16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kartepe'ye “180 yataklı” turizm - otelcilik lisesi

Galip Ataman

19 Haziran 2017 tarihli yazısı

fotoğraf 2

Kocaeli’nin denizini ve doğasını “iş, aş” uğruna kirlettik.

Kültürel ve doğal zenginliklerimizin kıymetini bilemedik.

Yıllarca en bakir alanlara kurduğumuz fabrikalar ile övündük.

Kirlettiğimiz denize girmediğimiz, balığını yiyemediğimiz için dövündük.

Tarih boyunca farklı uygarlık ve kültürlerin yaşadığı Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet dönemlerine ev sahipliği yaptık.

Nicomedia, Bithynia, Astakos, Akçakoca Bey, Fatih Otağı, Anibal Tepesi, Hereke halısı, Osman Hamdi Bey üzerine kitaplar ve makaleler yazdık.

Restore ettiğimiz külliyeler ve tarihi konaklarda sempozyonlar düzenledik, protokollar imzaladık, ödüller dağıttık.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ilk ve son basın toplantısını yaptığı köşkte, rahmet, şükran ve özlem ile andık.

Ünü sınırlarımızı aşan pişmaniyeyi, Karamürsel sepetini, Kandıra yoğurdunu ve hindisini, Değirmendere fındığını, Yarımca kirazını koruyamadık.

Görülmeye değer bitki örtüsü olmasına, kanyonlar, şelaleler, vadiler bulunmasına, yayla ve dağ turizmi yapılmasına, TÜRSAB büro açmasına rağmen günü birlikte olsa yerli ve yabancı turist getiremedik.

Ancak son zamanlarda Bakan Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Başkanlar İbrahim Karaosmanoğlu, Nevzat Doğan, Hüseyin Ayaz’ın Kocaeli’ni, “Turizmin Merkezi ve Turistlerin Uğrak Yeri” yapmak konusundaki kararlılığı umut veriyor.

İzmit’te Başkan Doğan’ın “Kültür Tepesi ve Akçakoca Meydan Projesi”ni önemsiyorum.

Başiskele’de Başkan Hüseyin Ayaz’ın “Doğa, Sağlık ve Termal Turizmi” konusundaki performansını takdir ediyorum.

Kartepe’de Başkan Hüseyin Üzülmez’in Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi “Kartepe Kış Sporları Merkezi”ni yok saymasına üzülüyorum.

Turizm ve turist demek, “altın yumurtlayan tavuk” demek.

Ama biz, o tavuklardan bir değil onlarcasına sahip olmamıza rağmen kıymetini bilmiyoruz, altın yumurtlamasına izin vermiyoruz.

3 tarafı denizler, bir bölümü Sapanca Gölü ile çevrili olan, düzlükte termal turizmin, Samanlı Dağlarının 1.600 metre zirvesinde kış sporlarının yapıldığı Kocaeli’nin “turist fakiri” olmasını anlayamıyorum.

Turiste gel deyince gelmediğine göre yapılacak iş; tarihi eserler restore etmek, kültürel varlıklarımızı ortaya çıkarıp sergilemek, tesisler kurmak ve hizmet verecek eleman yetiştirecek okullar açmak olmalı.

Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarihi yapıların restorasyonuna önem veriyor.

Başkan Doğan’ın İzmit’te başta Kültür Tepesi, Kapanca Sokak, Akçakoca Meydan projeleri olmak üzere açılışını yaptığı ve devam eden çalışmaları umutlandırıyor.

Kongre ve turizm amaçlı hizmet veren otellerin bulunduğu Başiskele’de Başkan Ayaz’ın Yalova-Termal’in pabucunu dama atacak “Termal Turizm” projesi heyecanlandırıyor.

Ama turist gelmesi için tarihi eserleri restore etmek, müzeler ve meydanlar açmak, umutlanmak, heyecanlanmak yetmiyor.

Yılda ortalama 10 milyon tabancı turisti ağırlayan 20 milyon nüfuslu 100 kilometre uzağımızdaki İstanbul’dan karadan ve denizden günü birlik turistlerin gelmesi için neyi bekliyoruz?

Bu sorunun cevabını; Sultan Abdülaziz ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapan Saray Müze’yi (Kasr-ı Hümayun, Av Köşkü) 450 bini öğrenci ve öğretmen olmak üzere 2 milyon nüfusun yaşadığı Kocaeli’yi yönetenlere sormak lazım.

Öncelikle de Çanakkale, Bursa, İstanbul başta olmak üzere değişik illere geziler düzenleyen belediye başkanlarına.

 

LİSE VE OTEL İHALESİ TAMAM

Gelelim asıl konumuz Kartepe Maşukiye’de yapılması planlanan 180 yataklı “Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi”ne.

İhalesi ve yapımı yılan hikayesine dönen 180yataklı otel ve lise ihalesinin yapıldığı müjdesini Milli Savunma Bakanı Fikri Işık verdi.

“Akçaray Tramvayın” ilk seferinde vatman koltuğuna oturan Bakan Işık ile akşam saatlerinde Seka Park Otelde yaklaşık bir saat görüştük

Sayın Bakan bir kısmı yazılmamak koşulu ile öyle bilgiler verdi ki bugün sadece Kartepe’de yapılacak “Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi ve 180 Yataklı Otel” projesini paylaşacağım.

AK Parti İl Başkanlığı koltuğuna oturduğu 22 Haziran 2003 tarihinden buyana eğitim başta olmak üzere Kocaeli’nin her sorunu ile yakından ilgilenen, projelerin hayata geçirilmesinde önemli katkı ve destek veren Sayın Bakan, “Maşukiye’de planlanan 180 yataklı otel ile Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi ihalesi 6 Haziran’da yapıldı. TOKİ’nin yapacağı otel çok zamanımızı aldı ama sonunda başardık. Hayırlı olsun” dedi.

Bakan Işık, siyasetçilerden görmeye ve duymaya alışık olmadığımız bir jest yaparak 23. Dönem milletvekili ve 24. Dönem TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Sibel Gönül’ün Maşukiye’de yapılacak lise ve otelin yer seçiminden bürokratik engellerin aşılmasına, izinlerin alınmasına kadar çok büyük katkı verdiğini söyledi, teşekkür etti.

Yapımı TOKİ’nin üstlendiği, ihalesi 6 Haziran’da yapılan “180 yataklı otel ile Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi” ilk kezNisan 2012’de gündeme gelmişti 

Uzunca arayışlar sonunda yer olarak Maşukiye’den Kartepe’ye çıkarken yaklaşık 4 kilometre sonra Motali Restaurantı geçip Korupark piknik alanı karşısındaki 2 B kapsamında olmayan 26 dönümlük orman alanı seçilmişti.

Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesinde öğrenciler eğitim alırken göl manzaralı 180 yatak kapasiteli otelde yurt içi ve yurt dışından gelecek turistler kalacaktı.

Milli Eğitim Bakanlığı, hizmet içi eğitim seminerlerinin bir kısmını buraya alarak bölgemizin 81 il yöneticileri tarafından tanınması sağlanacak, Ankara’da sürüncemede kalan sorunların büyük bölüm birebir görüşülerek burada çözülecekti.

18 kilometre uzaklıktaki kayak merkezini kullanmak isteyenlerden Green Park Hotel’de konaklayamayanlar geceleri otelcilik ve turizm otelinde kalacaktı.

O tarihlerde 2013-2014 eğitim-öğretim yılına yetiştirmesi planlanan otel ve okul yer tahsisinden ihale aşamasına kadar yaşanan sorunlar nedeni ile bugünlere gelindi.

17.5 TL’ye çıkması planlanan “180 yataklı otel ile Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi” ihalesi yapıldığına göre eğitime 2009 yılına yetişeceğini, Kuruçeşme’de eski bir binada turizm ve otelcilik eğitimi almaya çalışan öğrencilerin yeni binaya taşınacaklarını umuyorum.

180 yataklı otelin açılması ile yerli ve yabancı turistler Kartepe bölgesinde konaklayacak, çeşitli kurum ve kuruluşlar kongre, seminer yapacak salon aramaktan kurtulacak.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, milletvekilleri, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik başta olmak üzere projeye sahip çıkan, destek veren, takip eden herkese teşekkür ediyorum.

Bir teşekkür de 5 yıl önce, “180 yataklı otel ile Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi” yapmayı planlayan, yer seçimini yapan, sorunların büyük bölümünü çözen milletvekili Sibel Gönül, dönemin Valisi Ercan Topaca’ya, milli eğitim il müdürü Nevzat İspirli’ye, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’a.

 

 

ışık

 

******************

KILIÇDAROĞLU’NUN

“YOL” ARKADAŞLARI

 

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yargılanmasına, 25 yıl hapis cezası alarak tutuklanmasına olanak veren “dokunulmazlıkların kaldırılması” önergesine “evet” diyen CHP; Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hakimlere öfkeli.

Karara tepkisini ise Ankara’dan İstanbul’a kadar “Adalet Yürüyüşü” başlatarak gösterdi.

Enis Berberoğlu’nun yargılanma nedenini, tutuklanma gerekçesini, CHP’nin adaleti sadece kendi milletvekilleri için istiyor olmasını tartışacak değilim.

Ama “Adalet Yürüyüşü” katılan on binlerce vatandaştan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yan yana, kol kola birlikte yürüyen “yol arkadaşlarını” paylaşmak istiyorum.

Solunda; Mazlumder Genel başkanı, Adıyaman AK Parti eski milletvekili Ömer Faruk Ünsal.

PKK’ya karşı operasyonlarda devleti ve hükümeti katil ilan eden akademisyenler bildirisini imzaladığı için üniversiteden ihraç edilen Fatma Bostan Ünsal.

Sağında; Akademisyenler bildirisine imza attığı, soruşturmada imzasını çekmediği için üniversiteden ihraç edildiğini twitter hesabından “90'lı yıllarda üç kez Ankara Üniversitesi tarafından atılmıştım. Dördüncüsü de aynı nedenle ve AKP İktidarı tarafından” diyerek duyuran Prof. Dr. Cihangir İslam.

15 Temmuz darbe girişiminde Boğaziçi Köprüsünde FETÖ/PDY örgütüne destek verdiği iddiası ile tutuklan ve 10 aydır Silivri cezaevinde olan Hava Harp Okulu öğrencisinin babası Veysel Kılıç.

kılıdaroğlu-yürüyüş

 

****************

ÖDÜLÜ HAKETTİLER

 

 

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun beğendiğim özelliklerinden biri de “Marifet İltifata Tabidir” diyerek başarıya imza koyan, Kocaeli adını duyuran öğrenci ve yöneticileri ödüllendirerek yüreklendirmesi, özgüven kazandırması ve motive etmesi.

YGS, LYS, TEOG sınavlarında yüksek puanlar alan “Kocaeli’nin Altın Çocuklarını” altın şile ödüllendiren Vali Güzeloğlu bir ilk’e daha imza attı.

Son 3 yıllık performansları ile başarının kurumsal ve sürdürülebilir olmasını sağlayan milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ve yardımcıları, 12 ilçe milli eğitim müdürü, il ve ilçe şube müdürleri ile her türlü çalışmayı yapan personel olmak üzere toplam 36 kişiye “Başarı Belgesi” verdi.

Elini taşın altına koyarak sorumluluk alan okul müdürleri ile öğretmenlerin ödüllendirilmesini ise kaymakamlara bıraktı.

Eğitimde kalitenin artması, başarı çıtasının yükselmesi için çaba harcadıkları için Vali Güzeloğlu tarafından ödüllendirilen eğitimcilerimizi kutluyorum. ,

vali ödl

 

semra bozkurt

 

AZMİN VE BAŞARININ ZAFERİ

 

Çayırova Özel Açı Ortaokulu 8’nci sınıf öğrencisi İsmail Işık, TEOG sınav sonuçları açıklandığında 119 soruyu doğru cevaplandırdığı iddiası ile adını  “Kocaeli Şampiyonlar” listesine yazdıramamıştı.

120 soruyu doğru cevaplandırdığına inanan, uğradığı haksızlığın giderilerek adının “Şampiyonlar Listesine” yazılmasını isteyen İsmail Işık sonuca itiraz etti.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri cevap kağıdını yeniden incelediklerinde İsmail Işık’ın itirazında haklı olduğunu gördü ve kayıtlara 120 sorunun tamamını yaptı olarak yazdı.

İsmail Işık haklı olduğunu kanıtladığı, adını “Şampiyonlar Listesine” yazdırdığı için mutlu idi ama yeterli değildi.

Diğer TEOG Şampiyonları gibi ödülünü Vali Hasan Basri Güzeloğlu’dan almak istiyordu.

Geçen hafta Vali Güzeloğlu Kocaeli’nin “367’nci TEOG Şampiyonu” İsmail Işık’ı babası Yakup Işık ile makamında kabul ederek sohbet etti, kutladı, ödülün verdi.

Çayırova Özel Açı Ortaokulu 8’nci sınıf öğrencisi İsmail Işık’ın ödül töreninde milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, Çayırova ilçe milli eğitim müdürü Azmi Tunç, Özel Açı Ortaokul müdürü Erdem Karakaş ve baba Yakup Işık da hazır bulundu.

Verdiği haklılık mücadelesini kazanarak azmin ve başarının zaferini adını “TEOG Şamoiyonlar” listesine yazdıran İsmail Işık’ı kutluyor, sonraki yaşamında başarılar diliyorum.

ismail ışık

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem