16 Temmuz 2019 Salı
Tahsin Keskin

Tahsin Keskin

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nesrin Tuncel, o markayı İzmit’e getirdi..!

Tahsin Keskin

02 Temmuz 2017 tarihli yazısı

Nesrin Tuncel

 

Nesrin Tuncel

 

 

CHEF’S İSTANBUL.

 

İzmit’te uzun yıllardır sağlıklı yaşam, estetik - güzellik alanlarında bir çok farklı başarıya imza atan bu anlamda şehrin en tanınmış ve alanında donanımlı ismi Nesrin Tuncel şimdi İzmit’e bir İlk’i daha getiriyor.

O, elini attığı her işte başarılı olan, yenilikleri takip edip sürekli olarak “ yaptığım işi nasıl geliştirebilirim” i düşünen  biri…

 

Bugüne kadar sayısız bayana dokunuşları ile güzelleştirdi.

 

Nesrin Tuncel’in yanında çalışanlar sektöre hep iyi yerlere geldiler. Onun yanında olmak hep öğrenmek, kendini geliştirmeye mecbur olmak ve üretmek demekti.

 

Belki bu bazıları için zordu. Ancak buna zor diyelerde de,  kendilerinde oluşan pozitif farkı Nesrin Tuncel’in yanından ayrıldıktan sonra çok daha iyi anladılar.

 

Nesrin Tuncel, bir çok özel hastanenin güzellik ve sağlık birimini yönettikten sonra en sonunda kendi merkezi Villa Gocce’yi açmıştı.

 

Şimdi ise, kentin çok büyük bir açığını gördü ve Kocaeli’de bir ilke imza atarak Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi’ni İzmit’e getirdi.

 

Chef’s İstanbul’da artık cafe – restoran işletmeciler, mutfakta profesyonel olarak birşeyler yapmak isteyenler eğitimlerini alabilecekler.Ayrıca sektörün ünlü  aşçılarından workshoplarla Kocaeli heyecan katacak......

 

10802012_763403823726298_257521305782287339_n

Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi Hakkında

 

Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi Gazeteci-Yazar ve Yemek Danışmanı Gülhan Kara tarafından 2004 yılında kuruldu ve aynı yılın Ekim ayında ilk düzenli kurs programlarını başlattı.

 

Chef's İstanbul Mutfak Atölyesi, açıldığı günden bu yana konusunda uzman eğitmen şefleriyle binlerce kişiyi mutfakla tanıştırdı. Kurucusu ve sahibi Gülhan Kara'nın girişimleri ile "Mutfakta eğitim" alanında Türkiye'de bir sektör oluşmasına öncülük etti. İlk başta amatörlere yönelik olarak "hobi" ve "öğrenmeye dayalı temel kurslar" olarak başlattığı uygulamalı "Yemek ve Pastacılık Kurslarına profesyonel eğitim programlarını açarak devam etti. Türkiye'de ilk "El Yapımı Çikolata" kursları ile butik çikolatacılığın gelişmesine vesile oldu.

18342591_1795683167413931_5517176618835482037_n

 

Ekmek yapımı, Taze İtalyan Makarnaları ve sosları, Akdeniz ve Türk mezeleri, Macaron, Pizza, Meze workshop'ları; Temel Pastacılık ve Temel Mutfak Yemek Kursları ile birlikte çeşitli marka etkinlikleri, şirket içi mutfak aktiviteleri ve danışmanlıkların yanı sıra yine bu alanda pek çok organizasyona da imza attı.

2 1

Özellikle pastacılık alanındaki süreli eğitimlerle bu alanı meslek edinmek isteyen başta kadın ve genç girişimciler olmak üzere "butik pastacılığın" gelişmesine ön ayak oldu. Eğitimlerini tamamlayanlara öneri ve fikirleri ile destek olan Chef's İstanbul Mutfak Atölyesi, sektörden gelen taleple fırıncılık, pastacılık ve unlu mamuller alanındaki eğitimli personel ihtiyacı üzerine "Profesyonel Pastacılık Eğitim Programı’nı başlattı.

Sevgili mutfakseverler! Duyduğunuz güvenle bizi tercih ettiğiniz 12 yıl süresince kalitemizi bozmadan bizden beklenileni en iyi şekilde vermeye özen gösterdik.

Şubelerimizde de aynı özen ve kalite ile hizmet verilmesine gayret edeceğiz. 

 

3 1

Chef's İstanbul Mutfak Atölyesi 

 

İstanbul  -Taksim

Kocaeli -  İzmit

Evet,

Chef’s İstanbul bence yeme – içme sektörünün hızla gelişmeye devam ettiği bu günlerde bu anlamda meslek edinmek isteyenler için çok cazip bir seçenek.

Günlük work shop lardan, farklı zaman dilimlerinde devam eden farklı kurslara bir çok alternatif var.

Ege mutfağı ve mezeler, çikolata – pasta, zeytinyağlı yemekler, İtalyan mutfağı, pizza kursu, restaurant tatlıları kursu, kişiye özel kurslar, temek mutfak yemek kursu, baklava kursu, cupcake kursu, şeker hamuru ile butik kurabiye kursu, Türk mutfağı yemekleri kursu, ekmek kursu, blok temel mutfak ve yemek kursu, şerbetli ve sütlü tatlılar kursu, macaron kursu,aşçılık kursu

Daha bir sürü kursa var ( börek – ekmek çeşitleri vs )

Bu kurslardan sertifika alanlar şuan Türkiye’nin bir çok farklı bölgesinde restaurant – cafe veya otellerde çalışıyor.

Eğer mutfağa ilginiz varsa kaçırmayın. Hem de artık Gocce grubun İzmit’e getirdiği Chef’s İstanbul ile birlikte..

Dila YILMAZ

Dila Yılmaz

 

 

Şimdi Chef’s İstanbul – İzmit şubesi eğitmeni Dila Yılmaz’ı tanıyalım.

-Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?Aşçı olmaya ne zaman karar verdiniz? Hayalinizde mutfakta olmak var mıydı?

Ben İstanbul doğumluyum fakat bizim evde annemden kaynaklı İzmir geleneklerine uygun yemekler pişer bu yüzden olmazsa olmazımız zeytinyağıdır.Her ailede olduğu gibi çocukların ne yöne ilgisi olduğunu öğrenebilmek için  benim ailem beni de bir çok kursa göndermişti.Sekiz senelik spor kariyerimden sonra aslında ilgimin yemeğe yani gastronomiye  olduğunu orta okulda farkettim. Benim için  spordan yemeğe geçiş yapmak radikal bir karardı.Daha sonra araştırmalarım sonucunda Türkiye’de ilk açılmış olan Yeditepe gastronomi ve mutfak sanatları okulunu tercih etmeye karar verdim ve hayatım sadece yemek üzerine kurulmaya başladı.Şimdi mutfağa girdiğimde ogün başıma kötü bir olay bile gelmiş olsa o beyaz ceketi giydiğim andan itibaren herşeyi unutuyorum ve inanılmaz bir keyif alıyorum.Çünkü gastronominin bir sanat olduğunu düşünüyorum.Güzel ve lezzetli yemekler ortaya çıkardığım da bir kere daha sanat yaptığımı düşünmek beni çok mutlu ediyor.Özelliklede yaptığınız yemekleri çevremdeki insanların beğenip bir tebessüm etmesi  beni çok gururlandırıyor.

 

5

-Bir aşçı olarak mutfakta çalışmanın zor yanları sizce nedir?

Profesyonel mutfaklarda erkeklerin egemenliği herzaman vardır.Pek çok sebep sayılabilir bunun için örneğin uzun çalışma saatleri,ağır yüklerin taşınması,mutfakta ki hiyerarşi ortam belki bahanelerden birkaç tanesi olarak sayılabilir ama bu sorunların aşılmayacak zorluklar olduğuna inanmıyorum.Restoran dünyasının çok küçük olduğunu asla unutmamamız gerek.Kısa sürelerle çalışıp ayrıldığımız yerler Cv nizi kötü etkiler.Buyüzden benim en büyük kuralım ne yaşarsak yaşayalım sabır ve emek çok önemlidir.Çünkü mutfak emek isteyen bir yer gecenizi gündüzünüze katacağınız,bayramlarınızın seyranlarınız olmadığı bir Pazar kahvaltısını günlerce beklediğiniz fakat yapamayacağınız  bir sektör. Buyüzden bu işi sevemeyen bir insanın yapabileceğini düşünmüyorum.

18447097_1796705597311688_1489727392931690165_n

-Yeditepe Gastronomi ve Mutfak Sanatları okulunu bitirdikten sonra hayatınız ne yönde değişti?

Yeditepe’de okuduğum yıllarda yapmanız gereken zorunlu iki tane stajınız  var. Ben stajlarımı Divan otel ve Rudolf Karaköy’de yaptım. Bu iki mutfak da bana çok şey kattı fakat gözlemlediğim bir olay var.Mutfakta çalışan insanların çoğu alaylı aşçılar hepside birbirinden iyi ustalar. Çocukluktan yetişme bu çok büyük bir avantaj çünkü tecrübeleri çok gelişmiş oluyor.Ama anlaşamadığımız bir gerçek var ki iletişimsizlik. Bu mutfak içinde çok önemli bir nokta. Bu yüzden eğitimin şart olduğunu düşünüyorum.Yeditepe bana iletişim kurmayı,grupça çalışmayı işin sadece mutfak kısmını değil yemeği tarihikültürünü öğrenmemi sağladı.Şimdi mutfağa girdiğinizde yemek yaparken hangi ürün nasıl kullanılır nerde yetişir hangi yöreye aittir bunların hepsinin bilincinde oluyorsunuz.Birde tabiiki mezun olduktan sonra Yeditepe gastronomi ve mutfak sanatları mezunuyum dediğinizde insanların gözlerinin içinin parlaması beni çok mutlu ediyor.

-Sizce chef nedir? Kimdir? Kime denir? Kimler aşçı olabilir?

Mutfak amatörce yemek pişirme amacı olarak kullanıldığında çok farklı bir dünya ama işin profesyonel kısmına girdiğinizde çok farklı kriterleri barındıran bir dünyadır.Bence yemek yapmak pişirme teknikerinin ve pratiğin birleştiği bir tekniktir. Yaniyemek yapmak ciddi bilgi birikimi gerektirir.Bunu yapabilen kişiye aşçı denir.Daha sonrasında tecrübe,yönetim,maliyet ve kişisel beceriler geliştirebilen ve yemeği düşünerek yapabilen kişiye chef denir.

-En sevdiğiniz yemek ve en severek yaptığınız yemek hangisi?Yemeklerinizde kullandığınız olmazsa olmaz bir baharatınız var mı?

Benim en sevdiğim yemek Arnavut ciğeri ve yanında bulgur pilavı.En severek yaptığım yemek ise kesinlikle zeytinyağlı sarma.Yemeklerimde olmazsa olmaz bir baharatım yok fakat yaptığım yemeklerin içine yakıştığını düşündüğüm baharatı mutlaka koymalıyım. Eğer elimde yoksa asla o yemeği yapmam.Örneğin zeytinyağlı sarma yaptığımda yenibaharım kuş üzümüm ve dolmalık fıstığım yoksa asla yapmam. Çünkü bir yemeği lezzetleştiren en iyi şey yaptığınız yemeğe yakışan baharatlar ve o ürünün kalitesidir.

-Aşçı olmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz neler?

Öncelikle bu işi sevmesini ve tutkulu olması gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki diğer en önemli kriter disiplinli olması. Merak,çok araştırmak bunlarda bizim sektörde olmazsa olmazımız.Tabii ki bütün bunları yapabilmeleri için çok da sabırlı olmaları gerekiyor. Her işte olduğu gibi iyi bir yere gelebilmek için çok zorlanmak gerekiyor.

-Son olarak sizce işin eğitim kısmı mı yoksa mutfak kısmı mı daha zevkli?

Bu eğitim süreci benim ilk tecrübem. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda bunu cevabını verebilirim.Ama ilk göz ağrım olarak tabii ki şuan mutfak kısmını tercih ediyorum.Çünkü orda çok güzel zamanlarım ve tecrübelerim olduJ

17342991_1765543033761278_1443764574404824868_n

Düşünebiliyor musunuz ailenizle girmeniz gereken bir yeni yıla bile mutfak arkadaşlarınızla giriyorsunuz bir zaman sonra aileniz bir bakmışsınız ki mutfaktakiler olmuş.

Chef's İstanbul’un İzmit’e gelmesi, mutfakta kendini geliştirmek isteyen herkes için çok iyi oldu.

İster profesyonel olarak bu işi yapıyor olun ister hobi amaçlı..

Chef’s İstanbul’da öğreneceğiniz çok şey var.

Üstelik yeni kariyerlere yelken açmanıza olanak sağlıyor.

Chef’s İstanbul İzmit şubesinin açılışa ayına yönelik yaptığı kampanya ile aylık 264 TL ödemelerle kayıt yaptırabiliyorsunuz.

( Bankalarla özel anlaşma da var )

Bilgi için ve kayıt için;

Chef’s İstanbul - İzmit

0532 055 27 89

0262 335 40 22

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem