18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KTO ne için var?

Hayrullah Demiray

24 Temmuz 2012 tarihli yazısı

 

Türkiye’de bazı şeylerin varlığı zaman zaman tartışılır fakat varlıklarını, güçlerini ve ihtaşımını arttırarak hala devam ederler.

Tıpkı Ticaret Odaları gibi...

Aslında Kuruluş amaçları yasalarla belirlenen, kurallar çerçevesinde ticarete yön vermeleri, ticaret yapan insanlara ve firmalara yarar sağlaması gereken,  bu odalardan bir tane de Kocaali’de bulunuyor.

Yıllardır hiçbir üyesine yarar sağladığını görmedim.

Sadece aldığı aidatlarla ihtişamına ihtişam katan yöneticilerden başka bir faydasını görmedim. Fuarın kenarında bulunan ve yeni yapılan binası da oldukça ihtişamlı bir bina oldu.

Kimi zaman tartışılan kimi zaman eleştirilen bina sonunda bitirilip hizmete sokuldu ama bu seferde başka bir tartışma konusuyla kentin gündemine oturdu.  İzmit merkezde bulunan Ticaret Odası binasını Boyner Holdinge yüksek bir kira bedeliyle kiraladı.

Çarşı esnafına zarar verecek olan bu duruma kimse hiçbir şey demiyor. İyi de kardeşim o zaman bizler ticaret odalarına neden üyeyiz ve bu kadar aidatı ödüyoruz. Ticaret odasının başındaki ağa beyler, neden bizim paralarımızla Kocaeli Esnafının canına okuma yolunu seçiyor.

Şimdi buradan sormak istiyorum, bu odalarla sürülen saltanatlar yetmediği gibi Kocaali’de, esnafa zarar verecek bir projenin altına imza atanların, şimdi bir kez daha oturup düşünmeleri gerekmez mi?

Kusura bakmayın ama şimdi de biz yaptık, oldu diyeceksiniz. Ancak Kocaeli Ticaret Odası Üyelerine, buradan seslenmek istiyorum. Sadece aidat ödemelerini yapan ve bizleri sadece para olarak görmekten vazgeçmesi için belki de yüksek sesle haykırmamız lazım ve hakkımıza sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.

Esnafın durumu her geçen gün zorlaşırken birilerinin maalesef tuzu kuru. Makama kurulup oradan her şeyi oldubittiye getirmek ve sonunda işin cefasını başkaları çekerken sizlerin sefasını sürmesi Allah’tan revamıdır? Anlaşılan o ki bu iş oldubittiye getiriliyor ve bir iki sivil toplum kuruluşu dışında kimseden ses çıkmıyor.

Bence bu konuya, hem çarşı esnafının hem de Kocaeli’nin önde gelen yöneticilerinin eğilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bu kente ve insanlar haksızlık edilirken, neden herkes bir kenara çekilir ve susar diye düşünüyorum.

Ticaret odasının başında ve yönetiminde bulunanlara da sormak lazım…

Sizleri o makamlara getirenler büyük holdingler mi?

Yoksa dişinden tırnağıyla kazanıp, çoluk çocuğun ekmeğinden kesip, sizlere verdikleri aidatları ödemek için bin bir zorluk çeken üyelerinize karşı sorumluluğunuz yok mu?

Bu kent her zaman Türkiye ye sağladığı katkıyı geri alamadığı gibi bu tür konularda da esnafın yaralanması ve esnafın derdine çare bulunacakken, esnafın dertlerine dert ekleyecek bir sorunun çözümüne karşı duyarsız olunması da insanın zoruna gidiyor.

Ticaretin canlanması için yapmaları gereken onca şey dururken, repoya yatırılacak paraları kaslarına doldurma peşinde koşan Ticaret Odası Başkan ve Yöneticileri, sizleri oraya getirenlere karşı sorumlu davranmanız dileğimi bir kez daha vurguluyorum. Orada bulunmanıza vesile olan insanlara karşı kendinizi biraz olsun sorumlu hissediyorsanız bu konuda bir kez daha attığınız adımları gözden geçirirsiniz.

Bugüne kadar benim gördüğüm o ki sizleri sadece kendi ihtişamınız ilgilendirir olmuş fakat dışarıda başka bir dünyanın olduğunu da unutmamanız gerekir.

Bizler belki de yanlış biliyoruz, doğrusunu sizler açıklayın da bilelim. TİCARET ODASI NE İŞ YAPAR?

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem