20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Bizden biri” Vali Aksoy Kocaeli'ne hoş geldiniz

Galip Ataman

30 Haziran 2017 tarihli yazısı

fotoğraf

Valiler Kararnamesi ile Kocaeli’ne atanan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, dün göreve başladı.
Sayın Vali, terörün kol gezdiği, tonlarca patlayıcının infilak ettiği, güvenlik güçlerinin 7/24 devriye gezdiği Diyarbakır’dan Türkiye’nin “en güvenli kenti” Kocaeli’ne “hoş geldiniz”.

Barış içinde kardeşçe yaşamaya izin vermeyen teröristlerin huzuru bozmaya çalıştığı, camilerin kurşunlandığı Diyarbakır’dan demokrasi kültürü zengin, farklı renklerin bir arada huzur içinde yaşadığı Kocaeli’ne “safalar getirdiniz”.

Sanayi kenti olarak bilinen, son yıllarda doğa, deniz, kongre ve sağlık turizmine yelken açan Kocaeli’de başarılar diliyorum. 

Sayın Vali Aksoy’u, Valiler Kararnamesinin açıklandığı 21 Haziran günü aradım, yoğundu.

Nezaket gösterdi, akşam saatlerinde döndü. “Hayırlı olsun”dedim, Kocaeli’de görüşmek dileği ile telefonu kapattık.

Bayramın ilk günü mesajla bayramını kutladım. Cevabı, “Teşekkür ederim. Ben de hayırlı bayramlar dilerim” oldu.

Vali değişikliklerinde; mevcut vali ayrılmadan yeni vali ile ilgili yazı yazma alışkanlığım olmadığından bugüne kadar sessiz kaldım.

Okurlar ile sadece Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık’ın değerlendirmelerini paylaştım.

Ama hemen hemen tüm köşe yazarlarının, Sayın Vali’nin onlarca özelliğinden sadece “Trabzon-Sürmene” kimliğinin öne çıkarılması dikkatimi çekti.

Önceki Vali Hasan Basri Güzeloğlu dün itibari ile Kocaeli’den ayrıldığına göre

yeni Vali Hüseyin Aksoy’u yazabilirim.

Yarım asrı gazetecilik ve eğitimcilik ile olmak üzere üç çeyrek asırlık yaşamımın 41 yılını Kocaeli’de geçirdim.

Valiler Vecdi Gönül, İbrahim Ural, Fahri Görgülü, Hikmet Gülsen, Hüseyin Öğütçen, İhsan Dede, Adnan Darendeliler, Kemal Nehrozoğlu, Memduh Oğuz, Kemal Önal, Erdal Ata, Gökhan Sözer, Ercan Topaca, Hasan Basri Güzeloğlu’nu tanıdım.

Sayın Aksoy ile önümüzdeki günlerde karşılaşmayı, tanışmayı umuyorum.

Hayatta olan sayın valilerden bir kısmı ile gazeteci-vali, bazıları ile ağabey-kardeş olarak dostluklarımızı sürdürüyoruz.

İşim gereği Kocaeli’de tanıdığım ama Kocaeli dışında görev yapan aralarında Münir Karaloğlu, Ersin Yazıcı, Okay Memiş, Osman Kaymak ile fırsat buldukça görüşüyoruz.

Çiçeği burnunda Vali Tahir Büyükakın’ın sohbetlerini özleyeceğim.

Sadece FETÖ/PDY operasyonun ardından “Silahlı terör örgüt kurma ve yönetme, hukuka aykırı kişisel bilgileri kaydetme, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel bilgileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma” iddiası ile açılan davada tutuklanan Memduh Oğuz ile 1999 yılından buyana görüşmüyoruz.

 

VALİ AKSOY, BİZDEN BİRİ

Sayın Vali Aksoy’un Kocaeli’ne atandığını öğrendiğimde; İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere bürokrasinin önemli noktalarında görev yapan dostlarım, Sayın Valinin meslektaşları, iş ve siyaset dünyasından arkadaşları ile konuştum.

Hiç birisinden “Trabzon-Sürmene” kimliğini öne çıkaran, “mikro milliyetçiliğe” gönderme yapan tek kelime duymadım.

Hepsi bir birinden habersiz, ağız birliği yapmışçasına “Türkiye’nin en deneyimli, en kaliteli, en çalışkan, en çok proje üreten Valisi” dedi.

“Sayın Hüseyin Aksoy bizden biri” diyen dostları ise son derece sabırlı, sakin, sıcak, saygın bir devlet adamı olduğunu söyledi.

İlkokulu okuduğum Muğla’daki arkadaşlarım, liseyi bitirdiğim Mersin’deki dostlarım Sayın Aksoy’un başta turizm olmak üzere bölgeye kazandırdıklarını anlattı.

2001 yılında Muğla, 2006’da Mersin, 2010’da Samsun, 2014’te Diyarbakır’a atanan Sayın Aksoy; DSP-ANAP-MHP koalisyon döneminde vali olan, AK Parti döneminde sürdüren, aralıksız 16 yıl görev yapan tek vali.

Biraz araştırdığımda güzel Türkçesi, etkileyici ses tonu ve konuşma tarzı ile herkesin takdirini kazanan Vali Aksoy’un işi ile yaşadığını, adının görev yaptığı illerde bir yerlere verilerek ölümsüzleştirildiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koruması altına aldığı 3-5 validen biri olduğunu öğrendim.

 

KOCAELİ MANİFESTOSU

Sayın Vali; Kocaeli’nin önceliklerini ve hassasiyetlerini alacağınız brifinglerde yetkililerden, ziyaretinize gelecek siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcilerinden yeterince öğreneceksiniz.

41 yıllık Kocaelili olarak yazıları ve çalışmaları ile kentin gündemini yakından takip eden gazeteci olarak bildiklerimi, gözlemlerimi, yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum.

Adına ister manifesto, ister mektup deyin, Kocaeli’ni bir de benden dinleyin.

Sayın Vali; gazeteciliğimin yanı sıra eğitimci kimliğimle Kocaelililerin “Galip hocası” olarak eğitim ile başlayalım.

Alınan önlemler, üretilen projeler, kurumlar arası ortak çalışmalar sonrası eğitim kalitesi artarken, başarı çıtası yukarılara çıktı.

Mart ayında açıklanan YGS sonuçlarında 6’sı ilk 100’de olmak üzere 36 öğrenci ilk 1000’e girdi.

Mayıs ayı son günü açıklanan TEOG-2 sınavında 367 öğrenci 120 sorunun 120’sini de doğru cevaplarken Kocaeli, tüm zamanların rekorunu kırdı.

Okul öncesinde Kocaeli pilot il seçilen, okul ve derslik sorununu çözen, Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın 2019’da tüm okullarda tekli öğretime geçiş için hazırlıklarını yapan Kocaeli’de; kararlar alınmasına, projeler üretilmesine rağmen OSB’ler içinde “öğretirken üreten” okullar açılamadı.

Türkiye’nin en büyük 90 sanayisinin faaliyet gösterdiği, sektörlerin lokomotifi, ihracat ve ithalat rekortmenlerinin üretim yaptığı OSB’lerde açılacak mesleki ve teknik liselere ağırlık vermenizi bekliyorum.

Sayın Vali; tek OSB’si olan Diyarbakır’da öğrencilerin uygulamanın içinde yer almaları için mesleki ve teknik liseler bünyesinde laboratuvarlar oluşturduğunuzu biliyorum.

Kocaeli’deki 13 OSB bünyesinde alt yapısı hazır açılacak mesleki ve teknik liselerle gençler iş hayatına atılmadan önce fabrikalarda deneyim kazanırlar, Türkiye’nin en önemli sorunu istihdam açığının azaltılmasına katkı sağlarlar.

Sayın Vali Hasan Basri Güzeloğlu öncülüğünde meslek yüksekokulları mezunlarının istihdama kazandırılması için başlatılan projenin tamamlanmasını 1976-1981 yılları arasında Türkiye’nin ilk meslek yüksekokul müdürlerinden biri olarak takipçisi olacağım.

Sayın Vali; milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in heyecanını, performansını, deneyimini, eğitimcileri motivasyonundaki becerisini eğitim kalitesini arttırmak için bir şans olarak görüyorum.

Ama bugüne kadar üye sayısını arttırmak, öğretmenleri siyasi kimlikleri ve yaka rozetlerine göre kategorize etmek, milli eğitimi yönetmeye soyunmaktan öte eğitim kalitesini arttırmak adına en ufak çaba harcamayan eğitim sendikalarını anlatmama gerek yok.

Sayın Vali; Muğla ve Mersin’de çok önemsediğiniz, elde ettiğiniz başarı sonrası adınızın caddelere verilmesine neden olan “turizm” önceliğiniz olabilir.

3 tarafı denizle çevrili olan Sapanca Gölüne kıyısı olan Kocaeli, son zamanlarda sanayiden kaynaklanan kirlilik arıtılarak denizine girilebilir, balığı yenilebilir hale getirildi. Ama denizden yeterince yararlanıldığını söylemek için henüz erken.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın yürüttüğü tarihi binaların restorasyonu, “Kültür Tepesi ve Tarih Koridoru” gibi biten projeler ile günü birlik yerli ve yabancı turistlerin İzmit’e gelmesine destek verilebilir.

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın başlattığı “Termal, Sağlık ve Doğa Turizmi” farkındalık yaratmaktadır.

Sayın Vali; Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi, dünyada teleferiği olmayan tek “Kartepe Kış Sporları Kayak Merkezi”ne gidip yerinde görmenizi, ilgililerden bilgi almanızı öneririm.

Samsun’da yaptığınız farkındalık yaratan “Lojistikle Eğitiliyoruz” projesi benzerine, alt yapısı büyük oranda tamamlanan Kocaeli’de start verebilirsiniz.

Otistik çocuk ve yetişkin sayısının fazla olduğu Kocaeli’de “Otizmde Spor ile Yaşam” projesini hayata geçirebilirsiniz.

Eşiniz Hülya hanımefendinin öncülük edeceği, “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” diğer

Osmanlı ile Cumhuriyet dönemini buluşturan, “Atatürk Heykeli, Saat Kulesi, Atatürk ve Redif Müzesi, Paşalar Dairesi, İmaret Cami, Saray Müze (Av Köşkü)”den oluşan tarihi alan içinde kalan, Vali Konağı ile ilgili “Yapacak başka yer mi bulamamışlar” diyeceğinizi biliyorum.

Son günlerde gündemde olan, Başiskele sınırları içinde yeri belirlenen Vali Konağı’nın taşınmasını hızlandıracak çabayı göstereceğinize inanıyorum.

Vali Konağını, daha uygun bir alana taşıyıp, tarih koridoru olarak planlanan bölgenin tamamen tarih ve turizme açılması düşüncesine ne dersiniz?

Sayın Vali; Kocaeli’nin kangren olmuş, acil çözüm bekleyen en önemli sorunlarının başında “Kocaelispor” geliyor.

Umarım patlamaya hazır Kocaelispor bombası piminin çekilmesine izin vermez, kurtuluşu için çaba harcarsınız.

vali aksoy  

 

*****************

 

VALİ HASAN BASRİ GÜZELOĞLU;

YOLUN DA BAHTIN DA AÇIK OLSUN

Son Valiler Kararnamesi ile Diyarbakır’a atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 1 Ekim 2014 tarihinde Kocaeli’de göreve başlarken, “Kocaeli'yi yönetirken her kesime, her kişiye hem dokunmak, hem buluşmak, hem de gönül köprüsü kurarak, devlet millet buluşması ve kaynaşmasını sağlamak temel şiarımızdır… Bugünden itibaren hizmetlerinde olmaktan büyük bir onur ve gurur duyduğumu, sorumluluk hissettiğimi belirtiyor, başlayan dönemin hayırlı olmasını diliyorum”demişti.

Dün (29 Haziran 2017) Kocaelililere veda ederken, “Türkiye’nin geleceğe doğru büyük yürüyüşüne katkı ve zenginlik sunan Kocaeli’nde önemli çalışmalarımız, hizmetlerimiz oldu…Görev süremiz boyunca insana hizmet etmeyi ve insanı mutlu etmeyi birinci sırada ve önceliğimiz alarak bir hizmet gerçekleştirdik. Yollar, binalar yapabilirsiniz ama en büyük yatırım insana dokunmak, gönülden gönle köprüler  kurmak olduğunu unutmamalısınız” dedi.

Kocaelililer Sayın Vali Güzeloğlu’nu, Kocaeli'yi yönetirken her kesime, her kişiye dokunması, gönül köprüsü kurması, devlet millet buluşması ve kaynaşmasını sağlaması, devletin Kocaeli’deki “gülen yüzü” olması ile hatırlayacak.

Güle güle Sayın Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Yolun da bahtın da açık olsun”

tarih_1 ekim 2014

TARİH; 1 EKİM 2014 GELİŞ 

 

29 haziran 2017

TARİH; 29 HAZİRAN 2017 GİDİŞ

 

**********************

 

TRAMVAY İHALESİ

ULAŞIM PARK AŞ’NİN

 

Tramvayın tarifeli seferlere başlamasının ardından uygulanan yeni trafik akışı ve güzergah değişikliklerinden İzmitliler memnun.

Konforlu, güvenli, seri toplu taşıma aracı tramvayı kullanan İzmitliler Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyor.

Ama Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt başta olma üzere özel halk otobüs sahipleri rekabet ortamının ortadan kalktığı, zarar ettikleri, mağdur oldukları gerekçesi ile tramvaya karşılar.

Minibüsçüler “Öldük, bittik, mahvolduk” deseler de, zaman zaman aba altından sopa gösterseler de gerçek onların dediği gibi değil.

Aksine okulların tatile girmesi ile yolcu sayısının azaldığı, tramvayın ücretsiz yolcu taşıdığı Haziran ayı içinde minibüsçülerin geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 arttı.

 

İHALEYE GİRMEDİLER

Minibüsçüler zarar ettiklerini söyleyerek ağlarken önceki yıllarda araçlarını kiralamaları teklifine “hayır” dediler.

Geçtiğimiz günlerde yapılan çok şikayet ettikleri “Tramvay İşletmeciliği” hizmet alım ihalesine “teklif” vermediler.

UKOME, ihaleyi alan Ulaşım Park AŞ’ye tramvayın her seferi için 263 TL ödeyecek.

Minibüsçü dostlar kusura bakmasın ama hem tramvaydan şikayet edeceksin hem de tramvay işletmeciliği ihalesine katılmayacaksın.

Bana göre rahatsızlıkları zarar ettiklerinden değil ulaşımda yıllardır süregelen “tekeli” Büyükşehir Belediyesine kaptırdıklarından kaynaklanıyor.

Kocaeli halkı kooperatiflerin eski, güvensiz araçlarını değil belediyenin konforlu, güvenli, seri araçlarını tercih ediyor.

Minibüsçü dostlar ve yöneticileri, yasa ve yönetmelikle sağlanan haklara karşı çıkarak “65 Yaş” sendromundan kurtulmadıkları sürece bugünleri arayacaklar. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi