19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tramvay seferlere başladı minibüsçüler para kazandı

Galip Ataman

28 Haziran 2017 tarihli yazısı

İzmitlilerin 50 yıllık rüyası, siyasilerin 30 yıllık hayali “tramvay” gerçek oldu.

Milli ve yerli “Akçaray”,Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın 17 Haziran’da vatman koltuğuna oturması ile tarifeli seferlere başladı.

İzmitliler; Otogar-Sekapark arasında konforlu, güvenli, seri ve ucuz toplu taşıma aracı “Akçaray” ile yolculuk etmekten memnun.

“Tramvay” projesi sözünü tutan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyor.

İzmitlilerin konforlu, güvenli, seri, ucuz toplu taşıma araçları ile yolculuk yapmasını istemeyen, ilk günden gerçekleşeceğine inanmayan, her ortamda karşı çıkanlar da var.

Tramvay projesini TBMM’ye taşıyan CHP Milletvekilleri Haydar Akar, Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan gibi.

“Tramvaya harcanan para haramdır” diyen Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt gibi.

Tramvay ile birlikte trafik akışında ve güzergahlarda yapılan değişikliklerin özel halk otobüslerinin “ölüm fermanı” olacağını iddia eden 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkan ve üyeleri gibi.

Bakan Işık’ın isteği doğrultusunda 15 Temmuz’a kadar ücretsiz yolcu taşıyan tramvayı isteyen istemeyen, sahiplenen eleştiren, binen binmeyen herkes memnun.

En çok da; tramvayın seferlere başlaması, trafik akışı ve güzergah değişiklikleri ile yolcu sayısında azalma olacağını, zarar edeceklerini iddia ederek “ağlayan”

İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkan ve üyeleri.

Memnuniyet sadece tramvay ile sınırlı değil.

Yolcular ve sürücüler tramvay kadar trafik akışı ile güzergah değişikliklerinden de son derece memnun.

İzmit trafiğinde “devrim” niteliğinde kararlar alan ve uygulayan Başkan Karaosmanoğlu ve ekibine teşekkür ediyor.

 

YOLCU SAYISI İKİYE KATLANDI

MNİBÜSÇÜLER

Önümde; Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’un, tramvaya ilk kazmanın vurulduğu günlerde yaptığı “Tramvaya harcanan para haramdır” açıklaması var.

5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir’in tramvay seferlerinin başlamasının ardından yaptığı, Eskiden 220 bin yolcu taşıyorduk, bugün bu rakam 160-170 binlere düşmüş durumda. Şehir her sene bu kadar göç alırken biz 50-60 bin yolcu kaybına uğramışız” sitemi var.

Ve özel halk otobüslerinin sıcakta klimasız, güvensiz, eski, hantal araçlar ile Haziran ayında taşıdıkları yolcu rakamları var.

Bendeki rakamlar oda başkanı Mustafa Kurt ve kooperatif başkanı Lokman Aydemir’de de var.

Ama düne kadar “tramvay” ile rekabet ortamının kalkacağını, trafik akışı ve güzergahlardaki değişiklik ile zarar edeceklerini iddia eden Başkan Kurt ve Aydemir’den “tık” yok.

Bırakın “tramvay bereketinden” ceplerine para girdiği, kazançları ikiye katlandığı için Başkan Karaosmanoğlu ve UKOME yöneticilerine geçmişte yaptıkları talihsiz açıklamalar nedeni ile özür dilemeyi kuru kuru teşekkürü bile çok görüyorlar.

Gelelim; minibüsçülerin “Şehir her sene göç alırken, biz 50-60 bin yolcu kaybına uğradık” diyerek yolcu sayındaki azalma nedeni ile zarar ettikleri açıklamalarını yalanlayan rakamlara.

2016 yılı Haziran ayında; tramvayın çalışmadığı, trafik akışı ve güzergah değişikliği yapılmadığı, okulların tatil olduğu 8-21 Haziran tarihlerinde 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif üyesi minibüsçülerin kasasına yaklaşık 1 milyon 600 bin TL para girmiş.

2017 yılı Haziran ayında; tramvayın ücretsiz yolcu taşıdığı, trafik akışı ve güzergah değişikliği yapıldığı, okulların tatil olduğu 8-21 Haziran tarihlerinde 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif üyelerinin cebine giren rakam yaklaşık 3 milyon TL.

Zarar ettiklerini söyleyen, “Tramvay, trafik akışı ve güzergahlarda yapılan değişiklik bizi bitirecek. Öldük, bittik, mahvolduk” diyen minibüsçüler bırakın zarar etmeyi 2017 yılı Haziran ayında 2016 Haziran ayına göre yaklaşık 1 milyon 400 bin TL fazla para kazanmış.

Merak edenler ya da yazdıklarıma inanmayanlar oda başkanı Mustafa Kurt ile kooperatif başkanı Lokman Aydemir’e sorar, rakamları öğrenir.

Tramvay başlamadan, trafik akışı ve güzergah değişikliğine geçilmeden önce Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirenlerin bugünlerde neden ağızlardan olumsuz tek kelime çıkmadığını, neden Büyükşehir Belediyesi’nin trafik ve ulaşım kararlarını eleştirmediğini şimdi anladınız mı?

 

 

*******************

 

 

KÜLTÜR TEPESİ'NDE KURTULUŞ COŞKUSU

KÜLTÜR TEPESİ (8)

Bugün 28 Haziran 2017. İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı.

İzmitliler, 28 Haziran’ı yıllarca düşman esaretinden kurtulup özgürlüğe kavuşmanın sevincini coşkuyla kutladı.

Sonraki yıllarda; İngilizlerin ve Yunanlıların İzmit’i yakıp yıkarak kaçışını, kurtuluş için verdiği 203 şehidi unuttu.

Şehitlikte düzenlenen sembolik tören ve ikram edilen etli pilav da olmasa  karanlık günlerin ardından doğan özgürlük güneşinin varlığını bile hissetmeyecektik.

Allah’tan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İkinci Dünya Savaşından itibaren İzmit’in Kurtuluş mücadelesinin anlatıldığı 30 dakikalık “28 Haziran, İzmit’in Onur Günü” belgeseli hazırlattı da İzmitliler unuttukları tarihlerini biraz olsun hatırladı ve öğrendi.

Bayram öncesi Başkan Doğan’ın verdiği, “Kültür Tepesi, İzmit’in Kurtuluşu 28 Haziran’da açılacak” müjdesinden etkilendim.

Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemini buluşturan, 28 Haziran 1921 öncesi karanlık, acı ve hüzün dolu günleri anımsatan Atatürk Heykeli, Saat Kulesi, Atatürk ve Redif Müzesi, Paşalar Dairesi, İmaret Cami, Saray Müze (Av Köşkü)”den oluşan bölgenin restorasyonunu tamamlayarak ziyarete açan Sevgili Başkanı kutladım.

İzmitliler bugün, yarın ve sonraki günlerde “Kültür Tepesinde” gezerken, soluklanırken, Körfez’i seyrederken İngilizlerin 6 Temmuz 1920’de işgal kuvvetlerinin karargahı olarak kullandığı konağın bahçesine ve Saat Kulesi çevresine yerleştirdiği topları hatırlayacak.

Yunanlıların gözlerini bağlayarak şehit ettiği İzmitli büyüklerinin anısına Fatiha okurken hüzünlenecek.

Tarihe sahip çıktığı, geçmişini hatırlattığı için Başkan Nevzat Doğan’a teşekkür edecek.

Geç de olsa İzmit’in tarihine sahip çıkılıyor, eski eserler restore edilerek ziyarete açılıyor, tarih, sanat ve kültürün iç içe yaşatılacak olması sevindirici.

Başkan Doğan, “Kültür Tepesi” projesini anlatırken 96 yıl öncesinin izlerini taşıyan İzmitliler gibi hüzünlü ama yakın tarihimize tanıklık edecek projeleri hayata geçirdiği için çok mutlu.

Bölgedeki çalışmaların bitmediğini, devam ettiğini anlatırken, “Buraya gelecek yerli ve yabancı turistler Kapanca Sokakta restorasyonu tamamlanan İzmit Mutasarrıfı (Vali) Sırrı Paşa’nın kaldığı konakta soluklanacak. Akçakoca Mahallesine adını veren Akçakoca Beyin heykelinin bulunduğu Osmanlı Meydanında mola verecek. Osmanlı’nın değerlerini, kültürünü gösteren rölyef, tablo, heykel ve baskılarla donatarak açık hava müzesine dönüştürülen meydanda, Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun’un rölyef baskılarında öğütlerini okuyacak” dedi.

Özellikle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve son basın toplantısını düzenlediği “Saray Müze ya da Kasr-ı Hümayun” ile Kurtuluş Savaşında İzmit Sancağı ve milli mücadele kahramanları ile şehitlerin fotoğraflarının yer aldığı, “Atatürk ve Redif Müzesini” ziyaret etmelerini istedi.

Başkan Doğan’ın İzmitlilerin hizmetine sunduğu “Kültür Tepesi” ile taçlandırdığı İzmit’in kurtuluşunun 96. yılını kutluyorum.

Özgürlüğümüzü kazandıran, kurduğu Cumhuriyet ile Türk Milleti’nin kaderini değiştiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.

 

KIRMIZI OTOBÜS HAZIR

İzmit büyüyor, İzmit değişiyor, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan tarihine, geçmişine sahip çıkıyor.

Önümüzdeki süreçte İzmit, önce İzmitlilerin sonra yerli ve yabancı turistlerin günü birlik ziyaret edeceği bir kent olmaya hazırlanıyor.

İzmit’in kurtuluşunun yıldönümünde “Kültür Tepesini” İzmitliler ile buluşturan Başkan Doğan,  FETÖ/PDY Terör Örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminin birinci yıldönümünde “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı ve Anıtını”,asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depreminin 18. yılında “Deprem Müzesini” açacak.

Bizanslılardan Romalılara, Osmanlılardan Cumhuriyet dönemine İzmit’in 3 bin yıllık tarihine sahip çıkmak kadar tanıtmanın da önemli olduğunu bilen Başkan Doğan, “Kırmızı Otobüs” ile yapacağı ücretsiz ring seferler ile İzmitlileri unuttukları, ihmal ettikleri tarihi ile tanıştıracak.

Ama gerçekleri görmek istemeyen, tarih bilgisi ve müze kültürü eksik bazı kafalar, “Kültür Tepesi” projesinden “Beton Tepesi” diyerek küçümsemeye çalışıyor.

Yargının peş peşe verdiği kararlar ile attıkları iftiraların, yaptıkları yalan haberlerin altında ezilenler kin ve öfkelerinin esiri olmaktan kurtulup araştırmış olsalardı “Kültür Tepesi”nde mevcut ağaçlar ile yeşil dokunun korunmasına özen gösterildiğini, onlarca yeni ağaç dikildiğini öğrenirlerdi.

Onlar gerçeği görmek istemeseler, karalama kampanyasına devam etseler de İzmitliler Başkan Doğan’a sevgilerini, şükranlarını, sempatilerini ve bağlılıklarını her fırsatta gösteriyor.

FETÖ sempatizanı yöneticilerin çıkardığı engelleri geç de olsa aşmayı başararak “Kültür Tepesi” projesi ile buluşturan Başkanlarını bağırlarına basıyor.

başkan

 

**************

 

 

 

 

BAYRAM’IN GENEL SEKRETERLİĞİ

DOĞRU VE GEÇ KALINMIŞ ATAMA

fotoğraf  

Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Bilecik Valiliğine atanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik koltuğuna İSU Genel Müdürü İlhan Bayram oturdu.

İSU Genel Müdürlüğünden tanıdığım,  örnek ve model projelerini keyifle yazdığım Sayın Bayram’ı kutluyor, başarılar diliyorum.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, genel sekreter atamasında bu sefer erken davrandı.

Doğru ve gecikmiş bir kararı gerçekleştirerek tartışmalara son noktayı koydu.

3 yıl önce bugünlerde, genel sekreter Ersin Yazıcı’nın Rize Valiliğine atanmasının ardından İbrahim başkan tercihini Tahir hocadan yana kullanmıştı.

O tarihlerde adı çokça konuşulan Sayın Bayram’ı desteklemiş, genel sekreterlik koltuğuna oturmasını istemiştim.

Sayın Karaosmanoğlu, genel sekreter Tahir Büyükakın’ın adını ilk kez çalıştığım gazeteye ziyaretinde açıklamıştı.

Ve Tahir hoca, 25 Haziran 2014’te oturduğu genel sekreterlik koltuğunda dolu dolu 3 yıl görev yaparak Büyükşehir’i başarı ile yönetti.

Kocaeli’den Bilecik’e gönüllerde “hoş bir seda” bırakarak, Kocaelililerin 30 yıllık hayali “tramvay” projesine adını yazdırarak gitti.

Sevgili İlhan Bayram’ın Tahir hocadan boşalan genel sekreterliğe atanması benim için sürpriz olmadı.

Öğrendiğimde, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun doğru ama geç alınmış bir kararı olarak değerlendirdim.

İlhan Bayram, devlet tecrübesi olan, deneyimli, düzgün, işini doğru yapan, örnek ve model projelere adını yazdıran saygın bir bürokrat.

Referansı ise İSU Genel Müdürü olarak 13 yılda Kocaeli’ye bir buçuk milyar liranın üzerinde alt yapı çalışması yapması, kayıp kaçak oranını azaltması, Kocaelilileri susuz bırakmayacak önlemleri alması, atık suyun yüzde 99’unu arıtan ve alıcı ortamlara vermeyi başarması, İSU’yu gelişen ülkelerle yarışabilen bir kurum haline getirmesi, bir süre önce hizmete giren laboratuvarlarda yapılan analiz sayısın 30’dan 245’e çıkarması.

En önemlisi de kendisine emanet edilen İSU kasasını yasa ve yönetmelikler doğrultusunda Kocaelililerin ihtiyacı ve kamunun çıkarları doğrultusunda harcaması.

İstanbul İSKİ ve İzmit İSU’nun siyasi ve bürokrat yöneticileri zimmet, ihalelere fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak, kamuyu zarara uğratmak suçlarından yargılanarak mahkum olurken İlhan Bayram’ın teşekkür ve takdirnameler ile ödüllendirilmesi.

Sayın Bayram’ın İSU’daki performansının fazlasını genel sekreterlikte de göstereceğine inanarak bir kez daha hayırlı olsun diyor, başarılar diliyorum.

 

İSU’NUN BAŞINA, ALİ SAĞLIK

İSU’nun 13 yıl genel müdürlüğünü yapan İlhan Bayram’ın genel sekreter olmasının ardından boşalan koltuğa genel müdür yardımcılarından Ali Sağlık oturdu.

Sayın Ali Sağlık’ı, İSU’nun gelişen dünya ülkelerine örnek gösterilen laboratuvarlarını ve işletmecilikte kullandığı elektrik, makine ve malzeme ikmallerinin tek elden yürütülmesi için kurduğu modern Lojistik Merkezi gezerken tanıdım.

İlhan Bayram’ın İSU Genel Müdürlüğü döneminde hep yanında olan beyefendi, sakin, kibar bir teknokrat olan Ali Sağlık’ı kutluyor, başarılar diliyorum.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem