19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kız Meslek yıkılmayacak, 50. Yıl Ortaokul taşınacak

Galip Ataman

21 Haziran 2017 tarihli yazısı

Kocaeli’de eğitim kalitesinin arttırılması, başarı çıtasının yükseltilmesi için projeler üretiliyor.

Geçmişte özel sektör, son dönemde devlet katkısı ile yapılan okul sayılarındaki artışlar ile Başbakan Binali Yıldırım’ın “2019’da tüm okullarda tekli öğretime geçmiş olacağız” hedefini yakalamak için yoğun çaba harcanıyor.

2014-2017 yıllarında yapılan yatırımları, kazanılan okul ve derslik sayısını dikkate aldığımızda bugünden Sayın Başbakanın hedefinin yüzde 80’ninin yakalandığını söyleyebiliriz.

Adına ister “tekli”, ister “tam gün”, ister “normal” eğitim, ne dersek diyelim Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun başlattığı, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibinin takip ettiği çok ciddi çalışma var.

Liselerde sorun olmadığını, büyük bölümünün tekli öğretim yaptığını biliyorum.

İlk ve ortaokullardaki sorunun da açılışa hazır ve devam eden okullar ile giderileceğini, Kocaeli’nin Türkiye’de tüm okulların tekli öğretime geçen ilk il olacağını düşünüyorum.

Uzağa gitmeye gerek yok. Derslik sıkıntısının en çok yaşandığı ilçelerden İzmit’e bakalım.

Yeşilova’da yapımı devam eden okul inşaatı bitmek üzere.

28 Haziran ve Kazım Karabekir Okul bahçelerinde yapılan ikinci okul inşaatlarının da yeni öğretim yılına yetiştirilmesine gayret ediliyor.

Yeni eğitim-öğretim yılına açıldığında bölgede çiftli öğretim yapan okulları rahatlatacak.

En büyük sıkıntı; bölge dışından aldığı öğrenci sayısı mevcut öğrenci sayısından fazla olan okulların bulunduğu Yahya Kaptan Mahallesinde yaşanacak.

Tamgün eğitime geçecek okullar; Ulugazi İlkokulu, 28 Haziran İlkokulu, 28 Haziran Ortaokulu, Albay İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu, Dr. Ferdi Koçal İlkokulu, Dr. Ferdi Koçal Ortaokulu, Emek Dayanışma İlkokulu, Emek Dayanışma Ortaokulu, Fevzi Çakmak İlkokulu, Tavşantepe İlkokulu, Kazım Karabekir Ortaokulu.

Çiftli öğretime devam edecek okullar; 23 Nisan İlkokulu, Yahya Kaptan İlkokulu, Yahya Kaptan Ortaokulu, Edebali Ortaokulu, Hızır Reis İlkokulu, Hızır Reis Ortaokulu, Şehit Öğretmen Erkan Aydın İlkokulu, Şehit Öğretmen Erkan Aydın Ortaokulu, Şehit Ümit Balkan İlkokulu, Şehit Ümit Balkan Ortaokulu, Şehit Polis Volkan Sabaz İlkokulu, Yarbay Refik Cesur İlkokulu, 75 Yıl Cumhuriyet İlkokulu, 75 Yıl Cumhuriyet Ortaokulu.

 

50. YIL OO KIZ MESLEĞE

Okulların kapandığı bugünlerde TEOG sınavında başarılı olan ortaokul 8. Sınıf öğrencilerin gözü kulağı liselerin taban ve tavan puanlarında.

LYS’ye giren lise mezunları ise sonuçların açıklanacağı 11 Temmuz’u sabırsızlıkla ve heyecanla bekliyor.

İlkokula başlayacak öğrenciler 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının başlayacağı 18 Eylül 2017 Pazartesi gününü iple çekiyor.

Milli eğitim müdürlüğü ve İzmit Belediye Başkanlığı yetkililerinin üzerinde yoğunlaştığı okul ise “Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”.

İzmit Anadolu, Gazi Anadolu ve Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini doğrudan ilgilendiren projenin düğmesine yıllar önce basıldı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile Nuh Çimento AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin 6 Ağustos 2015 tarihinde imzalanan protokol töreninde yapılacak “eğitim kampüsü”ne bu 3 lisenin taşınacağı açıklandı.

29 Eylül 2015 tarihinde İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik arasında imzalanan, Vali Hasan Basri Güzeloğlu tarafından onaylanan protokola göre boşaltılacak Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binası İzmit Belediyesine verilecekti.

Karşılığında İzmit Belediyesi milli eğitime Cedit Mahallesinde 3.5 dönüm civarında arsa verecek, Alikahya’da ve Yeşilova’da milli eğitimin göstereceği arsa üzerine 32’şer derslikli 2 okul yapacaktı.

Başkan Nevzat Doğan, Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasını yıkarak arsası üzerine kapalı pazar yeri ve katlı otopark yapmak koşuluyla Cedit Mahallesinde taahhüt ettiği arsayı verdi ve üzerine yapılan 24 derslikli “İmam Hatip Lisesi” 2 yıl önce eğitim-öğretime açıldı.

Milli eğitim Nuh Çimento’nun inşaatını üstlendiği “eğitim kampüsünün”bitmesini, Başkan Doğan da Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasının belediyeye devrini beklemeye başladı.

Ne olduysa oldu. Milli eğitim, Başkan Doğan’ın 2 okul taahhüdünü yerine getirmediği gerekçesi ile Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasını belediyeye vermekten vazgeçti.

Okulun boşaltılmasının ardından 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’nu taşıma kararı aldı.

Öyle olunca Başkan Doğan’ın İnönü Caddesinde yapmayı planladığı “Kapalı Semt Pazarı ve Katlı Otopark” projesin gerçekleşmesi de imkansız oldu.

Kamuoyu, Kozluk Mahallesi sakinleri, 50. Yıl Ortaokul öğrenci ve velileri son durumu merak ediyor.

Yetkililerden ve siyasilerden Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi cezaevi arsası üzerine yapılan eğitim kampüsüne taşındıktan sonra ne olacağı konusunda açıklama bekliyor.

Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, protokolla imza altına alındığı gibi, “Kapalı Pazar Yeri ve Katlı Otopark” yapma koşulu ile İzmit Belediyesine mi verilecek?

Yoksa, 1969 yılından buyana kullanılan ve 1999 depreminden etkilendiği iddia edilen binaya 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu mu taşınacak?

Bu durumda 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunun boşaltacağı bina hangi amaçla kullanılacak?

55538  

nevzat doğan

Nevzat Doğan

fehmi rasim çelik

Fehmi Rasim Çelik

 

******************

 

ARSLAN YARGI KARARI İLE

İZMİT BELEDİYESİNE TOSLADI

 

Son zamanlarda en çok konuşulan konuların başında; gazetelerin ve gazetecilerin güven yitirdiği geliyor.

En çok tartışılan yargı kararların ilk sırasında ise gazetelere ve gazetecilere verilen cezalar.

Neden? Çünkü, gazeteci gazeteciliğini, politikacı politikacılığını yapmıyor.

Eleştiriye tahammülü olmayan hoşgörü fakiri politikacılar aldıkları kararların, yaptıkları açıklamaların doğru olduğunu iddia ediyor.

Gazete ya da internet sitesi kuran gazeteciler de ülkeyi yönetmeye soyunuyor.

Gerçekleri çarpıtarak, okuyucuyu tahrik ederek, kişilik haklarına saldırarak, kamuoyunda husumet ve kuşku yaratacak haberler yaparak gazetecilik yaptığını sanıyor.

Öyle olunca da yalan haberler, kişisel kin ve öfke ile kaleme alınan köşe yazıları yargıya takılıyor.

Sahibi olduğu ve yazı yazdığı internet sitesinde kaleme aldığı yazılar ile kişilik haklarına saldırdığı, gerçek dışı bilgileri kamuoyu ile paylaştığı için peş peşe yargı kararı ile tekzip yayınlamak zorunda kalan Güngör Arslan gibi.

Değerli okurlar, önce tekzip’in ne anlama geldiğine göz atalım.

Tekzip; kişilik haklarının korunması amacıyla düzenlenmiş bir kurum olup, kişilik haklarına saldırıda bulunulması ve kişiler ile ilgili gerçeğe aykırı haber yapılması halinde kullanılır.

Yargıçlar tekzip kararı verirken mağdur olduklarını iddia edenlerin haklarını korurken basın ve ifade özgürlüğünü yok edecek, ortadan kaldıracak karar almamaya özen gösterirler.

Gelelim, Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 9.6.2017 tarih ve 2017/3973 D. İş kararına.

Güngör Arlan internet sitesindeki köşesinde ne yazmış, yargı ne karar vermiş, karara ne yazmış ona bakalım.

İşte 16 Mayıs tarihli “Bırakın Kavurmacı’yı Oruç ve Öztürk’e Bakın” başlıklı yazıdan satır başları; “Herkesin gözü kulağı Kavurmacı’da olurken özellikle bu kentte hiç kimse bizim fetöcüleri görmüyor.

Oysa bu kentte Kavurmacı gibi onlarca, yüzlerce dışarıda olan hatta ve hatta görevinin başında olan cemaatçiler var. Alın size örnek. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra İzmit Belediyesi’nde başkan yardımcısı olarak görev yapan daha sonra da valilik kararı ile görevinden alınan Nevzat Doğan’ın yeğeninin eşi olan Güray Oruç var. Bu kişi polis tarafından sorgulandı, valilik tarafından görevinden alındı. Peki, bilin bakalım şimdi ne yapıyor? Hemen söyleyeyim. Görevine devam ediyor…Yine Güray Oruç gibi FETÖCÜ olduğu gerekçesiyle görevinden alınmıştı. Ve Muhammet Öztürk şimdi yine aynı görevine döndü ve İzmit Belediyesi’nde Kültür Müdürü olarak çalışıyor. Peki, nasıl oluyor bunlar?..”

İzmit Belediyesi başvurusun inceleyen yargı ne karar vermiş, “Talep eden tarafından düzenlenen düzeltme metninin kullanıcıların ana sayfada doğrudan ulaşabileceği şekilde tekzip başlığı altında 1 HAFTA SÜREYLE  internet ortamında YAYINLANMASINA karar verildi.”

Yargı tarafından yayınlanması istenen düzeltme metni de şöyle, Habere konu İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç ve Kültür Müdürü Muhammet Öztürk, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, güvenlik tedbiri amaçlı her kurum bünyesinde yapılan çalışma gereği İçişleri Bakanlığı tarafından tedbiren görevden uzaklaştırılmış; bu amaç için oluşturulmuş olan komisyon ve teftiş kurulunun yapmış olduğu araştırma sonucunda ilgili terör örgütü ile herhangi bir irtibatları ve nin dilekçesini inceleyen yargı ne karar verdiiltisakileri olmadığı için kısa sürede görevlerine iade olmuşlardır. Haklarında bu hususta açılmış herhangi bir dava ve iddia olmadığı gibi haberde iddia edildiği gibi polis tarafından sorguya çekildikleri gibi bir durum da söz konusu değildir.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkenin tüm kurumlarında güvenlik tedbiri amaçlı uygulanan görevden uzaklaştırmaya yönelik çalışmalar, tek başına, bir şahsın terör örgütü mensubu olduğunu göstermeyeceği gibi; haliyle, hakkında yargılama olmayan, usule ve yasalara uygun olarak aklanmış ve görevine iade olmuş olan kamu görevlilerinin kurum bünyesinde çalıştırılmaya devam ettirilmesi de bir o kadar doğaldır ve kanuni zorunluluktur.

Unutulmamalıdır ki mevcut haberi hazırlayan Güngör ARSLAN, FETÖ operasyonlarından dolayı günlerce gözaltında ve sorguda tutulmuştur. Adli kontrolle serbest bırakılan Güngör ARSLAN, an itibariyle tutuksuz yargılanmaktadır. Haberi hazırlayan Güngör ARSLAN’ın mevcut haberle güttüğü mantıktan yola çıkılacak olunursa “sırf kendisi de yargılanıyor diye FETÖ’cü müdür” sorusunun cevabını tamamen kendi art niyetlerine ve halkın yorumuna bırakmaktayız… Gazetecilik kisvesi altında gazetecilik mesleğinin etik değerlerini yok etme pahasına müvekkil kuruma saldıran, iftiralarla saygınlığına halel getirmeye çalışan sözde haberler ve şahıslar karşısında kamuoyunu doğru bilgilendirmek Belediyemizin boynun borcudur…”

Yorum ve takdiri kamuoyuna bırakırken çok beğendiğim bir sözü hatırlatmak istiyorum, “Dinime dahleden (söven) bari Müslüman olsa”

GÜNGÖR

Güngör Arslan

 

*****************

 

 

KADİR GECESİ KUTLU OLSUN

“Kardeşliğin daimi olduğu, sevgilerin birleştiği, dostlukların hiç bitmediği, belki durgun, belki yorgun, yine de mutlu, yine de sevgi dolu nice kandillere DİYOR TÜM Müslümanların Kadir Gecesini tebrik ediyorum.”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem