18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Güzeloğlu ve Büyükakın'ı Kocaeli hep hatırlayacak

Galip Ataman

23 Haziran 2017 tarihli yazısı

vali-galip-büyükakın

16 Nisan’da yapılan Referandumda Anayasa değişikliği kabul edilerek “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” dönemi başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olması ile TBMM İç tüzüğü, siyasi partiler ve seçim kanunu dahil siyasette ve bürokraside yapılacak değişiklikler için düğmeye basıldı.

Bakanlar Kurulunda değişiklik beklenirken Cumhurbaşkanı ve Başbakan Valiler Kararnamesini yayınlayarak sürpriz yaptı.

Önceki gün yayınlanan 2017/10458 Bakanlar Kurulu Kararı ile Vali Hasan Basri Güzeloğlu Diyarbakır’a, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da Kocaeli’ye atandı.

Sizin anlayacağınız Sayın Güzeloğlu ile Sayın Aksoy yer değiştirdiler.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın da “Büyükşehir Belediyesi Vali yetiştiriyor” geleneğini bozmadı Bilecik Valisi oldu.

20 ilin valisinin değiştiği, 20 ilin valisinin merkeze alındığı, 19 ilin valisinin yer değiştirdiği kararnameye baktığımızda; Tanıdık isimler ya yerlerini korudu ya daha önemli görevlere atandı.

Kocaelililerin yakından tanıdığı ve takdir ettiği isimlerden Van ve Bursa Valiliği yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu yerini korudu.

Bir diğer isim Ersin Yazıcı Rize’den sonra Balıkesir Valisi oldu, son kararnamede yer almadı.

Kocaeli Valisi iken önce Hatay, ardından Ankara Valisi olan Ercan Topaca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın onayı ile yerinde kaldı.

Aynı şekilde Kocaeli Valiliği yapan, Zonguldak ve Gaziantep’ten sonra Hatay’a atanan Erdal Ata’ya da dokunulmadı.

İzmit Kaymakamı iken Tunceli Valisi olan Osman Kaymak Samsun Valiliğine atandı.

Sayın Fikri Işık’ın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı iken Başdanışmanlığını yapan, bir dönem Kocaeli’nin projelerini yakından takip eden Okay Memiş 2016/8864 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile atandığı Gümüşhane Valiliğinde kaldı.

Önceki gün kararnameye giren Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Sayın Hüseyin Aksoy, Sayın Tahir Büyükakın, Sayın Osman Kaymak ile konuştum başarılar diledim.

Sayın Ercan Topaca, Sayın Münir Karaloğlu, Sayın Ersin Yazıcı, Sayın Erdal Ata, Sayın Okay Memiş’e yerlerini korudukları için tebrik ettim.

“Vali mülkiyeden çıkar” geleneğinin yanı sıra “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterleri de Vali olur” kuralını herkese kabul ettiren, Başkanlığı döneminde üçüncü Vali çıkaran Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nu “Genel Sekreterlikten Valiliğe Geleneğini” bozmadığı için kutladım.

15 Temmuz’dan sonra elinde otomatik silahla açıklama yaparak FETÖ’cülerin idamını isteyen Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, PKK ile ilgiliBuradan teröristlere sesleniyorum. Siz kimsiniz? Siz bir avuç çapulcusunuz, bu devletle baş edemezsiniz” diyen Ağrı Valisi Musa Işın veTRT Genel Müdürü iken Samsun Valisi olan İbrahim Şahin gibi isimler merkeze alınırken Sayın Başbakan’ın takdiri, Sayın Cumhurbaşkanının onayı ile yer değişikliği yapan ve yerlerini koruyan Valilerimize bir kez daha başarılar diliyorum.

 

****************

BAKAN, VALİLERİ

DEĞERLENDİRDİ

 

BAKAN IŞIK

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a son valiler kararnamesini sordum. Diyarbakır’a giden Hasan Basri Güzeloğlu ve Kocaeli’ye gelen Hüseyin Aksoy’un başarılı, çalışkan, tecrübeli valilerimiz olduğunu söyledi.

1 Ekim 2014’ten buyana Kocaeli Valisi olarak görev yapan, son kararname ile Diyarbakır Valiliği’ne atanan Hasan Basri Güzeloğlu’nun tecrübeli bir vali olduğunu, böyle stratejik ve kritik bir bölgede Hasan Basri Güzeloğlu’nun başarılı olacağına inandığını anlattı.

Diyarbakır Valisi iken Kocaeli Valiliğine atanan Hüseyin Aksoy’u milletvekilliği ve bakanlıkları döneminde tanıdığını anlatırken, “Hüseyin Aksoy Valimiz, Diyarbakır başta olmak üzere çok kritik ve stratejik illerde görev yaptı ve başarılı oldu. Tecrübelerinden ve birikimlerinden Kocaeli Valisi olarak yararlanmak istiyoruz” dedi.

Bakan Işık, Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri iken Bilecik Valisi olan Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile ilgili bakın ne söyledi, “Tahir Bey çalışkan, başarılı bir bürokrat ve akademisyen. Ataması erken oldu. Deneyimlerinden Kocaeli’de bir süre daha yararlanabilirdik. Atama tamamen İçişleri Bakanlığı’nın değerlendirmesiydi. Tahir Beyin Valiliğine sevindim, mutlu oldum, başarılı olacağına inanıyorum.”      

 

 

************************

VALİ GÜZELOĞLU’NUN

YAPACAK İŞLERİ VARDI

 

VALİİ

Son kararname ile Diyarbakır Valisi olan Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nu Kocaeli’ne geldiği 1 Ekim 2014 tarihinde değil, Samsun Valisi olduğu 2010 yılında tanıdım.

Sürekli halkın içinde olan, vatandaşa dokunan, empati yapan, herkes ile barışı, devletin Kocaeli’deki “Gülen Yüzü” Vali Güzeloğlu farklı bir vali idi.

Görev yaptığı 2 yıl 9 ayda en çok görüştüğü, eğitimden güvenliğe, sağlıktan turizme her konudaki görüşlerini ve projelerini paylaştığı gazeteci oldum.

Eğitimde tüm zamanların rekorunu kıran eğitimde yakalanan başarıyı, istihdam yaratmada ezberleri bozan performansını, “uç beyim” dediği muhtardan Türkiye’nin kalkınmasında “lokomotif” görevi üstlenen sanayiciye kadar yaptığı, hayata geçirdiği projelerini yazdım.

Gelene “hoş geldiniz” demek kolay ama gidenin arkasından yazmak zor.

Sayın Vali’nin Kocaeli’den Diyarbakır’a gideceğini öğrenince önce aradım “Hayırlı olsun” dedim, başarılar diledim.

Ardından arşivimden çoğu sahiplendiğim, zaman zaman eleştirdiğim yazılarımı okudum.

En çok da önceliklerinin ilk sırasına yazdığı “eğitim”, hep ön planda tuttuğuvatandaşın can ve mal“güvenliği”ile ilgili çalışmaları, aldığı önlemler, elde ettiği başarılar dikkatimi çekti.

Sayın Güzeloğlu Kocaeli’de göreve başlarken, “Millete hizmet etmek bizim şerefimiz ve arzumuzdur. Milletimize hizmet etmekten başka bir gayemiz yok ve milletimizin duasından başka bir zenginliğimizde olamaz” demişti.

Ayrılırken, yapacak daha çok iş olmasına rağmen yaklaşık 3 yılda vatandaşın ayağına kadar gidip kucaklamaktan,“gülen yüzü” ile gönüllerini almaktan, sorunları yerinde ve anında çözmekten son derece mutlu idi.

Önceki görev yeri Mersin’den olduğu gibiKocaeli’den çok zor bir il olan Diyarbakır’a giderken adını tabelalara değil Kocaelililerin gönüllerine yazdırarak ayrılıyordu.

 

ZİRVEDE İKEN GİDİYOR

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile en son 20 Haziran Salı günü makamında sohbet ettik.

Her zaman olduğu gibi Kocaeli’yi ve öncelikli sanayicinin istediği nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere sanayiden, atölyeden, uygulamadan uzak mezun veren meslek yüksekokulları ile ilgili projesini konuştuk.

Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak, meslek yüksekokullarının sanayiye adaptasyonu çalışmalarını anlatırkenheyecanlı idi.

1976-1981 yılları arasında Kocaeli Meslek Yüksekokul müdürlüğü yaptığımı bildiğinden toplantılara katılmamı, birikimlerimi gözlemlerimi paylaşmamı istedi.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğinde Kocaeli’de ezberleri bozan bir performans ile Kocaeli’nin ilk sırayaoturmasını sağlayan Sayın Vali yeni proje ile Türkiye’nin işsiz sayısını azaltmak, sanayinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı hedefliyordu.Kısmet değilmiş.

Ama başta eğitim olmak üzere her alanda hayata geçirdiği, projeler ile zirvede iken Kocaeli’den ayrılıyor.

Kocaelililer,sürekli halkın içinde olan, vatandaşa dokunan, empati yapanVali Hasan Basri Güzeloğlu’nu gülen yüzü, merhamet dolu yüreği, herkesi kucaklarken yaydığı pozitif enerji, verdiği birlik-beraberlik-kardeşlik-barış mesajları ile hiç unutmayacak.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık başta olmak üzere destek veren herkese teşekkür ederken mütevazi tavrı ve başarıya imza atanları “Marifet İltifata Tabidir” diyerek ödüllendirirken yaşadığı mutlu anı ile hatırlayacak.

Sayın Güzeloğlu’na yeni görev yeri Diyarbakır’da başarılı olacağına yürekten inanırken eşi Ayşe Hanımefendi ile sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum.

Yolunuz, bahtınız açık olsun. Gülen yüzünüz hiç eksin olmasın, Allah sizi korusun.

 

 

*******************

 

TAHİR BÜYÜKAKIN,

BİR İLK’E İMZA ATTI

TAHİR BÜYÜKAKIN

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri iken Bilecik Valisi olan Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı kutluyorum, başarılar diliyorum.

Tahir hocanın Vali olmasına herkes seviniyor ama Kocaeli’de daha yapacak çok işi varken gidiyor olmasına üzülüyor.

Buradan 25 Aralık 2007 tarihinde Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı görevini üstlenen, genel sekreterler Münir Karaloğlu ve Ersin Yazıcı ile çalışan, 25 Haziran 2014’ten buyana genel sekreter koltuğunda oturan Tahir hocayı uzun uzun anlatacak değilim.

Çok konuşulan, tartışılan, eleştirilen ama tarifeli seferlere başlaması ile herkesin sahiplendiği, Kocaelililerin 30 yıllık hayali “tramvayı” sorumluluk ve risk alarak gerçekleştirmesi Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın başarısını, becerisini, performansını anlatmak için yeterli.

Tahir hoca Kocaeli’den görevini yapmış insanların gönül rahatlığı ile ayrılacağını söylerken, “Hocam, gözüm arkada değil. Konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvay yolcu taşımaya başladı. Mannesman’ın yerine alarak orduevi  ve öğretmenevi önündeki trafik sıkışıklığını giderecek projenin alt yapı çalışmalarını bitirdik. İzmit şehir merkezinde trafik akışında ve güzergahlarda yaptığımız değişiklikler ile trafiğin rahat akmasını sağladık. Eski Valilik arsasına yapılması planlanan park ve otopark çalışmaları devam ediyor. Mia projesinde şuyulandırma aşamasına geldik. Doğu Kışla’da Pazar projesi ihale aşamasında. Bir tek Perşembe pazarı alanına yapılacak kent meydanı projesi var ki o da kısa sürede gerçekleşir” dedi.

Sayın Vali Tahir Büyükakın’ın Kocaeli’de yaptıklarına değil Vali atamalarında attığı bir ilk’e bakalım.

Vali atamalarında gelenek; mülkiye mezunu ve kaymakamlık yapmış olmak idi.

Zaman zaman emniyet müdürlerinden vali ataması yapıldığını biliyorum.

Ama Tahir hoca gibi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan ilk vali.

Kandıralı olan 1991-1995 yıllarında Muğla Valiliği yapan, sonrası Muğla Milletvekili seçilen Leyla Aytaman, İstanbul Üniversitesi Alman Dili Edebiyatı mezunu idi.

Onlarca vali merkeze alınırken ve onlarca merkez valisi görev beklerken Tahir Büyükakın’ın gelenekleri bozarak Vali olmasını önemsiyorum.

Haziran 2016’da Bilacik Valisi olan Süleyman Elban’ın Ağrı Valiliği’ne kaydırılarak yerine Tahir Büyükakın’ın atanmasını kayda değer buluyorum.

Tahir hocayı bir kez daha kutluyor başarılar diliyorum.

Bu arada Başkanlığı döneminde bürokratlarına sahip çıkan, proje ve fikirlerinin gerçekleşmesine destek verdiği 3 genel sekreterinin peş peşe vali olmasına önemli katkısı olan Başkan Karaosmanoğlu’nun keyfinden ve mutluluğundan bahsetmezsem haksızlık etmiş olurum.

 

***************

 

VALİ OLMANIN YOLU

BU MAKAMDAN GEÇİYOR

fotoğraf

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Bilecik Valisi olması akla önceki genel sekreterleri çağrıştırdı.

Büyükşehir’in önceki genel sekreterleri Münir Karaloğlu Van ve Bursa Valiliğine atanmıştı. Halen Antalya Valisi olarak görev yapıyor.

Sayın Karaloğlu’nun koltuğuna oturan Ersin Yazıcı, önce Rize ardından Balıkesir Valisi oldu.

25 Haziran 2014’ten buyana Sayın Yazıcı’nın koltuğunda oturan Tahir Büyükakın son kararname ile Bilecik Valiliğine atandı.

Keramet elbette yoksa hepsi bir birinden değerli Münir Karaloğlu, Ersin Yazıcı, Tahir Büyükakın da. tüm belediyelere ve kamu kurumlarına örnek oldu.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem