde edilecek para ile Kocaelispor borçlarını ödemekte samimi ise yapacağı ilk iş, KEV YÖNETİM KURULUNU TOPLAMAK olmalı.

O toplantıda bugüne kadar bir araya gelmediği, bilgi vermediği, kararları tek başına aldığı için üye arkadaşlarından özür dilemelidir.

Bundan sonraki yol haritası hakkında neler yapılması gerektiğini anlatmalıdır.

KENT KONUT ile yaptığı sponsorluk sözleşmesi hakkında neden yönetim kurulu üyelerini By Pass ettiğini de açıklamalıdır.

Yönetim kurulu üyelerini de yanına alıp düzenleyeceği basın toplantısı ile bugüne kadar yapılanlar hakkında kamuoyuna bilgi vermelidir.

Ya da ben “Bu işi beceremiyorum” deyip bırakmalıdır.

Aksi halde, aylardır KEV’ üzerinden Kocaelispor’un kurtuluşu için kamuoyunu oyalayan, verdiği sözleri tutmayan Başkan Yavuz’u ben bile kurtaramam.

 

 

**************

 

KOTO, ‘FETÖCÜ’ BAŞKANIN

AOSB OKULU İLE ÖVÜNÜYOR

20161003012605ss

120 yıllık geçmişi olan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), 10 bini aşkın üyesi ile yıllarca Kocaeli ticaretine, ekonomisine, siyasetine, bürokrasisine yön verdi.

Ama son yıllarda ister yöneticilerin beceriksizliğinden, ister hırs ve ihtiraslarından deyin KOTO en çok eleştirilen, tartışılan kurumların başında gelmeye başladı.

FETÖ/PDY Terör Örgütü ile ilgili soruşturmada önceki yönetim kurulu başkanı Murat Özdağ’ın terör örgütü üyesi olduğu ve örgüte finans sağladığı ası ile tutuklanması, meclis başkanı Bülent Karagöz’ün gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılması sonrası ciddi travma yaşadı.

Mevcut meclis ve yönetim kurulu başkanları ile üyelerinin iyi niyetli çalışmaları, çabaları, gayretleri sonrası bugünlere gelindi.

TOPLU

120 yıllık geçmişinde okul ve derslik yapımı için tek tuğla koymayan, sadece TOBB’un gönderdiği üç kuruşla öğrencilere kırtasiye yardımı yapmakla övünen KOTO, Yıldız Entegre sahibi Fehmi Yıldız’ın Alikahya Organize Sanayi Bölgesi içinde yaklaşık 15 milyon TL harcayarak yaptırdığı okulu işletemeyince işletmeci aramaya başladı.

Kocaeli Valiliği her nedense okulun devrini almak, işletmesini yapmak konusunda istekli davranmadı.

OSB’ler ile doğrudan bağlantılı Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve başkanı Ayhan Zeytinoğlu “hayır” dedi.

Aynı zamanda Alikahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Fehmi Yıldız, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ’ın kapısını çaldı.

Özdağ düşünmeden, eğitime hizmet etmekten çok siyasi istikbalini düşünerek Fehmi Yıldız’ın teklifine balıklama atladı.

Getirisini ve götürüsünü düşünmeden, yangından mal kaçırır gibi işletmesine talip olduğu “AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”nin KOTO’ya devir protokolunu imzaladı. ArdındanAnkara’dan izinler alındı.

Devletin yapmış olduğu teşvikler ile istenilen kalitede eğitim verilemeyeceğini görerek vakıf kurdu.

Bütçeden aktarılan para, yönetim kurulu üyelerinden 10’ar bin, meclis üyelerinden alınacak 5’er bin lira ile yola çıkıldı.

Türkiye’nin ücret almadan eğitim veren ilk özel okulu “KOTO Özel AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”ni KOTO yaptırmış gibi sağda solda hava atmaya başladı.

Dün “FETÖCÜ” Murat Özdağ’ın övündüğü okul ile bugün mevcut başkanlar “Okulda zil çalmıyor. Öğrenciler para ile değil kredi ile alışveriş yapıyor. Haftanaın bir günü kantinde TÜRKÇE konuşmak yasak” diyerek övünüyor.

Her kayıt dönemi öncesi okulu, dershaneleri, laboratuvarları, atölyeleri gazetecilere gezdiriyor.

OSB içindeki meslek liseleri özel okul da olsa “Eğitilirken üretim” yapmalarına rağmen burada öyle olmuyor.

Ama okul açılalı 3 yıl oldu. “KOTO Özel AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”ni görüp gezmeleri için herkes çağrıldı, özel davetler yapıldı, gerekli bilgiler verildi.

Ama nedense eğitimi en çok yazan, en çok bilgiye sahip, OSB’ler bünyesindeki okulların işleyişini en çok takip eden “Galip Hoca” unutuldu.

Canları sağ olsun. Kendimizi zorla davet ettirecek değiliz. Vardır bir bildikleri.

Öyle olunca “KOTO Özel AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”, öğrenci bulmakta zorlanıyor.

Geçen sene kontenjan 140 olmasına rağmen 80 öğrenci ancak kayıt yaptırabildi.

OSB bünyesindeki benzer okullar 400 üzeri puan ile öğrenci alırken “KOTO Özel AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”, 300-350 puanlı öğrencileri kaydetti.

Dahası, Endüstriyel Otomotiv, Makine Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Bölümlerinden öğrenci olmadığı için Mobilya ve İç Mekan Bölümünü kapattı.

Kocaeli dahil Türkiye’deki meslek ve teknik liseler öğrenci olmadığı için “Mobilya ve İç Mekan Bölümleri” kapatırken “KOTO Özel AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”nin ısrarcı olmasını anlamak mümkün değil.

Okulun hiç mi olumlu yanı yok?

Elbette vardır. Okulu görmediğim, KOTO ve okul yöneticilerinden yeterli bilgi alamadığım için bit şey diyemeyeceğim.

Duyduğum tek olumlu tarafı; Şehit ve gazi çocuklarına puanı ne olursa olsun kayıt yapmaları imiş.

Biliyorum bazı dostlar, 3-13 Temmuz tarihleri arasında öğrencilerin tercih etmesi ve kayıt yaptırması için gazetecileri bilgilendirirken benim pek de olumlu tablo sergilememden alınacaklar.

Onlar beni tanımazlıktan gelseler de ben başkanlar ve yönetim kurulu üyeleri dahil tamamını tanıyor, iyi niyetli ve samimi olduklarına inanıyorum.

Umarım, tanıtımları yeterince sonuç verir, geçen seneki gibi kontenjan açığı yaşanmaz, bölüm kapatılmaz.

Sahi, geçen sene öğrenci ve veliler okulu neden tercih etmedi, kontenjanlar neden dolmadı, bölüm neden kapatıldı?

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem