19 Temmuz 2019 Cuma
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bayram gelir hoş gelir

Ebru Maral Minareci

20 Haziran 2017 tarihli yazısı

Ne güzeldir bayramlar,bayramlarımız.Ne şanslıyız ki böyle güzel bayramlarımız var.Bir ay boyunca oruç tutup da bayram sabahına uyanmak ne güzeldir.Tabi burada çeşitli nedenlerden dolayı oruç tutmayan ya da tutamayan kişilere bir sözüm asla yok sakın ola yanlış anlaşılmasın.Bu bayramın adı aslında Ramazan bayramı değil sadece Şeker bayramı.Çocukların kapı kapı gezdiği el öpüp harçlık,şeker topladığı en tatlı bayram.Evlerde hazırlıklar başlar bir hafta önceden.Temizlik alış veriş derken bayram sabahı gelir çatar.Bayram kahvaltısı hazırlanır,ardından en güzel temiz kıyafetler giyinir ve el öpmeye bayramlaşmaya çıkılır.Gidilen yerlerde izzet ikram vardır.Tatlılar,zeytinyağlı sarmalar,börekler.Bir de akşam sofrası olur büyüklerin evinde.Tüm aile toplanır bir arada bayram yemeği yenir.Bayramlaşılır.En çok bayram çocuklara gelir.Harçlıklarla oyuncaklar alınır,bakkala,markete gidip istedikleri her şeyi alma özgürlüğüne kapılır çocuklar bayramda.Yeni elbise,ayakkabı yine çocukların olmazsa olmazıdır bayramlarda.Lunapark,hayvanat bahçesi,oyun parkları gibi eğlence yerleri de çocuklar için hazırdır.

Bayram coşkusuna uymayan ve sonrasında maalesef üzücü sonuçlar oluşturabilen bir alışkanlığı var bizim insanımızın o da silah atma.Her bayram öncesi uzmanlar ve yetkililer uyarsa bile bunu yapan kişiler var.Sırf bu yüzden yaralanan  hatta vefat eden insanlar var. o yüzden yeri gelmişken bizde buradan tekrar bu konudaki hassasiyeti belirterek sevincimizi farklı şekilde yaşamamız gerektiğinin altını çizelim.
Bayram son yıllarda yaz mevsimine geldiği için çoğu kişi tatil beldelerine gitmeyi ön görüyor.Özellikle çalışan kesim aslında haklı olarak bayram tatilini değerlendirmek istiyor.Bayramda sizleri bekleyen kişiler bundan biraz şikayetçi.Bu konuda da gönül alarak plan yapmak en doğrusu olacaktır.
Bir de bayram trafiği var tabi.Yazlık yerlere gidenler,memleketine gidenler düşüyor yola.Ve aynı tablo milim milim ilerleyen bir trafik şeridi.Burada da mümkün olduğu kadar öfkemize yenik düşmeden ve kurallara uygun olarak aracımız ile yolculuk etmek en doğrusu olacaktır.Görmek istemediğimiz bazı tablolarla karşılaşmak istemediğimiz için bayramın tadını bozmamak için buna özellikle çok dikkat etmek gerek.Emniyet şeridini kullanmak son derece yanlış bir hareket bunun da altını önemle çiziyorum.
Ve tüm bunların arasında bir de bayram alış verişi var.Esnafın yüzünün güldüğü zaman dilimi.Kıyafet,bayram hediyeleri,çikolata-lokum.Anlayamadığım bir şey var yalnız o da neden kıtlık dönemine giriyormuşuz gibi marketlerden yiyecek içecek alışverişi yaparız?Kuyruklar oluşur kasaların önünde,tezgahlar adeta boşalır.Bu da bizim insanımıza has bir durumdur.
Bir de mezarlık ziyaretleri olur arife günü ya da bayramda.Ölmüşlere kuranlar okunur,çiçekleri sulanır mezarlıkların,özlem giderilmeye çalışılır kaybettiklerimizle.
Bayram boyunca çalışan kesim için bayram çok da gelmiş sayılmaz.Bayram demek tatil demektir.Ama itfaiye,polisler,hemşireler,doktorlar,basın mensubu gibi pek çok meslek gurubundan çalışanlar bayramı biraz yarım yaşarlar.Sebebi bizlerin daha güzel bir bayram yaşayabilmesi için.
 
Bayram insanın içinde ki çocuğu ortaya çıkarır aslında.Hepimizin çocukluk anıları canlanır.
Bayram kavuşmak,buluşmak,paylaşmak içindir.Bayramı bayram tadında yaşayabilmeniz dileğimle her kese mutlu bayramlar...
Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem