18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Adalet Yürüyüşü ve Vali Aksoy’un ilk sınavı

03 Temmuz 2017 tarihli yazısı

KILIÇ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde başlayan Adalet yürüyüşü dün akşam itibariyle Kocaeli’ye ulaştı.

Ben yürüyüşü başından beri üç farklı şekilde değerledirdim:

Birincisi; parti içi siyaset açısından ki, üst üste kaybedilen seçimlerin ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun  liderliği üzerinde dedikodular yükselmeye başlamıştı. Kılıçdaroğlu bu hamleyle kitleleri peşine takarak parti içindeki liderlik tartışmalarını şu an için bitirdi.

İkincisi; ülke siyaseti açısından ki, üst üste kazanılan seçimlerin ardından giderek güçlenen AK Parti’ye karşı, 16 Nisan’da yan yana gelen farklı muhalif kesimlerin bir arada kalabilecekleri bu yürüyüşle  görüldü. Bu birliktelikten ortaya çıkan sinerji, ana muhalefeti güçlendirirken, iktidarı kesinlikle huzursuz etti.

Üçüncüsü; uluslararası siyaset açısından ki, güney bölgemizde yaşanan adı konulmamış bir dünya savaşı, yazın gelmesiyle birlikte artan PKK terör örgütü saldırıları ve hali hazırda devam eden FETÖ ile mücadele sürecinde bu yürüyüş devleti, dikkatinin bir kısmını buraya vermeye zorluyor. Çok çeşitli pazarlıkların döndüğü Ortadoğu siyaseti için bu yürüyüşün, olası provokasyonlar vasıtasıyla Türkiye’ye çıkartılabilecek güçlü bir karın ağrısı potansiyeli var. Umarım böyle bir durum yaşamayız.

***

Tabi yürüyüşün bizim için dördüncü bir boyutu da var:

Adalet Yürüyüşü'nün 17‘nci gününden itibaren, doğal olarak tüm ülkenin gözü üç gün süreyle Kocaeli’de olacak.

Adalel Yürüyüşü’nde, Kılıçdaroğlu’nun sadece Düzce’de geçeceği güzergaha gübre dökülmesi dışında, çok fazla olumsuzluk da neyseki yaşanmadı.

HDP’li Ahmet Türk’ün yürüyüşe imkanlar elverdiği ölçüde Kandıra’dan katılacağını açıklaması, olası bir gerginliğin ipuçları olabilir.

Umarım yürüyüşün Kocaeli geçisi de, tüm yürüyüş gibi kazasız, belasız ve barışçı bir şekilde gerçekleşir.

Ben yerel yönetimlerin yerinde olsam, bu durumu aynı zamanda bir fırsata çevirir;  Kılıçdaroğlu ve konvoya konaklayacakları Eşme’de ayva, İzmit’te pişmaniye, Şirinyalı’da kiraz ikram ederdim.

Tabi bu siyasi konjonktürde buna cesaret edebilen çıkar mı?

Orasını bilemem.

büyük-resim

Bu arada, Sivas’taki Madımak Oteli katliamının 24. yıl dönümünde dün İzmit’te yapılması planlanan 100 kişilik anma yürüyüşüne izin vermeyen Vali Hüseyin Aksoy, bu kez binlerce kişilik Adalet Yürüyüşü’yle sınav verecek.

Bu yürüyüş daha bir haftası dolmayan yeni Vali Hüseyin Aksoy’un, Kocaeli’deki ilk büyük sınavı olacak.

Geldiği günün akabinde ilk olarak İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret eden Vali Aksoy, bu sebeple güvenlikçi bir vali olarak görülse de, tahmin ediyorum özellikle bu yürüyüşle ilgili koordinasyon için bu ziyaretleri yapmış olabilir.

Başta da söylediğim gibi, uluslararası siyasetin çetin mücadelesi içinde bu yürüyüşün provoke edilme ihtimali var mı? Var.

Ama bu tabi olası kötü senaryo.

Dolayısıyla her ilde olduğu gibi, Kocaeli’de de tüm önlemler alınacaktır.

Umarım kötü bir netice olmadan, herkes sağ salim, bu işten alnının akıyla çıkar.

Vali Aksoy da Kocaeli’nin dertleriyle bir an önce ilgilenme fırsatı bulur.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem