19 Ağustos 2018 Pazar
Global

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vali Güzeloğlu, başarıları ve gidişi

22 Haziran 2017 tarihli yazısı

Bürokratların “yönetenler” ve “idare edenler” olarak ikiye ayrıldığı bir ülkede, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “yöneten” bürokratlara en iyi örnekti.

Yönetmek, yön vermeyi içerir.

Güzeloğlu da yön verdi.

İlk geldiği gün Kocaeli’deki eğitim durumuna ilişkin raporları incelediğinde “Bu böyle olamaz,” deyip masaya yumruğunu vurdu.

Elbette ki böyle olmamalıydı.

Ülkenin gıpta ile baktığı bir kent, ne zaman sınav sonuçları açıklansa derin bir sessizliği yaşardı. Sonlardaydık fakat bürokrasinin “Ne yapalım, çok meslek lisesi var, otomatik olarak geriye düşüyoruz” ya da “Göç çok fazla, bu eğitimi etkiliyor,” bahaneleri hazırdı. Yıllardır herkes benzer cümleleri sıralıyordu.

Meslek lisesi sayısı ya da göç oranı değişmediğine göre bugün neden zirvedeyiz?

Yanıtı belli:

İdare etmek yerine yön vermeyi tercih etmek ve bunda başarılı olmak.

Güzeloğlu, çok kısa zamanda Kocaeli’nin eğitimdeki makûs tarihini değiştiren bir isim olarak hafızamızdan hiç silinmeyecek.

Bu kent eğitimden umudunu kesmiş bir kente yaptığı sihirli dokunuşu hiç unutmayacak.

***

Kuşkusuz ki iyi bir yöneticinin yüksek bir özgüvene sahip olması yetmez. O özgüveni önce ekibine, sonra da tüm kente vermesi gerek…

Güzeloğlu ile birlikte Kocaeli özgüveni daha yüksek bir kent oldu.

Örneğin, Türkiye’nin ekonomik olarak geçirdiği dönüşümde Kocaeli’nin öncü kent olması gerektiğini ve kentteki tüm çalışmaların bu yönde yapılması elzemliliğini sürekli vurgulaması, bizlerin de içinde yaşadığı kenti daha iyi algılamasını sağladı.

Yani, sanayisi, katma değeri, jeopolitik konumu, turizmi ve ekonomisiyle zirvede olan Kocaeli’nin bu özelliklerinin gereğini yapar bir il haline gelmesi…

Bunun yolunun da bürokrasinin, belediyelerin, sanayinin, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin kent için önemli konularda birlikte hareket edebilmesi olduğunu sürekli yinelemesi…

Güzeloğlu’nun Kocaeli’de valilik yaptığı dönemde Türk ekonomisinin önceki yıllara göre daha kötü olmasına rağmen kentimize birçok önemli yatırıma imza atıldı. Bu yatırımlarda bakanlıkların imzaları vardı.

Kısaca…

Güzeloğlu, Kocaeli’ye özgüven kazandırdı.

fotoğraf

***

Ve tabii ki başarının bir yolu da kentin dokusuna uygun davranabilmek…

Türkiye’nin her kentinden insanların yaşadığı, her etnik kökenin var olduğu, siyasal ve sosyal açıdan bu denli karışık bir kentte yöneticilik yapmak elbette zordu.

Fakat Güzeloğlu, tüm kesimlerle sıcak ilişki kurarak, tüm kesimlerin taleplerini göz ardı etmeyerek ve bir “devlet adamı” olduğu kadar her kesime bir “ağabey” olarak yaklaşarak zoru başardı.

Son üç yılda birçok seçim ve referandum yaşadı ülke…

Dahası, 15 Temmuz 2016’da kanlı bir işgal girişimi ile karşı karşıya kaldı.

Kocaeli bu zor zamanların hepsini kolay atlattı. Seçimlerde gerginlik yaşanmadı, kimse kimseye yan gözle dahi bakmadı. 15 Temmuz süreci ve sonrası da Kocaeli tarafından kolay atlatıldı.

Türk siyaseti gergin dönemler yaşarken Kocaeli’de tüm siyasi partilerin il başkanlarının yaptığı toplantıları desteklemesi ve bu toplantıların sürekli hale gelmesi de kenti rahatlattı.

***

Sonuç olarak diyeceğim şu ki;

Bir iktidar mensubunun da, bir muhalefet temsilcisinin de içtenlikle “İşte benim Valim” dediği bir isim oldu Güzeloğlu…

Taksicinin de, esnafın da, işsizin de, sanayicinin de Valisi oldu.

Ben Kocaeli’de yaşayan bir gazeteci olarak Güzeloğlu’nun gidişine çok üzüldüm.

Fakat gittiği yer de Diyarbakır…

Terör örgütü PKK’nın paramparça ettiği bir kentte halkın yeniden yüzünü ülkesine döneceği; büyük yatırımların yapıldığı ve yapılacağı; sosyal, kentsel, kültürel ve sanatsal açıdan hak ettiği noktaya gelmesi elzem olan Diyarbakır…

Yani, yeni bir kentin yaratıldığı Diyarbakır…

Türkiye’deki en zor Valilik görevi…

Güzeloğlu’na başarılar diliyor, teşekkür ediyor, kendisini tanımanın ve yakın diyalog kurmanın bizler için büyük bir onur olduğunu ifade etmek istiyorum. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr